TOP 10: Najlepšie domáce bielenie zubov – recenzie

Ako najlepšie vybieliť zuby doma? Čo zahŕňa domáce bielenie zubov a aké sú vaše možnosti? Je bielenie zubov vhodné a bezpečné?

TOP  1. miesto

Day Night

Orientačná cena: 35 €

Jedna z najlepších prírodných domácich alternatív bielenia zubov pomocou LED zubnej kefky.

2. miesto

Briliantcoco

Orientačná cena: 35 €

Vynikajúca prírodný set na domáce bielenie zubov pomocou kokosového oleja a aktívneho uhlia.

3. miesto

My White Secret púder

Orientačná cena: 20 €

Púder, ktorý obsahuje aktívne uhlie a bentonitový íl na účinné domáce a prírodné bielenie zubov.

Desať najlepších produktov na domáce bielenie zubov

Prečo si bieliť zuby

Kto by nechcel mať biele zuby, však? Snehovo biele zuby sú nielen krásne na pohľad, ale vyzerajú aj zdravo. Samozrejme, záleží na každom človeku, či mu je otázka bielenia blízka alebo nie. Hovorí sa však, že zuby, rovnako ako ruky, sú vizitkou človeka.

Je dôležité spomenúť, že žiadne zuby nie sú úplne biele. Vždy majú určitý farebný odtieň, ktorý je najviac viditeľný na najtmavšej časti zuba, ktorou je zubný krček.

Zuby sa farbia nielen ako celok, ale aj každý zub zvlášť. Očné zuby majú napríklad vždy najviac žltý odtieň.

Základný odtieň zubov a jeho intenzita sú vrodené, rovnako ako farba vlasov. To znamená, že ho nemožno úplne ovplyvniť. To je tiež odpoveď na otázku, prečo sú výsledky po bielení také rozdielne.

Krása, to je v podstate taká kúzelníčka. Pre každého znamená niečo trochu iné a každý ju vnímame inak. Jedno je však jasné – všetci sa radi cítime krásni. Či už sme vychudnuti na kosť alebo krásne bacuľatí, či sme opálení alebo bieli ako stena, či máme blond, tmavé alebo dokonca ružové vlasy. 

Aby ste získali inšpiráciu pre krásu, tu je zoznam podobných článkov: 

Akým spôsobom sa bielia zuby

Pozrime sa bieleniu viac na zúbok. A to vlastne doslova. Existujú štyri základné spôsoby, ako dosiahnuť biely úsmev:

  • Mechanicky – bieliace zubné pasty.
  • Chemicky – bieliace gély.
  • Aplikáciou keramických faziet – ide o prekrytie vonkajšieho povrchu zuba vrstvou špeciálneho materiálu.
  • Porcelánové korunky.

Pasty predstavujú najjednoduchšiu metódu pri bielení zubov. Na druhej strane sa však hovorí, že sú najmenej účinné. Na trhu je veľa voľne predajných zubných pást, ktoré ponúkajú bieliaci účinok. Niektoré sú úplne na prírodnej báze, iné sú syntetické s obsahom peroxidu. Používanie bieliacich zubných pást by nemalo spôsobovať zdravotné problémy. O vhodnosti vybraného výrobku sa však vždy poraďte so svojím zubným lekárom.

Ako už názov napovedá, ide o chemickú reakciu, ktorá spôsobuje zmenu pigmentu na sklovine. Konkrétne ide o rozpúšťanie organických farbív v štruktúre zuba peroxidmi – bieliace prostriedky preto obsahujú peroxid vodíka alebo látky, ktoré ho uvoľňujú v rôznych koncentráciách. Najideálnejšie je podstúpiť bielenie zubov priamo v zubnej ambulancii pod dohľadom lekára. Lekár vám odporučí najvhodnejší postup prispôsobený vašim zubom. Môže vám odporučiť buď intenzívne bielenie v ordinácii, ktoré často dosiahne výsledky už za 1 hodinu, alebo domáce bielenie, ktoré síce trvá dlhšie, ale je šetrnejšie. Najlepšie výsledky dosiahnete kombináciou oboch metód.

Môžu nastať pri bielení zubov nejaké problémy?

Áno, ako pri každom inom zásahu do tela. Vždy existuje riziko, aj keď minimálne.

Počas chemického bielenia sa môžu vyskytnúť niektoré nežiaduce reakcie, napríklad citlivosť zubov alebo pálenie ďasien. Lekári tvrdia, že ide o dočasný stav, ktorý sám odoznie za niekoľko dní.

Pravdepodobne najvýraznejšou nepríjemnosťou spojenou s domácim a ordinačným bielením zubov je zvýšená citlivosť, tŕpnutie zubov a niekedy aj mierne zdrsnenie zubov. Tieto problémy ale majú iba prechodný charakter.

Diéta pri bielení zubov

Ak ide o bielenie v ordinácii zubného lekára, počas prvých 24 hodín by sa nemali konzumovať žiadne potraviny, ktoré môžu zanechať pigmenty. Patrí sem napríklad káva, čaj, červené víno alebo červená repa či čučoriedky. To isté platí aj pre kyslé potraviny, ako je pomarančový džús.

Domáce bielenie má rovnaké pravidlá, ale o niečo prísnejšie. Tento režim sa odporúča dodržiavať počas celej procedúry bielenia. Vyššie uvedené potraviny by sa mali počas tohto obdobia výrazne obmedziť.

Ako dlho vydrží výsledok bielenia zubov?

Aj v tomto prípade je to veľmi individuálne a odpoveď nemožno považovať za dogmu. Závisí to od prirodzeného pigmentu zubov, ako bolo povedané vyššie. Ďalším kritériom, ktoré okrem genetiky ovplyvňuje konečný efekt, je starostlivosť o ústnu hygienu, ako aj zloženie stravy, fajčenie a celkový životný štýl.

V priemere sa však uvádza, že vybielené zuby vydržia približne 12-36 mesiacov.

Pre koho nie je bielenie zubov vhodné?

Všeobecne sa odporúča, aby boli zuby v prvom rade zdravé, ak sa rozhodnete ich vybieliť. To znamená bez kazov, citlivosti alebo genetických a iných ochorení, ako je napríklad paradentóza.

Zuby s citlivými zubnými krčkami tiež nie sú vhodné na bielenie, pretože bielenie môže tento stav zhoršiť. Neodporúča sa tiež bielenie zubov s povrchovou pigmentáciou, u silných fajčiarov, počas tehotenstva a dojčenia, v prípade alergie na zložky výrobku a vo veku do 13 až 15 rokov.

Používajte radšej prírodné produkty

Je dobré vedieť, čo sa dostáva do nášho tela. Z vonkajšieho prostredia na nás útočí toľko vecí, ktoré nemôžeme ovplyvniť, že je dobré sledovať, čo ovplyvniť môžeme. Príroda znamená zdravie. A čo je viac?

Vyskúšajte napríklad kokosový olej, ktorý veľmi dobre funguje v starostlivosti o ústnu dutinu. Po tradičnom čistení zubov ho naneste na zubnú kefku a vyčistite si zuby. Dentálni hygienici uvádzajú, že pravidelné používanie zvyčajne vedie k čiastočnému vybieleniu chrupu. Hoci výsledok nie je porovnateľný s profesionálnym bielením zubov, je viditeľný a zdravší.

1. miesto

Day Night

Orientačná cena: 35 €

Day Night Whitening je úplne prírodné bielenie zubov bez peroxidu, ktoré dodá vašim zubom belší vzhľad bez bolesti. Bieliaci set sa skladá z dennej a nočnej zubnej pasty.

Denná pasta obsahuje 100 % prírodný kokosový olej a nielenže ošetruje zuby, ale v kombinácii so sonickou LED kefkou minimalizuje množstvo baktérií v ústach.

Nočná zubná pasta obsahuje aktívne uhlie, ktoré podporuje bieliaci účinok. Opäť je tu dôležité prepojenie s LED svetlom sonickej zubnej kefky, ktoré urýchľuje celý proces bielenia.

Výrobca uvádza, že s touto súpravou stačí čistiť zuby 10 minút denne a výsledky sa dostavia. Set si môžete kúpiť za približne 35 eur.

2. miesto

Briliantcoco

Orientačná cena: 35 €

Táto sada na bielenie zubov obsahuje 14 vrecúšok na jeden týždeň, 120 ml prírodnej zubnej pasty, jednu bambusovú naberačku, jednu bambusovú zubnú kefku a jeden bambusový čistič jazyka.

Tento set je takzvaný oil pulling, čo doslova znamená vyplachovanie úst. V tomto prípade sa oplachuje kokosovým olejom, ktorý tiež zabezpečuje detoxikáciu a zdravie organizmu na viacerých úrovniach. Podľa výrobcu predstavuje prvý a veľmi dôležitý krok v rámci správneho čistenia zubov.

Zubná pasta Brilliantcoco je 100 % vegánska a kombinuje prírodné účinky kokosového oleja a aktívneho uhlia. Kokosový olej pôsobí antibakteriálne a ničí baktérie spôsobujúce zubný kaz a zápal ďasien. Čierne uhlie pomáha odstraňovať zafarbenie zubnej skloviny, upravuje pH v ústach a pôsobí proti zápachu.

Tento set si môžete kúpiť za menej ako 40 eur.

3. miesto

My White Secret púder s aktívnym uhlím

Orientačná cena: 20 €

Tento prášok na bielenie zubov s aktívnym uhlím od britskej značky My White Secret je skvelým spôsobom, ako jemne vybieliť aj citlivé zuby.

Prášok obsahuje aktívne uhlie a bentonitový íl, ktoré sú účinnými bieliacimi zložkami a zároveň detoxikujú ústnu dutinu. Aktívne uhlie nie je abrazívne, a preto nepoškodzuje zubnú sklovinu. Bentonitový íl je plný minerálov a výťažok z mäty upokojuje podráždené a zapálené ďasná. Okrem toho udržiava svieži dych.

Výrobok nie je testovaný na zvieratách a je vhodný pre vegánov.

Púder používajte dvakrát denne. Naneste prášok na navlhčenú zubnú kefku a vyčistite si zuby. Potom si vypláchnite ústa.

Cena púdru je približne 20 eur.

4. miesto

White Pearl

Orientačná cena: 36 €

Ide o profesionálnu, ale nie prírodnú súpravu na bielenie zubov na domáce použitie. Tento typ by sme mohli označiť ako kompromis medzi prírodnými a úplne syntetickými výrobkami na bielenie zubov. Výhodou je, že bieliaci gél neobsahuje častice, ktoré by brúsili zuby, ale účinne pôsobí na zafarbené zuby tým, že bieli usadené pigmenty v zubnej sklovine.

White Pearl obsahuje vysoký podiel fluoridu, ktorý posilňuje zuby a chráni zubnú sklovinu. Gél dezinfikuje ústnu dutinu a zabraňuje paradentóze a zápalom.

Pri pôsobení 60 minút denne by mali byť výsledky viditeľné za 1-2 týždne. Cena sady je približne 36 eur.

5. miesto

My White Secret bieliace pásiky na zuby

Orientačná cena: 30 €

Tieto bieliace pásiky od spoločnosti My White Secret neobsahujú peroxid ani iné agresívne látky, ktoré narúšajú sklovinu, ale iba čisté prírodné zložky.

Sada obsahuje 14 kusov a jej cena sa pohybuje okolo 30 eur.

Pásiky obsahujú aktívne uhlie, ktoré podporuje celý proces bielenia. Odporúča sa používať ich každý večer počas 14 dní. Pásiky majú mätovú príchuť a ľahko sa aplikujú. Obsahujú tiež uhličitan vápenatý, kyselinu citrónovú, kokosový olej a spomínané aktívne uhlie.

A ako používať túto súpravu? Pásiky naneste na dôkladne vyčistené zuby a nechajte pôsobiť približne pol hodinu.

6. miesto

Ben & Anna Zubný prášok s aktívnym uhlím

Orientačná cena: 8 €

Čierny prášok s aktívnym uhlím je prírodný produkt určený na bielenie zubov. Obsahuje veľké množstvo aktívneho uhlia, ktoré účinne absorbuje a viaže nečistoty. Pridaný je aj výťažok z mäty, ktorý zabezpečuje svieži dych a príjemný pocit v ústach.

Prášok môžete používať samostatne alebo v kombinácii s obľúbenou zubnou pastou. Výrobca uvádza, že výsledky môžete vidieť už po treťom použití.

Odporúča sa používať jeden až dvakrát týždenne, ale pre dosiahnutie najlepších výsledkov je možné aj denne. Cena prášku je približne 8 eur.

7. miesto

Argital Bieliaca zubná pasta s propolisom a Dentie

Orientačná cena: 10 €

Argital bieliaca zubná pasta je vynikajúcou voľbou pasty pre citlivé zuby. Pomáha účinne odstraňovať zubný povlak z povrchu zubov a chrániť ich pred zubným kazom. Jemné bieliace zložky obnovujú žiarivý odtieň zubov a esenciálne oleje zaručujú svieži dych. Pasta má tiež silný sťahujúci účinok na ďasná.

Pasta vás bude stáť približne 10 eur.

8. miesto

Urtekram Zubná bieliaca pasta

Orientačná cena: 5 €

Urtekram bieliaca zubná pasta s mätou BIO je vhodný spôsob čistenia a dezinfekcie zubov. Táto jemná zubná pasta má osviežujúcu mätovú chuť a čistí prirodzene vďaka práškovej kriede z morského dna. Obsahuje aj aloe vera, ktoré sa stará o ďasná. A ako bonus obsahuje myrhu, ktorá jemne dezinfikuje. Vďaka obsahu apatitu má zubná pasta aj ľahký bieliaci účinok.

Cena zubnej pasty je necelých 5 eur.

9. miesto

CALTHA Zubná pasta Propolis

Orientačná cena: 7 €

CALTHA propolisová zubná pasta. Zubná pasta s výťažkom z propolisu, pomaranča a citróna osviežuje ústnu dutinu, znižuje nežiaduce zafarbenie a posilňuje zubnú sklovinu. Propolis potláča rast baktérií, čím pomáha pri zápalových procesoch, upokojuje podráždené a krvácajúce ďasná.

Cena pasty je menej ako 7 eur.

10. miesto

BLANX O₃X Flash White Strips Bieliace pásky

Orientačná cena: 20 €

Bieliace pásiky značky Blanx sľubujú svetlejší odtieň zubov už za 5 dní. Ide o 5-dňovú kúru, ktorá je šetrná k ďasnám. Kúra nie je vhodná pre deti, tehotné a dojčiace ženy. 

Sada obsahuje 10 pásikov, z toho 5 je určených na spodnú a 5 na vrchnú čeľusť. Pásiky sú flexibilné a ľahko priľnú k povrchu zubov. Pre istotu ich skontrolujte hmatom. Nechajte pôsobiť 10 minút, odstráňte ich a vypláchnite si ústa vodou, aby ste sa zbavili prebytočného gélu. Následne si vyčistite zuby bežným spôsobom.

Vďaka unikátnej receptúre O₃X s aktívnym kyslíkom tieto pásiky pomáhajú odstraňovať zo zubnej skloviny aj pigmentové škvrny. Cena za jedno balenie sa pohybuje okolo 20 eur.

Záver

Biele a zdravé zuby sú skrátka vizitkou, ktorú so sebou nosíme po celý život. Zuby sú viditeľné už pri prvom osobnom kontakte, a preto je dobré, aby už z diaľky symbolizovali dobré zdravie. Vyskúšajte prírodu, ktorá oživí váš pigment a dodá zubom nový punc.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Bělení zubů

[2] Wikiskripta (CZ): Bělení zubů

[3] Healthline (ENG): 6 Simple Ways to Naturally Whiten Your Teeth at Home

[4] PubMed Central (ENG): A Critical Review of Modern Concepts for Teeth Whitening

[5] PubMed Central (ENG): Whitening toothpaste containing activated charcoal, blue covarine, hydrogen peroxide or microbeads: which one is the most effective?

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».