11 najlepších prírodných liekov na menopauzu – recenzie

Zhrnutie: Menopauza je nepríjemné obdobie spojené so životom ženy, preto je potrebné si ho čo najviac uľahčiť. Od toho tu sú rôzne doplnky stravy a lieky a ja som pre vás vybrala tie, ktoré sa mi javia ako najlepšie:

 • Na 1. miesto som dala Feminus, pretože je špeciálne vyvinutý pre ženy v menopauze a pomáha znížiť jej príznaky.
 • 2. miesto získal Menoxín od Advance, ktorý je účinný a za skvelú cenu.
 • a 3. miesto patrí prírodným kapsulám Woman's Vitality, ktoré obsahujú na menopauzu priaznivo pôsobiace bylinky.

V článku som pre vás ďalej zhrnula:

Čo je menopauza?[1] Aké sú jej príčiny, príznaky,[2] priebeh vrátane možností „liečby“[6] a tipov, ako si toto obdobie spríjemniť.[7]

TOP  1. miesto

Feminus

Orientačná cena: 23 €
Prečo 1. miesto?
Pretože ide o prírodný doplnok stravy vyvinutý špeciálne pre ženy. Je vhodný najmä pre staršie dámy, ktoré ocenia podporu v náročnom období menopauzy.
2. miesto

Menoxin

Orientačná cena: 29 €
Prečo 2. miesto?
Je to účinný, 100 % prírodný doplnok, ktorého látky pomáhajú zmierniť nepríjemné stavy spojené s menopauzou. Navyše je za skvelú cenu.
3. miesto

Woman’s Vitality

Orientačná cena: 28 €
Prečo 3. miesto?
Pretože Woman's Vitality má čisto bylinnú receptúru plnú výťažkov z prospešných bylín, ktoré prispievajú k pokojnej menopauze. Je to dokonalá kombinácia vitamínov, minerálov a prospešných bylín.

Jedenásť najlepších liekov na menopauzu

Čo je to menopauza

Menopauza[1] je v podstate ukončenie menštruačného cyklu ženy. S týmto koncom dochádza k mnohým zmenám v ženskom tele a mysli, a to ako fyzickým, tak aj psychickým. Okrem iného to znamená aj koniec nášho reprodukčného veku – to znamená, že už nemôžeme mať deti.

V ženskom tele je len obmedzený počet vajíčok uložených vo vaječníkoch a s týmto obmedzeným počtom sa už žena narodí. Vaječníky tiež produkujú hormóny estrogén a proestrogén, ktoré riadia menštruáciu a ovuláciu. Menopauza nastáva, keď sa uvoľní posledné vajíčko a nasleduje posledná menštruácia.

Menopauza je normálnou súčasťou života a zvyčajne nastáva okolo 40. roku života. Niektoré ženy však môžu prejsť menopauzou skôr. Môže to byť z rôznych dôvodov, napríklad po operácii, poškodení vaječníkov alebo dokonca po chemoterapii. Ak sa niečo také stane, nazýva sa to predčasná menopauza.

Príznaky menopauzy[2] sa dajú rozdeliť do dvoch skupín:

Prvé príznaky menopauzy

Mnohé ženy pred menopauzou pociťujú rôzne fyzické problémy, ako sú návaly horúčavy, náhle pocity tepla šíriace sa po hornej časti tela, sčervenanie pokožky a nadmerné potenie. Medzi ďalšie počiatočné príznaky môže patriť nepravidelná menštruácia, suchosť pošvy, bolesť prsníkov, častá potreba chodiť na toaletu, problémy so spánkom, emocionálny nepokoj a náladovosť, suchá pokožka, oči alebo ústa a mnohé ďalšie.

Neskoršie príznaky menopauzy

Neskoršie príznaky môžu zahŕňať nadmernú únavu, depresívne stavy, náladovosť, bolesti hlavy, bolesti kĺbov alebo svalov, stratu libida, vypadávanie vlasov a ďalšie.

Prirodzená menopauza nie je spôsobená žiadnymi lekárskymi zásahmi. Je to pomalý proces, ktorý tri fázy: perimenopauza, menopauza a postmenopauza.

Perimenopauza[3] alebo prechod do menopauzy začína niekoľko rokov pred menopauzou. Je to obdobie, keď vaječníky postupne produkujú čoraz menej estrogénu. Zvyčajne sa začína okolo 40. roku života ženy, ale môže sa začať už po 30. roku života alebo aj skôr. Perimenopauza trvá až do nástupu menopauzy – okamihu, keď vaječníky prestanú uvoľňovať vajíčka. V posledných 1 až 2 rokoch perimenopauzy klesá hladina estrogénu rýchlejšie a u mnohých žien sa objavujú prvé príznaky menopauzy.

Ako dlho trvá perimenopauza?

Priemerná dĺžka je 4 roky, ale u niektorých žien môže trvať len niekoľko mesiacov alebo až 10 rokov. Perimenopauza sa končí, keď je žena už 12 mesiacov bez menštruácie.

Aké sú príznaky perimenopauzy?

Ženy v perimenopauze majú často tieto príznaky: návaly horúčavy, citlivosť prsníkov, zhoršená menštruácia, únava, suchosť pošvy, nepríjemné pocity pri sexe, únik moču pri kašli alebo kýchnutí, zvýšená potreba močiť, zmeny nálady, problémy so spánkom a ďalšie.

Sú moje príznaky normálne, alebo sa ich treba obávať?

Počas perimenopauzy sú zvláštne stavy a zmeny bežné a normálne. Menopauza je obdobím zmien. Ak však máte podozrenie na problém, navštívte lekára.

Ako sa diagnostikuje perimenopauza?

Lekár môže často diagnostikovať perimenopauzu na základe vašich príznakov. Pomôcť vám môžu aj krvné testy na kontrolu hladiny hormónov, ktoré sa však počas perimenopauzy menia.

Môžem otehotnieť, ak som v perimenopauze?

Áno. Napriek poklesu plodnosti počas perimenopauzy môžete stále otehotnieť. Ak teda nechcete otehotnieť, mali by ste používať nejakú formu antikoncepcie až do nástupu menopauzy. Pre niektoré ženy môže byť ťažké otehotnieť, keď dosiahnu vek 30 až 40 rokov, pretože klesá ich plodnosť. Ak je vaším cieľom otehotnieť, existujú liečebné postupy, ktoré vám s tým môžu pomôcť.

Menopauza je koniec menštruačného cyklu a plodnosti ženy. Vaječníky prestali uvoľňovať vajíčka a produkovať väčšinu estrogénu. K tomu dochádza, keď vaše vaječníky nevytvárajú estrogén a progesterón, dva hormóny potrebné pre plodnosť. Ďalej sa u vás už rok neobjavila menštruácia. Začína sa okolo 51. roku života, kedy sa vyskytuje prirodzene. Môže sa však objaviť aj skôr, dokonca ešte pred dosiahnutím 40 rokov. Toto sa nazýva predčasná menopauza. Vek, v ktorom sa začne, je väčšinou určený vašimi génmi.

Aké sú príznaky?

Keď sa menopauza začne prirodzene, prvým príznakom môže byť nepravidelný menštruačný cyklus. Po výskyte nepravidelnosti sa menštruácia zvyčajne zastaví do 4 rokov. Môžete si všimnúť aj tieto príznaky: zmeny nálady, zníženú chuť na sex, potenie, bolesti hlavy, bolesť počas sexu, problémy so spánkom a ďalšie. Príznaky bývajú nepríjemné a môžu ovplyvniť kvalitu vášho života, preto je vhodné dopriať si dostatočný odpočinok, žiť zdravým životným štýlom a starať sa o seba.

Ide o obdobie rokov po menopauze. Príznaky menopauzy sa zvyčajne zmiernia. Zdravotné riziká spojené so stratou estrogénu sa však s pribúdajúcim vekom zvyšujú.[4]

Komplikácie po menopauze

Úbytok estrogénu spojený s menopauzou súvisí s viacerými zdravotnými problémami, ktoré sa s pribúdajúcim vekom u žien vyskytujú častejšie. Po menopauze sa u žien častejšie vyskytujú problémy, ako je úbytok kostí, ochorenia srdca, zhoršená funkcia močového mechúra a čriev, vyššie riziko Alzheimerovej choroby, viac vrások, zníženie sily, zhoršenie zraku, sexuálne zmeny, ťažkosti s dosiahnutím orgazmu a ďalšie.

Vaše gény, niektoré poruchy imunitného systému alebo lekárske zákroky môžu spôsobiť predčasnú menopauzu.[5] Medzi ďalšie príčiny patria:

Predčasné zlyhanie vaječníkov – môže sa stať, že sa vám z neznámych príčin zmení hladina estrogénu. Tento stav však nemusí byť trvalý.

Indukovaná menopauza – nastáva, keď vám lekár odstráni vaječníky zo zdravotných dôvodov, ako je rakovina maternice alebo endometrióza. Môže sa vyskytnúť aj pri poškodení vaječníkov v dôsledku chemoterapie.

Možno máte podozrenie, že sa dostávate do menopauzy. Môžete začať sledovať svoju menštruáciu, aby ste zistili, či sa stáva nepravidelnou. Určite je vhodné navštíviť aj lekára. 

Menopauza je prirodzený proces, takže sa, samozrejme, nedá vyliečiť. Dá sa ale zmierniť a taktiež sa dá zlepšiť hladina estrogénu.[6]

Rôzne zmeny v živote pomáhajú mnohým ženám vyrovnať sa s príznakmi menopauzy. Môžete vyskúšať nasledujúce možnosti:

 • Pravidelne cvičte,[7]  aby ste lepšie spali a predchádzali chorobám, ako sú srdcové ochorenia, cukrovka a osteoporóza.
 • Posilnite svaly panvového dna, aby ste zabránili úniku moču.
 • Zostaňte spoločensky a duševne aktívne, aby ste predišli problémom s pamäťou.
 • Nefajčite.[8] Tabak môže spôsobiť predčasnú menopauzu a zvýšiť návaly horúčavy.
 • Obmedzte množstvo vypitého alkoholu,[9] aby ste znížili riziko vzniku rakoviny prsníka a zlepšili kvalitu svojho spánku.
 • Stravujte sa zdravo[10] a udržujte si zdravú hmotnosť.
 • Vyskúšajte aktivity ako joga, hlboké dýchanie alebo masáž a celkovo viac relaxujte.
 • Ak máte návaly horúčavy, pite studenú vodu. Pri vaginálnej suchosti používajte vaginálny zvlhčovač alebo lubrikant.

Všetci máme niečo, čo nás trápi alebo nám znepríjemňuje život. Tieto problémy by sme mohli nazvať. Našťastie na väčšinu problémov existujú riešenia. A v prípade zdravotných problémov sú riešenia zvyčajne vo forme úpravy stravy, pridania vitamínov, prípadne liekov alebo doplnkov. 

Preto vám prinášame zoznam článkov, ktoré odpovedajú na mnohé otázky a pomáhajú nájsť jednoduché riešenia: 

1. miesto

Feminus

Prírodný doplnok s veľkým množstvom vitamínov a minerálov, ktorý je ideálny na uľahčenie a pomoc pri období menopauzy.

Orientačná cena: 23 €

Prečo je produkt Feminus na 1. mieste?

Feminus som zaradila na prvé miesto hlavne preto, že je to čisto prírodný produkt a neobsahuje žiadne chemikálie. Napriek tomu dokáže výrazne pomôcť v náročnom období menopauzy, a to po psychickej aj fyzickej stránke. Okrem toho je skvelé, že vďaka náloži vitamínov a minerálov výrobok pomôže zlepšiť celkový zdravotný stav ženy a posilniť jej imunitný systém.

Užívateľské recenzie

Na webovej stránke e-shopu Feminus si môžete prečítať, že ženy si veľmi pochvaľujú zvýšenie energie, ktoré pocítili po použití tohto produktu. Okrem toho si pochvaľujú jeho prírodné zloženie a spomínajú aj ústup menopauzálnych príznakov. Podobne sa k výrobku vyjadrujú aj ženy na nezávislých porovnávacích stránkach, hoci niektoré z nich priznávajú, že im tento doplnok úplne nevyhovoval. To sa však môže stať takmer pri každom výživovom doplnku. Recenzie som vyhľadala na stránkach heureka.sk, heureka.cz a zboží.cz.

Ďalej o produkte

Feminus je preto prírodný doplnok stravy pre ženy, ktorý pomáha zmierniť nepríjemné príznaky menopauzy. Môže pomôcť pri návaloch horúčavy, prispieva k lepšej nálade, pozitívne ovplyvňuje prísun energie a dokonca vám dodá pocit väčšej chuti na sex.

Okrem toho je tento prípravok bohatý na vitamíny a minerály (C, E, B6, D3, B12, zinok) a jeho zloženie zahŕňa najmä tieto byliny: Maca peruviana, indický ženšen, extrakt z Theobroma cacao, Tribulus Terrestris, muira puama, angelika čínska a damiána.

2. miesto

Menoxin 60 kapsúl

Skvelý 100% prírodný doplnok s výborným pomerom cena/výkon. Obsahuje účinné látky, ktoré môžu pomáhať zmierniť príznaky menopauzy.

Orientačná cena: 14 €

Prečo je Menoxín od Advance na 2. mieste?

Na druhom mieste som si vybrala Menoxin od spoločnosti Advance Nutraceutics, najmä preto, že je účinný, ale cenovo dostupný.

Obsahuje rôzne prírodné výťažky, ktoré pomáhajú spríjemniť menopauzu a zmierniť nepríjemné stavy, ktoré menopauzu sprevádzajú. Konkrétne ide o ďatelinu lúčnu, sóju, ľan, šalviu, materskú kašičku, kyselinu pantoténovú a vitamín B6. Okrem toho má 100 % prírodné zloženie, takže nepredstavuje zdravotné riziko.

Užívateľské recenzie

Skontroloval som recenzie a bol som veľmi príjemne prekvapený. Vo všeobecnosti sú veľmi pozitívne. Väčšina recenzentov sa zhoduje, že Menoxin im pomohol a hodnotí výrobok ako účinný, ale cenovo dostupný. Používatelia na heureka SK, heureka CZ, alebo zboží.cz chvália výrobok jednak cenu, ale najmä zlepšenie stavu po určitom čase používania. Niektorí spomínajú lepší spánok, úľavu od bolestí hlavy, zníženie návalov horúčavy, porovnanie hormonálnej nerovnováhy či nebodaj zlepšenie výkyvov nálad.

Ďalej o produkte

Zložky pomáhajú zmierniť nepríjemné príznaky, ktoré sprevádzajú menopauzu (napríklad potenie alebo začervenanie), a tiež pomáhajú zmierniť vyčerpanie a únavu.
 • Ďatelina lúčna, sója alebo ľan sú prírodné plodiny bohaté na fytoestrogény, čo sú prírodné rastlinné zlúčeniny podobné ženským estrogénom. Tieto fytoestrogény môžu pomôcť zmierniť príznaky menopauzy, ako sú návaly horúčavy, nespavosť a zmeny nálad. Okrem toho sója môže mať pozitívne účinky na srdce a kosti a ľan má protizápalové vlastnosti.
 • Šalvia sa tradične používa na zmiernenie návalov horúčavy alebo nočného potenia spojených s menopauzou. Obsahuje látky, ktoré môžu ovplyvniť hladinu potu a znížiť hyperaktivitu potných žliaz.
 • Materská kašička je potrava, ktorú včely vytvárajú pre svoju včeliu kráľovnú. Obsahuje mnoho živín vrátane vitamínov, minerálov a esenciálnych aminokyselín. Niektoré štúdie naznačujú, že materská kašička môže mať hormonálne a protizápalové účinky a prispievať k celkovému zdraviu.
 • No a posledná látka – vitamín B6 (pyridoxín) je dôležitý pre celkové zdravie a normálne fungovanie organizmu. Môže podporovať zdravie nervového systému, ako aj metabolizmus alebo imunitný systém. Vitamín B6 môže tiež pomôcť regulovať hormóny spojené s menštruačným cyklom.

A to všetko sú látky, ktoré nájdete v Menoxine.

Kapsuly neobsahujú lepok, laktózu ani mliečne bielkoviny. Balenie ich obsahuje 60.

3. miesto

Blendea Woman's Vitality

Prírodný doplnok stravy bohatý na rastlinné extrakty, vitamíny a minerály.

Orientačná cena: 25 €

Prečo je produkt Woman's Vitality na 3. mieste?

Tretie miesto patrí Woman's Vitality, pretože si myslím, že je skvelé bojovať proti nepríjemným príznakom hormonálnej nerovnováhy počas menopauzy pomocou byliniek. A nájdete ich tu veľa: žeruchu peruánsku (ktorá prispieva k zdravému hormonálnemu systému), ženšen, ďatelinu mletú (tá je zasa veľmi dobrá na hormonálnu činnosť), bublinatku a čierne korenie.

Okrem toho doplnok obsahuje horčík, zinok, vitamíny B2, B3, B6, B12 a kráľa imunitného systému – vitamín D. To všetko sú látky, ktoré si naše telo rozhodne zaslúži, bez ohľadu na vek.

Užívateľské recenzie

Neexistuje veľa recenzií tohto produktu u nás, ale používatelia o ňom hovoria priaznivo. Oceňujú jeho účinnosť a kvalitné zloženie bez zbytočných chemikálií „navyše“. A zdá sa, že je potrebné mať trpezlivosť, pretože niektoré ženy si všimli účinky piluliek až po mesiaci používania. Avšak – všimli si ich – takže stojí za to dať tomuto riešeniu šancu. Recenzie som našla na stránke heureka.cz.

Ďalej o produkte

Ako sme videli, Woman's Vitality je založený na bylinných extraktoch, je 100% vegánsky a poskytuje telu správnu dávku vitamínov a minerálov. Niektoré z bylín v jeho zložení sa tradične používajú v ajurvéde alebo čínskej medicíne. Zaujímavosťou je, že napríklad žeruchu peruánsku poznali už starí Indovia a bola súčasťou ich stravy.

4. miesto

Life Extension Estrogen pre ženy

Orientačná cena: 29 €

Prečo som vybrala Life Extension Estrogen?

Estrogen for Women je prírodný vegetariánsky doplnok, ktorý bol špeciálne navrhnutý na zníženie príznakov počas menopauzy.

Vďaka zmesi, ktorú obsahuje, môže pomôcť udržiavať hormonálnu rovnováhu, optimalizovať hladinu estrogénu, prípadne znížiť návaly horúčavy počas menopauzy.

Obsahuje patentovaný extrakt z chmeľu – ktorý klinicky preukázateľne znižuje frekvenciu návalov horúčavy o 50 % a celkovo pomáha pri príznakoch menopauzy, extrakt z lignanu – ktorý blokuje niektoré vedľajšie účinky estrogénu, extrakt zo sladkého drievka – ktorý pomáha pri návaloch horúčavy, extrakt z brokolice – ktorý udržuje zdravé delenie buniek a tiež moduluje estrogén, Dong Quai – ktorý v tradičnej čínskej medicíne pomáha pri menopauzálnych a menštruačných problémoch a extrakt z Chasteberry – ktorý podporuje hormonálnu a neurotransmiterovú rovnováhu, ktoré sú dôležité pre úľavu od problémov s menopauzou.

5. miesto

Doctor's Best Menopause Spectrum

Orientačná cena: 28 €

Prečo som vybrala Doctor's Best Menopause Spectrum?

Doctor's Best Menopause Spectrum s EstroG-100 obsahuje zmes troch bylinných extraktov, ktoré spoločne poskytujú úľavu od ťažkostí spojených s menopauzou. Zmierňuje napríklad návaly horúčavy, potenie, nervovú podráždenosť, závraty, vaginálnu suchosť, necitlivosť a mravčenie, občasnú emocionálnu nestabilitu, únavu a nespavosť. Pomáha optimalizovať výkyvy nálady a energie, zmierňuje nočné potenie a podporuje pokojný spánok. Výrobok je vhodný aj pre vegánov.

Dávkovanie je 1 kapsula denne s jedlom alebo podľa odporúčania lekára.

6. miesto

Bachove kvetové bio esencie - Menopauza

Orientačná cena: 17 €

Prečo som vybrala Bachove kvetové bio esencie - Menopauza?

Kvetinová terapia, alebo esenciálna terapia, je forma alternatívnej medicíny. Vychádza z myšlienky Edwarda Bacha, že kvety majú liečivú vibračnú energiu. V praxi ide o tekuté kvetové esencie naplnené energiou kvetov. Nazývajú sa aj kvetové lieky.

Bachove kvetové esencie Menopauza sú vhodným prostriedkom pre ženy v menopauze, ktoré hľadajú šetrné a prirodzené riešenie špecifických problémov sprevádzajúcich toto obdobie. Najčastejšie ide o návaly horúčavy, nepokojný spánok, nočné prebúdzanie alebo zmeny nálady.

Obsahuje orech kráľovský, ktorý pomáha zvládať zmeny, smrekovec opadavý, ktorý pomáha zvyšovať sebavedomie, chmeľ ročný, ktorý sa hodí pri zmenách nálady, olovenec willmottov, ktorý pomáha zvyšovať sebavedomie, podporuje snívanie a pomáha obnoviť pokojný spánok, brest pre návrat sebadôvery a zvýšenie entuziazmu a zemolez kozí list, ktorý pomáha žiť šťastne v prítomnosti a nezaoberať sa spomienkami na minulosť.

7. miesto

Swanson Menopause Essentials (ženské zdravie)

Orientačná cena: 16 €

Prečo som vybrala Swanson Menopause Essentials?

Swanson Menopause Essentials (ženské zdravie) je fľaštička so zmesou bylín v 120 prírodných kapsulách, ktorá vďaka svojmu zloženiu pomáha ženám prekonať nepríjemné stavy spojené s menopauzou.

Kapsule obsahujú horčík (z oxidu horečnatého), list damiány, olej z čiernych ríbezlí, extrakt z Chasteberry, extrakt z Dong Quai (koreň), extrakt z divokého yamu (koreň), extrakt z čierneho cohoshu (koreň) a extrakt z listov ginkgo biloba.

Medzi účinky patria: minimalizácia menštruačných a menopauzálnych príznakov, podpora imunitného systému a pomoc pri udržiavaní zdravej pokožky, vlasov a nechtov.

8. miesto

Muškátový olej 100% Bio Alteya 10 ml

Orientačná cena: 10 €

Prečo som vybrala Muškátový olej 100%?

Muškátový olej 100% Bio Alteya je olej získavaný z kvetov pelargónie vonnej známej ako muškát.

Muškátový olej môže pomôcť ženám, ktoré trpia zníženou hladinou estrogénu a zdravotnými príznakmi spôsobenými menopauzou a perimenopauzou. Môže pomôcť napríklad pri strese, úzkosti, depresii a hormonálnej nerovnováhe. Okrem toho môže vďaka svojim antibakteriálnym, antimikrobiálnym a antiseptickým vlastnostiam pomôcť pri akné, podráždení pokožky a kožných infekciách (pri aplikácii na pokožku).

9. miesto

Natu Maca červená prášok BIO 80 g

Orientačná cena: 5 €

Prečo som vybrala prášok červená maca od Natu?

Natu Maca červená BIO je 100 % prášok Maca z peruánskej Maca.
Maca má pozitívny vplyv na hormonálny systém a menopauzálne problémy, pozitívny vplyv na mužské a ženské pohlavné hormóny, podporuje fyzické a duševné zdravie, vyrovnáva stresové hormóny, čím reguluje stresovú reakciu a následnú úzkosť, podporuje fyzickú a duševnú výkonnosť a považuje sa za afrodiziakum, alebo podporuje sexualitu a plodnosť, má pozitívny vplyv na pohlavné hormóny. V neposlednom rade pomáha optimalizovať hormonálnu rovnováhu.

Použitie: Užívajte jednu čajovú lyžičku až 3x denne. Prášok môžete pridať do obľúbených smoothie, kakaového nápoja, müsli, raňajkových cereálií alebo ovocných či zeleninových šalátov.

10. miesto

ENERGY Gynex 30 ml

Orientačná cena: 20 €

Prečo som vybrala ENERGY Gynex?

Energy Gynex je bylinný produkt, ktorý obsahuje fytohormóny – látky podobné ľudským hormónom. Ide predovšetkým o látky z rastlín. Produkt obsahuje výťažok z hluchavky bielej, nechtíka lekárskeho, chaluhy bublinatej, sladkého drievka a ďalších účinných bylín. Tie prispievajú k väčšej psychickej pohode, podporujú odolnosť tela, rovnováhu vaginálnej mikroflóry a tiež pôsobia na hormonálny systém. 

Vďaka komplexu bylín vám tento produkt pomáha so zvládaním prejavov menopauzy ako je lenivosť, nezáujem, poruchy sústredenia alebo emočná labilnosť. 

Odporúčané dávkovanie je 3 až 9 kvapiek 1 – 3x denne. Po konzultácii s lekárom môžete spočiatku nasadiť aj nižšie dávkovanie. Po troch týždňoch užívania je potrebné dopriať si jeden týždeň prestávku. 

11. miesto

SARAPIS Plus 60 kapsúl

Orientačná cena: 22 €

Prečo som vybrala SARAPIS Plus?

Výživový doplnok Sarapis obsahuje včelie produkty a vitamíny, takže je vhodný aj pre ženy v období klimaktéria. Včelia materská kašička má blahodarné vlastnosti a v spojení s peľom môže mať priaznivý vplyv na hormonálnu aktivitu ženy.  

Produkt obsahuje aj extrakt z listu šalvie. Táto bylinka pomáha v boji s potením, preto prispieva počas menopauzy k väčšiemu komfortu. Nájdete v ňom aj dôležité vitamíny C, E, K a D3. Tieto látky ochraňujú bunky pred oxidatívnym stresom a prispievajú k zníženiu miery únavy a vyčerpania. 

V balení sa nachádza 60 kapsúl, pričom sa odporúča užívať 1 kapsulu dvakrát denne. Zapite dostatočným množstvom vody. Je možné aj dlhodobé užívanie. 

Záver

Menopauza je nepríjemné obdobie, ale so správnou životosprávou sa dajú príznaky zmierniť a žiť plnohodnotný život. Môžu vám s tým pomôcť aj vyššie uvedené doplnky stravy, z ktorých najviac odporúčam Feminus, čisto prírodný produkt pre dámy v menopauze, ďalej potom Menoxín od Advance, ktorý je účinný a za skvelú cenu, alebo Woman's Vitality od Blenda s obsahom byliniek, ktoré prispievajú ku komfortnej menopauze.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[11] Wikipédia (SK): Klimaktérium

[12] Wikiskripta (CZ): Cyklické změny v ženském těle

[13] Healthline (ENG): Everything You Should Know About Menopause

[14] PubMed Central (ENG): Is menopause still evolving? Evidence from a longitudinal study of multiethnic populations and its relevance to women’s health

[15] Centers for Disease Control and Prevention (ENG): Women’s Reproductive Health

4.7/5 - (7 votes)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».