TOP 6: Najlepšie tráviace enzýmy – porovnanie a recenzie

Čo sú to tráviace enzýmy a ktoré sú najlepšie? Aké sú účinky enzýmov a aká je ich úloha? Prečo enzýmy suplementovať?

TOP  1. miesto

Puhdistamo Digestive Enzymes

Orientačná cena: 13 €

Komplex 12 tráviacich enzýmov podporuje zdravie tráviaceho traktu, regeneráciu a svalovú hmotu.

2. miesto

NOW Super
Enzymes

Orientačná cena: 31 €

Ucelená zmes enzýmov a ďalších látok, ktoré sa podieľajú na prirodzenom procese trávenia.

3. miesto

Viridian High Potency Digestive Aid

Orientačná cena: 19 €

Unikátna zmes enzýmov, betaínu, zázvoru a mäty pre komplexnú podporu trávenia.

Šesť najlepších tráviacich enzýmov

Čo sú to enzýmy?

O enzýmoch sa na hodinách biológie povedalo veľa, ale poďme si to trochu zopakovať.

Definícia enzýmov môže byť rôznorodá – od tých jednoduchých až po zložitejšie, odborné. Skúsme nájsť zlatú strednú cestu.

Čo sú teda enzýmy? Enzýmy sú v modernej biológii známe pomerne krátko, približne 100 rokov. Odkedy ich vedecká oblasť objavila, môžeme ich definovať tisíce. Enzýmy sú de facto proteíny, a to buď zložené, alebo jednoduchšieho charakteru. Každý enzým má svoju úlohu a žiadny z nich nie je podradný. Sú súčasťou rôznych chemických reakcií a v našom živote zohrávajú oveľa dôležitejšiu úlohu, než si vôbec dokážeme predstaviť. Bez enzýmov by v ľudskom tele neprebiehali prakticky žiadne chemické reakcie.

Všetci máme niečo, čo nás trápi alebo nám znepríjemňuje život. Tieto problémy by sme mohli nazvať. Našťastie na väčšinu problémov existujú riešenia. A v prípade zdravotných problémov sú riešenia zvyčajne vo forme úpravy stravy, pridania vitamínov, prípadne liekov alebo doplnkov. 

Preto vám prinášame zoznam článkov, ktoré odpovedajú na mnohé otázky a pomáhajú nájsť jednoduché riešenia: 

Ako fungujú enzýmy?

Ako už bolo spomenuté, ľudské telo je doslova plné enzýmov. Sú hnacím motorom nášho života. Telo prirodzene vytvára enzýmy a ich funkcia závisí od konkrétneho typu enzýmu. Enzýmy urýchľujú chemické reakcie v tele. Čo to znamená? Že každý enzým urýchľuje len konkrétnu reakciu. Je to taká deľba práce.

Niektoré z nich štiepia molekuly na menšie časti, aby sa lepšie vstrebávali, iné sa podieľajú na spájaní molekúl a pomáhajú vytvárať nové molekuly.

Čo sú to tráviace enzýmy?

Tráviace enzýmy sú vlastne látky, ktoré nám umožňujú tráviť. Pomáhajú rozkladať zložité molekuly na jednoduché, vďaka čomu môže celý proces príjmu a vstrebávania potravy vôbec prebiehať.

Základné rozdelenie enzýmov sa zvyčajne robí podľa typu molekúl, na ktoré primárne pôsobia. Môžeme ich rozdeliť takto:

 • Proteázy – rozkladajú bielkoviny na aminokyseliny
 • Amylázy – rozkladajú komplexné sacharidy na jednoduchšie
 • Lipázy – rozkladajú tuky na mastné kyseliny
 • Nukleázy – zabezpečujú rozklad nukleových kyselín na nukleotidy

Kde sa tráviace enzýmy tvoria?

Tvoria sa v pankrease, žalúdku a tenkom čreve. Sú také inteligentné, že sa aktivujú, keď sa chystáte jesť. Hovorí sa, že ak si k jedlu najprv privoniate, oveľa rýchlejšie naštartujete trávenie. Dokonca aj slinné žľazy produkujú tráviace enzýmy, aby začali rozkladať molekuly potravy ešte počas žuvania.

Čo ovplyvňuje naše enzýmy?

Lekári tvrdia, že enzýmy správne fungujú pri normálnej telesnej teplote, ktorá je definovaná ako teplota medzi 36,1 °C a 37,2 °C. Ak máte horúčku, štruktúra enzýmov je narušená a nefungujú správne. Keď telo počas horúčky bojuje so zápalom alebo infekciou, enzýmy sú oslabené, rovnako ako celý organizmus.

Napríklad pankreatitída môže znížiť počet a účinnosť niektorých tráviacich enzýmov.

Najmä úroveň pH v žalúdku alebo črevách. Nízke pH spôsobuje kyslosť a vysoké pH spôsobuje zásaditosť. Ak sa zmení prostredie, ktoré enzým obklopuje, zmení sa jeho tvar, a tým aj funkcia.

Strava môže významne ovplyvniť aktivitu enzýmov v našom tele. Snažte sa jesť striedmo, vyvážene a predovšetkým zdravo. Jedzte čo najviac živej stravy a len málo alebo vôbec žiadne spracované výrobky a polotovary.

Prírodné zdroje tráviacich enzýmov

Ak chceme nášmu telu poskytnúť skutočne vyváženú stravu, mali by sme doňho dostávať dostatok enzýmov. Bohužiaľ, vďaka súčasnej kvalite potravín to tak nemusí byť. Ak máte možnosť, uprednostnite miestne výrobky, napríklad od farmárov alebo dokonca od susedov. Skrátka, zelenina vypestovaná vo vlastnej záhrade, ovocie z vlastných stromov a vajcia od vlastných sliepok majú úplne inú energetickú a výživovú hodnotu ako tie kúpené v supermarkete.

Samozrejme, nie každý má túto výhodu a nakupovaniu v bežných obchodoch sa nevyhnete. Ale aj tu si môžete vybrať z BIO potravín, ktoré sú dnes doslova na každom rohu.

Aké sú najvýznamnejšie zdroje enzýmov v potrave?

Tráviace enzýmy sa nachádzajú v mnohých potravinách. Spomeňme tie najdôležitejšie:

 • Fermentovaná zelenina – napríklad veľmi obľúbená kvasená kapusta alebo kimchi. Tieto skvosty sú nielen skvelým zdrojom tráviacich enzýmov, ale aj probiotík. Každý deň si doprajte jednu alebo obe vyššie uvedené varianty.
 • Ovocie – tropické ovocie je pravdepodobne najviac spomínaným zdrojom tráviacich enzýmov. Ide najmä o papáju, ananás, mango a avokádo.
 • Zázvor – zázvor je multifunkčný liek s celým spektrom pozitívnych účinkov a prítomnosť tráviacich enzýmov sa dá takmer predpokladať. Obsahuje najmä zingibaín, teda enzým, ktorý inhibuje fungovanie mnohých iných enzýmov.
 • Mliečne výrobky – ide najmä o rôzne kyslé mliečne výrobky, ako je napríklad kefír alebo cmar.

Ako spoznáte, že máte nedostatok tráviacich enzýmov?

Existujú definované symptómy, ktoré vám môžu napovedať, že trpíte ich nedostatkom. Čo sem patrí?

 • Neutíchajúci hlad
 • Únava
 • Rýchly prírastok hmotnosti
 • Opakované a časté kandidózy
 • Svalové kŕče
 • Podráždenosť
 • Zápal hrubého čreva

Prečo ich suplementovať?

Suplementácia je vhodná, ak viete, že vaše stravovacie návyky nie sú ideálne, ak máte tráviace problémy alebo ak vám to odporučí lekár. Vždy teda záleží na individuálnom posúdení stavu a odporúčanie alebo odmietnutie nemožno globalizovať.

Ak trpíte tráviacimi problémami, poraďte sa so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu, či by vám doplnenie týchto enzýmov mohlo pomôcť. Nenechajte sa mýliť, tráviace problémy sa môžu vyskytnúť aj u ľudí s aktívnym životným štýlom, napríklad v dôsledku zvýšenej konzumácie bielkovín. Tie môžu spôsobiť tráviace problémy, ako je nadúvanie, plynatosť alebo kŕče. Väčšina týchto problémov súvisí s intoleranciou laktózy, ktorá je v spoločnosti bežným ochorením a môže postihovať až 75 % populácie.

Nie je sa však čoho obávať, pretože užívanie tráviacich enzýmov je bezpečné. V každom prípade je nevyhnutné dodržiavať odporúčané dávkovanie od výrobcu. Mnohé formy enzýmov sú voľne predajné a dostupné v každej lekárni alebo obchode so zdravou výživou.

Ako tráviace enzýmy užívať?

Tvrdí sa, že skutočne kvalitné tráviace enzýmy môže užívať každý, vrátane malých detí. Odporúča sa pridávať ich do jedla. Dávkovanie, samozrejme, závisí od konkrétneho doplnku, veľkosti porcie alebo veku. O vhodnosti sa poraďte so svojím lekárom alebo terapeutom. Jednou z rád je však snaha zabezpečiť, aby tráviace enzýmy boli rastlinného pôvodu, bez zbytočných prísad, ako je stearan horečnatý (protihrudkujúca látka), maltodextrín a ďalšie.

1. miesto

Puhdistamo Digestive Enzymes

Orientačná cena: 13 €

Puhdistamo je fínska značka, ktorá bola založená v roku 2009. Puhdistamo ponúka originálne fínske výrobky, ktoré pochádzajú z Laponska, najsevernejšieho regiónu krajiny. Všetky doplnky stravy značky Puhdistamo sú prísne geneticky nemodifikované a neobsahujú umelé sladidlá, obsahujú len účinné zložky, žiadne plnidlá, spojivá ani iné zbytočné chemické prísady.

Produkt Digestive Enzymes obsahuje celkovo komplex celkom 12 tráviacich enzýmov, čo z neho robí mimoriadne silný doplnok vo svojej kategórii.

Digestive Enzymes neobsahuje laktózu, mlieko, lepok, želatínu ani iné zložky živočíšneho pôvodu. Toto balenie obsahuje 30 kapsúl a odporúča sa užívať 1 až 4 kapsuly denne, najlepšie 20 minút pred jedlom, zapiť dostatočným množstvom vody. Cena tohto výrobku je približne 13 eur.

2. miesto

NOW Super Enzymes, komplexné tráviace enzýmy

Orientačná cena: 31 €

Táto spoločnosť vznikla v Chicagu začiatkom 60. rokov. Táto spoločnosť vyrába viac ako tisíc prírodných produktov vrátane vitamínov, minerálov, bylinných extraktov a prírodnej kozmetiky. Okrem toho získala mnoho ocenení v kategórii výrobcov a prírodných produktov.

Produkt NOW® Super Enzymes je komplexná zmes enzýmov a ďalších látok, ktoré sa podieľajú na prirodzenom procese trávenia. Super Enzymes obsahujú betaín HCl, volskú žlč, pankreatické enzýmy, bromelaín a papaín – látky schopné rozkladať tuky, sacharidy a bielkoviny obsiahnuté v potravinách. Odporúča sa užívať jednu kapsulu súčasne s jedlom. Cena výrobku sa pohybuje okolo 31 eur.

3. miesto

Viridian High Potency Digestive Aid

Orientačná cena: 19 €

Táto britská značka ponúka tzv. etické vitamíny a výživové doplnky, zamerané na kvalitu a čistotu, charitu a životné prostredie. 99 % produktov Viridian Nutrition spĺňa požiadavky náročnej kategórie čistoty KOSHER, všetky produkty sú 100 % bioaktívne, v kapsulách rastlinného pôvodu, bez použitia problematických prídavných látok, 40 % produktov je oficiálne certifikovaných ako 100 % organické (Soil Association). Všetky zložky pochádzajú z absolútne čistých zdrojov.

Tento produkt je unikátnou zmesou enzýmov, betaínu, zázvoru a mäty pre komplexnú podporu trávenia. Je vhodný na podporu trávenia, má protizápalové a čistiace účinky a môže znižovať hladinu homocysteínu.

Balenie obsahuje 90 kapsúl a jeho cena sa pohybuje okolo 19 eur.

4. miesto

Ecce Vita Digest Plus

Orientačná cena: 23 €

Ecce Vita je česká spoločnosť s dvadsaťročnou tradíciou na trhu. Táto značka sa zameriava najmä na dovoz špeciálnych funkčných potravín a rastlinných výživových doplnkov najmä v organickej kvalite. Hlavným zameraním spoločnosti Ecce Vita je výroba výživových doplnkov a bylinných zmesí podľa vlastných receptúr.

Originálna receptúra Digest plus sa skladá zo štandardizovaných extraktov bylín, ktoré svojím synergickým pôsobením podporujú trávenie, vylučovanie, funkciu žlčníka a pečene a podporujú imunitný systém. Balenie obsahuje 90 kapsúl z rastlinnej celulózy a stojí približne 23 eur.

5. miesto

Tráviace enzýmy Complex s betaínom HCl

Orientačná cena: 13 €

Spoločnosť Natures Aid vyrába a dodáva vysokokvalitné výživové doplnky už viac ako tri desaťročia. Spoločnosť bola založená v roku 1981 v Anglicku a stala sa jednou z najobľúbenejších značiek vitamínov, výživových doplnkov a bylinných produktov v Spojenom kráľovstve.

Komplex tráviacich enzýmov s betaínom, obsahuje betaín hydrochlorid (betaín HCl), amylázu, proteázu, lipázu, laktázu a celulázu.

Odporúčané dávkovanie je 1 – 2 tablety s jedlom a balenie stojí približne 13 eur.

6. miesto

Tráviace enzýmy Natural

Orientačná cena: 9 €

Výrobok slovenskej značky Natural SK obsahuje enzýmy, ktoré prispievajú k čisteniu hrubého čreva.

Jednou z výhod výplachu hrubého čreva je, že zabraňuje zápche. Dokáže regenerovať hrubé črevo a zvýšiť množstvo zdravých pohybov čriev.

Balenie obsahuje 60 kapsúl a stojí zhruba 9 eur.

Záver

Tráviace enzýmy vám môžu určite pomôcť, ale nezabudnite sa poradiť s odborníkom o tom, kedy a aké doplnky treba zaradiť.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Tráviaca sústava

[2] Wikiskripta (CZ): Enzymy

[3] Healthline (ENG): What Are Digestive Enzymes and How Do They Work?

[4] PubMed Central (ENG): The adaptation of digestive enzymes to the diet: its physiological significance

[5] PubMed Central (ENG): Synthesis of digestive enzymes, food processing, and nutrient absorption in decapod crustaceans: a comparison to the mammalian model of digestion

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».