10 najlepších vitamínov na imunitu – recenzie a skúsenosti

TOP 10 prírodných liekov na posilnenie imunity. Ktoré vitamíny sú na imunitu najlepšie? Ako posilniť imunitu prírodnou cestou a po domácky?

TOP  1. miesto

Animal Imunne Pak

Orientačná cena: 43 €

Kvalitný a univerzálny silný balík prírodnej zmesi vitamínov a minerálov na posilnenie imunity.

2. miesto

EcceVita Imunita

Orientačná cena: 13 €

Koncentrované bylinné výťažky s antioxidantmi na podporu prirodzenej obranyschopnosti organizmu.

3. miesto

Imun VitaMineral

Orientačná cena: 7 €

Kombinácia vitamínov C a D spolu s viacerými minerálmi na podporu zdravej imunity.

Desať najlepších liekov na imunitu

O imunite

Keď je váš imunitný systém v dobrej kondícii, pravdepodobne si ani nevšimnete, že neustále pracuje a nepretržite vás chráni. V okamihu, keď bude niečo zle, okamžite zistíte, že sa niečo deje. Imunitný systém je obranný systém tela proti chorobám alebo infekciám. Hlavným cieľom imunitného systému je teda chrániť telo pred vírusmi a baktériami. Bez toho by tieto organizmy mali voľnú ruku a my by sme boli často chorí. Imunitný systém funguje tak, že rozpoznáva rozdiely medzi bunkami nášho tela a cudzími bunkami, vďaka čomu dokáže zničiť všetky, ktoré by mohli byť potenciálne škodlivé.

Je ľahké považovať imunitný systém za samozrejmosť. Ak však máte zdravý imunitný systém, dobre sa oň starajte a on sa zasa postará o vás.

Prečo je imunita dôležitá?

Správne fungujúci imunitný systém nám pomáha zvládať každodenný život, keď sa dostaneme do kontaktu s chorobami, infekciami a nákazami od iných ľudí, domácich zvierat alebo dokonca z okolitého prostredia. Bez zdravého imunitného systému môžete ľahšie dostať infekcie, ktorých následky môžu byť vážne – teoreticky aj smrteľné.

Prvou obrannou líniou tela je fyzická ochrana – napríklad rúško alebo respirátor. Ak sa vírusom a baktériám podarí cezeň preraziť, do akcie sa dostanú špeciálne bunky – biele krvinky. Krv a iné časti tela obsahujú biele krvinky, ktoré pomáhajú ničiť vírusy a baktérie, ktoré sa objavia vo vašom tele.

Niekedy môže náš imunitný systém reagovať prehnane a začať útočiť na vlastné bunky. Stáva sa to napríklad v prípade alergií alebo určitých ochorení.

Všetci máme niečo, čo nás trápi alebo nám znepríjemňuje život. Tieto problémy by sme mohli nazvať. Našťastie na väčšinu problémov existujú riešenia. A v prípade zdravotných problémov sú riešenia zvyčajne vo forme úpravy stravy, pridania vitamínov, prípadne liekov alebo doplnkov. 

Preto vám prinášame zoznam článkov, ktoré odpovedajú na mnohé otázky a pomáhajú nájsť jednoduché riešenia: 

Lieky na imunitu: aké látky najčastejšie obsahujú?

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý dokáže zvýšiť hladinu antioxidantov v krvi. To môže pomôcť znížiť riziko chronických ochorení, ako sú napríklad srdcové choroby. Zistilo sa tiež, že dokáže znížiť krvný tlak ako u zdravých osôb, tak aj u osôb so zvýšenou hladinou. Medzi jeho ďalšie funkcie patrí posilnenie imunity, pomoc predchádzať nedostatku železa a tiež ochrana našej pamäti a myslenia, najmä s pribúdajúcim vekom.

Vitamín D je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho imunitného systému. Má protizápalové a imunoregulačné vlastnosti a je nevyhnutný na aktiváciu obranyschopnosti imunitného systému. Je známe, že vitamín D posilňuje funkciu imunitných buniek, a preto je pre imunitnú funkciu kľúčový. Nedostatok tejto látky môže zhoršiť našu imunitu a zvýšiť riziko infekcie alebo ochorenia.

Zinok sa považuje za základnú živinu a naše telo si ho nedokáže vytvoriť ani uložiť. Z týchto dôvodov by ste ho mali získavať zo stravy. Je nevyhnutný pre mnohé procesy v tele vrátane enzymatických reakcií, imunitných funkcií, syntézy DNA, hojenia rán alebo rastu a vývoja a ďalších. Zinok môže účinne zmierňovať zápaly, posilňovať imunitu, znižovať riziko ochorení súvisiacich s vekom, urýchľovať hojenie rán a zlepšovať príznaky akné.

Echinacea je skupina kvitnúcich rastlín, ktoré patria do čeľade sedmokrások spolu s rastlinami ako slnečnica, čakanka, harmanček a chryzantéma. Listy a korene rastliny sa v tradičnej medicíne už dlho používajú na zmiernenie zápalov a zlepšenie imunitných funkcií.

Komplex vitamínov B pozostáva z ôsmich vitamínov skupiny B: B-1 (tiamín), B-2 (riboflavín), B-3 (niacín), B-5 (kyselina pantoténová), B-6 (pyridoxín), B-7 (biotín), B-9 (kyselina listová) a B-12 (kobalamín). Komplex vitamínov B pomáha predchádzať infekciám a podporuje: zdravie buniek, rast červených krviniek, energiu, zrak, zdravú funkciu mozgu, trávenie, chuť do jedla, správnu funkciu nervov, produkciu hormónov a cholesterolu a ďalšie.

Ako vybrať najlepší vitamín na imunitu?

Existuje veľa vitamínov na imunitu. Poznáme komplexné vitamíny špeciálne na imunitu alebo len jeden vitamín C či vitamín D. Nájdeme tu napríklad aj multivitamín. Všetky tieto doplnky sú určite dobrou voľbou. Najvýhodnejšie sú však pravdepodobne komplexné osvedčené a legitímne doplnky stravy s kvalitnými účinnými látkami a vitamínmi.

Vyberajte si produkty, ktoré vám napríklad odporučil niekto iný alebo ktoré už niekto iný pred vami vyskúšal a najlepšie aj pozitívne ohodnotil. Môžete tiež napísať na zákaznícku podporu e-shopov, z ktorých objednávate, a položiť im otázky. Tým sa uistíte, že viete, čo kupujete. Uistite sa, že ste si vybrali legitímne produkty, ktoré boli testované tretími stranami. Môžete tiež vyskúšať viacero vitamínov a liekov, aby ste zistili, ktorý z nich vám dlhodobo najviac vyhovuje.

Tipy, ako zlepšiť imunitu

Spánok a imunita sú úzko prepojené. Nedostatočný alebo nekvalitný spánok je často spojený s vyššou náchylnosťou na ochorenia. Preto je vhodné spať každý deň odporúčaných 7 – 8 hodín v dobre vetranej tmavej miestnosti s ideálnou teplotou (približne 20 °C). Odporúča sa tiež nepozerať pred spaním na telefón alebo počítač a dodržiavať pravidelný spánkový režim.

Rastlinné potraviny, ako sú ovocie, zelenina, orechy, semená a strukoviny, sú bohaté na živiny a antioxidanty, ktoré vám môžu pomôcť proti škodlivým patogénom. Niektoré rastlinné potraviny obsahujú antioxidanty, vlákninu alebo vitamín C, ktoré môžu znížiť vašu náchylnosť na choroby.

Naozaj si dávajte pozor na slovo zdravý. Medzi najzdravšie tuky patria omega-3,6 a 9 mastné kyseliny. Nájdete ich napríklad v olivovom oleji, rybách a avokáde. Zdravé tuky sú vysoko protizápalové. Keďže zápal môže oslabiť váš imunitný systém, tieto tuky môžu prirodzene bojovať proti chorobám.

Pridané cukry výrazne prispievajú k obezite, cukrovke 2. typu a srdcovým ochoreniam. Všetky tieto choroby môžu oslabiť váš imunitný systém. Zníženie príjmu cukru môže znížiť zápal a riziko oslabenia imunity.

Pohyb je pomocníkom pre náš metabolizmus a imunitu. Ak sa budeme aspoň zľahka hýbať, nášmu imunitnému systému to len pomôže. Príkladom mierneho cvičenia je rýchla chôdza, bicyklovanie, jogging, plávanie a ľahká turistika, jazda na kolieskových korčuliach, tanec a mnohé ďalšie.

Hydratácia nás síce nemusí nutne chrániť pred baktériami a vírusmi, ale predchádzať dehydratácii je dôležité pre vaše celkové zdravie. Dehydratácia môže spôsobovať bolesti hlavy a zhoršovať fyzickú výkonnosť, koncentráciu, náladu, trávenie a činnosť srdca a obličiek. Tieto komplikácie môžu tiež zvýšiť vašu náchylnosť na ochorenia.

Zmiernenie stresu a úzkosti je kľúčom k lepšiemu zdraviu. Dlhodobý stres podporuje zápaly a tiež nerovnováhu vo funkcii imunitných buniek alebo dokonca psychické problémy. Medzi aktivity, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť stres, patria napríklad meditácia, cvičenie, písanie denníkov, joga a ďalšie. Môžete tiež navštíviť poradcu alebo psychológa.

Vitamíny a minerály výrazne podporujú vašu imunitu. Najmä v zime, keď sme často zavretí doma, bez možnosti pohybu, prechádzok alebo čerpania energie zo slnka, je vhodné dopĺňať vitamíny externe. Komplexnejšie doplnky môžu pomôcť zlepšiť vašu imunitu.

1. miesto

Universal Nutrition Animal Imunne Pak

Orientačná cena: 43 €

Jedným z najlepších doplnkov stravy na podporu imunity je pravdepodobne Universal Nutrition – Animal Immune Pak. Je to komplexná bomba, ktorá účinne podporuje imunitný systém a je plná množstva vitamínov a minerálov. Táto značka sa teší vynikajúcim hodnoteniam aj v zahraničí. Animal má vo všeobecnosti veľmi obľúbené produkty, ďalším z nich je Animal Flex na kĺby.

Balenie obsahuje 30 vrecúšok po piatich tabletách. Jedno vrecúško na jeden deň. Táto silná liečba tak trvá 30 dní.

V 1 kapsule sa nachádza: vitamín C (ako kyselina askorbová), vitamín D (ako cholekalciferol), vápnik, fosfor, zinok, komplex rastlinných extraktov, extrakt z olivových listov, koreň astragalu (kozia noha), extrakt ashwagandhy (celá rastlina), cesnak (cibuľa), koreň zázvoru, komplex antioxidantov, n-acetyl-cysteín, kvercetín, extrakt z hroznových jadier a kyselina alfa-lipoová.

Cena jedného balenia je približne 43 eur.

2. miesto

EcceVita Imunita

Orientačná cena: 13 €

Ďalším v poradí je produkt Imunita od vynikajúcej značky EcceVita. Ide o výživový doplnok pozostávajúci z koncentrovaných výťažkov bylín s antioxidantmi na podporu prirodzenej obranyschopnosti a imunity organizmu. Zahustený bylinný extrakt je koncentrovanejšia forma bylinného macerátu, pri ktorej sa z bylín získava koncentrovaná tuhá látka, ktorá sa šetrnými metódami rozpustí do konečného extraktu.

Produkt je dostupný ako extrakt, ktorý sa užíva vnútorne po kvapkách pomocou kvapadla. Odporúčané dávkovanie je 1 ml (=obsah jednej pipety) 3-krát denne s jedlom počas najmenej 15 dní. V tejto dávke sa môže užívať až tri mesiace, potom sa odporúča prestávka 7 – 14 dní a kúra sa môže opakovať. Balenie obsahuje 50 ml.

V prírodnom produkte nájdete Sambucus nigra (baza čierna), Echinacea purpurea (echinacea purpurová), Tropaeolum majus (kapucínka väčšia), Solidago virgaurea (zlatobyľ obyčajná), Althaea officinalis (ibiš lekársky), Marrubium vulgare (jablčník obyčajný), Verbascum thapsus (divozel malokvetý), Lonicera japonica (zemolez japonský) a etanol 40 %.

Tento produkt si môžete kúpiť za zhruba 13 eur.

3. miesto

Imun VitaMineral

Orientačná cena: 7 €

Imun VitaMineral je ďalší prírodný doplnok stravy na podporu zdravej imunity. Ide o doplnok, ktorý kombinuje vitamín C a vitamín D s ďalšími prospešnými látkami. Vďaka tomuto zloženiu podporuje naše celkové zdravie a imunitu. Obsahuje teda vitamín C, ktorý je veľmi dôležitý pre naše zdravie, podporuje napríklad tvorbu kolagénu, funkcie nervového systému a duševnú činnosť, metabolizmus alebo imunitu. Obsahuje aj vitamín D, ktorý najviac prijímame zo slnka. Tento vitamín podporuje naše celkové zdravie a imunitu. Okrem toho v ňom nájdeme zinok, selén, mangán a meď.

Je k dispozícii v tabletách a dávkuje sa jedna tableta 1 – 2-krát denne. Cena jedného balenia je cca 7 eur. 

4. miesto

GS Extra Strong Multivitamín

Orientačná cena: 15 €

Ďalším doplnkom stravy na zlepšenie imunity je GS Extra Strong Multivitamín. Ide o komplexné a vyvážené zloženie vitamínov, minerálov a ďalších účinných látok. Medzi jeho hlavné výhody patrí podpora imunity a organizmu. Je k dispozícii vo forme tabliet.

Dávkuje sa 1 tableta denne počas jedla a zapíja sa dostatočným množstvom tekutiny. Prípravok je vhodné užívať dlhodobo. Obsahuje vitamín C, luteín, Activin a echinaceu.

Cena jedného balenia je okolo 15 eur.

5. miesto

Reflex Nexgen PRO Multivitamín

Orientačná cena: 21 €

Výživový doplnok, multivitamín a multiminerál, na zlepšenie imunity, ktorý obsahuje optimálne množstvo horčíka, vitamínov, chelátov a ďalších účinných látok. Dávkuje sa v kapsulách trikrát denne. Obsahuje horčík, vitamín K2, vitamín D3, prídavné minerály vo forme chelátov (najdrahšia forma minerálov s maximálnou využiteľnosťou), kompletný komplex vitamínov skupiny B a probiotické kultúry.

Tento produkt zoženiete za približne 21 eur.

6. miesto

Naturalis Podpora imunity

Orientačná cena: 10 €

Naturalis Podpora imunity je špeciálna zmes húb tradičnej čínskej medicíny, ktorá kombinuje reishi, čagu, hericium a cordyceps. Prípravok podporuje prirodzenú imunitu a celý imunitný systém. Je k dispozícii ako sušená drvená zmes. Dávkuje sa 1 – 2x denne 1 čajová lyžička zmiešaná s vodou, džúsom, smoothie alebo dokonca mliekom.

Zloženie: Lesklokôrovka lesklá (Reishi, Ganoderma lucidum), Čaga (Chaga), Ryšavec šikmý, (Inonotus obliquus), Húsenica čínska (Cordyceps sinensis) a Koralovec ježovitý (Hericium erinaceus, sušený hubový prášok).

70-gramové balenie si môžete kúpiť za zhruba 10 eur.

7. miesto

Allnature Imunita bylinný extrakt

Orientačná cena: 7 €

Jedným z ďalších účinných doplnkov stravy na podporu imunity je bylinný extrakt Allnature Immunity. Ako už názov napovedá, ide o prírodný produkt, ktorý sa skladá zo zmesi bylín + je obohatený o vitamín C.

Kompletné zloženie je: echinacea purpurová, cesnak čierny, maca, beta 1,3 D glukán, acai berry, sladké drievko, ženšen, aloe vera, rakytník, zinok a vitamín C. Užíva sa vo forme kapsúl 1 – 2-krát denne. Vďaka bylinkám výrobok pomáha obranyschopnosti organizmu, správnemu fungovaniu imunitného systému a má mnoho ďalších zdravotných výhod.

Cena jedného balenie je okolo 7 eur.

8. miesto

Pharmaton Geriavit

Orientačná cena: 14 €

Phatmaton Geriavit je doplnok stravy na podporu vitality. Ide o kombináciu vitamínov, minerálov a ženšenového extraktu. Tento ženšenový extrakt (Panax ginseng extract G115) prispieva k fyzickej a duševnej pohode, k odolnosti organizmu voči stresu a pomáha podporovať vitalitu organizmu. Prípravok pomáha pri stavoch vyčerpania, zníženej koncentrácie alebo nedostatku vitamínov a minerálov.

Dávkovanie je jedna kapsula denne. Odporúča sa neužívať dlhšie ako 3 mesiace po sebe. Pred užitím je dobré dôkladne si preštudovať zložky, aby ste zistili, či vám niektorá látka nie je nepríjemná.

Zloženie: Ženšenový extrakt, vitamín A, vitamín D2, vitamín E, vitamíny skupiny B, vitamín C, rutín, fluorid vápenatý, draslík, meď, mangán, vápnik, železo, lecitín, selén, zinok, kremík, zmes voskov, čistený repkový olej, tylvanilín, arašidový olej, želatína, glycerol 85 %, propylparabén sodný, etylparabén sodný, čierny oxid železitý E 172 a červený oxid železitý E 172.

Jedno balenie je dostupné za približne 14 eur.

9. miesto

Imunax

Orientačná cena: 14 €

Ďalším z liekov na podporu imunity je Imunax. Medzi jeho hlavné účinky patrí podpora imunitného systému, prirodzenej obranyschopnosti, zdravia dýchacích ciest, zníženie únavy a vyčerpania, podpora energie a vitality alebo ochrana buniek pred voľnými radikálmi. Je dostupný vo forme kapsúl a dávkuje sa po jednej kapsule 1 – 3-krát denne, najlepšie po jedle a riadne zapiť. Keďže doplnok je prírodný, je vhodný aj na dlhodobé užívanie.

Zloženie:
Echinacea (rastlina, ktorá podporuje imunitu a zdravie dýchacích ciest), Reishi (Ganoderma lucidum – huba, ktorá podporuje prirodzenú obranyschopnosť a imunitu), Rakytník rešetliakový (podpora energie), Hliva ustricová, Ženšen, Šišak bajkalský, Vitamín C, Lactobacillus acidophilus, Vitamín B6, Kyselina listová a Zinok. Úplné informácie o zložení a účinkoch každej látky nájdete na webovej stránke výrobcu.

Cena jedného balenia je menej ako 14 eur.

10. miesto

Tozax Super Imun

Orientačná cena: 18 €

Výživový doplnok Super Imun od značky Tozax je vhodný predovšetkým pre ľudí s problémami imunitného systému a pre tých, ktorí sú dlhodobo unavení a vyčerpaní.

Tento produkt posilňuje imunitný systém, podporuje ochranné reakcie organizmu, prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom a zároveň znižuje mieru únavy a vyčerpania.

Hlavnou zložkou sú betaglukány, ktoré sú schopné podporovať obranné reakcie organizmu proti baktériám parazitom. Nechýbajú ani vitamíny B, C a D, ktoré sú neoddeliteľnými pomocníkmi v podpore imunitného systému.

Výrobca odporúča užívať 1 tabletu denne a zapiť pohárom tekutiny.

Balenie 60 tabliet vás vyjde na zhruba 18 eur. Pri kúpe viacerých balení je cena nižšia a výhodnejšia.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Imunita (biológia)

[2] Wikiskripta (CZ): Imunitní systém

[3] Healthline (ENG): 15 Foods That Boost the Immune System

[4] PubMed Central (ENG): Nutrition Regulates Innate Immunity in Health and Disease

[5] PubMed Central (ENG): Exercise and the Regulation of Immune Functions

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».