Najlepší liek na zápal močového mechúra – porovnanie a recenzie

Aké sú najlepšie lieky na zápal močového mechúra? Takzvaný zápal „močáku“ sa prejavuje pálením močovej trubice pri močení. Ako sa takémuto stavu vyhnúť?

TOP  1. miesto

Dr. Formulated Probiotics Urinary tract

Orientačná cena: 46 €

Výborný produkt na podporu ženského imunitného systému, ktorý obsahuje probiotiká, organické brusnice a vitamín D3, čo podporuje zdravú funkciu močových ciest a rast prospešných baktérií.

2. miesto

NOW D-Manóza
500 mg

Orientačná cena: 31 €

Výhodné balenie so 120 kapsulami účinnej D-manózy, ktorá je 100 % prírodným prostriedkom na podporu zdravého vylučovacieho systému a pri liečbe zápalu močových ciest či mechúra, ktorý účinne čistí.

3. miesto

Lipo C Askor forte Vitamín C

Orientačná cena: 42 €

Prípravok obsahuje úplne prírodnú formu vitamínu C s lipozomálnym a postupným vstrebávaním. Okrem toho sú tu obsiahnuté bioflavonoidy, extrakt zo šípok a tukové látky. Je šetrný k obličkám a tráveniu.

TOP desať liekov na zápal močového mechúra

Čo je to zápal močového mechúra?

Začnime pekne od začiatku. Zápal vznikne len v oslabenom tele. Ak je organizmus zdravý, žiadna infekcia ani choroba nemá šancu. Keď je však naše telo v určitej nerovnováhe, napríklad keď sme vystresovaní, unavení alebo prepracovaní, oslabuje sa a telo je logicky náchylné na vírusy, baktérie, infekcie a iné stavy, ktoré nám spôsobujú ťažkosti.

A inak to nie je ani pri zápale. Je to reakcia tela na poškodenie tkaniva. Môže byť vyvolaná infekčnými mikroorganizmami, pôsobením psychických alebo fyzických vplyvov.

Zápal močového mechúra je bakteriálneho pôvodu. Žiaľ, je veľmi bolestivý a oveľa častejšie ním trpia ženy. Infekciu sprevádza bodavá bolesť v podbrušku, pocit nutkania na močenie, často zvýšená teplota a slabé krvácanie.

Všetci máme niečo, čo nás trápi alebo nám znepríjemňuje život. Tieto problémy by sme mohli nazvať. Našťastie na väčšinu problémov existujú riešenia. A v prípade zdravotných problémov sú riešenia zvyčajne vo forme úpravy stravy, pridania vitamínov, prípadne liekov alebo doplnkov. 

Preto vám prinášame zoznam článkov, ktoré odpovedajú na mnohé otázky a pomáhajú nájsť jednoduché riešenia: 

Čo tento zápal spôsobuje?

Ako sme už uviedli, ide o bakteriálnu infekciu, ktorá môže mať mnoho príčin – od fyzických až po psychické spúšťače.

Ak začneme tými fyzickými, jedným z hlavných pôvodcov celého ochorenia je Escherichia coli, čo je baktéria, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskej mikroflóre a väčšinou je dokonca prospešná. Problém však nastáva, keď sa táto baktéria dostane do močových ciest v čase, keď nie je zabezpečený kvalitný pitný režim. Dochádza k procesu, pri ktorom sa baktérie hromadia a množia, pretože močový mechúr nie je dostatočne vypláchnutý. Výsledkom nie je nič iného ako zápal a silnejšia bolesť.

Medzi ďalšie príčiny patria napríklad kvasinkové infekcie, kvapavka, genitálny herpes, močové kamene, hormonálne zmeny a dokonca aj cukrovka.

Áno, psychika zohráva veľkú úlohu v našom zdraví. Možno viac, ako sa na prvý pohľad zdá. A nenechajte sa oklamať, psychosomatika neznamená, že si niečo vymýšľate. Zápal močových ciest je, žiaľ, veľmi rozšírené ochorenie a môže sa prejaviť už v detstve. Zlou správou je, že ak s ním „nezatočíme“, rado sa vracia.

Z psychosomatického hľadiska znamená infekcia konflikt. A keďže ide o infekciu v blízkosti pohlavných orgánov, ide o vzťahový alebo partnerský konflikt. Môžu to byť drobnosti, ktoré sa vám nezdajú dôležité, ale opak môže byť pravdou. Niekedy stačí slovo alebo gesto a máte problém. Keď sa napríklad pohádame s partnerom, môžeme sa s tým vyrovnávať ešte dlho po tom, ako sa hádka skončila. Ženy sú zvyčajne viac emocionálne zaťažené, preto sa zápal prejavuje oveľa častejšie ako u mužov. Vzniká situácia, keď emócie držíte v sebe, nehovoríte o nich, nechcete ich takpovediac pustiť von.

Aké je riešenie? Porozprávajte sa a zbytočne sa problémom nezaoberajte.

Nutričný alebo výživový pohľad na vec hovorí, že by sme mali pravidelne striedať kyslé a zásadité potraviny. Skvelou voľbou je napríklad vlažná voda s umeoctom (dostupný v každom obchode so zdravou výživou).

Ak trpíte infekciami močových ciest, skúste na istý čas vyradiť citrusové plody, najmä v zimnom období, pretože z ajurvédskeho hľadiska ochladzujú naše telo. Obmedzte tiež mliečne výrobky a mlieko, ktoré môžu u niektorých ľudí spôsobiť zahlienenie.

Čo je naopak vhodné? Teplá, pečená zelenina. Doprajte si tekvicu hokkaido alebo červenú repu.

Ako si pri zápale pomôcť?

Ak máte podozrenie na zápal močového mechúra, najlepšie bude, ak navštívite svojho praktického lekára. Ak to však chcete aspoň spočiatku zvládnuť sami, existuje niekoľko tipov, ako na to.

Najdôležitejšie je dať svojmu telu čas, nečakajte zázraky na počkanie ani zázraky do dvoch dní. Telo potrebuje priestor, aby sa mohlo infekcie zbaviť. Na čo sa zamerať? Ak chcete dosiahnuť úľavu, musíte pôsobiť na základné príčiny vnútorného zápalu. V skutočnosti ide o to, aby sa podarilo udržať určitú štruktúru zdravej výživy, ktorá telo neprekyslí. Ak na to pôjdete takto, telo bude reagovať pomerne rýchlo.

Telo musí rozpoznať, že chcete zmenu, že vás tá bolesť, jednoducho povedané, už nebaví. Skúste napríklad zaradiť 24-hodinový pôst, počas ktorého pijete len vlažnú vodu a bylinkové čaje. Vaše telo si oddýchne a močový mechúr sa pekne prepláchne. Po pôste by ste mali zaradiť zásaditú stravu, aby ste vyrovnali hladinu ph v tele. Zápal močových ciest sa vyskytuje v prekyslenom tele. Ako sa to stane? Hlavne nadmernou konzumáciou mäsa, údenín, syrov, mliečnych výrobkov, pečiva a spracovaných sacharidov.

Čo najviac zahrejte obličky a telo. Napríklad nahrejte levanduľové vankúšiky a potom ich priložte na bolestivé miesta, ako je podbruško, boky alebo obličky. Dbajte na to, aby telo neprechladlo, čo je dôležité najmä v zimných mesiacoch. Do tela prijímajte vlažné až teplé tekutiny, vynechajte zeleninové a ovocné šťavy.

Môžete skúsiť rozpustiť čajovú lyžičku sódy bikarbóny v pohári vody a potom ju vypiť. Je pravda, že chuť nebude lákavá, ale hovorí sa, že môže pomôcť. Sóda dokáže znížiť kyslosť moču a zmierniť pálenie a tlak pri močení.

Naše babičky používali na liečbu infekcií chren. Áno, čítate správne, chren. Je to tradičný liek, ktorý dokáže veľmi účinne bojovať proti zápalom. Pripravte si napríklad chrenovú omáčku.

Ako sa pred zápalom dlhodobo chrániť?

Možno vás to zmätie, ale vitamín C je od prírody zásaditý, takže je výborný ako prevencia. Ak ochoriete, už ho neužívajte a poraďte sa so svojím lekárom. Vitamín C je vo všeobecnosti jedným z najdôležitejších vitamínov v ľudskom tele a jeho funkcie sú doslova nevyhnutné. Dokáže podporovať správne fungovanie imunitného systému a chráni bunky pred oxidačným stresom.

Vitamín C sa bežne prijíma v strave, ale niekedy je potrebná jeho suplementácia (náhrada, doplnenie), pretože jeho príjem nie je dostatočný. Množstvo „céčka“, ktoré sme schopní absorbovať, závisí od ostatných zložiek potravy a nášho zdravotného stavu. Môžu existovať rôzne odchýlky. V priemere sa však toto číslo pohybuje do 100 mg. Nevstrebaný zvyšok sa vylučuje močom.

Hydratácia je veľmi dôležitá. Je to rovnaké ako s rastlinami – ak nemajú dostatok vlahy, zomrú. Starajte sa o seba ako o krásny kvet. Telesné bunky a naša krv sa zo 70 % skladajú z vody. Ak pijeme veľa sladkých nápojov, čaju, kávy, piva alebo dokonca minerálnej vody, môže to telu veľmi uškodiť, pretože ho preťažíme.

Množstvo vypitej vody sa môže u každého človeka líšiť. Odhaduje sa, že človek môže vypiť 2 – 2,5 litra tekutín denne. Majte na pamäti, že telo potrebuje hydratáciu, ale nie za každú cenu. Pite, keď máte smäd. A pamätajte na zlaté pravidlo, že hlad je len prezlečený smäd.

Aby sa zápal močového mechúra nevrátil, a že to robí naozaj s obľubou, je dôležité mať vyvážený životný štýl a jedálniček nevynímajúc. Prvým bodom, ktorým treba začať, je zbaviť sa korenených jedál, namiesto silného korenia skúste používať bylinky zo záhrady. Možno budete prekvapení, akú lahodnú majú chuť. Ani sacharidy by nemali hrať hlavnú úlohu. Namiesto klasických sladkostí vyskúšajte napríklad jablká, sušené brusnice alebo sušené slivky. Vyhnite sa paštétam, údeninám, citrusovým plodom, kofeínu a sladkým nápojom alebo alkoholu.

Čo vám naopak urobí dobre? Zelenina, najmä tá tepelne upravená, zeleninové a mäsové vývary a kvalitné bielkoviny.

Ako sme uviedli na začiatku – problémové vzťahy môžu byť spúšťačom rôznych ochorení, infekcie nevynímajúc. Nechovajte v sebe žiadnu krivdu, hnev ani zášť. Odpusťte, a to aj sami sebe. Je to tá najľahšia a zároveň najťažšia liečba, však?

Aj keď to znie ako samozrejmosť, je to naozaj základ úspešnej prevencie. Na intímnu hygienu používajte skutočne jemné produkty, ktoré sú šetrné a založené na prírodných produktoch, ako je čajovníkový olej alebo šalvia. Vyhnite sa používaniu parfumovaných menštruačných tampónov alebo vložiek, ktoré môžu dráždiť intímnu oblasť a spôsobovať problémy.

Po sexe choďte vždy na toaletu a osprchujte sa. Počas milovania sa do tela môžu dostať rôzne baktérie, ktoré môžete z tela dostať pomocou dôkladnej hygieny.

Je naozaj dôležité, aby sa moč správne vyplavoval, a na to je dôležitý nielen pitný režim, ale správne vylučovanie môžete podporiť aj rôznymi suplementmi.

1. miesto

Dr. Formulated Probiotics Urinary tract

Orientačná cena: 46 €

Výživový doplnok od americkej značky prispieva k zdravým močovým cestám, ale aj k tráviacemu a imunitnému systému, čo je skvelé, pretože v našom tele všetko so všetkým súvisí. Probiotiká sú dôležitým prostriedkom na podporu zdravia žien a tento konkrétny produkt je špeciálne vyvinutý na starostlivosť o ženské močové cesty. Každá kapsula obsahuje 500 mg patentovanej látky Pacran, čo je prášok z organických brusníc, ktorý je špeciálne vyvinutý na podporu močového systému. Výrobok obsahuje aj 50 miliárd probiotík (vrátane L. acidophilus a L. reuteri) a vitamín D3.

Kapsule sú tiež úplne čisté a raw a neobsahujú žiadne arómy, konzervačné látky, syntetické farbivá, sladidlá ani GMO.

Balenie 60 rastlinných kapsúl stojí približne 46 eur.

2. miesto

NOW D-Manóza

Orientačná cena: 31 €

D-manóza je typ monosacharidu, ktorý sa najviac podobá glukóze a nachádza sa v rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Ide o prírodnú alternatívu, ak nechcete užívať antibiotiká na zápal močových ciest alebo močového mechúra. D-manóza pôsobí tak, že zabraňuje baktériám E.coli (ktoré často spôsobujú tento problém), aby sa uchytili na sliznici. To zabraňuje množeniu baktérií a umožňuje ich vylučovanie z tela močom.

Tento produkt od americkej značky Now® Foods obsahuje 500 mg rastlinnej d-manózy v jednej kapsule a odporúča sa užívať 3 kapsule jedenkrát až trikrát denne s vodou alebo džúsom. Ak riešite problémy s močovými cestami so svojím lekárom, nezabudnite s ním prediskutovať odporúčané dávkovanie tohto prípravku.

Balenie obsahuje 120 bylinných kapsúl a stojí menej ako 31 eur.

3. miesto

Lipo C Askor forte Vitamín C

Orientačná cena: 42 €

Tento produkt obsahuje úplne prírodnú formu vitamínu C s lipozomálnym vstrebávaním, bioflavonoidy z citrusových plodov, extrakt z plodov šípok a mastné látky z rastlinných zdrojov. V porovnaní s bežným vitamínom C si dokáže v organizme udržať veľmi vysoké hladiny, čo je dôležité pre ochranu buniek, ako aj pre starostlivosť o imunitný a nervový systém. Do organizmu sa vstrebáva postupne, takže je veľmi šetrný k obličkám a tráviacemu systému.

Cena jedného balenia je necelých 42 eur.

4. miesto

URO Help Forte

Orientačná cena: 14 €

Slovenská značka Tozax ponúka výživový doplnok určený pre všetkých, ktorí akútne trpia zápalmi močových ciest alebo chcú podporiť prevenciu vzniku zápalov močových ciest. Je však vhodný aj pre tých, ktorí týmito problémami trpia opakovane a chcú s tým niečo urobiť.

Tento produkt kombinuje kanadské brusnice, vitamín C, d-manózu, ktoré sú certifikovanými bojovníkmi proti zápalom „močáku“, ako aj kurkumín, ktorý pôsobí ako antioxidant a podporuje zdravý imunitný systém, čím ďalej zvyšuje priaznivé účinky ostatných zložiek.

Okrem toho sa výrobok dodáva v praktickej forme sáčkov, kde stačí zmiešať 1 vrecúško so 100 ml vody. Takto získate lahodný brusnicový nápoj, ktorý navyše podporí váš pitný režim.

A aké je odporúčané dávkovanie? Pri akútnom zápale užívajte dve až štyri vrecúška denne, ale medzi jednotlivými dávkami si urobte 3-hodinovú prestávku. Ak chcete prípravok užívať preventívne, stačí 1 vrecúško denne.

Balenie obsahuje 20 vrecúšok a stojí približne 14 eur.

5. miesto

JAMIESON Brusnice komplex

Orientačná cena: 15 €

Osvedčená kanadská značka Jamieson ponúka tento výživový doplnok, ktorý obsahuje 450 mg brusníc a 50 mg d-manózy. Každá kapsula obsahuje 500 mg čistého koncentrátu brusnicovej šťavy. Prípravok pomáha predchádzať infekciám močových ciest, dodáva telu antioxidanty na udržanie zdravého organizmu, ale je vhodný aj na použitie pri liečbe existujúcej infekcie močových ciest. V kapsulách nenájdete žiadne konzervačné látky, arómy, lepok, laktózu, GMO, soľ ani umelé farbivá.

Odporúča sa užívať 2 kapsule denne a výrobok by sa mal pravidelne užívať minimálne 4 týždne, aby boli viditeľné výsledky.

Balenie, ktoré obsahuje 60 kapsúl, vás vyjde na necelých 15 eur.

6. miesto

Urixin

Orientačná cena: 14 €

Prírodný doplnok stravy, ktorý obsahuje 6 aktívnych látok v jednej kapsule. Nájdete tu D-manózu, extrakt z brusníc, zlatobyľ, žihľavu, extrakt zo zeleného čaju a Lactobacillus acidophillus.

D-manóza je veľmi dôležitý sacharid, ktorý sa nachádza v rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Extrakt z kanadských brusníc je veľmi účinný pri liečbe infekcií pohlavných alebo močových ciest. Pôsobí protizápalovo a podporuje správnu funkciu imunitného systému. Lactobacillus acidophilus sú živé mikroorganizmy, ktoré sa vyskytujú ako fyziologická súčasť bakteriálnej mikroflóry v tele. Zlatobyľ prispieva k zdraviu močového mechúra a dolných močových ciest a podporuje prirodzenú imunitu. Zelený čaj podporuje vylučovanie vody z tela a podporuje zdravie močových ciest. A žihľava? Má neuveriteľnú schopnosť detoxikovať organizmus a očisťovať ho od nežiaducich látok.

Prípravok je vhodný pri akútnych problémoch aj ako skvelá forma prevencie.

Cena jedného balenia je menej ako 14 eur.

7. miesto

Cranberry Power

Orientačná cena: 24 €

Ak chcete podporiť zdravie svojich močových ciest, môžete vyskúšať aj výživový doplnok Cranberry Power od značky Blendea. Obsahuje extrakt z brusníc v pomere 50:1, pričom obsah účinnej látky je až 560 mg.

Brusnice pôsobia ako silný antioxidant a okrem toho, že chránia bunky pred oxidačným stresom, majú priaznivý vplyv aj na funkciu močovej sústavy alebo prechladnutie.

Kapsuly sú 100 % rastlinné a sú vhodné aj pre vegánov a vegetariánov. Neobsahujú žiadne aditíva, sóju ani mliečne výrobky.

Výrobca odporúča užívať jednu kapsulu denne a zapiť ju dostatočným množstvom vody.

V jednom balení nájdete 90 kapsúl a jeho cena je približne 24 eur.

8. miesto

Viridian Cranberry Berry

Orientačná cena: 21 €

Obľúbená a známa značka Viridian ponúka výživový doplnok s obsahom extraktu z brusníc, ktorý poskytuje dobrú kondíciu obličkám a močovému ústrojenstvu a okrem toho môsobí ako antioxidant.

Všetky zložky sú 100 % aktívne a svojou čistotou a zložením spĺňa tento produkt parametre kategórie Kosher. Používajú sa kapsuly s voľným práškom bez balastných spojív a neobsahuje ani geneticky modifikované zložky, konzervanty, umelé farbivá a ďalšie podobné látky.

Výrobok je vhodný aj pre vegánov, pretože neobsahuje žiadne zložky živočíšneho pôvodu. Odporúča sa užívať 1 až 3 kapsuly denne s jedlom alebo podľa odporúčania lekára.

Balenie 90 kapsúl vás vyjde na približne 21 eur.

9. miesto

FAVEA NefroVaxin

Orientačná cena: 16 €

Výživový doplnok NefroVaxin od značky Favea sa vyrába v Českej republike a používa sa na udržanie zdravého prostredia močových ciest. Obsahuje kombináciu bakteriálnych lyzátov, čo sú neškodné časti získané z mikroorganizmov, ktoré sú najčastejším pôvodcom urologických infekcií.

Produkt je vhodný rovnako pre mužov aj ženy. Odporúča sa užívať jednu kapsulu denne po dobu 10 dní, potom si urobiť 20 dní prestávku a opäť užívať jednu kapsulu denne počas 10 dní. Následne si urobte opäť 20 dní pauzu a potom užívajte 1 kapsulu denne po dobu 10 dní. Ide o základný cyklus užívania, po ktorom by ste si mali dať minimálne dvojmesačnú prestávku.

Jedno balenie obsahuje 30 kapsúl, teda vám vystačí na jeden trojmesačný cyklus. Jeho cena je zhruba 16 eur.

10. miesto

Zerex Urinclear

Orientačná cena: 9 €

Výživový doplnok Urinclear od značky Zerex je vhodný pri prechladnutí a zápale močových ciest, ale rovnako aj pri chronických problémoch s močovým ústrojenstvom. Pôsobí aj ako prevencia vzniku ďalších infekcií alebo obličkových kameňov.

Vysoko koncentrované zloženie produktu Urinclear pozostáva z kanadských brusníc a D-manózy. Brusnice sú bohatým zdrojom vitamínu C a podporujú imunitu organizmu a zvyšujú jeho odolnosť proti infekciám. D-manóza má schopnosť na seba naviazať baktérie (napríklad E.coli), ktoré sa vďaka tomu neprichytia na bunkách močového traktu, ale vylúčia sa z tela von.

Odporúča sa užívať 1 až 2 kapsuly 2x denne pred jedlom po dobu maximálne jedného týždňa. Potom 1 – 2 kapsuly denne. Zapite dostatočným množstvom tekutiny.

Cena 60-kapsulového balenia je cca 9 eur.

Záver

Pri zápale močových ciest je vždy najlepšie vyhľadať lekára, ktorý na základe vyšetrenia moču určí, aká liečba je potrebná. Nezabúdajte však na prevenciu, pretože šťastie praje pripraveným.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Močový mechúr

[2] Wikiskripta (CZ): Infekce močových cest

[3] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Urinary Tract Infection (UTI)

[4] PubMed Central (ENG): Cranberries for preventing urinary tract infections

[5] PubMed Central (ENG): The role of herbal medicines in treatment of urinary tract diseases

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».