10 najlepších produktov a liekov na pamäť – porovnanie a recenzie

Čo sú to lieky na pamäť, aké sú ich účinky a ktoré sú najlepšie? Prečo užívať lieky na pamäť a čo často obsahujú? Na čo si dať pozor?

TOP  1. miesto

BrainActive

Orientačná cena: 18 €

BrainActive je komplexný doplnok stravy. Obsahuje prírodné látky, ktoré podporujú pamäť, koncentráciu a mentálnu výkonnosť.

2. miesto

Blendea Brahmi BIO

Orientačná cena: 19 €

Kapsule s práškom z listov brahmi stimulujú pamäť a pomáhajú udržiavať všetky kognitívne funkcie svieže, čo zahŕňa celkové chápanie a jednanie.

3. miesto

Dr.Protect Megamozog

Orientačná cena: 20 €

Megamozog podporuje pamäť, kognitívne funkcie, mentálnu či psychickú výkonnosť (pri strese, záťaži, náročnom pracovnom tempe).

Desať najlepších liekov na pamäť

Čo sú to lieky (produkty) na pamäť?

Koncentrácia, sústredenie na konkrétnu činnosť a bystrá pamäť sú niekedy problémom. A pozor, nielen u seniorov, môže sa to stať komukoľvek – workoholikom, unaveným ľuďom, matkám na materskej dovolenke, študentom a, samozrejme, už spomínaným seniorom.

Ak sa vám to niekedy stane, nemusíte sa ničoho obávať, je to celkom bežné. Žijeme vo svete, kde sú zhon a stres na dennom poriadku. Počas dňa máme toľko práce, že kvôli povinnostiam zabúdame, kým sme. V prvom rade je dôležité sa trochu upokojiť. Možno sa dokonca na chvíľu zastavte, niekoľkokrát sa vedome nadýchnite a vydýchnite. Upokojte myseľ, ale aj telo, pretože oboje idú spolu ruka v ruke.

Existujú vedecké výskumy, ktoré potvrdzujú, že je vždy lepšie ráno skôr vstať a večer si rozumne ľahnúť, než naopak. Je to kontraproduktívne, pretože telo si de facto nikdy poriadne neodpočinie. Ak pociťujete poruchy sústredenia a zabúdanie, môžete podporiť mozgovú činnosť niektorými produktmi.

Veľmi všeobecne povedané, mozog môžete posilniť vitamínmi, extraktom z ginkgo biloby, ale aj omega 3 mastnými kyselinami, rôznymi bylinkami a prvkami, ktoré cielene stimulujú mozog. Tieto produkty sú väčšinou na prírodnej báze, takže sa nemusíte obávať, že by ste si do tela vpravovali niečo, čo mu nie je až tak vlastné.

Patria sem napríklad tieto látky:

 • Ryby a morské plody
 • Škorica
 • Kurkuma
 • Nootropiká (CBD, kofeín, atď.)
 • Oriešky
 • Horčík
 • Vitamíny skupiny B
 • Vitamíny C, E, D
 • Železo
 • Jód
 • Zinok
 • Selén
 • Vápnik

Všetci máme niečo, čo nás trápi alebo nám znepríjemňuje život. Tieto problémy by sme mohli nazvať. Našťastie na väčšinu problémov existujú riešenia. A v prípade zdravotných problémov sú riešenia zvyčajne vo forme úpravy stravy, pridania vitamínov, prípadne liekov alebo doplnkov. 

Preto vám prinášame zoznam článkov, ktoré odpovedajú na mnohé otázky a pomáhajú nájsť jednoduché riešenia: 

Čo tieto lieky často podporujú, na čo sú?

Produkty na podporu koncentrácie a komplexnejšiu stimuláciu centrálneho nervového systému je možné zakúpiť v rôznych formách – od tinktúr až po klasické tablety.

Lieky alebo doplnky stravy sa zvyčajne zameriavajú na zlepšenie:

Pravdepodobne to všetci poznáme. Študujete a „zrazu“ príde skúškové obdobie, v ktorom musíte pracovať tvrdšie, ako je bežný štandard. Niekedy je to také náročné, že doslova „meliete z posledného“. Produkty na zlepšenie mozgovej činnosti vám môžu pomôcť krásne naštartovať koncentráciu.

Ach, tá pamäť, tá nás niekedy dokáže potrápiť, však? Vidíte tváre, ale nepamätáte si mená a naopak. To sa proste stáva, je dobré sa riadiť heslom, že pýcha predchádza pád, a správať sa aspoň trochu preventívne.

Poznáte lecitín? Ide o látku, ktorá sa okrem iného získava zo sóje, ale nachádza sa napríklad aj vo vajciach. V ľudskom tele sa prirodzene nachádza najmä v mozgu, pečeni, srdci, svaloch alebo nervoch. Aby všetky uvedené látky dobre fungovali, musí byť v nich dostatok lecitínu.

Výkon, to je slovo, ktoré sa často používa nielen v športe, ale aj v každodennom živote. Dokonca aj deti sú k tomu vedené. Bohužiaľ, mnohokrát je to kontraproduktívne. Výkon je v určitom momente dôležitý, ale nie konštantne.

Všeobecne dobrému alebo lepšiemu výkonu pomáhajú napríklad:

 • Kvalitné bielkoviny
 • Orechy
 • Semená
 • Klíčky
 • Červená repa
 • Datle
 • L-karnitín

Ako môžeme prospieť nášmu mozgu?

Vo svojej podstate funguje priama úmernosť – pokiaľ sme v pokoji a rovnováhe my, je aj náš mozog. Samozrejme, nie vždy sa to dá takto zovšeobecniť, ale vyplýva z toho, že je dobré nestresovať sa viac, ako je zdravé, a neklásť na seba neprimerané nároky.

Už naše staré mamy to hovorievali, však? V prírode nájdeme všetko, čo potrebujeme – pokoj, harmóniu, bylinky a súlad. Ak vám to čas a povinnosti dovolia, choďte každý deň na prechádzku. Natrhajte si peknú kytičku do vázy. Nasušte si bylinky na zimu – napríklad podbeľ alebo šípky, to sú „nadlieky“. Urobte niekoľko dychových cvičení a pozorujte krajinu.

To je dôležité azda vo všetkých smeroch a otázkach ľudského zdravia. Keď si uvedomíme, že bunky tela sú tvorené zo 70 % z vody a mozog až z 90 %, niet sa čomu čudovať. Podľa vedcov existuje viac ako 130 druhov vody. V bunkách nášho tela sa voda nachádza vo veľmi špeciálnej forme, ktorá sa nazýva „štruktúrovaná“. Každá tekutina, ktorá sa dostane do tela, sa teda musí premeniť na túto formu.

A ako získate už hotovú štruktúrovanú vodu?

Je to voda z ľadu! Môžete si ju pripraviť doma a piť ju počas dňa alebo si ňou dokonca umývať tvár. Vezmite akúkoľvek nádobu, naplňte ju ľubovoľným druhom vody a zmrazte ju. Keď je voda úplne zmrazená, vyberte nádobu a nechajte ju pomaly rozmraziť pri izbovej teplote (neohrievajte ju ručne).

A záver? Pite veľa kvalitných tekutín, od štruktúrovanej vody cez minerálnu vodu až po kvalitné čaje.

Snažte sa eliminovať polotovary a priemyselne spracované potraviny. Vráťte sa k jednoduchosti, čistote a prírode. Vyberajte si kvalitné miestne potraviny, ako sú jablká, tekvice, vlašské orechy a podobne.

Antioxidanty sú látky, ktoré pomáhajú chrániť naše bunky pred oxidačným stresom. Ľudovo povedané, idú do boja proti voľným radikálom. Medzi antioxidanty patrí napríklad zelený čaj, kvalitná káva, kakao alebo avokádo.

Hovorí sa, že spánok je najlepší lekár, alebo že ráno je múdrejšie večera. A naši predkovia to vedeli veľmi dobre. Chodili spať, ako sa hovorí, „so sliepkami“ a vstávali s východom slnka. Možno by sme sa nad tým mali aspoň zamyslieť a trochu sa vrátiť ku koreňom.

Naučte sa spať aspoň 6 hodín a snažte sa ísť spať do 22:00. Pocítite, ako vám v žilách prúdi nová energia.

Tak ako rastie sval, keď ho správne a pravidelne trénujete, tak rastie aj funkcia vášho mozgu, keď viete, ako na to. Mozog by mal byť čo najaktívnejší. Zamerajte sa na získavanie podnetov, pretože ak ich má, dokáže ich nasať ako špongia.

Aké aktivity mozgu prospievajú?

 • Krížovky
 • Čítanie
 • Kvízy
 • Hlavolamy
 • Spoločenské hry, napríklad pexeso
 • Scrabble

Čomu sa vyhnúť?

Tých možností, ktoré vo svojom živote mať nemusíte, ale aj tak sa objavujú, je veľa. Najdôležitejšie je eliminovať stres a snažiť sa zo všetkého hneď nezrútiť. Aby sme získali určitý nadhľad nad životom, pretože takmer vo všetkých prípadoch zistíme, že nič nie je také horúce, ako sa uvarí.

Okrem tých psychických atribútov zohráva úlohu aj prostredie, v ktorom žijeme, strava, ktorú konzumujeme a podobne.

Snažte sa vyhnúť:

 • Rušnému prostrediu
 • Smogu
 • Extrémnemu množstvu vnemov
 • Dlhodobej únave
 • Veľkému množstvu alkoholu
 • Cigaretám
 • Nezdravému prejedaniu

Tipy: aké bylinky alebo korenie majú prirodzene pozitívny vplyv na pamäť?

Byliniek je mnoho a možno ich je až toľko, že kedysi ich naše babičky bežne používali a my ich už ani nepoznáme. Spomeňme si ale niekoľko najdôležitejších:

Bylinka z Číny, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou ajurvédskej medicíny. Ide o strom, ktorý je známy aj pod názvom jinan dvojlaločný a dorastá do výšky až 40 metrov a rastie dlhých 1 000 rokov. Má krásne, jasne zelené listy, ktoré vyzerajú trochu ako vejáre a ktoré sa zbierajú koncom leta a potom sa využívajú pre svoje blahodarné účinky. Vyrábajú sa z nich rôzne potravinové doplnky, ako sú kapsuly, čaje a podobne.

Hovorí sa, že je zdrojom vitality, sily, kondície a dlhého života. Koniec koncov, slovo „ženšen“ má veľa spoločného so životom, pretože doslova znamená „koreň života“.

Skvost, ktorý zdobí kdejakú záhradu. Má veľmi príjemnú a špecifickú vôňu, ktorá dokáže oživiť každý pokrm. Rozmarín bol odpradávna symbolom lásky a manželstva.

Rozmarín zvyšuje krvný tlak, upokojuje a zmierňuje nervové vyčerpanie, podporuje mozgovú činnosť a pôsobí podporne na ženské orgány.

Kurkuma môže byť známa aj ako indický šafran. Je to zlatistá rastlina, ktorá sa získava zo stonky kurkumovníka dlhého. Má antidepresívne účinky, stimuluje tvorbu hormónov serotonínu a dopamínu, má protizápalové účinky a mnoho ďalších benefitov.

Táto rastlina je známa najmä vďaka ajurvéde, ktorá s ňou lieči už stovky rokov. Okrem iného pomáha pri depresii a úzkosti, posilňuje imunitný systém, zvyšuje odolnosť a výkonnosť organizmu a mnoho ďalšieho. Je to taký komplexný pomocník.

Môžete si ju kúpiť vo forme kapsúl, prášku, tinktúry alebo si ju vypestovať doma, aby ste mali vždy čerstvý prísun energie. Z jej listov alebo koreňa môžete pripraviť odvar, koreň sa dá aj žuť.

Rastlina známa z čínskej medicíny a ajurvédy. Výskumy ju prirovnávajú k najkvalitnejšiemu ženšenu. Účinné látky obsahuje koreň, stonka a vňať. Obsahuje širokú škálu flavanoidov, polyfenolov (kolofónia, rosavín, rosarín, rodiolín a iné), heteroglykozidy, steroidné látky, organické kyseliny a minerálne látky – zinok, mangán, nikel, striebro, titán a iné. Najviac liečivých látok však obsahuje koreň.

Vôňa levandule dokáže robiť zázraky. Už len čuchový vnem vyvoláva pocit domova a bezpečia. Sama o sebe vás dokáže príjemne upokojiť.

Táto fialová kráska sa už odpradávna používa na zmiernenie stresu, depresie a úzkosti.

Môžu byť lieky na pamäť nebezpečné?

Je to ako so všetkým – môžu, ale nemusia byť. Závisí to aj od toho, aké lieky užívate, preto si vždy urobte rešerš. Ak ide o prírodný liek, všetko by malo byť v poriadku, ale ak si nie ste istí, radšej si liek neordinujte sami a poraďte sa so svojím lekárom.

1. miesto

BrainActive

Orientačná cena: 18 €

Komplexný doplnok stravy pre lepšiu pamäť, koncentráciu a energiu, to je BrainActive od značky ADVANCE nutraceutics. Obsahuje celkovo 13 prírodných látok, ktoré prispievajú k lepšej duševnej výkonnosti, energii, lepším kognitívnym schopnostiam, koncentrácii a lepšej pamäti. A ktoré látky to sú?

 • Brahmi alebo Bacopa monnieri, ktorá podporuje koncentráciu, pamäť a chráni pred voľnými radikálmi.
 • Ginkgo biloba, ktoré má priaznivý vplyv na fungovanie krvného obehu. Zlepšuje tiež kognitívny výkon a duševnú rovnováhu.
 • Eleuterokok alebo sibírsky ženšen, ktorý podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a duševnú výkonnosť.
 • Guarana, ktorá napomáha lepšej duševnej výkonnosti, zlepšuje pamäť a zvyšuje energiu. Zmierňuje tiež stres.
 • Ženšen, ktorý má priaznivé účinky na duševnú výkonnosť, pamäť a bdelosť.
 • Medzi ďalšie prírodné zložky patrí taurín, schisandra chinensis, cordyceps, rozchodnica ružová, DMAE, kofeín a vitamíny B5 a B6.


Odporúčané dávkovanie je jedna kapsula raz alebo dvakrát denne – najlepšie po jedle alebo pred jedlom. Je dôležité zapiť kapsulu dostatočným množstvom vody a neužívať ju pred spaním.

Balenie 60 kapsúl stojí približne 18 eur.

2. miesto

Blendea Brahmi BIO Organic

Orientačná cena: 19 €

Česká značka Blendea ponúka účinné kapsule s práškom z listov brahmi alebo Bakopa monnieri. Je to bylinka z Indie, ktorá sa v ajurvédskej medicíne používa už odpradávna. Je cenená najmä pre svoje skvelé účinky na ľudskú myseľ, pretože stimuluje pamäť a udržiava kognitívne funkcie v dobrej kondícii. Okrem toho má pozitívny vplyv na činnosť žlčníka a prispieva k pokojnej, uvoľnenej mysli v absolútnej rovnováhe (dôkazom toho je skutočnosť, že je doplnkom stravy pre všetkých jogínov, jogínky a fanúšikov meditácie).

Chuť tejto byliny je prirodzene horká, preto je kapsulová forma najlepším a najpohodlnejším spôsobom užívania. Balenie 90 kapsúl stojí približne 19 eur, ale ak si kúpite dve balenia za približne 38 eur, tretie balenie dostanete od značky zadarmo.

3. miesto

Dr.Protect Megamozog

Orientačná cena: 20 €

30 kapsúl od Dr.Protect je vhodných pre každého, kto chce udržať svoj mozog a bystré myslenie v kondícii. Posilňuje predovšetkým pamäť a mentálnu výkonnosť. Je vhodný pre zaneprázdnených študentov, matky na materskej dovolenke, ale aj seniorov.

Tablety obsahujú 100 ml fosfatidylserínu v 1 kapsule. Ide o fosfolipidovú zložku, ktorá je jednou z najdôležitejších živín pre mozgové bunky.

Za 30 tabliet zaplatíte okolo 20 eur.

4. miesto

BrainMax 2.1 NeuroHacker

Orientačná cena: 25 €

Neurohacker je produkt, ktorý obsahuje 60 „nadupaných“ kapsúl, v ktorých je okrem iného obsah Alpha GPC zvýšený na 750 mg z pôvodných 250 mg v jednej dávke.

Ako ďalší produkt obsahuje napríklad gotu kola a ginkgo biloba, ktoré sú veľmi funkčným nootropikom. Produkt pomáha podporovať mozgovú činnosť a zvyšovať koncentráciu.

Výrobca odporúča 2 kapsuly denne nalačno. Cena balenia je približne 25 eur.

5. miesto

Hypotal

Orientačná cena: 16 €

Ide o produkt vo forme kvapiek, ktorý obsahuje rastlinné výťažky a prispieva k normálnej činnosti mozgu.

Tento produkt podporuje duševnú rovnováhu, obsahuje antioxidanty, zlepšuje zrak, vitalitu, podporuje zdravý krvný obeh, aktívne pôsobí proti únave a podporuje plodnosť.

Ako dávkovať? Výrobca odporúča užívať 10 kvapiek dvakrát denne. Približne 20 minút pred a po užití nejesť, nefajčiť, nepiť žiadne nápoje okrem čistej vody. Nepoužívajte kovovú lyžičku.

Cena za 50 ml je približne 16 eur.

6. miesto

BrainMax Pure Yerba Maté

Orientačná cena: 8 €

Tento produkt je zmesou kvalitnej brazílskej yerby a bylín, ktoré môžu zlepšiť myslenie a koncentráciu. Yerba Maté má veľmi príjemnú a osviežujúcu chuť, ktorá sa vám len tak neprepije. Tento produkt má špeciálne zloženie na podporu kognitívnych funkcií, dodáva energiu na celý deň, má silné antioxidačné účinky, je skvelým zdrojom vitamínov a minerálov a pomáha pri spaľovaní tukov.

Je skvelé, že z jednej dávky môžete pripraviť až 6 nových nálevov a chuť sa nezmení.

Ako dávkovať? Vezmite 2 – 3 polievkové lyžice zmesi a zalejte vodou s teplotou 70 až 80 stupňov. Nechajte 3 minúty lúhovať a potom už len popíjajte. Nie je problém popíjať tento nápoj celý deň.

Cena za pol kilogramu je menej ako 8 eur.

7. miesto

DMAE 3 + 1

Orientačná cena: 31 €

Ide o celkovo 200 tabliet prírodného výživového doplnku, ktorý obsahuje dimetylaminoetanol, ktorý je v malom množstve trvalo prítomný v ľudskom mozgu. V prírode sa táto látka prirodzene vyskytuje napríklad v ančovičkách a sardinkách.

Ako dávkovať? Výrobca odporúča užívať 1 tabletu denne. Na dosiahnutie optimálnej účinnosti odporúčame zotrvať po dobu 2 – 3 mesiace.

Cena tohto výhodného balenia je zhruba 31 eur.

8. miesto

Viridian Ginkgo Biloba

Orientačná cena: 16 €

60 kapsúl s extraktom z  Ginkgo Biloba, jedného z najstarších stromov na svete. Tento listnatý strom má skutočne preukázateľne blahodarné účinky na organizmus, napríklad na mentálnu kondíciu a duševnú výkonnosť.

Ako dávkovať? Výrobca odporúča, ak lekár neurčí inak, 1 kapsulu denne s jedlom.

Cena tohto balenia je približne 16 eur.

9. miesto

Ženšen pravý - AF tinktura

Orientačná cena: 15 €

Ide o tinktúru zo 100 % čistého ženšenu v BIO kvalite s 0 % alkoholu. Prípravok má priaznivý vplyv na duševný stav, výkonnosť, koncentráciu, zvládanie stresu, ako aj na imunitný systém.

AF tinktúra je vyrobená z BIO ženšenu bieleho starého 6 rokov, kedy dosahuje najvyššiu zrelosť. Ide o vysokohorský ženšen z pohoria Čchang – Pa.

Ako dávkovať? Odporúča sa užívať 22 kvapiek 3-krát denne, vložiť do úst a nechať vstrebať cez sliznice.

Cena za 50 ml je cca 15 eur.

10. miesto

VENIRA brain booster

Orientačná cena: 20 €

Výživový doplnok Brain booster od značky Venira prispieva k lepšej koncentrácii a pamäti, ale okrem toho podporuje aj produktivitu, dodáva prísun energie a znižuje mieru únavy a vyčerpania.

Je vhodný napríklad pri náročnom dni v práci, počas štúdia alebo športu. Obsahuje kofeín, zelený čaj, ženšen, čierne korenie, vitamíny B6 a B12 a adaptogén, ktorý pomáha zvyšovať odolnosť nášho organizmu voči stresu.

Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu denne pri bežnom užívaní a 2 kapsule denne pri vyššej záťaži, ale aspoň s 4-hodinovým rozostupom. Výsledok by sa mal dostaviť 15 až 30 minút po užití.

Prípravok je vhodný pre ženy aj pre mužov, je prírodný, zdravotne nezávadný a neobsahuje cukor, lepok alebo laktózu.

Cena balenia s 80 kapsulami stojí okolo 20 eur.

Záver

Existuje celý rad produktov na pamäť, urobte si prieskum, poraďte sa so svojím lekárom a dôkladne vyberajte, kým si produkt kúpite. Väčšinou sú založené na prírodnej báze a ich účinok a seba nenechá dlho čakať.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Pamäť (psychológia)

[2] Wikiskripta (CZ): Paměť a její poruchy

[3] Healthline (ENG): 25 Ways to Improve Your Memory

[4] PubMed Central (ENG): The aging mind: neuroplasticity in response to cognitive training

[5] PubMed Central (ENG): What is memory? The present state of the engram

4.9/5 - (13 votes)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».