TOP 10: Najlepší melatonín – recenzie, skúsenosti a ako vybrať

Čo je to melatonín, ako nám prospieva a prečo ho dopĺňať? Ako si vybrať najlepší melatonín? Čo všetko treba vedieť a na čo sa zamerať?

TOP  1. miesto

Life Extension
Melatonin

Orientačná cena: 25 €

60 tabliet 3 mg vynikajúceho melatonínu od Life Extension.

2. miesto

BrainMax Natural Melatonin

Orientačná cena: 15 €

120 kapsúl melatonínu s extraktom z višňovej šťavy.

3. miesto

Melatonín Mučenka Medovka B6

Orientačná cena: 13 €

100 tabliet kombinácie melatonínu, mučenky, medovky a vitamínu B6.

Desať najlepších produktov melatonínu

Čo je to melatonín?

Melatonín môžete poznať aj pod iným názvom. Koluje o ňom mnoho fám, právd a dokonca aj klebiet. Melatonín je hormón. Áno, naozaj hormón v tom zmysle, ako ho poznáme. Hovorí sa mu aj hormón spánku alebo „uspávač“. Melatonín je veľmi dôležitý pre náš ľudský organizmus a najmä pre náš biorytmus. Hladina tohto spánkového hormónu sa mení v závislosti od našej rutiny a cyklu, ako aj od nášho veku. Uvádza sa, že najvyššia je počas noci, keď väčšinou spíme, a to medzi druhou a štvrtou hodinou ráno.

Všetci máme niečo, čo nás trápi alebo nám znepríjemňuje život. Tieto problémy by sme mohli nazvať. Našťastie na väčšinu problémov existujú riešenia. A v prípade zdravotných problémov sú riešenia zvyčajne vo forme úpravy stravy, pridania vitamínov, prípadne liekov alebo doplnkov. 

Preto vám prinášame zoznam článkov, ktoré odpovedajú na mnohé otázky a pomáhajú nájsť jednoduché riešenia: 

Aká je jeho hlavná funkcia?

Tento hormón sa „rodí“ v epifýze, čo je hypofýza v zadnej časti mozgu. Z týchto „končín“ sa vyplavuje do krvného obehu a dáva telu na vedomie, že sa blíži tma, teda noc a režim, keď by telo malo odpočívať. Keď sa telo dostane do tzv. vegetatívneho stavu, hladina melatonínu postupne klesá a ráno sa prestane vyplavovať úplne.

Je tu však jedna zlá správa. Telo si síce melatonín vyrába samo, ale s pribúdajúcim vekom jeho produkcia klesá, a to často veľmi rýchlo. To je jeden z dôvodov, prečo majú seniori problémy so spánkom a nespavosť nie je žiadnou raritou. Ak telo nemá dostatok spánku, môže to spôsobiť mnohé súvisiace zdravotné problémy, ako je hormonálna nerovnováha, obezita alebo spomalený metabolizmus.

Melatonín je preto veľmi dôležitý pre náš cirkadiánny rytmus, udržuje telo v pohode, pokoji a bez nadmerného stresu. Okrem toho pôsobí aj ako silný antioxidant, takže pohlcuje voľné radikály, ktoré poškodzujú látky v ľudskom tele.

S čím môže melatonín pomáhať?

Ako sme už spomenuli, kontroluje a istým spôsobom reguluje cirkadiánny rytmus, čím chráni telo pred toxínmi. Čoraz viac sa však dokazuje, že môže ovplyvňovať aj:

 1. Rôzne vedecké štúdie tvrdia, že melatonín dokáže potlačiť rast nádorov.
 2. Ovplyvňuje správnu funkciu ostatných hormónov, a tým aj celý hormonálny systém.
 3. Obnovuje a posilňuje ľudské bunky.

Prečo melatonín suplementovať?

Suplementácia melatonínu sa využíva najmä pri veľmi zaneprázdnených ľuďoch v pracovnom aj osobnom živote. Môžu to byť ľudia, ktorí veľa cestujú, a tak sa ich spánkový režim neustále mení a posúva. To spôsobuje vyčerpanosť, náladovosť a ďalšie problémy súvisiace s únavou organizmu.

Okrem toho je suplementácia melatonínom vhodná napríklad pre mamičky, ktoré majú rozhodený rozvrh kvôli nočnému dojčeniu, budeniu dieťaťa a opäť nepravidelnému režimu. A v neposlednom rade aj pre seniorov, ktorým melatonín klesá v dôsledku vyššieho veku. Môžu trpieť nespavosťou, problémami so zaspávaním a skorým prebúdzaním.

Ak si nie ste istí, určite sa poraďte so svojím lekárom, ktorý vám poradí alebo vás usmerní, ako a čím suplementovať.

Ako melatonín užívať/dávkovať?

Dostupné štúdie sa zhodujú v tom, že suplementácia melatonínom nie je návyková ani inak nebezpečná. Samozrejme, vždy je dôležité dodržiavať všetky pokyny uvedené výrobcom alebo sa poradiť so svojím lekárom. Zvyčajne sa odporúča polovica až jedna tableta približne 30 minút pred spaním s dostatočným množstvom vody.

Aké sú časté problémy so spánkom?

Bohužiaľ, problémy so spánkom nie sú nič ojedinelé, naopak, postihujú pomerne veľa ľudí a vekový priemer sa znižuje. Je dôležité počúvať svoje telo a nepreháňať ho, aby nám neskôr nedalo najavo, že to tak nepôjde a že odpočinok je jednoducho nevyhnutný.

Uvádza sa, že človek by mal spať aspoň 7 hodín. Samozrejme, je jasné, že nie vždy sa to dá dodržať paušálne, ale vo väčšine prípadov by to tak malo byť. Treba si však uvedomiť, že každé telo je individuálne a niektorí ľudia potrebujú na regeneráciu 6 alebo 5 hodín. Iný potrebuje 8 alebo 9. Takže opäť počúvajte svoje telo.

Nespavosť môže vzniknúť z dôvodu iného ochorenia, ako doplnkový, nežiaduci jav, ale na vine môže byť aj zlý životný štýl a nevhodné spánkové návyky.

Uvádza sa, že nespavosťou trpí až 15 % populácie.

Je vlastne opakom nespavosti. Tento nekomfort sa prejavuje nadmernou spavosťou počas dňa, čo má za následok, že človek spí viac ako 12 hodín denne. Možno si myslíte, že spať toľko hodín denne musí byť sen. A sen to vlastne aj je, ale jeden veľký. Môžete sa cítiť naozaj unavení a nakoniec vynecháte spoločenský život s priateľmi alebo rodinou, pretože vás ospalosť jednoducho premôže.

Ak vás tento problém trápi, poraďte sa so svojím lekárom, ako postupovať, aby vás neobmedzoval v každodennom živote.

Ide o jednu z najzávažnejších porúch spánku. Spočíva v tom, že človek počas klasického spánku prestane dýchať na desať a viac sekúnd. Okrem zastavenia dýchania medzi ďalšie prejavy patrí veľmi hlasné chrápanie, nepokojný spánok, bolesť hlavy, mikrospánok počas dňa a denná únava.

Veľkým rizikom spánkového apnoe je, že mikrospánok vás môže prepadnúť de facto kedykoľvek a kdekoľvek. Za volantom, v električke, v práci alebo v sprche. je to naozaj nebezpečné, pretože v niektorých prípadoch neohrozujete len seba, ale aj svoje okolie. V prípade spánkového apnoe určite navštívte lekára, ktorý s vami prediskutuje možnosti liečby a odporučí vám lieky, ktoré by mohli tento stav aspoň zmierniť.

Ak v noci nemôžete zaspať, môže to byť spôsobené viacerými problémami. Napríklad nadmerná únava, pri ktorej sa telo nedokáže „prepnúť“ do úsporného režimu spánku, alebo prílišná práca na počítači či telefóne bezprostredne pred spánkom, prejedanie sa večer a podobne.

Skúste sa pred spaním aspoň hodinu nepozerať do monitora, nejesť a možno len ticho meditovať alebo sa prejsť vonku na čerstvom vzduchu.

Neschopnosť zaspať môže byť vo výsledku naozaj nepríjemná. Často sa cítite naozaj unavení, ale nie a nie zabrať. Vaše telo by chcelo spať, ale vaša hlava nechce spolupracovať. Netreba však panikáriť, pretože sa na tom dá celkom dobre pracovať.

Tipy pre kvalitný spánok

Kto by nechcel dobre spať, že? Spomeňme si na malé deti. Tie spia až 12 hodín denne. Nemajú problém zaspať a od určitého veku spia pokojne, celú noc. Ráno sa zobudia a sú plné energie. Je možné, že rodičia doprajú deťom určité rituály, ktoré sa opakujú každý deň, a to dostáva telo do priaznivého režimu. Skúste aj vy zaradiť do svojich dní nejaké rituály a uvidíte, že sa vám minimálne zlepší nálada.

Existuje niekoľko tipov na zlepšenie kvality vášho spánku.

 1. Snažte sa chodiť spať každý deň v rovnakom čase a vstávať v rovnakom čase.
 2. Robte dychové cvičenia alebo jogu.
 3. Veľa sa prechádzajte.
 4. Pred spaním si dajte horúcu sprchu
 5. Vyhnite sa jedlu vo večerných hodinách.
 6. Nepite večer kávu.
 7. Nespite počas dňa.
 8. Udržujte svoju spálňu príjemne vetranú a neprehrievajte miestnosť.

Modré svetlo a spánok

Popravde, nie je to najlepšia kombinácia, ako ste už určite počuli alebo zažili na vlastnej koži. Viac-menej všetka elektronika vyžaruje modré svetlo. Ide o vlnovú dĺžku v rozsahu 400 – 520 nm a tá môže spôsobiť zníženie hladiny melatonínu v krvi a následný problém so zaspávaním.

1. miesto

Life Extension Melatonin

Orientačná cena: 25 €

Melatonín od kvalitnej značky Life Extension obsahuje 60 gumových cukríkov v jednom balení na podporu kvalitného a neprerušovaného spánku vrátane pokojného spánku.

Melatonín vo všeobecnosti pomáha zabezpečiť, aby čas strávený spánkom nebol dlhší, ako je nevyhnutne potrebné. Dokáže navodiť v tele príjemnú atmosféru pokoja a harmónie. Bohužiaľ, hormón melatonín s vekom klesá, takže jeho dopĺňanie v určitej fáze vôbec nie je na škodu, práve naopak. Pred jeho kúpou sa však radšej poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Ako užívať?

Ak lekár neurčí inak, výrobca odporúča užívať 1 cukrík 30 až 60 minút pred spaním.

Cena za 60 cukríkov je necelých 25 eur.

2. miesto

BrainMax Natural Melatonin

Orientačná cena: 15 €

Balenie od značky Brainmax obsahuje 120 bylinných kapsúl s melatonínom. Okrem tohto hormónu, ktorý uľahčuje spánok a zaspávanie, v nich nájdete aj šťavu z višne pre lepšiu chuť a stimuláciu hladiny hormónu.

Tento produkt je vhodný napríklad pre ľudí, ktorí veľa cestujú, pretože pomáha znižovať subjektívny pocit takzvaného „jetlagu“. Melatonín je okrem „spánkového hormónu“ aj veľmi silný antioxidant, čo znamená, že nás chráni pred voľnými radikálmi z vonkajšieho prostredia.

A ako ho dávkovať? Výrobca odporúča užívať 2 kapsuly približne 30 minút pred spaním.

120 vegánskych kapsúl stojí približne 15 eur.

3. miesto

Melatonín Mučenka Medovka B6

Orientačná cena: 13 €

Melatonín Mučenka Medovka B6 je vynikajúcou kombináciou prospešných látok a jej cieľom je prispieť k zlepšeniu kvality spánku a urýchliť zaspávanie. Jeho hlavnou funkciou je kontrola biorytmu spánku a bdenia.

Ako dávkovať? Výrobca odporúča 1 tabletu raz denne pred spaním zapiť dostatočným množstvom vody.

Cena za 100 tabliet je okolo 13 eur.

4. miesto

Melatonín Rapid komplex

Orientačná cena: 11 €

Ide o výrobok, ktorý je skromnejší z hľadiska počtu tabliet, ale to nemá vplyv na účinky. Forma ODT tabliet je jedinečná v tom, že sa rozpúšťa už na sliznici v ústach a prináša tak rýchly účinok, ktorý je absolútne žiaduci.

S týmto produktom pocítite nástup účinku približne po 10 minútach.

Ako užívať? Bezprostredne pred spaním je potrebné nechať 1 tabletu rozpustiť v ústach. Tabletu umiestnite priamo pod jazyk alebo medzi ďasno a peru a nechajte zvoľna. Nezapíjajte vodou.

Cena tohto balenia je približne 11 eur.

5. miesto

Pharma Activ Melatonín

Orientačná cena: 17 €

Tento produkt obsahuje 100 tabliet v jednom balení. Okrem melatonínu obsahuje mikrokryštalickú celulózu, stearan horečnatý a mastenec.

Výrobca uvádza, že sa odporúča užívať polovicu tablety raz denne tesne pred spaním s dostatočným množstvom vody.

A koľko za tento výrobok zaplatíte? Približne 17 eur.

6. miesto

Clinical Melatonin B6 sirup

Orientačná cena: 5 €

Výrobok obsahuje nielen melatonín, ale aj vitamín B6. Melatonín podporuje kvalitný spánok a bezproblémové zaspávanie a vitamín B6 prispieva k normálnej funkcii nervového systému a psychiky.

Ide o výživový doplnok vo forme sirupu.

Ako dávkovať? Užívajte 2,5 ml raz denne pred spaním a zapite dostatočným množstvom tekutiny.

Zloženie: voda, glukózovo-fruktózový sirup, regulátor kyslosti (kyselina citrónová), zahusťovadlo (xantán), konzervačná látka (sorban draselný), melatonín, pyridoxín hydrochlorid (vitamín B6).

Tento produkt si môžete kúpiť za približne 5 eur. 

7. miesto

NUTRICIUS Melatonin new extra

Orientačná cena: 10 €

NUTRICIUS Melatonin new extra obsahuje 60 kapsúl s 5 mg melatonínu v každej kapsule.

Dávkovanie je 1/4 tablety 1x denne, v balení je 60 toboliek. Výrobca odporúča užívať chvíľu pred spaním. Vždy nezabudnite na dostatočný pitný režim.

A aká je cena? Približne 10 eur.

8. miesto

Clinical Nutricosmetics Melatonin

Orientačná cena: 11 €

Melatonín od značky Clinical Nutricosmetics vám pomôže získať pokojný a konštantný spánok. Zlepší váš biorytmus a mal by urýchliť zaspávanie.

Tento výrobok obsahuje mikrokryštalickú celulózu, stearan horečnatý, melatonín 1 mg a mastenec v jednej tablete.

Odporúča sa užívať 1 tabletu 1x denne pred spaním s dostatočným množstvom tekutiny.

A cena? Približne 11 eur.

9. miesto

Golden Nature Tryptofán + Melatonín

Orientačná cena: 16 €

Značka Golden Nature ponúka účinnú kombináciu tryptofánu, melatonínu a vitamínu B6 v jednej tablete. Táto špeciálne vyvinutá kombinácia troch aktívnych látok podporuje správnu funkciu nervového systému a prispieva aj k lepšiemu spánku.

Tryptofán je základnou aminokyselinou, ktorá má v organizme vplyv na viacero procesov zodpovedných za správne fungovanie centrálnej nervovej sústavy. Melatonín pomáha k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku. Vitamín B6 prispieva k správnej funkcii psychiky. 

Výrobca odporúča užívať jednu tabletu 30 minút pred spaním a zapiť dostatočným množstvom vody.

Balenie so 100 tabletami si môžete kúpiť za menej ako 16 eur.

10. miesto

Delta Direct Good night škorica sprej

Orientačná cena: 18 €

Výživový doplnok Good night od značky Delta Direct je v účinnej tekutej forme a aplikuje sa pomocou spreja. Je určený pre kvalitný a neprerušovaný spánok. Vďaka priamej aplikácii do ústnej dutiny obchádza tráviaci trakt a ponúka okamžitú vstrebateľnosť a vysokú účinnosť.

Pri výrobe sa používa najmodernejšia NANO technológia, ktorá sa využíva na lepšie dodanie látok do organizmu. Ide tiež o moderný spôsob spracovania surovín.

Ako tento produkt používať? Tesne pred spaním aplikujte pod jazyk 2 streknutia, ktoré predstavujú jednu dávku. 30 sekúnd dýchajte nosom pre lepšie vstrebanie prípravku. Následne prehltnite a nemusíte zapíjať vodou. V prípade prebudenia počas noci môžete opäť aplikovať 2 streknutia.

Jedno balenie obsahuje 100 dávok a jeho cena je necelých 18 eur.

Záver

Buďme radi, že ľudské telo je také vynaliezavé a presne vie, čo nám má dodať. Melatonín je jednou z látok, bez ktorých sa nezaobídeme. Spánok je jednou z najdôležitejších činností v našom živote, preto je naozaj dôležité, aby sme spánkovú hygienu brali na zreteľ a nepovažovali ju za podradnú.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Melatonín

[2] Wikiskripta (CZ): Melatonin

[3] Healthline (ENG): Melatonin: Benefits, Uses, Side Effects and Dosage

[4] PubMed Central (ENG): Melatonin, the Hormone of Darkness: From Sleep Promotion to Ebola Treatment

[5] PubMed Central (ENG): Melatonin: Physiological effects in humans

4.8/5 - (13 votes)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».