10 najlepších prípravok proti šediveniu vlasov – recenzie

Aké sú najlepšie produkty proti šediveniu vlasov? Ako si vybrať tie najlepšie? Ako zabrániť šediveniu? Recenzie, skúsenosti, diskusie, porovnania.

TOP  1. miesto

Foligain tablety proti šediveniu vlasov

Orientačná cena: 37 €

Tablety obsahujú enzýmy, vitamíny a látky, ktoré aktivujú neaktívne alebo nedostatočne aktívne pigmentové bunky a pomáhajú zastaviť proces šedivenia vlasov a obnoviť pôvodnú farbu vlasov.

2. miesto

Alteya Ricínový olej
100 % Bio

Orientačná cena: 10 €
Ricínový olej je 100 % prírodný produkt. Zabraňuje predčasnému šediveniu vlasov a je vhodný aj na posilnenie nechtov či obočia. Môžete si z neho urobiť masku na vlasy, ktorú necháte v noci účinkovať.
3. miesto

MycoMedica MycoHair proti šediveniu

Orientačná cena: 25 €
Výživový doplnok, ktorý vychádza z tradičnej čínskej medicíny. Kvlaitu vlasov podľa nej ovplyvňuje sila pečene a obličiek. Táto zmes obsahuje bylinky, ktoré sú určené pre zdravie týchto orgánov.

Desať najlepších produktov proti šediveniu vlasov

Čo sú to šediny?

Hovorí sa, že šedivé vlasy sú znakom múdrosti, zrelosti, ale aj krásy. Ak sa pozrieme niekoľko sto rokov dozadu, za šedivé vlasy sa ľudia nehanbili. V skutočnosti to bolo práve naopak. Strieborná hriva znamenala určitú etapu života, zlom, premenu – z dievčaťa na krásnu a múdru ženu alebo z chlapca na muža. Bola to hrdosť. Dnes sa, žiaľ, okolnosti zmenili a väčšina žien a niekedy aj mužov striebro na hlave maskuje.

Čo sú to vlastne šediny?

Je to prirodzený proces, vývoj, evolúcia. A pozor, nie je pravidlom, že sa objavujú až v pokročilom veku. Aj žena po tridsiatke môže mať šedivé vlasy. Samozrejme, veľa závisí od génov aj životného štýlu. Vlasy vo všeobecnosti horšie znášajú zlý životný štýl (nekvalitná strava, málo spánku a podobne.), choroby alebo stres. Tieto faktory môžu spôsobiť zmenu farby vlasov, ako aj ich kvality a množstva.

Všetci máme niečo, čo nás trápi alebo nám znepríjemňuje život. Tieto problémy by sme mohli nazvať. Našťastie na väčšinu problémov existujú riešenia. A v prípade zdravotných problémov sú riešenia zvyčajne vo forme úpravy stravy, pridania vitamínov, prípadne liekov alebo doplnkov. 

Preto vám prinášame zoznam článkov, ktoré odpovedajú na mnohé otázky a pomáhajú nájsť jednoduché riešenia: 

Prečo vznikajú?

Ako sme už uviedli vyššie, postriebrenie vlasov môže byť spôsobené viacerými faktormi – životným štýlom, zdravím alebo chorobou, génmi a stresom. Samozrejme, je veľmi ťažké a možno aj nemožné, aby ste celý život neboli vystavení stresu a chorobám a jedli len vyváženú stravu. Dôležitá je však rovnováha a vyváženie všetkého nezdravého s optimálnym.

Celý proces šedivenia je fyziologicky spôsobený úbytkom pigmentu, ktorý nazývame melanín. Bunky vo vlasoch, presnejšie v korienkoch vlasov, s pribúdajúcim vekom odumierajú a strácajú schopnosť produkovať melanín. Preto strácajú farbu a nakoniec zosivejú. Proces tvorby melanínu sa úplne zastaví a vlasy sú prirodzene biele.

Existujú dva typy melanínu:

 • Eumelanín – tento typ absorbuje viac svetla a vytvára tmavé odtiene vlasov. Čím viac melanínu máme, tým je farba sýtejšia.
 • Feomelanín – odráža viac svetla a vytvára svetlejšie odtiene vlasov. Zvyčajne blond, svetlohnedá alebo červenkastá.

 

Existujú aj výnimočné prípady, keď farba vlasov zostáva rovnaká počas celého života. Bohužiaľ, nemôžeme to ovplyvniť, pretože v drvivej väčšine prípadov ide o dobrý genofond.

Kedy začínajú vlasy šedivieť?

Je to veľmi individuálne. Ak sa však na túto otázku pozrieme zo všeobecného hľadiska, môžeme povedať, že prvé šediny sa môžu objaviť medzi 20. a 30. rokom života. Väčšina populácie má okolo 50. roku života šedivú polovicu vlasov.

Muži začínajú šedivieť o niečo skôr, okolo 30. roku života, ženy približne o päť rokov neskôr.

Čo šedivenie vlasov ovplyvňuje?

Faktory, ktoré môžu spôsobiť šedivenie vlasov, sme už uviedli vyššie. Ide predovšetkým o:

 • Choroba
 • Stres
 • Dedičnosť
 • Fajčenie
 • Predčasná menopauza
 • Nedostatok vitamínu B12
 • Poruchy štítnej žľazy

Ako oddialiť šedivenie vlasov?

Zdravý životný štýl by vám určite mohol pomôcť. Skúste sa zamyslieť nad zložením svojej stravy, nad tým, ako často cvičíte, či udržiavate telo hydratované a podobne. Snažte sa denne konzumovať čerstvé ovocie a zeleninu. Uprednostnite sezónne a miestne produkty pred tropickými a dovážanými. Jedzte striedmo, neprejedajte sa a obmedzte polotovary. Pite veľa čistej vody alebo bylinkových čajov. Ak to zvládnete, vylúčte fajčenie a alkohol. Zaraďte vhodné doplnky stravy, ako sú vitamín B12, D a biotín, ktoré majú priamy vplyv na kvalitu a štruktúru vlasov.

Ďalšou možnosťou je stimulácia pokožky hlavy. Môžete na to použiť špeciálne hrebene, ale vhodná je aj masáž prstami.

Ako sa prírodne zbaviť šedín?

Ak nie ste hrdým nositeľom alebo nositeľkou striebra na hlave, nebojte sa, nemusíte byť. Existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu v boji proti šedinám.

Existujú „babské rady“, ktoré by vám mohli podať „pomocnú ruku“. Vyskúšajte napríklad zmes citrónovej šťavy, medu, cesnaku a ľanového oleja.

Ako na to?

Pripravte si šťavu zo štyroch bio citrónov, 1 kg medu, 200 ml ľanového oleja a 3 strúčikov cesnaku. Všetky prísady rozmixujte do hladka a uložte do chladničky (ľanový olej má tendenciu žltnúť).

Tinktúru si votrite do vlasov – najlepšie na noc a ráno ju zmyte. Môžete ju používať každý druhý deň.

Možno vás to prekvapí, ale áno, aj obyčajný čierny čaj vraj výborne pomáha odstraňovať šediny.

Ako na to?

Uvarte si klasický čierny čaj, ako ste zvyknutí. Nechajte ho vychladnúť a potom ho vmasírujte do pokožky hlavy. Neoplachujte.

Ak na večeru varíte zemiaky v šupke, určite ju nevylievajte. Bude sa vám hodiť!

Ako na to?

Umyte si hlavu obvyklým spôsobom (šampón, kondicionér), zľahka osušte uterákom a potom naneste vodu zo zemiakových šupiek.

Potom si zabaľte hlavu do uteráka a nechajte pôsobiť aspoň pol hodiny. Nakoniec vlasy umyte čistou vodou a upravte ich obvyklým spôsobom.

Hovorí sa, že pohár čerstvej mrkvovej šťavy denne môže spomaliť proces starnutia vlasov. Okrem toho ich pomáha udržiavať zdravé a silné. Dajte si každé ráno pohár a uvidíte.

Henna je údajne najstaršia prírodná farba na vlasy (a oblečenie).

Ako si vybrať produkty proti šediveniu?

Určite nepodceňujte zloženie. Menej chémie (čo najmenej, ideálne žiadna), viac prírody. Výrobky by mali obsahovať aj vitamíny a byť čo najšetrnejšie.

Na čo si dať pozor?

 • Neničte si farbu chemickým odfarbovaním – poraďte sa so svojím kaderníkom alebo stylistom, ako postupovať. Profesionálnou farbou si doma vlasy radšej nefarbite.
 • Pozor na oxidačný stres.
 • Pozor na príliš silné UV žiarenie.

1. miesto

Foligain tablety proti šediveniu vlasov

Orientačná cena: 37 €

100 % vegánske tablety proti šediveniu reaktivujú unavené melanínové bunky, ktoré prestávajú pracovať v dôsledku veku. Tablety pomáhajú obnoviť pôvodný pigment a zastaviť proces šedivenia.

Výrobca odporúča užívať tieto vitamíny dlhší čas, aby sa preukázal ich účinok. Minimálna doba by mala byť pol roka, v ideálnom prípade ešte dlhšia.

Ako ich teda užívať?

Tablety užívajte 2-krát denne a zapite dostatočným množstvom vody. Neprekračujte odporúčané množstvo.

A aká je cena? Približne 37 eur.

2. miesto

Alteya Ricínový olej 100% Bio

Orientačná cena: 10 €

Je to 100 % prírodný olej, ktorý je vhodný nielen na vlasy, ale aj na posilnenie nechtov, obočia a zdravú pokožku.

Tvrdí sa tiež, že zabraňuje predčasnému šediveniu vlasového vlákna.

Ako olej používať? Môžete z neho vytvoriť skvelú masku. Naneste ho na pokožku hlavy, ku korienkom a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno si umyte vlasy klasickým spôsobom.

A aká je cena? Približne 10 eur.

3. miesto

MycoMedica MycoHair

Orientačná cena: 25 €

Je to doplnok stravy vo forme tabliet.

MycoHair je doplnok stravy založený na čínskej medicíne, ktorá tvrdí, že kvalitu vlasov ovplyvňuje sila pečene a obličiek. Nedostatok krvi pečene a esencie alebo jin obličiek môže spôsobiť ich vypadávanie alebo predčasné zošedivenie. Táto zmes obsahuje bylinky, ktoré vyživujú obličky aj pečeň. Hlavnou a nenahraditeľnou bylinou je koreň kokoríka mnohokvetého (He Shou Wu), ktorý podporuje silu a kvalitu vlasov, v preklade znamená „bylina pána Wu na zosvetlenie vlasov“.

Ako dávkovať? Jedna normálna dávka by mala obsahovať 2-6 kapsúl denne. Výrobca odporúča užívať ho 5 dní v týždni a 2 dni vynechať. Kapsuly užívajte nalačno s vodou alebo slabým zeleným čajom.

A aká je cena? Asi 25 eur.

4. miesto

Voono Hair of Gaurí

Orientačná cena: 13 €

Česká maska na vlasy je vynikajúca na celkovú regeneráciu pokožky hlavy. Ide o ajurvédsku kombináciu amly, arniky, shikakai, henny, brahmi a okvetných lístkov ruží, ktoré spolu tvoria silného spojenca v boji proti rôznym vlasovým ochoreniam. Účinne detoxikuje pokožku hlavy, podporuje zdravý rast vlasov a chráni vlasy pred predčasným šedivením.

Ako používať? Prášok zmiešajte s vodou s maximálnou teplotou 30 °C a potom naneste na vlasy a nechajte pôsobiť pol hodiny. Nakoniec umyte ako zvyčajne.

Maska nie je vhodná na odfarbené vlasy.

Koľko to stojí? Približne 13 eur.

5. miesto

YaoMedica Tinktúra Copy cisárovnej

Orientačná cena: 13 €

Táto alkoholová tinktúra z čínskych bylín obsahuje len tie najlepšie zložky. Bylinky alebo huby sa najprv rozdrvia na veľmi jemný prášok na špeciálnom stroji a potom sa macerujú v 50 % alkohole až 30 dní. Macerát sa dynamizuje každý deň a hotové tinktúry sa už nijako neriedia.

Táto tinktúra je užitočná, ak máte problémy s rednutím vlasov, predčasným šedivením, ale aj vtedy, ak vaše vlasy nie sú kvalitné a lámu sa.

A ako ju používať? Pred použitím je dobré tinktúru pretrepať. Bežná denná dávka je 1 kvapka na 1 kg telesnej hmotnosti. Konzumujte dvakrát denne, najlepšie ráno a večer.

A aká je cena? Asi 13 eur.

6. miesto

Revalid Anti-Aging Fluid

Orientačná cena: 22 €

Ide o roztok, ktorý aktívne pôsobí proti starnutiu vlasov. Výrobca uvádza, že pri pravidelnej aplikácii dodáte vlasom a pokožke hlavy potrebné živiny. Malo by sa zlepšiť ich prekrvenie, posilniť vlasové korienky, spomaliť proces šedivenia vlasov, zväčšiť ich objem a hustotu.

Ako používať? Rozdeľte si vlasy na hlave na 2 časti. Na každú z nich naneste 1 priloženú pipetu naplnenú po vyznačenú líniu a jemne vmasírujte do pokožky hlavy. Potom už neoplachujte.

A aká je cena? Približne 22 eur.

7. miesto

Radico Bylinná kúra BIO Hibiscus

Orientačná cena: 7 €

Táto ibišteková kúra je veľmi účinná v boji proti starnutiu, šediveniu a vypadávaniu vlasov. Okrem iného stimuluje krvný obeh a pomáha zásobovať vlasové folikuly živinami, čím podporuje rast nových vlasov, obnovuje ich lesk a zdravie.

Ako používať? Môžete ju použiť ako klasický šampón alebo ako masku. Pri dlhodobom používaní môže jemne tónovať vlasy, ale sama o sebe nefarbí.

Ako používať intenzívnu masku?

 • 20-30 g prášku pre krátke vlasy
 • 40-60 g prášku na vlasy po plecia
 • 70-100 g prášku pre dlhé vlasy

 

Koľko tento produkt stojí? Približne 7 eur. 

8. miesto

Wooden Spoon Sérum proti šedivým vlasom

Orientačná cena: 45 €

Proti šediveniu vlasov vám môže pomôcť aj inovatívny sprej značky Wooden Spoon. Obsahuje biomimetický peptid, ktorý napomáha vlasovým folikulom znovu produkovať prirodzený pigment. Toto sérum je vhodné na obnovenie prirodzenej farby vlasov, ale taktiež je možné ho použiť ako prevenciu pred vznikom šedín.

Sérum je vhodné rovnako pre ženy aj mužov a je možné ho používať aj v prípade citlivej pokožky hlavy. Vyrobený je bez alergénov a bez umelo pridaných vonných látok. 

Viditeľné výsledky sa majú dostaviť pri pravidelnom každodennom používaní približne po troch až štyroch mesiacoch. Dôležité je kúru neprerušiť. Efekt pigmentácie pretrváva zhruba 6 mesiacov po celej kúre. 

Návod na použitie: 30 – 40 vstrekov nastriekajte denne na korienky vlasov. Nie je potrebné opláchnutie a nespôsobuje mastenie vlasov. Jedno balenie by vám malo vydržať približne mesiac.

9. miesto

Ovimex Šedi STOP vlasová voda

Orientačná cena: 12 €

Vlasová voda Šedi STOP značky Ovimex je určená pre všetky typy vlasov, no je odporúčaná predovšetkým pre mužov. Ide o prírodný enzymatický prípravok, ktorý prirodzeným spôsobom prinavracia vlasom ich pôvodnú farbu a pigmentáciu.

Vylepšená receptúra zabraňuje masteniu vlasov alebo tvorbe lupín. Z dlhodobého hľadiska dokonca pomáha odstraňovať problémy s mastnými vlasmi. 

Návod na použitie: Vlasovú vodu nanášajte raz denne do suchých alebo mierne vlhkých vlasov. Vtierajte až ku korienkom, no dajte pozor na to, aby vám roztok z vlasov netiekol. Ideálne aplikovať ráno, neodporúča sa tesne pred spaním. Vlasy by ste si po aplikácii vlasovej vody mali umyť najskôr po 12 hodinách.

10. miesto

D-LAB Absolu de Melanine proti šediveniu vlasov

Orientačná cena: 52 €

Inovatívny komplex značky D-lab Nutricosmetics výrazne zlepšuje farbu vlasov. Zároveň napomáha k postupnej re-pigmentácii sivých a bielych vlasov. Vlasy sa prirodzene naplnia pigmentom. 

Výživový doplnok regeneruje vlasovú cibuľku a zabraňuje rastu nových šedivých vlasov. Kúra je určená na dva mesiace. Jedno balenie obsahuje 112 kapsúl, ktoré je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody.  Dvojmesačná kúra stojí približne 52 eur.

Záver

Sivé vlasy môžu byť symbolom krásy a múdrosti, nebojte sa ich hrdo nosiť. Ak sa však na ich nosenie ešte necítite, určite existujú riešenia, ktoré môžu ich výskyt a tvorbu redukovať.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Vlas (hlava)

[2] Healthline (ENG): What Causes White Hair?

[3] Healthline (ENG): 20+ Home Remedies for Gray Hair

[4] PubMed Central (ENG): Premature Graying of Hair: Review with Updates

[5] PubMed Central (ENG): Three Streams for the Mechanism of Hair Graying

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».