TOP 10: Najlepšie vitamíny a výživa na nechty – recenzie

Aké sú najlepšie vitamíny na nechty? Ako podporiť zdravý rast nechtov? Ako predísť lámaniu? Recenzie, skúsenosti a diskusie

TOP  1. miesto

CURAPIL

Orientačná cena: 30 €

Český certifikovaný výživový doplnok na starostlivosť o nechty, vlasy a pokožku hlavy.

2. miesto

VENIRA

Orientačná cena: 26 €

40-dňová kúra pre rast, objem a kvalitu vlasov, silné a nelámavé nechty a krásnu pleť.

3. miesto

LIFTEA

Orientačná cena: 29 €

Produkt s kyselinou hyalurónovou na krásnu a pevnú pleť, nechty, vlasy a kĺby.

Desať najlepších vitamínov na nechty

Čo si predstaviť pod výživou a vitamínmi na nechty?

Krásne, silné a zdravé nechty, to je predsa ideál každého z nás, no nie? Vrátane žien a mužov. Je dôležité spomenúť, že stav našich nechtov sa môže meniť v závislosti od obdobia života, veku, hormonálnej rovnováhy alebo naopak od životného štýlu a stravy. Nie je teda ničím výnimočným, že nechty sú v jednej fáze dokonale silné a zdravé a v inej fáze sa lámu a môžu dokonca bolieť.

Výživa na nechty môže mať mnoho foriem, napríklad oleje, tinktúry, masti, ale aj kapsule alebo rôzne kvapky. Je možné takmer všetko, na čo si spomeniete.

Krása, to je v podstate taká kúzelníčka. Pre každého znamená niečo trochu iné a každý ju vnímame inak. Jedno je však jasné – všetci sa radi cítime krásni. Či už sme vychudnuti na kosť alebo krásne bacuľatí, či sme opálení alebo bieli ako stena, či máme blond, tmavé alebo dokonca ružové vlasy. 

Aby ste získali inšpiráciu pre krásu, tu je zoznam podobných článkov: 

Akými spôsobmi sa môžeme o nechty starať?

Samozrejme, existuje viacero spôsobov, ktoré podrobnejšie vysvetlíme nižšie:

Zdroje vitamínov sú široké. Do tela ich možno vpraviť buď v prirodzenej forme, t. j. prostredníctvom stravy, alebo prostredníctvom rôznych doplnkov stravy či produktov na vonkajšie použitie, ako sú tinktúry, séra a podobne.

Ak sa zameriame na našu stravu a potraviny, ktoré telu dávame, môžeme skutočne výrazne ovplyvniť, či naše telo dostane kvalitné živiny, minerály a vitamíny alebo naopak „odpad“. Skúste sa teda zamyslieť nad tým, či jete dostatok takzvanej prirodzenej stravy, ktorá zahŕňa ovocie, zeleninu, orechy, semená, kvalitné mäso, vajcia a mliečne výrobky. Vyhnite sa priemyselne spracovaným polotovarom, ktoré vášmu telu de facto nič nedávajú.

Ďalším zdrojom sú už spomínané výživové doplnky, teda doplnky stravy. Existujú tablety, kapsuly, kvapky a tinktúry, ktoré obsahujú vitamíny a ďalšie dôležité látky, ktoré podporujú rast, zdravie a pevnosť nechtov.

Zvyčajne obsahujú napríklad vitamín B (B7 = biotín, B2, B5, B12), vitamín C, zinok, selén a kremík.

Hovorí sa, ako vo vnútri, tak aj vonku, ale je veľmi dôležité, ako sa o svoju telesnú schránku staráte zvonku. Špeciálne oleje a mastičky na nechtové lôžka a okolie môžu byť jedným zo spôsobov, ako dať svojmu telu to najlepšie.

A čo takéto výrobky obsahujú? Zloženie sa môže líšiť v závislosti od značky a výrobcu. Väčšinou však ide o kombináciu olejov, ako je jojobový, mandľový alebo avokádový. Ďalšou zložkou môžu byť najrôznejšie vitamíny, z ktorých najbežnejší je E.

„Moje telo, môj hrad“. Tak sa to hovorí, že? A ak chcete, aby vaše telo bolo krásne zvonku, musíte sa oň, samozrejme, starať aj zvnútra. Dbajte na to, aby ste jedli čo najviac prírodných, nespracovaných potravín. Zohľadnite sezónnosť, vyskúšajte farmárske a ekologické potraviny a jedzte veľa ovocia, zeleniny, ako aj orechov a semienok.

Zaujímavé je, že nechty patria k najpevnejším tkanivám v ľudskom tele. Sú zložené z keratínu a bielkovín. Môže trvať až šesť mesiacov, kým necht dorastie do svojej plnej dĺžky. Preto, aby ste mali kvalitné nechty, je dobré vytrvať a nevzdávať sa režimu po týždni.

Keďže sa naše telo skladá prevažne z vody, je veľmi dôležité dopĺňať aj tú. Uprednostňujte neperlivú alebo minerálnu vodu, príležitostne bylinkové čaje a kvalitnú kávu. Vyhnite sa sladkým limonádam, energetickým nápojom a obmedzte alkohol.

Domáce kúry nielen pre silné nechty sú súčasťou babských rád už po stáročia. Babičky vedeli liečiť rôzne choroby. Na všetko mali bylinky alebo rôzne triky, ktoré sú dobré aj dnes a dedia sa z generácie na generáciu.

Tu je niekoľko tipov:

Citrón a vodka
Táto nezvyčajná kombinácia je vhodná na lámavé a štiepajúce sa nechty. Áno, znie to ako recept na párty drink, ale opak je pravdou. Nebudete to piť. Alebo aspoň nie kvôli pekným nechtom.

Zmiešajte asi 3 čajové lyžičky vodky s 1 čajovou lyžičkou citrónovej šťavy a vmasírujte túto zmes do nechtového lôžka a jeho okolia. Používajte denne, kým nezaznamenáte prvé výsledky.

Olivový olej
Kvalitný olivový olej, ideálne z prímorských oblastí, je skvelým pomocníkom pri starostlivosti o lámavé nechty. Každý deň po kúpaní si ho vmasírujte do nechtov a na celé ruky. Neumývajte.

Žĺtok, med, olej a soľ
Pripravte si 125 ml medu, 1 žĺtok, 125 ml avokádového alebo ricínového oleja a čajovú lyžičku morskej soli. Všetko spolu zmiešajte a nalejte do uzatvárateľnej nádoby, ktorú potom vložte do chladničky. Túto zmes denne vmasírujte do nechtového lôžka a nechajte ju pôsobiť približne pol hodiny.

Aké vitamíny sú pre nechty najdôležitejšie?

Je dôležité, aby boli všetky vitamíny v rovnováhe, len tak môže telo fungovať komplexne, ako celok. A aké vitamíny najviac pomáhajú pri honbe za krajšími nechtami?

Celá táto „béčková skupina“ je vynikajúca, prvenstvo však majú B2 (riboflavín), B5 (pantenol) a B7 (biotín). Môžete si kúpiť jednodruhové vitamíny alebo aj jednotlivých zástupcov tejto skupiny. Uvádza sa, že tieto vitamíny môžu zaručiť kvalitné a pružné nechty.

Ak ich chcete doplniť bez doplnkov, vyskúšajte napríklad vajcia, droždie alebo cesnak.

Vitamín C je skvelým bojovníkom za ľudské zdravie. V oblasti nechtov si poradí so zádermi, nevzhľadnou kožičkou okolo nechtového lôžka a zjednotí farbu nechtov.

Éčko nielenže bojuje proti voľným radikálom, ale tiež odstraňuje žltkasté podtóny z nechtov.

Vitamín D zabraňuje štiepeniu a lámaniu nechtov.

Aké minerály sú dôležité pre nechty?

Je to rovnaké ako s vitamínmi. Opäť platí, že rovnováha je dôležitá, aby telo bolo nielen krásne, ale aj zdravé a naopak.

A ktoré minerály sú pre zdravie nechtov najprínosnejšie?

Tento minerál pôsobí ako antioxidant. Chráni naše telo pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia a stará sa o naše nechty. Pri doplnkoch stravy však dodržiavajte dávkovanie, pretože nie je také ťažké sa ním predávkovať.

Zinok je taký všestranný. Nachádza sa v obličkách, kostiach, koži, spermiách a dokonca aj v nechtoch. Nedostatok zinku môže okrem lámavých nechtov spôsobiť aj vypadávanie vlasov a kožné problémy.

Vápnik je základným prvkom pri stavbe nechtov. Ak je ho dostatok, nechty rastú silné a nelámu sa. V opačnom prípade nechty nedorastú do väčšej dĺžky a veľmi bolestivo sa lámu, niekedy až do krvi.

Konkrétne jeho katióny majú v tele životne dôležitú funkciu – prenášajú kyslík do celého tela, posilňujú imunitu a jednoducho povedané, dodávajú nám život, farbu a iskru. Ak sú vaše nechty priezračné a lámavé, možno vám chýba práve železo.

Horčík je nevyhnutný minerál pre rôzne biochemické funkcie v tele. Podieľa sa napríklad na detoxikačných procesoch, ktoré z tela odstraňujú ťažké kovy, pesticídy alebo chemikálie. Prispieva tiež k zdravým a silným nechtom.

Tento minerál je nevyhnutný pre tvorbu keratínu a kolagénu, ktoré sú stavebnými bielkovinami kože, vlasov a nechtov.

Čo je to kolagén a prečo má dôležitú rolu v raste zdravých nechtov?

Kolagén je stavebný proteín. Môžeme si ho predstaviť ako stavebný dozor pri stavbe „domu“ alebo bunky.

Kolagén sa nachádza de facto všade v našom tele – v kostiach, svaloch, šľachách, zuboch, nechtoch, kĺboch a podobne. Aby všetko správne fungovalo, musí ho byť dostatok.

Telo si vytvára aktívny kolagén približne do 25. roku života. Potom jeho produkcia prirodzene klesá a je dobré ho aspoň občas doplniť. Keďže je takouto tehlou pre naše telesné bunky, je nevyhnutný aj pre silné nechty. Dodáva im silu.

Aké problémy s nechtami môžeme mať?

Medzi typické problémy s nechtami patria:

 • Lámavosť
 • Biele škvrny
 • Nadmerná mäkkosť
 • Hnednutie
 • Suchosť

 

Je dôležité si uvedomiť, že všetky uvedené problémy znamenajú určitý druh dysbalancie, nerovnováhy v tele. Fyziologicky sú nechty pevné, bez škvŕn a nelámu sa. V opačnom prípade je dobré zamerať sa na to, čo vášmu telu môže chýbať.

Čoho sa vyvarovať, ak chceme krásne nechty?

Ak chcete, aby vaše nechty prekvitali a boli zdravé a krásne, snažte sa o seba starať zvnútra aj zvonka. Jedzte skutočné jedlo plné vitamínov, obmedzte alkohol a spracované sacharidy. Vyskúšajte domáce kúry na podporu rastu a pevnosti nechtov. Premyslite si, či sú umelé nechty pre vás to pravé, pretože ak ich máte, nechty síce vďaka gélu alebo akrylu vyzerajú pevne a zdravo, ale neviete, čo sa deje za tou vrstvou chémie. Nanešťastie sa v nich môžu vyskytovať aj plesne.

Ak si neviete rady, obráťte sa na odborníka. Rôzni terapeuti, ako napríklad ajurvédski lekári, liečia telo komplexne a môžu vám pomôcť aj so zlými nechtami. Nebojte sa kontaktovať lekára alebo si dať urobiť krvný test, aby ste zistili, či vám nechýbajú dôležité živiny.

Takže ak to zhrnieme:

 • Eliminujte priemyselne spracované potraviny
 • Premýšľajte o nutnosti umelých nechtov
 • Poraďte sa s odborníkom
 • Stravujte sa zdravo
 • Dodržiavajte pitný režim
 • Eliminujte alkohol a fajčenie
 • Stresujte sa čo najmenej
 • Pozor na príliš veľa selénu, hoci je dôležitý pre pevnosť nechtov, je možné sa ním predávkovať

1. miesto

CURAPIL

Orientačná cena: 30 €

Je to český výrobok, ktorý je 100 % prírodný a vegánsky. Obsahuje napríklad sušené hľuzy topinamburu, pivovarské kvasnice a aminokyseliny. Táto zaručená kombinácia dodáva vlasom, nechtom a pokožke hlavy dôležité vitamíny, minerály a ďalšie nevyhnutné živiny.

Topinambur je úžasným zdrojom prebiotického inulínu, bielkovín a mnohých minerálov, ako je draslík, fosfor, vápnik, horčík a kremík.

Pivovarské kvasnice sú známe ako absolútne nevyhnutný zdroj vitamínov skupiny B. Obsahujú tiež železo, fosfor, zinok, meď a vlákninu.

Aminokyseliny ako L-metionín a L-cysteín podporujú kvalitu stavebného materiálu vlasov.

Balenie obsahuje 60 tabliet, čo predstavuje „výbavu“ na dva mesiace.

A cena? 60 tabliet vyjde asi na 30 eur.

2. miesto

VENIRA

Orientačná cena: 26 €

Venira sú vitamíny, ktoré podporujú rast, objem a kvalitu vlasov. Sú to kapsuly, ktoré obsahujú 19 účinných látok, ako sú esenciálne aminokyseliny, rastlinné výťažky, vitamíny, minerály, kolagén, MSM a kyselinu hyalurónovú v jednej dávke.

A ako užívať kapsule? Odporúča sa užívať 2 kapsuly denne a sú vhodné pre ženy aj mužov. Tehotné a dojčiace matky môžu kapsuly užívať po konzultácii s lekárom.

A ako sú na tom tablety Venira cenovo? 80 kapsúl, čo je 40-dňová kúra, stojí približne 26 eur.

3. miesto

LIFTEA Colagenova HA vanilka

Orientačná cena: 29 €

Tento výrobok s vanilkovou príchuťou má vysoký obsah patentovaného hydrolyzovaného kolagénu Peptan a výnimočnej kyseliny hyalurónovej Exception HYAL. Jeho cieľom je podporiť krásnu, pevnú a pružnú pleť a znížiť výskyt prvých vrások. Je tiež veľmi prospešný pre vlasy, nechty a kĺby.

Ako produkt používať? Dve odmerky rozpustite v približne 200 ml vody, mlieka alebo ich nasypte do jogurtu či kaše. Konzumovať môžete kedykoľvek počas dňa.

A aká je cena? 390 g stojí približne 29 eur.

4. miesto

Biomedix Collagen plus

Orientačná cena: 42 €

Prípravok sa predáva vo forme vrecúšok, ktoré stačí rozpustiť vo vode alebo inej ľubovoľnej tekutine.

Ide teda o najkvalitnejší kolagén, ktorý sa vyrába z tresky ľadovej zo severného Atlantiku.

Výrobok má pomarančovú príchuť, takže je veľmi chutný a osviežujúci. Odporúča sa spotrebovať jedno vrecúško počas dňa.

A koľko to stojí? Mesačná kúra vás bude stáť približne 42 eur.

5. miesto

Garden of Life Collagen Beauty

Orientačná cena: 37 €

Tento produkt, Collagen Beauty, obsahuje dva typy vysoko vstrebateľných kolagénových peptidov. Typ I – nachádza sa vo vlasoch, koži a nechtoch a typ III – nachádza sa v koži, svaloch a cievach. 

Ide teda o prášok, ktorý stačí rozpustiť vo vode, pridať do smoothie alebo dokonca do jogurtu.

Ako dávkovať? Odporúča sa jedna odmerka denne.

Colllagen Beauty vás vyjde na menej ako 37 eur. 

6. miesto

ROSEN PHARMA Kolagén forte

Orientačná cena: 30 €

Rosen Collagen FORTE + Kyselina hyalurónová je produkt s vysoko účinnou formou čistého kolagénu v tablete. Kolagén v kombinácii s kyselinou hyalurónovou má veľmi priaznivý vplyv na pevnú, pružnú a jemnú pokožku, vyhladené vrásky, zdravé a lesklé vlasy, silné nechty a spomalené starnutie pokožky.

A ako sa užíva? Maximálne 2 tablety denne.

Cena za balenie 120 + 60 tabliet je približne 30 eur.

7. miesto

Renovality Vlasy, koža, nechty

Orientačná cena: 13 €

Výživový doplnok od českej spoločnosti Renovality obsahuje najmä biotín a zinok, ktoré prispievajú k normálnemu metabolizmu mastných kyselín a vitamínu A, podporujú normálnu syntézu bielkovín a udržiavajú normálny stav kostí, vlasov, nechtov, pokožky a zraku.

A ako dávkovať? Užívajte 2 kapsuly denne, najlepšie ráno alebo večer. Zapíjajte dostatočným množstvom vody.

Cena za 120 tabliet je necelých 13 eur.

8. miesto

NOW Hair, Skin & Nails

Orientačná cena: 24 €

Kapsule, ktoré podporujú zdravý stav vašich vlasov, nechtov a pokožky. Obsahuje Cynatine® HNS, revolučnú patentovanú a biologicky dostupnú formu rozpusteného keratínu, ktorý pomáha podporovať zdravé, silné a lesklé vlasy a nechty.

Obsahuje vitamínovú zmes s klinicky testovaným cynatínom.

Ako dávkovať? Výrobca odporúča užívať 3 kapsuly denne s jedlom.

A cena? Približne 24 eur.

9. miesto

Solgar formula pre zdravú pleť, nechty a vlasy

Orientačná cena: 20 €

Tablety s obsahom MSM, vitamínu C, zinku, medi a aminokyselín z najlepších zdrojov dodajú vašim nechtom, vlasom a pokožke zdravie, silu a krásu.

Produkt funguje aj ako:

 • Zabraňuje predčasnému šediveniu vlasov
 • Chráni pred voľnými radikálmi
 • Podporuje rýchle hojenie kožných problémov
 • Pôsobí ako prevencia oparu


Odporúčajú sa dve kapsuly denne a tento produkt stojí približne 20 eur.

10. miesto

Zerex Selén

Orientačná cena: 7 €

Selén patrí k minerálom, ktoré sú potrebné pre zdravý a krásny vzhľad nechtov. Selén značky Zerex podporuje prirodzenú kvalitu a pevnosť vlasov a nechtov. Vďaka antioxidačným účinkom tiež prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Taktiež sa podieľa na podpore imunitného systému a správnej funkcii štítnej žľazy.

Pri užívaní selénu je potrebné dodržiavať odporúčanú dennú dávku, inak sa týmto minerálom ľahko predávkujete. Selén značky Zerex obsahuje 100 µg selénu v jednej kapsule.

Odporúča sa užívať jednu kapsulu denne a je potrebné zapiť ju dostatočným množstvom vody. V balení sa nachádza 60 kapsúl a cena jedného balenia je približne 7 eur.

Záver

Zdravé nechty sú odrazom zdravého tela, nezabúdajte na ne a starajte sa o seba komplexne.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Necht

[2] Wikiskripta (CZ): Nehty

[3] Healthline (ENG): From Ridges to Peeling: What These 8 Fingernail Signs Say About Your Health

[4] Healthline (ENG): Top 8 Vitamins and Nutrients for Healthy, Strong Nails

[5] PubMed Central (ENG): Vitamins and minerals: their role in nail health and disease

[6] PubMed Central (ENG): Skin, Hair and Nail Supplements: An Evidence-Based Approach

4.8/5 - (5 votes)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».