TOP 10: Najlepšie doplnky stravy proti únave a ospalosti – recenzie a skúsenosti

Aké sú najlepšie vitamíny proti únave? Existujú nejaké doplnky stravy proti ospalosti a na doplnenie energie alebo bylinky na únavu?

TOP  1. miesto

Blendea SUPERCOFFEE

Orientačná cena: 17 €

Prírodná zmes pre celodennú energiu, silnú imunitu a ďalšie zdravotné benefity. Navyše vo forme prášku na prípravu lahodného nápoja s príchuťou škorice.

2. miesto

Primulus

Orientačná cena: 23 €

Komplexný doplnok stravy pre mužov, ktorý zvyšuje hladinu testosterónu. Okrem toho obsahuje látky na podporu energie, vitality a posilnenie imunitného systému.

3. miesto

Feminus

Orientačná cena: 23 €

Výživový doplnok pre ženy, ktorý priaznivo vplýva na ženský organizmus. Zlepšuje imunitu, dodáva viac energie a okrem toho skvalitňuje spánok a sústredenie.

Desať najlepších doplnkov stravy proti únave

Všetci to veľmi dobre poznáme. Sú dni, keď nás poháňa akýsi motor a máme energie na rozdávanie. Potom tu sú chvíle, keď sa cítime bez drivu (elánu) a naša energia ubúda rýchlosťou blesku.

Únava je do istej miery bežná vec, ale niekedy môže prerásť až do problému, ktorý vám skomplikuje život. Pri únave sa znižuje naša schopnosť vykonávať akúkoľvek činnosť, či už duševnú alebo fyzickú. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, na vine sú chemické procesy v tele. Keď vykonávame náročnú fyzickú aktivitu, svaly pracujú na plné obrátky a laktát sa vyplavuje v dôsledku hromadenia kyseliny mliečnej. Únava je, samozrejme, veľmi relatívna a každý človek ju vníma inak. Jedného dňa sa s ňou však zoznámi každý. Stručne povedané, je to odpoveď organizmu na nejakú záťaž.

 • Vyčerpanie
 • Ťažkosti so spánkom
 • Zvýšená teplota
 • Bolesť kĺbov
 • Podráždenosť
 • Búšenie srdca
 • Svalové napätie v oblasti chrbta
 • Tráviace ťažkosti
 • Chvenie
 • Roztržitosť
 • Problémy s pamäťou
 • Nechutenstvo


Ak vo väčšine prípadov prikyvujete hlavou, môže ísť naozaj o únavu. Ak si nie ste istí, určite sa nebojte obrátiť na svojho lekára, ktorý vás môže nasmerovať správnym smerom, poradiť vám a hlavne pomôcť.

Čo spôsobuje únavu?

Únava môže mať množstvo príčin, od fyzických cez psychické až po kombinované. Niekedy môže byť dokonca počiatočným príznakom vážnejšej choroby – ale nepredbiehajme.

Je veľmi dôležité spomenúť, že žijeme v pomerne stresujúcej dobe a sú na nás kladené veľké nároky. Nezáleží na tom, či ste podnikateľ alebo mamička na materskej dovolenke, pretože tempo a tlak na výkon sú vo všetkých oblastiach nášho života. Únava teda prichádza celkom prirodzene, ale často ju ignorujeme a zastaví nás až vážnejšia výstraha, napríklad choroba.

Oslabené telo vždy ľahšie podľahne infekcii. Organizmu stačí pomerne málo – aj miniatúrna dávka stresu môže byť vstupnou bránou k oslabeniu. Vždy pamätajte na to, že ak dávate, musíte aj prijímať a všetko úsilie musí byť vyvážené odpočinkom. Ak ignorujeme prvé príznaky únavy a naďalej zvyšujeme výkonnosť, môže dôjsť k preťaženiu organizmu a následne k narušeniu mnohých telesných funkcií, čo znamená vznik ochorenia.

Príčinou začínajúcej únavy môžu byť poruchy spánku, nočná práca, nadmerná fyzická aktivita a nulová regenerácia, hluk, vysoká konzumácia alkoholu, endokrinologické poruchy, anémia, poruchy dýchania, infekcie, nádorové ochorenia, bolestivá menštruácia alebo depresia.

Ak únava neprestane v priebehu niekoľkých hodín alebo dní ani po prerušení vyvolávajúcej príčiny, môže to skutočne znamenať chorobu. Vždy je dobré poradiť sa s lekárom, ktorý vám môže poskytnúť rýchle rozlúštenie vašich problémov.

V prvom rade je tu prirodzená únava, ktorá je pre ľudský organizmus absolútne fyziologická a svojou prítomnosťou nás len podnecuje k odpočinku. Ak si všimnete tento druh, odpočiňte si. Pokúste sa zrelaxovať. Skvelou voľbou je napríklad horúci kúpeľ, masáž, kvalitný spánok alebo napríklad pokojná prechádzka.

Ďalšie typy únavy sú aeróbna, anaeróbna, fyzická a psychická.

Aeróbna únava

Jej nástup je veľmi pomalý, až nenápadný. Je spôsobená znížením energetických zásob počas záťaže.

Anaeróbna únava

Ako už názov napovedá, je opakom aeróbnej. Jej nástup je rýchly. Vzniká v dôsledku nadprodukcie kyseliny mliečnej v pracujúcich svaloch.

Fyzická únava

Tú môžeme vnímať ako slabosť, stuhnutosť alebo bolesť kostrových svalov. Svaly sú vyčerpané a majú sklon ku kŕčom a chveniu.

Duševná únava

Opäť prichádza na scénu stres, tlak a honba za výkonom. To všetko naše telo nesmierne vyčerpáva, pretože si dávame vysoké ciele a neskončíme, kým ich nesplníme. Telo sa dostane do patovej situácie a začne pracovať na plné obrátky. Táto únava sa prejavuje stratou koncentrácie, zlou pamäťou alebo ospalosťou.

Ako nás únava ovplyvňuje

Únava nás môže rozhodiť z každodenného rytmu. Zrazu nemôžeme vykonávať činnosti, na ktoré sme zvyknutí, a telo si vyžaduje regeneráciu. Ak nepočúvneme prvotné signály, môžeme na to doplatiť a reálne sa na nejakú dobu vyradiť z bežného života. Hoci únava znie ako banalita, opak je pravdou.

Únava sa zvyčajne rozvíja postupne, príznaky sa hromadia, až zrazu pohár pretečie a vy zistíte, že vám robí problém vstať z postele. Či chceme alebo nie, únava má nepriaznivý vplyv na náš denný biorytmus. Zasahuje nám do harmonogramu, bráni nám vo fyzickej aktivite a nedovoľuje nám užívať si život naplno.

Niekedy stačí len pár zmien v našich návykoch a únava sa nenápadne vytratí. Dodržiavajte pitný režim, veľa spite a odpočívajte, nepracujte v noci, buďte na čerstvom vzduchu a doprajte si čas na veci, ktoré vám robia radosť.

Všetci máme niečo, čo nás trápi alebo nám znepríjemňuje život. Tieto problémy by sme mohli nazvať. Našťastie na väčšinu problémov existujú riešenia. A v prípade zdravotných problémov sú riešenia zvyčajne vo forme úpravy stravy, pridania vitamínov, prípadne liekov alebo doplnkov. 

Preto vám prinášame zoznam článkov, ktoré odpovedajú na mnohé otázky a pomáhajú nájsť jednoduché riešenia: 

Únava ako príznak ochorenia

Ako už bolo spomenuté, hoci únava nemusí znamenať nič iné ako preťaženie organizmu, niekedy signalizuje začiatok choroby. Chronická, teda dlhodobá únava môže poukazovať na nedostatok horčíka v tele, problémy so štítnou žľazou, alergie, potravinovú intoleranciu, infekčné ochorenia, ako je angína alebo chrípka, depresiu, cchudokrvnosť, spánkové apnoe alebo sklerózu multiplex.

Ak pociťujete pretrvávajúcu únavu, obráťte sa na svojho lekára, aby vám urobil rozbor krvi, na základe ktorého odborníci zistia, čo vášmu telu chýba, a na základe toho môžu začať vhodnú liečbu.

Ako sa zbaviť únavy

Kvalitná strava je základom dobre fungujúceho tela, a to nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke. Doprajte si čerstvé, lokálne a sezónne suroviny, ktoré dodajú vášmu telu potrebné živiny, vitamíny, minerály a energiu. Jedzte veľa zeleniny, obilnín a strukovín, ktoré by mali tvoriť základ vašej stravy. Doplňte ich sezónnym ovocím, kvalitným mäsom, vajcami a mliečnymi výrobkami. Dbajte na vyváženú stravu, vyhýbajte sa polotovarom, rýchlemu občerstveniu a priemyselne spracovaným sacharidom.

Ľudské telo miluje pohyb, je jeho súčasťou. Vždy bolo stavané na aktívny životný štýl. Samozrejme, nie je potrebné sa do toho vrhnúť bezhlavo, práve naopak. Zaraďte chôdzu do svojho bežného dňa. Choďte na prechádzky, obmedzte verejnú dopravu, nejazdite autom, ak to nie je naozaj nevyhnutné, nepoužívajte výťahy. Uvidíte, že obyčajná chôdza dokáže s vaším telom urobiť zázraky!

Zdravý životný štýl je celkový spôsob života a zahŕňa mnoho odvetví a faktorov. Patrí sem strava, pohyb, duševná hygiena, odpočinok, sebaláska, pozitívny prístup k sebe a k životu. Je to skrátka celkový prístup, ktorý zmení náš život od základov. Ak prehodnotíme svoj životný štýl a začneme do neho začleňovať princípy zdravia, znížime tým výskyt rôznych problémov. Navyše to potvrdzujú aj moderné vedecké výskumy, ktoré dokazujú, že náš životný štýl zohráva veľkú úlohu v tom, ako sme zdraví.

Spánok je veľmi dôležitý vo všetkých smeroch nášho života. Dbajte na to, aby ste nespali v príliš veľkom teple. Optimálna teplota v spálni by sa mala pohybovať medzi 18 – 20 stupňami. Pred spaním vždy dôkladne vyvetrajte, aby ste zabezpečili dostatok kyslíka v miestnosti, ktorý je dôležitý pre dobrý spánok.

Vždy zaspávajte v pokoji, bez nadmerných zvukových podnetov, ako je televízia alebo audio nahrávky.

Choďte spať včas, nezostávajte hore príliš dlho. Snažte sa každú noc si dopriať aspoň 7 hodín kvalitného spánku, vaše telo sa vám veľmi rýchlo odvďačí.

Ako posledný bod by sme chceli spomenúť tzv. spánkovú rutinu. Čo to znamená? Doslova to, čo hovorí názov – opakujúci sa zvyk. Snažte sa ísť spať a potom vstávať v rovnakom alebo podobnom čase. Vaše telo si vytvorí blahodarný návyk a vy predídete únave, o ktorej sa toľko hovorí.

1. miesto

Blendea SUPERCOFFEE

Orientačná cena: 17 €

Supercoffee je zmes kávy s bio funkčnými hubami s cejlónskou škoricou a koreňom čakanky. Lahodná chuť kávy arabica nabudí v tele bdelosť, sústredenosť a aktivitu organizmu. Kávu je ideálne popíjať ráno na povzbudenie alebo podvečer po náročnom dni.

Vďaka obsahu liečivej huby reishi vám nápoj zaručí silnú imunitu a obranyschopnosť. Medicínske huby sa v tradičnej čínskej medicíne používajú už stáročia.

Cena za 100 gramov je menej ako 17 eur.

2. miesto

Primulus

Orientačná cena: 23 €

Primulus je komplexný doplnok stravy pre mužov, ktorý obsahuje zložky s pozitívnym účinkom na hladinu testosterónu v tele. Ide o zinok, vitamín D3, horčík, vitamín B6, vitamín C, selén, senovka grécka, kotvičník a extrakt z čierneho korenia.

Tento výživový doplnok spĺňa požiadavky Ministerstva poľnohospodárstva a je certifikovaný Štátnym zdravotným ústavom v Prahe.

Cena za jedno balenie je približne 23 eur.

3. miesto

Feminus

Orientačná cena: 23 €

Feminus udržiava optimálnu hladinu estrogénu v tele. Tento prípravok pre ženy sa skladá z čisto prírodných zdrojov bez pridaných aditív a hormónov. Konkrétne ide o macu peruánsku, indický ženšen, kakao, kotvičník zemný, angeliku čínsku, vitamíny C, E, B6, B12, D3, zinok a ďalšie.

Produkt má priaznivý vplyv na komplexné zdravie ženy – pozitívne ovplyvňuje funkciu nervovej sústavy, znižuje mieru únavy a vyčerpania, podporuje sexuálnu bdelosť, prispieva k správnemu fungovaniu močovej sústavy a reprodukčného systému. Okrem toho priaznivo vplýva na krajšiu pleť, nechty a vlasy.

Cena jedného balenia je zhruba 23 eur.

4. miesto

Maca čierna

Orientačná cena: 10 €

Ide o tradičnú rastlinu z Ánd, z náhorných plošín v Peru. Je to veľmi zdraviu prospešná bylina, ktorej koreň má vysoký obsah minerálnych látok, najmä vápnika, horčíka, fosforu, železa a jódu.

Maca podporuje fyzické a duševné zdravie, plodnosť, výdrž a vitalitu, funkciu hormonálneho systému vrátane udržiavania aktívnej sexuality.

Cena za jedno balenie je približne 10 eur.

5. miesto

BrainMax Energy Magnesium

Orientačná cena: 27 €

Produkt s názvom Energy Magnesium od BrainMaxu obsahuje iba 100 % čistý horčík vo forme malátu horčíka. Je to energizujúca forma magnézia, ktorá kombinuje účinky kyseliny jablčnej a horčíka. V jednej kapsule nájdete 1 000 mg malátu horčíka, ktorý na rozdiel od iných foriem horčíka, ako je citrát alebo laktát, nemá laxatívne účinky. Oveľa lepšie sa vstrebáva a vďaka kyseline jablčnej účinne podporuje tvorbu bunkovej energie. Produkt je navyše úplne čistý a okrem magnézia malát neobsahuje žiadne pridané látky, étery, plnidlá ani stabilizátory. Vďaka kapsulám z rastlinnej celulózy je vhodný aj pre vegánov.

Odporúča sa užívať 1 – 2 tablety ráno alebo na poludnie, prípadne kedykoľvek počas dopoludnia, keď potrebujete dodať energiu.

200 tabliet stojí približne 27 eur.

6. miesto

Guarana

Orientačná cena: 28 €

Je to rastlina podobná liane z Amazónie, ktorá veľmi aktívne podporuje mozgovú činnosť, výdrž a vitalitu. Hovorí sa o nej, že je to elixír mladosti a dlhého života. Obsahuje guaranín, čo je stimulant podobný kofeínu, ktorý sa v tele uvoľňuje pomaly. Nástup má do jednej hodiny a pôsobí 6 – 8 hodín.

Balenie 200 tabliet vás vyjde na zhruba 28 eur.

7. miesto

Naturalis Bio ashwagandha

Orientačná cena: 13 €

Ashwagandha je bylina, ktorá je široko využívaná pre svoje účely v Ajurvéde a postupne sa dostala aj k nám, do Európy. Najcennejšou časťou rastliny je koreň, ktorý je veľmi silným antioxidantom, napomáha duševnému zdraviu, relaxácii a podporuje normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému.

200-gramové balenie stojí cca 13 eur.

200-gramové baleni

8. miesto

Ekolife Natura Vitamín B12

Orientačná cena: 17 €

Telo potrebuje tento vitamín pre správnu funkciu imunitného a nervového systému. Okrem toho pomáha znižovať únavu, vyčerpanie, prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu a normálnej duševnej činnosti.

Tento výrobok si môžete kúpiť za približne 17 eur.

9. miesto

Stimaral Energy

Orientačná cena: 16 €

Tento takzvaný bioinformačný produkt s názvom Stimaral pomáha proti únave a poskytuje podporu počas stresových období. Robí tak vďaka celému radu rastlinných látok, z ktorých najmä rozchodnica ružová, ginkgo dvojlalločné a puškvorec obyčajný osviežujú organizmus, čím účinne bojujú proti únave. Zmes je doplnená o výťažky z schizandry čínskej, šišiaka bajkalského, pamajoránu obyčajného, feniklu, škoricovníka, paliny, leuzeji a aralky.

Dospelým sa odporúča užívať 1 – 3 denne po 2 – 7 kvapkách. Deti do 12 rokov by mali užívať 7 kvapiek denne, zatiaľ čo deti od 3 rokov potrebujú len 2 kvapky denne. Počas používania sa odporúča zvýšiť pitný režim. Prípravok je vhodný aj pre vegánov.

Prípravok by sa mal používať vo forme 3-týždňovej liečby, po ktorej by sa mala urobiť 1-týždňová prestávka.

Česká spoločnosť Energy sa zameriava na tvorbu prírodných produktov, ktoré vychádzajú z tradičnej čínskej medicíny, ktorú kombinuje s najnovšími poznatkami z rôznych iných oblastí, ako je fytoterapia, homeopatia a podobne. Ich výrobky pristupujú k ľudskému telu ako k celku a majú harmonizujúci účinok.

Stimaral stojí približne 16 eur.

10. miesto

Advance BrainActive

Orientačná cena: 18 €

Spoločnosť Advance Nutraceutics pôsobí na trhu už viac ako 11 rokov a vyrába prírodné produkty na podporu zdravia. Používajú sa výlučne certifikované kvalitné suroviny a všetky produkty prechádzajú vstupnou a výstupnou kontrolou.

Komplexný výživový doplnok BrainActive podporuje pamäť, sústredenie, kognitívne schopnosti, energiu a mentálnu výkonnosť. Jeho unikátne zloženie pozostáva z 13 prírodných látok, medzi ktorými nesmie chýbať ginkgo, DMAE, bacopa, guarana, kofeín, taurín, ženšen, schizandra, cordyceps a ďalšie látky. K zníženiu miery únavy prispievajú vitamíny B5 a B6.

Výrobok neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu. Neodporúča sa užívať pred spaním.

Balenie 60 kapsúl vás vyjde na približne 18 eur.

Záver

Či si to priznáme, alebo nie, únava nás bude vždy do určitej miery sprevádzať na našej ceste. Najdôležitejšie je nenechať to zájsť príliš ďaleko a dostatočne relaxovať, regenerovať telo a uprednostňovať zdravý životný štýl. A ak sa úroveň niekedy stane naozaj neznesiteľnou, určite sa obráťte na svojho lekára.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Únava

[2] Diplomová práce (CZ): Diagnostika únavy sportovních gymnastů

[3] Healthline (ENG): Causes of Fatigue and How to Manage It

[4] PubMed Central (ENG): Energy Conservation Techniques to Decrease Fatigue

[5] PubMed Central (ENG): Naps and drugs to combat fatigue and sleepiness

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».