10 najlepších prírodných liekov na menopauzu – recenzie

Menopauza je nepríjemné obdobie spojené so životom ženy. Väčšinu z nás čaká okolo 40. – 50. roku života, ale jej príchod pociťujeme oveľa skôr. Je dobré, aby ste si takéto obdobie čo najviac uľahčili, a preto existujú rôzne výživové doplnky a lieky, ktoré vám to pomôžu prekonať. Vybrali sme tie, ktoré sa zdajú byť najlepšie.

TOP  1. miesto

Feminus – prírodný doplnok pre ženy

Orientačná cena: 23 €

Prírodný doplnok stravy špeciálne vyvinutý pre ženy. Pozitívne ovplyvňuje ženy v menopauze.

2. miesto

Life Extension Estrogen pre ženy

Orientačná cena: 29 €
Prírodné tablety kotvičníka zemného, ktorý má pozitívny vplyv na prejavy menopauzy a zdravie žien.
 
3. miesto

Doctor's Best Menopause Spectrum

Orientačná cena: 26 €

Prírodný doplnok zložený zo zmesi troch bylinných extraktov. Poskytuje úľavu od prejavov menopauzy.

Desať najlepších liekov na menopauzu

Čo je to menopauza

Menopauza je v podstate ukončenie menštruačného cyklu ženy. S týmto koncom dochádza k mnohým zmenám v ženskom tele a mysli, a to ako fyzickým, tak aj psychickým. Okrem iného to znamená aj koniec nášho reprodukčného veku – to znamená, že už nemôžeme mať deti.

V ženskom tele je len obmedzený počet vajíčok uložených vo vaječníkoch a s týmto obmedzeným počtom sa už žena narodí. Vaječníky tiež produkujú hormóny estrogén a proestrogén, ktoré riadia menštruáciu a ovuláciu. Menopauza nastáva, keď sa uvoľní posledné vajíčko a nasleduje posledná menštruácia.

Menopauza je normálnou súčasťou života a zvyčajne nastáva okolo 40. roku života. Niektoré ženy však môžu prejsť menopauzou skôr. Môže to byť z rôznych dôvodov, napríklad po operácii, poškodení vaječníkov alebo dokonca po chemoterapii. Ak sa niečo také stane, nazýva sa to predčasná menopauza.

Prvé príznaky menopauzy
Mnohé ženy pred menopauzou pociťujú rôzne fyzické problémy, ako sú návaly horúčavy, náhle pocity tepla šíriace sa po hornej časti tela, sčervenanie pokožky a nadmerné potenie. Medzi ďalšie počiatočné príznaky môže patriť nepravidelná menštruácia, suchosť pošvy, bolesť prsníkov, častá potreba chodiť na toaletu, problémy so spánkom, emocionálny nepokoj a náladovosť, suchá pokožka, oči alebo ústa a mnohé ďalšie.

Neskoršie príznaky menopauzy
Neskoršie príznaky môžu zahŕňať nadmernú únavu, depresívne stavy, náladovosť, bolesti hlavy, bolesti kĺbov alebo svalov, stratu libida, vypadávanie vlasov a ďalšie.

Prirodzená menopauza nie je spôsobená žiadnymi lekárskymi zásahmi. Je to pomalý proces, ktorý tri fázy: perimenopauza, menopauza a postmenopauza.

Perimenopauza alebo prechod do menopauzy začína niekoľko rokov pred menopauzou. Je to obdobie, keď vaječníky postupne produkujú čoraz menej estrogénu. Zvyčajne sa začína okolo 40. roku života ženy, ale môže sa začať už po 30. roku života alebo aj skôr. Perimenopauza trvá až do nástupu menopauzy – okamihu, keď vaječníky prestanú uvoľňovať vajíčka. V posledných 1 až 2 rokoch perimenopauzy klesá hladina estrogénu rýchlejšie a u mnohých žien sa objavujú prvé príznaky menopauzy.

Ako dlho trvá perimenopauza?
Priemerná dĺžka je 4 roky, ale u niektorých žien môže trvať len niekoľko mesiacov alebo až 10 rokov. Perimenopauza sa končí, keď je žena už 12 mesiacov bez menštruácie.

Aké sú príznaky perimenopauzy?
Ženy v perimenopauze majú často tieto príznaky: návaly horúčavy, citlivosť prsníkov, zhoršená menštruácia, únava, suchosť pošvy, nepríjemné pocity pri sexe, únik moču pri kašli alebo kýchnutí, zvýšená potreba močiť, zmeny nálady, problémy so spánkom a ďalšie.

Sú moje príznaky normálne, alebo sa ich treba obávať?
Počas perimenopauzy sú zvláštne stavy a zmeny bežné a normálne. Menopauza je obdobím zmien. Ak však máte podozrenie na problém, navštívte lekára.

Ako sa diagnostikuje perimenopauza?
Lekár môže často diagnostikovať perimenopauzu na základe vašich príznakov. Pomôcť vám môžu aj krvné testy na kontrolu hladiny hormónov, ktoré sa však počas perimenopauzy menia.

Môžem otehotnieť, ak som v perimenopauze?
Áno. Napriek poklesu plodnosti počas perimenopauzy môžete stále otehotnieť. Ak teda nechcete otehotnieť, mali by ste používať nejakú formu antikoncepcie až do nástupu menopauzy. Pre niektoré ženy môže byť ťažké otehotnieť, keď dosiahnu vek 30 až 40 rokov, pretože klesá ich plodnosť. Ak je vaším cieľom otehotnieť, existujú liečebné postupy, ktoré vám s tým môžu pomôcť.

Menopauza je koniec menštruačného cyklu a plodnosti ženy. Vaječníky prestali uvoľňovať vajíčka a produkovať väčšinu estrogénu. K tomu dochádza, keď vaše vaječníky nevytvárajú estrogén a progesterón, dva hormóny potrebné pre plodnosť. Ďalej sa u vás už rok neobjavila menštruácia. Začína sa okolo 51. roku života, kedy sa vyskytuje prirodzene. Môže sa však objaviť aj skôr, dokonca ešte pred dosiahnutím 40 rokov. Toto sa nazýva predčasná menopauza. Vek, v ktorom sa začne, je väčšinou určený vašimi génmi.

Aké sú príznaky?
Keď sa menopauza začne prirodzene, prvým príznakom môže byť nepravidelný menštruačný cyklus. Po výskyte nepravidelnosti sa menštruácia zvyčajne zastaví do 4 rokov. Môžete si všimnúť aj tieto príznaky: zmeny nálady, zníženú chuť na sex, potenie, bolesti hlavy, bolesť počas sexu, problémy so spánkom a ďalšie. Príznaky bývajú nepríjemné a môžu ovplyvniť kvalitu vášho života, preto je vhodné dopriať si dostatočný odpočinok, žiť zdravým životným štýlom a starať sa o seba.

Ide o obdobie rokov po menopauze. Príznaky menopauzy sa zvyčajne zmiernia. Zdravotné riziká spojené so stratou estrogénu sa však s pribúdajúcim vekom zvyšujú.

Komplikácie po menopauze
Úbytok estrogénu spojený s menopauzou súvisí s viacerými zdravotnými problémami, ktoré sa s pribúdajúcim vekom u žien vyskytujú častejšie. Po menopauze sa u žien častejšie vyskytujú problémy, ako je úbytok kostí, ochorenia srdca, zhoršená funkcia močového mechúra a čriev, vyššie riziko Alzheimerovej choroby, viac vrások, zníženie sily, zhoršenie zraku, sexuálne zmeny, ťažkosti s dosiahnutím orgazmu a ďalšie.

Vaše gény, niektoré poruchy imunitného systému alebo lekárske zákroky môžu spôsobiť predčasnú menopauzu. Medzi ďalšie príčiny patria:

Predčasné zlyhanie vaječníkov – môže sa stať, že sa vám z neznámych príčin zmení hladina estrogénu. Tento stav však nemusí byť trvalý.

Indukovaná menopauza – nastáva, keď vám lekár odstráni vaječníky zo zdravotných dôvodov, ako je rakovina maternice alebo endometrióza. Môže sa vyskytnúť aj pri poškodení vaječníkov v dôsledku chemoterapie.

Možno máte podozrenie, že sa dostávate do menopauzy. Môžete začať sledovať svoju menštruáciu, aby ste zistili, či sa stáva nepravidelnou. Určite je vhodné navštíviť aj lekára. 

Menopauza je prirodzený proces, takže sa, samozrejme, nedá vyliečiť. Dá sa ale zmierniť a taktiež sa dá zlepšiť hladina estrogénu.

Rôzne zmeny v živote pomáhajú mnohým ženám vyrovnať sa s príznakmi menopauzy. Môžete vyskúšať nasledujúce možnosti:

Pravidelne cvičte, aby ste lepšie spali a predchádzali chorobám, ako sú srdcové ochorenia, cukrovka a osteoporóza.

Posilnite svaly panvového dna, aby ste zabránili úniku moču.

Zostaňte spoločensky a duševne aktívne, aby ste predišli problémom s pamäťou.

Nefajčite. Tabak môže spôsobiť predčasnú menopauzu a zvýšiť návaly horúčavy.

Obmedzte množstvo vypitého alkoholu, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny prsníka a zlepšili kvalitu svojho spánku.

Stravujte sa zdravo a udržujte si zdravú hmotnosť.

Vyskúšajte aktivity ako joga, hlboké dýchanie alebo masáž a celkovo viac relaxujte.

Ak máte návaly horúčavy, pite studenú vodu. Pri vaginálnej suchosti používajte vaginálny zvlhčovač alebo lubrikant.

Všetci máme niečo, čo nás trápi alebo nám znepríjemňuje život. Tieto problémy by sme mohli nazvať. Našťastie na väčšinu problémov existujú riešenia. A v prípade zdravotných problémov sú riešenia zvyčajne vo forme úpravy stravy, pridania vitamínov, prípadne liekov alebo doplnkov. 

Preto vám prinášame zoznam článkov, ktoré odpovedajú na mnohé otázky a pomáhajú nájsť jednoduché riešenia: 

1. miesto

Feminus

Orientačná cena: 23 €

Feminus je prírodný doplnok stravy pre ženy, ktorý slúži najmä na úľavu a pomoc počas menopauzy a ako taký je pre nás špeciálne vyvinutý. Je to úplne prírodný produkt, takže sa nemusíte obávať žiadnej chémie. Bol vyvinutý tak, aby nám pomohol vyrovnať sa s menopauzou po psychickej aj fyzickej stránke, napríklad zlepšiť náladu, vitalitu, energiu či chuť na sex. Obsahuje veľa vitamínov, takže nám pomáha aj s celkovým zdravím a imunitou.

Feminus bol vyvinutý najmä na pomoc ženám v menopauze, perimenopauze, postmenopauze a pri problémoch súvisiacich s menopauzou, ale keďže je vyvinutý špeciálne pre ženy, môže ho užívať každá žena v akomkoľvek veku, ak trpí problémami, ako je strata energie, únava a podobne.

Zloženie: Maca peruánska, indický ženšen, extrakt z kakaa (Theobroma cacao), kotvičník zemný (Tribulus Terrestris), muira puama, vitamín C, angelika čínska, damiána pravá, zinok, vitamín E, vitamín B6, vitamín D3, vitamín B12.

2. miesto

Life Extension Estrogen pre ženy

Orientačná cena: 29 €

Estrogen for Women je prírodný vegetariánsky doplnok, ktorý bol špeciálne navrhnutý na zníženie príznakov počas menopauzy.

Vďaka zmesi, ktorú obsahuje, môže pomôcť udržiavať hormonálnu rovnováhu, optimalizovať hladinu estrogénu, prípadne znížiť návaly horúčavy počas menopauzy.

Obsahuje patentovaný extrakt z chmeľu – ktorý klinicky preukázateľne znižuje frekvenciu návalov horúčavy o 50 % a celkovo pomáha pri príznakoch menopauzy, extrakt z lignanu – ktorý blokuje niektoré vedľajšie účinky estrogénu, extrakt zo sladkého drievka – ktorý pomáha pri návaloch horúčavy, extrakt z brokolice – ktorý udržuje zdravé delenie buniek a tiež moduluje estrogén, Dong Quai – ktorý v tradičnej čínskej medicíne pomáha pri menopauzálnych a menštruačných problémoch a extrakt z Chasteberry – ktorý podporuje hormonálnu a neurotransmiterovú rovnováhu, ktoré sú dôležité pre úľavu od problémov s menopauzou.

3. miesto

Doctor's Best Menopause Spectrum

Orientačná cena: 26 €

Doctor's Best Menopause Spectrum s EstroG-100 obsahuje zmes troch bylinných extraktov, ktoré spoločne poskytujú úľavu od ťažkostí spojených s menopauzou. Zmierňuje napríklad návaly horúčavy, potenie, nervovú podráždenosť, závraty, vaginálnu suchosť, necitlivosť a mravčenie, občasnú emocionálnu nestabilitu, únavu a nespavosť. Pomáha optimalizovať výkyvy nálady a energie, zmierňuje nočné potenie a podporuje pokojný spánok. Výrobok je vhodný aj pre vegánov.

Dávkovanie je 1 kapsula denne s jedlom alebo podľa odporúčania lekára.

4. miesto

Bachove kvetové bio esencie - Menopauza

Orientačná cena: 17 €

Kvetinová terapia, alebo esenciálna terapia, je forma alternatívnej medicíny. Vychádza z myšlienky Edwarda Bacha, že kvety majú liečivú vibračnú energiu. V praxi ide o tekuté kvetové esencie naplnené energiou kvetov. Nazývajú sa aj kvetové lieky.

Bachove kvetové esencie Menopauza sú vhodným prostriedkom pre ženy v menopauze, ktoré hľadajú šetrné a prirodzené riešenie špecifických problémov sprevádzajúcich toto obdobie. Najčastejšie ide o návaly horúčavy, nepokojný spánok, nočné prebúdzanie alebo zmeny nálady.

Obsahuje orech kráľovský, ktorý pomáha zvládať zmeny, smrekovec opadavý, ktorý pomáha zvyšovať sebavedomie, chmeľ ročný, ktorý sa hodí pri zmenách nálady, olovenec willmottov, ktorý pomáha zvyšovať sebavedomie, podporuje snívanie a pomáha obnoviť pokojný spánok, brest pre návrat sebadôvery a zvýšenie entuziazmu a zemolez kozí list, ktorý pomáha žiť šťastne v prítomnosti a nezaoberať sa spomienkami na minulosť.

5. miesto

Swanson Menopause Essentials (ženské zdravie)

Orientačná cena: 16 €

Swanson Menopause Essentials (ženské zdravie) je fľaštička so zmesou bylín v 120 prírodných kapsulách, ktorá vďaka svojmu zloženiu pomáha ženám prekonať nepríjemné stavy spojené s menopauzou.

Kapsule obsahujú horčík (z oxidu horečnatého), list damiány, olej z čiernych ríbezlí, extrakt z Chasteberry, extrakt z Dong Quai (koreň), extrakt z divokého yamu (koreň), extrakt z čierneho cohoshu (koreň) a extrakt z listov ginkgo biloba.

Medzi účinky patria: minimalizácia menštruačných a menopauzálnych príznakov, podpora imunitného systému a pomoc pri udržiavaní zdravej pokožky, vlasov a nechtov.

6. miesto

Muškátový olej 100% Bio Alteya 10 ml

Orientačná cena: 9 €

Muškátový olej 100% Bio Alteya je olej získavaný z kvetov pelargónie vonnej známej ako muškát.

Muškátový olej môže pomôcť ženám, ktoré trpia zníženou hladinou estrogénu a zdravotnými príznakmi spôsobenými menopauzou a perimenopauzou. Môže pomôcť napríklad pri strese, úzkosti, depresii a hormonálnej nerovnováhe. Okrem toho môže vďaka svojim antibakteriálnym, antimikrobiálnym a antiseptickým vlastnostiam pomôcť pri akné, podráždení pokožky a kožných infekciách (pri aplikácii na pokožku).

7. miesto

Natu Maca červená prášok BIO 80 g

Orientačná cena: 5 €

Natu Maca červená BIO je 100 % prášok Maca z peruánskej Maca.
Maca má pozitívny vplyv na hormonálny systém a menopauzálne problémy, pozitívny vplyv na mužské a ženské pohlavné hormóny, podporuje fyzické a duševné zdravie, vyrovnáva stresové hormóny, čím reguluje stresovú reakciu a následnú úzkosť, podporuje fyzickú a duševnú výkonnosť a považuje sa za afrodiziakum, alebo podporuje sexualitu a plodnosť, má pozitívny vplyv na pohlavné hormóny. V neposlednom rade pomáha optimalizovať hormonálnu rovnováhu.

Použitie: Užívajte jednu čajovú lyžičku až 3x denne. Prášok môžete pridať do obľúbených smoothie, kakaového nápoja, müsli, raňajkových cereálií alebo ovocných či zeleninových šalátov.

8. miesto

GS Merilin Harmony 60+30 tabliet

Orientačná cena: 21 €

Ide o nehormonálny a prírodný doplnok stravy, ktorý pomáha pri menopauze. Pomáha zlepšiť psychickú a fyzickú pohodu počas menopauzy a jej príznakov, okrem iného je obohatený o vápnik, preto pomáha aj našim kostiam.

GS Merilin Harmony je vhodný pre ženy v menopauze alebo ženy v perimenopauze a s príznakmi menopauzy.

Obsahuje dihydrát hydrogenfosforečnanu vápenatého, plnidlá (mikrokryštalická celulóza, sodná soľ karboxymetylcelulózy, maltodextrín), protihrudkujúcu látku (stearan horečnatý), povlakové látky (hydroxypropylmetylcelulóza, mastenec), extrakt z Hypericum perforatum, extrakt z Cimicifuga racemosa, farbivo (oxid titaničitý), cholekalciferol.

9. miesto

ENERGY Gynex 30 ml

Orientačná cena: 18 €

Energy Gynex je bylinný produkt, ktorý obsahuje fytohormóny – látky podobné ľudským hormónom. Ide predovšetkým o látky z rastlín. Produkt obsahuje výťažok z hluchavky bielej, nechtíka lekárskeho, chaluhy bublinatej, sladkého drievka a ďalších účinných bylín. Tie prispievajú k väčšej psychickej pohode, podporujú odolnosť tela, rovnováhu vaginálnej mikroflóry a tiež pôsobia na hormonálny systém. 

Vďaka komplexu bylín vám tento produkt pomáha so zvládaním prejavov menopauzy ako je lenivosť, nezáujem, poruchy sústredenia alebo emočná labilnosť. 

Odporúčané dávkovanie je 3 až 9 kvapiek 1 – 3x denne. Po konzultácii s lekárom môžete spočiatku nasadiť aj nižšie dávkovanie. Po troch týždňoch užívania je potrebné dopriať si jeden týždeň prestávku. 

10. miesto

SARAPIS Plus 60 kapsúl

Orientačná cena: 22 €

Výživový doplnok Sarapis obsahuje včelie produkty a vitamíny, takže je vhodný aj pre ženy v období klimaktéria. Včelia materská kašička má blahodarné vlastnosti a v spojení s peľom môže mať priaznivý vplyv na hormonálnu aktivitu ženy.  

Produkt obsahuje aj extrakt z listu šalvie. Táto bylinka pomáha v boji s potením, preto prispieva počas menopauzy k väčšiemu komfortu. Nájdete v ňom aj dôležité vitamíny C, E, K a D3. Tieto látky ochraňujú bunky pred oxidatívnym stresom a prispievajú k zníženiu miery únavy a vyčerpania. 

V balení sa nachádza 60 kapsúl, pričom sa odporúča užívať 1 kapsulu dvakrát denne. Zapite dostatočným množstvom vody. Je možné aj dlhodobé užívanie. 

Záver

Menopauza je síce nepríjemným obdobím, ale správnym životným štýlom sa dajú príznaky zmierniť a čoskoro sa môžete vrátiť späť do normálneho života.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Klimaktérium

[2] Wikiskripta (CZ): Cyklické změny v ženském těle

[3] Healthline (ENG): Everything You Should Know About Menopause

[4] PubMed Central (ENG): Is menopause still evolving? Evidence from a longitudinal study of multiethnic populations and its relevance to women’s health

[5] Centers for Disease Control and Prevention (ENG): Women’s Reproductive Health

4.5/5 - (2 votes)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Volám sa Radka, práve prežívam Kristove roky a mám dvoch malých chlapcov. Študujem Ayurvedu, som vegetarián a milujem prírodnú kozmetiku. Už roky sa venujem joge, kde vediem aj svoje lekcie. Momentálne pôsobím ako copywriter na voľnej nohe (aj keď mi na nej neustále visí jedno či druhé dieťa, alebo poprípade pes). Milujem písané slovo! Napísala som aj dve knihy a tretia je na ceste. Vo svojej pracovni mám mraky rôznych blokov, pier a pasteliek. Písanie je pre mňa jednoducho všetko v jednom – kus života, relax, poslanie a aj zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Volám sa Radka, práve prežívam Kristove roky a mám dvoch malých chlapcov. Študujem Ayurvedu, som vegetarián a milujem prírodnú kozmetiku. Už roky sa venujem joge, kde vediem aj svoje lekcie. Momentálne pôsobím ako copywriter na voľnej nohe (aj keď mi na nej neustále visí jedno či druhé dieťa, alebo poprípade pes). Milujem písané slovo! Napísala som aj dve knihy a tretia je na ceste. Vo svojej pracovni mám mraky rôznych blokov, pier a pasteliek. Písanie je pre mňa jednoducho všetko v jednom – kus života, relax, poslanie a aj zdroj obživy.

Kam ďalej?