10 najlepších tablet na zvýšenie testosterónu – recenzie

Aké sú najlepšie lieky na zvýšenie testosterónu? Čo je to testosterón a ako zvýšiť jeho hladinu u mužov? Recenzie, skúsenosti a diskusie.

TOP  1. miesto

Primulus

Orientačná cena: 23 €

Skvelý moderný multivitamín pre mužov, ktorí chcú zvýšiť hladinu testosterónu. Obsahuje vyvážené množstvo účinných látok, ktoré dodávajú energiu, vitalitu a posilňujú imunitný systém.

2. miesto

Maxulen

Orientačná cena: 24 €
Špeciálne vyvinutý výživový doplnok pre mužov. 3 základné zložky (zinok, horčík a vitamín B6) pozitívne vplývajú na hladinu testosterónu v krvi. Reguluje hormóny, znižuje únavu a vyčerpanosť.
3. miesto

Reflex Testo Fusion®

Orientačná cena: 31 €

Účinná kombinácia 50 % extraktu senovky gréckej s vysokým obsahom steroidných saponínov, dôležitých minerálov vo forme chelátu (zinok, meď, horčík), vitamínu D3, B6 a L-karnitínu.

Desať najlepších liekov na zvýšenie testosterónu

Čo je to testosterón – mužský hormón

Testosterón je hormón, ktorý sa vyskytuje u mužov aj žien a dokonca aj u zvierat. Testosterón sa však primárne produkuje u mužov – v semenníkoch, preto je známy ako mužský hormón. Ženské vaječníky tiež produkujú testosterón, ale v oveľa menšom množstve. Produkcia testosterónu sa začína výrazne zvyšovať v období puberty a približne od 30. roku života začína pomaly klesať.

Testosterón sa často spája s pohlavným stykom a zohráva dôležitú úlohu pri produkcii spermií. Ovplyvňuje aj kostnú a svalovú hmotu a spôsob, akým muži ukladajú tuk v tele, či dokonca tvorbu červených krviniek. Hladina testosterónu u muža môže ovplyvniť aj jeho náladu alebo sexuálny apetít. Pomáha tiež budovať svalovú a kostnú hmotu.

Všetci máme niečo, čo nás trápi alebo nám znepríjemňuje život. Tieto problémy by sme mohli nazvať. Našťastie na väčšinu problémov existujú riešenia. A v prípade zdravotných problémov sú riešenia zvyčajne vo forme úpravy stravy, pridania vitamínov, prípadne liekov alebo doplnkov. 

Preto vám prinášame zoznam článkov, ktoré odpovedajú na mnohé otázky a pomáhajú nájsť jednoduché riešenia: 

Čo sa deje pri nedostatku testosterónu

Nízka hladina testosterónu, nazývaná aj nízka hladina T, môže u mužov spôsobiť množstvo nepríjemných stavov vrátane zníženej sexuálnej túžby, nedostatku energie, priberania na váhe, pocitov depresie, náladovosti, zníženého sebavedomia, straty ochlpenia a mnohých ďalších. Hoci je pokles produkcie testosterónu prirodzenou záležitosťou spojenou so starnutím, môže byť ovplyvnený aj mnohými inými faktormi. Medzi tie významnejšie patria poranenia semenníkov, prípadne liečba rakoviny – chemoterapia alebo ožarovanie a ďalšie.

Prejavy nízkej hladiny hormónu

Prejavy zníženej hladiny testosterónu sú rôzne. Môžu zahŕňať napríklad: nízku sexuálnu túžbu, ťažkosti s erekciou, menej spermií, únavu, vypadávanie vlasov, stratu svalovej hmoty, zvýšenie telesného tuku, zmeny nálady, zmeny pamäte, zmenšovanie semenníkov alebo dokonca zníženie počtu krviniek.

Na rozdiel od žien, u ktorých dochádza k náhlemu poklesu hormónov v menopauze, u mužov dochádza k poklesu postupne v priebehu času. Čím je muž starší, tým je pravdepodobnejšie, že jeho testosterón je pod hladinou normálu. Hladinu testosterónu si môžete zistiť u svojho praktického lekára.

6 tipov, ako zvýšiť hladinu testosterónu

Cvičenie je jedným z najúčinnejších spôsobov prevencie mnohých ochorení súvisiacich so životným štýlom a je zaujímavé, že môže tiež zvýšiť hladinu testosterónu. Pokiaľ ide o formu cvičenia, takmer všetky pomáhajú zvyšovať testosterón. Posilňovanie, vzpieranie a vysoko intenzívny intervalový tréning sú pravdepodobne najúčinnejšie.

To, čo jete, má zásadný vplyv na hladinu testosterónu, ako aj na hladinu iných hormónov. Preto je vhodné venovať pozornosť príjmu potravy a zdravo a vyvážene sa stravovať. Neustále držanie diét alebo prejedanie sa môže ovplyvniť hladinu testosterónu. Pomáha konzumovať dostatok bielkovín, zdravých sacharidov a tukov.

Vysoká hladina stresu je škodlivá pre vaše zdravie z dlhodobého hľadiska a môže tiež znížiť hladinu testosterónu.

Dostatok vitamínu D je dôležitý. Ak nemáte možnosť chodiť na slnko, napríklad v zime, doprajte si vitamín D. Doplnky vitamínu D3 môžu zvýšiť hladinu testosterónu, najmä u starších ľudí a ľudí s nízkou hladinou vitamínu D.

 

Vitamíny a minerály sú vo všeobecnosti skvelými pomocníkmi v boji proti chorobám, stresu alebo dokonca strate imunity, čo všetko môže ovplyvniť váš testosterón. Vitamín D a zinok majú najväčší vzťah k testosterónu, ale pomôcť môže aj horčík, vitamín C a ďalšie.

Spánok je taký všeliek, ktorý súvisí s naším zdravím a vnútornou pohodou. A nie je prekvapujúce, že ovplyvňuje aj hladinu testosterónu.

Najčastejšie látky obsiahnuté v doplnkoch

Tribulus terrestris alebo Kotvičník zemný, je rastlina, ktorá sa už mnoho rokov používa kvôli svojim potenciálnym prínosom pre zdravie. Je obľúbený ako všeobecný doplnok zdravia a ako zložka testosterónových doplnkov. Rastie na mnohých miestach vrátane častí Európy, Ázie, Afriky a Blízkeho východu. Tribulus terrestris dokáže zlepšiť libido a môže pomôcť pri produkcii testosterónu.

Senovka grécka je bylina, ktorá sa bežne používa v tradičnej a alternatívnej medicíne. Rastlina môže mať pozitívny vplyv na produkciu testosterónu v tele a okrem iného je dobrým zdrojom bielkovín a vápnika. Senovka grécka sa v tradičnej medicíne používa už viac ako tisíc rokov.

Údajne sa používa na liečbu rôznych zdravotných problémov, od cukrovky až po nízku hladinu testosterónu. Niektorí odborníci na alternatívnu medicínu tvrdia, že má aj protizápalové a antioxidačné vlastnosti a môže znižovať hladinu cholesterolu alebo dokonca spôsobiť úbytok hmotnosti.

Zinok je nevyhnutný minerál, ktorý potrebujeme na správne fungovanie imunitného systému alebo delenie buniek. Nedostatok zinku môže viesť k nízkej hladine testosterónu. Presný dôvod, prečo sa tak deje, ešte nie je úplne známy. Minerál však môže ovplyvňovať bunky v semenníkoch, ktoré produkujú testosterón.

Ženšen sa často označuje za kráľa všetkých bylín a považuje sa za sľubný prostriedok na zlepšenie celkovej pohody. Ženšen sa tiež považuje za afrodiziakum a v tradičnej čínskej medicíne sa používa na liečbu sexuálnych dysfunkcií a zlepšenie sexuálneho správania. Okrem iného sa zistilo, že ženšen zlepšuje kvalitu spermií. Tieto účinky sa väčšinou pripisujú ginsenosidom, hlavným účinným zložkám ženšenu.

1. miesto

Primulus

Orientačná cena: 23 €

Primulus je jedným z najlepších doplnkov stravy na zvýšenie testosterónu. Je to produkt špeciálne navrhnutý pre mužov, ktorý prináša najlepšie výsledky. Výrobcom je spoločnosť Primulus Group, s.r.o., ktorá sa špecializuje na podobné výživové doplnky a dbá na ich vysokú kvalitu.

Primulus má komplexné, vyvážené a prirodzené zloženie. Konkrétne obsahuje: kotvičník zemný, zinok, horčík, vitamín D3, vitamín B6, vitamín C, selén, senovku grécku a extrakt z čierneho korenia. Tieto látky sú určené na podporu testosterónu, ako aj na podporu imunity, zdravia a mnoho ďalšieho. Vyvážená kombinácia uvedených prírodných látok potom tvorí komplexný multivitamín špecializovaný pre mužov na zlepšenie testosterónu a celkového zdravia, libida a pohody.

Primulus je vo forme tabliet, odporúčané dávkovanie sú dve tablety denne, po jedle a s vodou. Spoločnosť Primulus má tiež peknú a prehľadnú webovú stránku, na ktorej nájdete všetky informácie, ktoré by vás mohli zaujímať, vrátane otázok a odpovedí. Ak vám niečo nie je jasné, môžete v pracovných dňoch zavolať na linku zákazníckeho servisu alebo napísať do chatu a opýtať sa na informácie, ktoré vás zaujímajú.

2. miesto

Maxulen

Orientačná cena: 24 €

Maxulen je výživový doplnok, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre mužov. Vďaka svojmu zloženiu je považovaný za účinný prostriedok nielen v udržiavaní normálnej hladiny testosterónu v mužskom tele. Okrem toho pôsobí aj na celkové mužské zdravie, podporuje normálnu funkciu svalov a nervového systému, pomáha znižovať únavu a tiež je pomocníkom v udržiavaní normálnej hladiny glukózy v krvi. 

Jeho hlavnými zložkami sú senovka grécka, horčík, zinok a vitamín B6. V balení sa nachádza 30 kapsúl. Toto množstvo je určené na 1 mesiac užívania, to znamená, že každý deň by ste mali užiť jednu tabletu.

3. miesto

Reflex Testo Fusion®

Orientačná cena: 31 €

Doplnok na zvýšenie testosterónu sa spolieha na rôzne účinné látky. Okrem senovky gréckej obsahuje aj zinok, horčík a meď v účinnej chelátovej forme, vitamíny D3 a B6, bór a L-karnitín, ktorý tiež pozitívne ovplyvňuje hladinu testosterónu.

Tento produkt sa dávkuje vo forme 6-týždňovej kúry, po ktorej urobíte 3-týždňovú prestávku a potom môžete postup zopakovať. V priebehu liečby sú tzv. tréningové a netréningové dni. Počas netréningových dní užívajte 2 kapsule dvakrát denne počas jedla. Počas tréningových dní, keď trénujete či cvičíte, užite 3 kapsule 1-2 hodiny pred fyzickou aktivitou a 2 kapsule večer pred spaním. A nezabudnite výrobok dostatočne zapiť čistou vodou.

4. miesto

Vemoherb Tribulus Terrestris

Orientačná cena: 25 €

Najväčším plusom výrobku od bulharskej rodinnej spoločnosti VEMO 99 je vysoký obsah pôvodného bulharského kotvičníka zemného, ktorý obsahuje 60 % účinnej látky protodioscínu. Ide o steroidný saponín, ktorý je známy svojimi vynikajúcimi účinkami na produkciu testosterónu, fyzickú výkonnosť a rast svalovej hmoty. Navyše, tento výrobok, rovnako ako všetky ostatné od tejto značky, obsahuje rastliny voľne žijúce v divokej prírode, vďaka čomu spĺňa normy KOSHER.

A ako dávkovať výrobok? Maximálna denná dávka na 1 kg telesnej hmotnosti je 10-15 mg v 3 dávkach denne. Ak napríklad vážite 80 kg, užívajte 4 – 6 kapsúl denne, teda 3-krát 1 – 2 kapsuly denne. Každú dávku zapite dostatočným množstvom vody. Odporúča sa užívať produkt počas 8-týždňovej kúry, po ktorej urobíte 2-týždňovú prestávku.

5. miesto

ADVANCE MenActive

Orientačná cena: 14 €

MenActive od spoločnosti Nutraceutis je podľa našej redakcie vynikajúcim doplnkom stravy na zvýšenie hladiny testosterónu. Obsahuje kombináciu prírodných aktívnych látok, takže zloženie je účinné a komplexné. Medzi jeho zložky patrí kotvičník zemný (Tribulus terrestris), L-karnitín, extrakt zo senovky gréckej (Trigonella foenum-graecum), ženšen, zinok a vitamín B6. Všetky tieto zložky spolu tvoria doplnok pre optimálnu hladinu testosterónu a podporujú zdravie mužov.

Doplnok je dostupný vo forme kapsúl a odporúčaná dávka sú dve kapsuly denne. Môžete ich užívať kedykoľvek počas dňa, pokojne ich užívajte spoločne. Odporúča sa zapíjať veľkým množstvom vody.

6. miesto

MyProtein Tribulus

Orientačná cena: 14 €

Ako už názov napovedá, ide o doplnok stravy zložený z Tribulus Terrestris – kotvičníka zemného. Ide o rastlinu, ktorá významne podporuje produkciu testosterónu u mužov. Extrakt z tejto rastliny sa môže pridávať do doplnkov stravy, ako je to v prípade Myprotein Tribulus Pro. Výrobok je 100 % prírodný a vegánsky. Doplnok je dostupný vo forme tabliet a odporúčané dávkovanie je 1 – 3 tablety denne. Odporúča sa užívať dávku s jedlom a zapiť veľkým množstvom vody.

7. miesto

Tribulus 90 % – Extrifit

Orientačná cena: 16 €

Tribulus 90 % je výživový doplnok od známeho výrobcu Extrifit, ktorý obsahuje extrakt z plodov Tribulus terrestris (kotvičník zemný) s najvyšším obsahom saponínov 90 %. Je preto ďalším z účinných pomocníkov pri prirodzenom zvyšovaní hladiny testosterónu. Jedna kapsula obsahuje 500 mg extraktu z plodov Tribulus terrestris.

Dávkovanie: užívajte 1 – 2 kapsule Tribulus 90 % denne v závislosti od vašej telesnej hmotnosti a intenzity tréningu, zapite dostatočným množstvom vody.

8. miesto

ADIEL Kotvičník zemný FORTE s vitamínom E

Orientačná cena: 14 €

Ďalším z doplnkov stravy na zvýšenie hladiny testosterónu je kotvičník zemný ADIEL – Tribulus terrestris. Ide o extrakt z kotvičníka zemného v pomere 4:1 na podporu hormonálnej aktivity a funkcie reprodukčných orgánov. ADIEL Kotvičník zemný má preukázateľné účinky na reprodukčné orgány a produkciu testosterónu. Výrobok je 100 % prírodný a vegánsky.

Odporúčané dávkovanie: Užívajte 2- 3 kapsule denne (maximálne 2 000 mg kotvičníka denne), ideálne pred jedlom, zapite dostatočným množstvom vody. Neužívajte večer, je mierne povzbudzujúci a neprekračujte odporúčanú dennú dávku.

9. miesto

Kompava Tribulus Terrestris

Orientačná cena: 18 €

Výživový doplnok Tribulus Terrestris od slovenskej spoločnosti Kompava je jedným z najúčinnejších prírodných stimulantov pre mužov na trhu. Obsahuje výťažok z kotvičníka zemného, pričom sa v jednej tablete nachádza až 40 % saponínov.  

Upravuje hladinu testosterónu, podporuje obranyschopnosť organizmu a vyváženosť hormonálnej aktivity, zvyšuje silu, preto je vhodný aj pri záťažových tréningoch. Je 100 % prírodný, vhodný aj pre vegánov. 

Čo sa týka dávkovania, odporúča sa užívať 2 kapsule denne pred jedlom, ideálne ráno a večer. Športovci s váhou nad 80 kg môžu užívať až 3 kapsuly denne s rozložením 1 ráno a 2 večer. Je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody a najlepšie na prázdny žalúdok. 

10. miesto

BiotechUSA ZMB

Orientačná cena: 14 €

Výživový doplnok ZMB od BiotechUSA obsahuje 3 základné zložky, ktorými sú zinok, horčík a vitamín B6. Obsah zinku pozitívne vplýva na správnu syntézu bielkovín. Keďže je prítomný v organickej forme ako glukónan zinočnatým umožňuje jeho ľahšie vstrebávanie. 

Okrem udržiavania normálnej hladiny testosterónu v krvi slúži prípravok ZMB aj na reguláciu hormonálnej aktivity a na zníženie únavy či vyčerpanosti. 

Balenie obsahuje 60 kapsúl, odporúčané dávkovanie je 1 kapsula denne, ktorú je potrebné zapiť pohárom vody. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku. Výrobca upozorňuje na to, že výživový doplnok nenahrádza vyváženú stravu a zdravý životný štýl.

Záver

Ak sa u vás vyskytuje niektorý z vyššie uvedených príznakov nízkej hladiny testosterónu, okrem dodržiavania zdravej výživy, pravidelného cvičenia a znižovania stresu môžete vyskúšať doplnky stravy na podporu tvorby tohto hormónu. Nezabudnite, že niektoré produkty na zvýšenie hladiny testosterónu môžu interagovať s inými liekmi alebo doplnkami, ktoré užívate, a podobne. Preto nie je na škodu poradiť sa s lekárom a zistiť, ktoré doplnky sú pre vás vhodné.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Testosterón

[2] Wikiskripta (CZ): Testosteron

[3] Healthline (ENG): Herbs, Vitamins, and Supplements for Testosterone

[4] Healthline (ENG): 7 Best Supplements to Boost Testosterone Levels, According to a Dietitian

[5] PubMed Central (ENG): Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men

[6] PubMed Central (ENG): Effect of fenugreek extract supplement on testosterone levels in male: A meta-analysis of clinical trials

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».