TOP 12: Najlepší kolagén na pleť – porovnanie a recenzie

Aký je najlepší kolagén na pleť? Recenzie na najlepšie kolagény pre zdravšiu pleť, ako sú Venira, Collalloc, Inca a podobne. Fungujú naozaj?

TOP  1. miesto

Collalloc

Orientačná cena: 24 €
Vynikajúci, absolútne čistý a 100 % bioaktívny morský kolagén
2. miesto

VENIRA Kolagén

Orientačná cena: 40 €
Výborný, kvalitný kolagén pre zdravú a krásnu pleť či vlasy.
3. miesto

Beauty Drink

Orientačná cena: 16 €
Kolagén obsahuje 7 účinných zložiek a cieli na ženskú krásu.

TOP dvanásť najlepších kolagénov na pleť

Problematika pleti je veľmi aktuálnou témou, najmä pre ženy, a to azda v každom veku. Na druhej strane, keďže doba napreduje a rôzne štandardy sa menia, aj muži sa začínajú viac starať o svoju pleť, a to je veľmi dobre. Aby bola pleť žiarivá a zdravá, potrebuje starostlivosť, a to najlepšie pravidelnú.

A čo pokožka vlastne je? Samotná koža sa skladá z troch vrstiev a pokožka (epidermis) je tou najvrchnejšou. Má veľmi zložitú úlohu, a tou je ochrana tela. Koža neobsahuje žiadne cievy a kyslík získava priamo zo vzduchu.

Koža je dynamický orgán, ktorý pokrýva celé naše telo, a preto má naozaj veľkú zodpovednosť a je vždy v pohotovosti. Koža môže slúžiť ako taká prvá brána do tela. Koža bojuje proti oxidantom, UV žiareniu a rôznym infekciám.

Ako prvá sa poraní samotná epidermis. Ak sa k nám niečo snaží dostať, musí to prejsť cez tohto bojovníka za krásnu pleť. Pokožku vidíme a môžeme sa jej dotknúť. Skladá sa ešte z piatich ďalších vrstiev a je pokrytá emulziou vody a tukov, ktorá vytvára akýsi ochranný film a slúži aj ako bariéra proti baktériám a plesniam.

Prirodzené pH pokožky sa pohybuje medzi 5,4 a 5,9. A prečo je hodnota pH dôležitá? Toto mierne kyslé prostredie je totiž ideálne pre rozmnožovanie prirodzenej mikroflóry pokožky, elimináciu baktérií, tvorbu dôležitých podkožných buniek a mnohé ďalšie prospešné procesy.

Krása, to je v podstate taká kúzelníčka. Pre každého znamená niečo trochu iné a každý ju vnímame inak. Jedno je však jasné – všetci sa radi cítime krásni. Či už sme vychudnuti na kosť alebo krásne bacuľatí, či sme opálení alebo bieli ako stena, či máme blond, tmavé alebo dokonca ružové vlasy. 

Aby ste získali inšpiráciu pre krásu, tu je zoznam podobných článkov: 

Prečo a ako kolagén pleti pomáha?

Kolagén je najrozšírenejšia bielkovina v našom tele a je hlavnou zložkou tkanív vrátane šliach, väzov, kože a svalov. Je teda jasné, že je pre nás veľmi dôležitý. Kolagén má mnoho dôležitých funkcií, napríklad poskytuje pokožke štruktúru (robí ju pevnejšou, pružnejšou alebo hydratovanejšou) alebo posilňuje kosti. Produkcia kolagénu sa začína znižovať už v mladom veku (okolo 25 rokov), čo vedie k suchej pokožke a najmä k tvorbe vrások. Preto je vhodné skôr či neskôr začať dodávať kolagén do tela externe.

Prijímanie kolagénu nám môže veľmi pomôcť s našou pleťou a pokožkou. Môžeme zlepšiť jej pružnosť a zabezpečiť menej vrások. Nehovoriac o tom, že kolagén súvisí aj so zdravím kostí, ktoré je pre nás, samozrejme, veľmi dôležité. V neposlednom rade kolagén pomáha aj pri starostlivosti o vlasy a nechty. Takže možnosť doplniť ho externe je v podstate veľkou výhrou.

Okrem pokožky môže kolagén pomôcť aj pri zlepšovaní kvality vlasov, nechtov, rias a mnohých ďalších.

Typy pleti

Pleť sa delí do štyroch základných kategórií: suchá, mastná, zmiešaná a normálna. Samozrejme, neexistuje žiadna dogma, že musíte nutne patriť do jednej z nich. Typ pleti sa môže meniť s vekom, hormónmi alebo počasím.

Je veľmi dôležité rozlíšiť, či je pokožka skutočne suchá alebo len dehydrovaná. Ako sa prejavuje suchá pokožka? Silné pnutie, svrbenie, šupinky alebo olupovanie, ktoré sa prejavuje najmä po kúpaní alebo akomkoľvek zvlhčení pokožky.

Dehydratovaná pleť je len dočasný stav, a ak ho dokážete dobre a rýchlo identifikovať, môžete ho účinne odstrániť. Dehydratáciu pokožky môžete spôsobiť nízkym príjmom tekutín, čo je zvyčajne hlavný a rozhodujúci problém. Ďalšími faktormi môžu byť fajčenie, konzumácia alkoholu, dráždivé kozmetické výrobky, stres, únava a chlad.

Mastná pleť môže spôsobiť nepríjemné problémy. Prejavuje sa jasne viditeľnými pórmi, lesklým povrchom so sklonom k akné a čiernymi bodkami. A čo spôsobuje mastnú pleť? Áno, určite môžeme spomenúť genetiku, ale, bohužiaľ, s tým aj tak nič neurobíme.

Stručne povedané, ak máte genetickú predispozíciu, je to nepochybne nepríjemné, ale určite nie neriešiteľné. Pleť je mastná, pretože dochádza k zvýšenej produkcii kožného mazu, čo je skrátka proces, ktorý sa deje. Niekedy tomu môže dopomôcť aj stres, hormonálne zmeny, niektoré lieky, nevhodná kozmetika, zlá životospráva, nedostatok vitamínov B2 a B5 a chladné počasie.

Ako už názov napovedá, ide o mix typov pleti. Rozdiely nájdete v takzvanej T-zóne, ale veľkosť jednotlivých oblastí sa môže, samozrejme, líšiť. Klasickými znakmi zmiešanej pleti sú mastnota v spomínanej oblasti čela, brady a nosa, rozšírené póry a suchšia pleť na lícach.

Slovo „normálny“ je veľmi relatívny pojem, však? Čo je vlastne „normálne“? Ale to už trochu filozofujeme, vráťme sa späť k pleti. Normálna pleť je optimálne vyvážená pleť. Je vyrovnaná z hľadiska tvorby kožného mazu a hydratácie a je skrátka bezproblémová.

Prečo a ako sa starať o pleť?

Ranná starostlivosť o pleť

Možno si naivne myslíte, že vaša pleť ráno nič nepotrebuje. Je odpočinutá a nemala čas sa od ničoho zašpiniť. Samozrejme, opak je pravdou. Naša pokožka neustále pracuje, dokonca aj v noci, počas bezstarostného spánku. Je rovnako pracovitá ako mravec. Pleť produkuje kožný maz, na ktorom sa drží prach a nečistoty zo vzduchu aj z posteľnej bielizne. Na pleti sa množia baktérie a stráca svoju prirodzenú hydratáciu. Ako teda na to?

 1. Hneď po prebudení si opláchnite tvár vlažnou vodou – môžete použiť konjakovú hubku (prírodné vlákno plné antioxidantov) alebo jemný gél či čistiacu penu.
 2. Ďalším krokom by malo byť tonikum alebo kvetinová voda (levanduľová, ružová, harmančeková a iné).
 3. A poslednou fázou je nanesenie hydratačného krému.

 

Večerná starostlivosť o pleť

Večerné rituály sú pre pleť bez preháňania najdôležitejšou časťou dňa. Keďže počas dňa meníme prostredie a teploty, pokožka je plná nečistôt, smogu, baktérií a prachu. To všetko sa mieša s potom a kožným mazom a vytvára doslova toxický kokteil, ktorý je potrebné odstrániť.

 1. Dôkladne pleť odlíčte (odličovacím prípravkom, pleťovým mliekom alebo olejom).
 2. Potom použite čistiacu penu alebo gél.
 3. Po tretie by sa mal použiť toner alebo kvetinová voda.
 4. Predposledným krokom je sérum, ktoré by ste mali nechať riadne vstrebať.
 5. Nakoniec na vlhkú pleť naneste nočný krém alebo olej.


Najväčšie pleťové hriechy

Existuje mnoho kožných prehreškov, skúste ich eliminovať a vydajte sa na cestu ku krásnej pleti.

Pod pomôckami rozumieme najmä kozmetické štetce, ktoré ženy bežne používajú pri každodennom líčení. Samozrejme, nikto nie je neomylný a niekedy sa stane, že ho zabudnete vyčistiť. Ale snažte sa z toho urobiť rituál, pretože je to naozaj dôležité.

 • Na použitom štetci sú zvyšky produktu, ktorý ste použili, kožný maz, pot a dokonca aj baktérie. Z toho vyplýva, že ak štetec nevyčistíte správne, tieto škodliviny sa dostanú späť na vašu pokožku.
 • Štetce by sa mali čistiť špeciálnymi prípravkami určenými na tento účel. Neodporúča sa používať bežné sprchové gély, čistiace prostriedky na riad a podobne.
 • Toto čistenie vykonávajte aspoň raz týždenne a uvidíte, vlastne i pocítite, ako sa vašej pleti uľaví. 

Výber správnej kozmetiky je niekedy podobný sci-fi. Ak nepoznáte svoj typ pleti, môžete kompatibilné produkty len odhadovať. Ak si nie ste istí, vždy sa radšej poraďte s odborníkom. Nezabudnite, že pokožka môže reagovať podráždene a nie všetko, čo sa bežne predáva, možno považovať za správne.

Vo všeobecnosti platí, že čím menej chemických zložiek kozmetika obsahuje, tým lepšie. Vyhnite sa produktom s obsahom alkoholu, ropy a iných parabénov.

Zdravý životný štýl nám pomáha vo všetkých oblastiach života. Ak budeme dobre jesť, spať, odpočívať, cvičiť a piť, budeme žiť oveľa kvalitnejšie vo všetkých smeroch. Ale ako sa hovorí, nie je každý deň nedeľa, a tak niekedy všetci šliapneme vedľa. Nič si nevyčítajte. Snažte sa držať zdravého základu tak na 80 %, aj to je už veľký úspech.

Nekvalitné, chemicky spracované potraviny môžu našu pokožku veľmi dráždiť a zhoršovať jej stav. O aké potraviny ide?

 • mliečne výrobky,
 • priemyselne vyrábané sacharidy,
 • biely cukor,
 • kofeín.

Ak si tieto produkty občas doprajete, nič sa nestane. Snažte sa ich však obmedziť a nekonzumovať ich denne.

Ako sme už naznačili, pokožka potrebuje jemné zaobchádzanie. Nikdy pokožku nedrhnite ani neškriabte. Odličujte sa jemne a pomaly. Skúste siahnuť po hubke konjac, ktorá po navlhčení krásne zmäkne a doslova pohladí vašu pokožku. Táto huba je úplne prírodný produkt plný antioxidantov, takže jej používaním nič nepokazíte.

Ako ste sa mohli dočítať vyššie, pleť musí byť čistá. Počas dňa a noci toho naberie viac, než dokáže zvládnuť, preto jej doprajme trochu pohodlia aspoň počas domácej starostlivosti.

Na tvár by ste mali mať samostatný menší uterák, ktorý si môžete každý druhý deň vymeniť. Opäť si predstavte, čo na ňom po odlíčení musí ostať. 

Vnútorná hydratácia je základom krásnej pleti. Skutočne. Aj keď sa to môže zdať hlúpe, voda je zázračný liek. Všetci chceme vyzerať mlado a nestarnúco. Hľadáme rôzne recepty a prípravky, ktoré nás zbavia vrások a nedokonalostí. Z logického hľadiska je to však všetko len boj s dôsledkami. Starnutie organizmu sa začína v nás a jednou z hlavných príčin je nedostatočný príjem vody. Limonády a sladké nápoje nepatria do zdravého pitného režimu, pretože tie sú pre nás a našu pleť škodlivé.

Bunky tela sú tvorené zo 70 % vodou a mozog až z 90 %, takže táto tekutina je naším stavebným kameňom.

Podľa vedcov existuje viac ako 130 druhov vody. V bunkách nášho tela sa voda nachádza vo veľmi špeciálnej forme, ktorá sa nazýva „štruktúrovaná“. Každá tekutina, ktorá sa dostane do tela, sa teda musí premeniť na túto formu.

A ako získate už hotovú štruktúrovanú vodu?

Je to voda z ľadu! Môžete si ju pripraviť doma a piť ju počas dňa alebo si ňou dokonca umývať tvár. Vezmite akúkoľvek nádobu, naplňte ju ľubovoľným druhom vody a zmrazte ju. Keď je voda úplne zmrazená, vyberte nádobu a nechajte ju pomaly rozmraziť pri izbovej teplote (neohrievajte ju ručne).

Môžeme tomu hovoriť aj „nezdravá posadnutosť pokožkou“. Mnohí z nás to robia nevedome a dotýkajú sa svojej pokožky v čase, keď sa potrebujú viac sústrediť, napríklad v práci alebo počas skúšky v škole. Naše ruky nie sú nikdy tak dokonale čisté, aby ich dotyk nepoškodil našu pleť. Dermatilománia, ako sa tento zlozvyk odborne nazýva, bežne spôsobuje akné a rôzne vyrážky na koži. Snažte sa mu vyhnúť.

Najčastejšie problémy s kožou

Opálená pokožka je krásna, vyzerá zdravo, sviežo a mladistvo. Je však dôležité ju chrániť, pretože vystavovanie pokožky slnku má opačný efekt. Slnkom vysušená pokožka je jednak veľmi nebezpečná, ale spôsobuje aj veľkú dehydratáciu, čím dochádza k vysušovaniu vody v bunkách a predčasnému starnutiu.

Na trhu je celý rad opaľovacích krémov a prípravkov na ochranu pred slnkom, v ktorých je ťažké sa orientovať. Ak si nie ste istí, určite sa poraďte so svojou kozmetičkou alebo dermatológom.

Opaľovacie krémy sa delia na dve skupiny: fyzikálne a chemické. Tie chemické obsahujú filtre, ktoré sa nachádzajú v bežnej kozmetike, prenikajú do pokožky, kde vytvárajú nanočastice, ktoré rozkladajú bunky. Tieto krémy obsahujú napríklad oxybenzón, oktokrylen, homosalát, drometrizol alebo trizoloxán a je lepšie sa im vyhnúť. Potom sú tu fyzikálne alebo minerálne filtre, ktoré sú veľmi šetrné k našej pokožke. Prirodzene odrážajú slnečné svetlo a neuvoľňujú do našej pokožky nič, čo by sa jej nepáčilo.

Opäť sa dostávame k otázke, či ide o skutočne suchú alebo len dehydrovanú pokožku. Rozdiel je zásadný. Ak si nie ste istí, určite sa obráťte na odborníka, ktorý vám poradí a pomôže.

Ak trpíme suchou kožou, máme špecifický typ pleti, s ktorým sa musíme naučiť pracovať. Tu by mala prísť na rad vhodná kozmetika a vyhýbanie sa faktorom, ktoré pokožku ešte viac vysušujú (fajčenie, alkohol atď.).

Ak máme dehydratovanú pokožku, ide o narušenie najvrchnejšej vrstvy, epidermy. Nedostatočná hydratácia narúša prirodzenú bariéru pokožky a vysušuje ju. Zvýšte príjem tekutín a vyberte si vhodnú hydratačnú kozmetiku, ktorú vám odporučí lekárka, lekárnik alebo kozmetická poradkyňa.

Hovorí sa, že kruhy pod očami sú chorobou matiek na materskej dovolenke. Niečo na tom musí byť, pretože matky zažívajú veľkú zmenu, zrazu majú úplne iný režim, nedostatok spánku a kvalitnej stravy vrátane pitného režimu. To urobí svoje.

Ale prečo naozaj vznikajú?

Keď sa pod očami objavia kruhy alebo dokonca vačky, dochádza k obmedzeniu prietoku krvi a lymfy v oblasti očí. Krv tu prúdi pomalšie, čo opäť spôsobuje suchosť a zvýraznenie ciev.

Príčin môže byť niekoľko, od dehydratácie až po závažnejšie ochorenia. Ak teda máte tento problém, určite sa obráťte na svojho lekára. Určite však môžete začať sami a postupne vnímať svoje telo, aby ste zistili, či došlo k nejakej zmene. Dodržiavajte správny pitný režim, snažte sa zaradiť vitamín C, doplňte železo alebo vyskúšajte recept našich starých mám – priložte si na očné okolie vychladenú uhorku.

A je to tu znova, suchá pokožka, praskanie, dokonca ekzém! Môže spôsobiť veľa utrpenia, najmä v chladných mesiacoch, keď mrzne. Koža je zle prekrvená a môže sa dehydrovať. Na vine môže byť aj nevhodná kozmetika a nadmerné opaľovanie v lete. Príčin je viac než dosť. Nič nepokazíte konzultáciou s dermatológom o tom, aké produkty používať a aké návyky zmeniť alebo zrušiť.

Akné je kapitola sama o sebe. Môže mať mnoho príčin, od fyzických až po psychické. Akné je vlastne choroba, kožné ochorenie, ktoré môže narušiť psychiku každého človeka, ktorého postihne.

Prečo vzniká akné?

 • psychologické faktory (nedostatok sebalásky, nedostatok sebadôvery, nízke sebavedomie),
 • strava (priemyselne spracované potraviny a najmä cukry),
 • stres,
 • fajčenie,
 • alkohol,
 • nesprávna starostlivosť o pokožku,
 • hormonálne výkyvy.

Ak sa budete riadiť všetkými uvedenými radami, minimálne akné zastrašíte. V najlepšom prípade ho úplne odradíte. Pamätajte, že vaše telo je váš chrám, starajte sa oň. Jedzte kvalitnú stravu, dodržiavajte pitný režim, doprajte si kvalitnú kozmetiku bez chemických kokteilov, pravidelne si čistite pleť (ráno a večer), veľa spite a nedotýkajte sa tváre, ak to nie je naozaj nevyhnutné.

1. miesto

COLLALLOC 100 % bioaktívny morský kolagén

Orientačná cena: 24 €

Collalloc je 100 % prírodný výživový doplnok švajčiarskej kvality, ktorý obsahuje najčistejší bioaktívny morský kolagén. Veľmi dobre sa vstrebáva do tela, ktoré ho vďaka jeho zloženiu prijíma za svoje a využíva ho presne tam, kde je najviac potrebné. Zlepšuje stav pokožky, zvlhčuje ju zvnútra a je skvelý proti celulitíde, vráskam a striám, ale tiež posilňuje lámavé nechty a prispieva k väčšej energii a ľahšiemu pohybu.

Prípravok sa predáva vo forme prášku, ktorý stačí rozpustiť v pohári vody a vypiť. Je bez chuti a zápachu, takže je vhodný pre tých, ktorí si príliš nepotrpia na príchute a vyžadujú absolútnu čistotu. Na zvýšenie účinku prípravku sa odporúča užívať ho spolu s vitamínom C, ktorý tiež nájdete na webovej stránke Collalloc.

Jedno balenie kolagénu obsahuje 30 denných dávok a stojí približne 24 €.

2. miesto

VENIRA PREMIUM kolagénový drink pre vlasy, nechty a pleť

Orientačná cena: 40 €

Kolagén od Veniry je víťazom v rebríčku. Je to vynikajúci doplnok kolagénu na podporu zdravia a krásy pokožky, vlasov a nechtov. Je to 100 % bioaktívny hydrolyzovaný kolagén s 8 ďalšími aktívnymi zložkami pre ešte lepšie výsledky. Výrobok je prírodný, netoxický, bez cukru, lepku a laktózy, sladený stéviou.

Vyberte si z viacerých príchutí a typov balení. Môžete si vybrať kolagén vo vrecúškach – už dávkovaný, alebo v nádobke s odmerkou (potom si ho dávkujete sami). Oba typy sú rovnaké, oba sú prášky, ktoré zalejete vodou a vypijete. Okrem toho si môžete vybrať z niekoľkých príchutí. Na výber je jahoda, malina, čerešňa, melón, ananás, lesné ovocie alebo čierne ríbezle.

3. miesto

Beauty Drink - kolagénový nápoj s kyselinou hyalurónovou a stéviou​

Orientačná cena: 16 €

Tento nápoj, určený pre krásu žien, obsahuje 7 účinných látok, medzi ktoré patria:

 1. Rybí kolagén z morských rýb
 2. Hovädzí kolagén
 3. Kokosová voda
 4. Vitamín C
 5. Extrakt z brusníc pre lepšiu chuť a vysoký obsah antioxidantov
 6. Kyselina hyalurónová
 7. Extrakt z hroznových jadierok, ktorý pomáha udržiavať normálnu funkciu buniek a žiarivý vzhľad pokožky

Tento výrobok neobsahuje žiadne umelé príchute, farbivá ani GMO. Je ochutený iba stéviou a jahodovým práškom s prírodnou arómou.

4. miesto

Nordic Naturals - Marine Collagen

Orientačná cena: 44 €

Rybí kolagén s jahodovou príchuťou od Nordic Naturals obsahuje hydrolyzované kolagénové peptidy a vitamín C. Tieto látky môžu podporovať kolagénové bunky v celom ľudskom tele.

Prípravok obsahuje 4 200 mg bioaktívnych kolagénových peptidov a vynikajúci prírodný vitamín C, ktorý pôsobí ako antioxidant.

Zmiešajte tento instantný prášok s vodou, mliekom alebo džúsom a popíjajte ho kedykoľvek počas dňa.

5. miesto

Garden of Life Collagen Beauty

Orientačná cena: 37 €

Garden of Life Collagen Beauty s jahodovou príchuťou je lahodný kolagénový instantný nápoj s typom vysoko vstrebateľných kolagénových peptidov. Ide o typ I, ktorý sa prirodzene nachádza vo vlasoch, nechtoch a koži, a typ III, ktorý sa nachádza v koži, svaloch a cievach. Ide o hovädzí kolagén, ktorý je najbližší ľudskému telu.

Produkt je čistý, bez genetických modifikácií, bezlepkový a vhodný aj pre keto a paleo diéty. Výrobok je testovaný a certifikovaný.

Výrobok má tieto účinky:

 • Podporuje zdravú pokožku.
 • Podporuje zdravé nechty a vlasy.
 • Podporuje zdravé kosti a kĺby.

6. miesto

MyProtein Kolagén tablety

Orientačná cena: 15 €

Táto kolagénová tableta vám poskytne skvelú dennú dávku kolagénu, až 400 mg. Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu denne s veľkým množstvom vody alebo inej tekutiny.

Keďže výrobok obsahuje živočíšny kolagén, nie je vhodný pre vegetariánov alebo vegánov.

7. miesto

SKINNY Collagen

Orientačná cena: 24 €

SKINNY Collagen je kolagénový peptid vo forme instantného prášku, z ktorého si pomocou vody ľahko pripravíte lahodný nápoj plný najcennejších látok. Výrobok nemá žiadnu chuť ani vôňu, takže vás neomrzí a môžete si ho počas dňa pridať takmer do každého nápoja. Je tiež obohatený o vitamíny a minerály, ktoré chránia a podporujú celé telo.

Výrobca uvádza, že vrásky budú menej viditeľné už za 8 týždňov.

Jedno vrecko obsahuje hydrolyzovaný kolagén, vitamíny B3, C, B2 a zinok.

8. miesto

Inca Collagen

Orientačná cena: 54 €

Inca Collagen je úplne čistý kolagénový doplnok stravy, ktorý pomáha celkovému zdraviu pokožky, kĺbov, nechtov, vlasov a podobne. Ide o prémiový bioaktívny 100 % morský kolagén typu I, II a III z overených zdrojov, ktorý nie je maskovaný sladidlami ani dochucovadlami a ide navyše o čisto český výrobok.

Výrobok je dostupný vo forme prášku rozpustnom v tekutine, ktorý sa dá bez problémov vypiť. Spoločnosť Inca Collagen predáva iba 2 druhy výrobkov – kolagén pre ľudí a kolagén pre domáce zvieratá. Máte teda jednoduchšie vyberanie.

9. miesto

Bionutrian Marine Collagen + Vitamín C

Orientačná cena: 44 €

Ďalším skvelým kolagénovým doplnkom sú doplnky Bionutrian. Z hľadiska kvality výrobkov je spoločnosť Bionutrian na prvom mieste. Sú to kvalitné švajčiarske kolagénové produkty. Kolagén si môžete kúpiť buď vo forme kapsúl, alebo prášku, ktorý zalejete vodou a vypijete – môžete si teda vybrať, čo je pre vás príjemnejšie. Balenie kapsúl obsahuje 180 kapsúl, denná dávka je 6 kapsúl – balenie je teda na jeden mesiac.

10. miesto

Marine kolagen drink 30 vreciek

Orientačná cena: 37 €

Ďalším doplnkom je nápoj Marine Collagen, ktorý obsahuje rybí kolagén, výnimočnú formu morského kolagénu. Výrobok je obohatený o vitamín C, ktorý prispieva k normálnej funkcii kostí, ciev, chrupaviek, ďasien, kože a zubov. Je tiež obohatený o sodnú soľ kyseliny hyalurónovej a zinok, ktorý prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí, vlasov, nechtov a pokožky. Mangán a meď prispievajú k udržaniu normálneho stavu spojivových tkanív.

Tento výrobok s príchuťou marakuje je sladený glykozidmi steviolu z rastliny stévia. Je k dispozícii vo forme prášku, ktorý sa zmieša s vodou a vypije. Odporúčaná dávka je jedno vrecúško denne. Balíček je určený na jeden mesiac.

11. miesto

Collagen Hyaluro 30 vreciek

Orientačná cena: 18 €

Kolagén Hyaluro obsahuje 4 000 miligramov hydrolyzovaných kolagénových peptidov v 1 vrecúšku pre maximálne využitie naším telom. Pomáha podporovať zdravý vzhľad pokožky, spomaľuje proces starnutia a redukuje vrásky, strie a celulitídu. Ďalšou dôležitou zložkou je kyselina hyalurónová, ktorá má výnimočne silnú schopnosť viazať vodu, vďaka čomu skvele hydratuje pokožku. Obsahuje tiež kĺbový kolagén typu II, vysoko vstrebateľný vápnik, vitamín B7 (biotín), vitamín C, vitamín D3, extrakt z červenej repy a enzým bromelaín.

Pre sviežu chuť sa pridáva prírodné sladidlo stévia s príchuťou granátového jablka. Balenie obsahuje 30 vrecúšok kolagénového prášku. Zmiešajte s vodou a pite ako nápoj. Balenie obsahuje 30-dňovú dávku.

12. miesto

APOTEX Colafit 120 kociek

Orientačná cena: 22 €

Posledným z nášho porovnania je Colafit. Je to 99,9 % čistý lyofilizovaný kolagén bez farbív a prísad. Colafit je určený najmä pre mladých ľudí v období rastu a dospievania, pre ľudí s nadmerným zaťažením kĺbov (aktívni športovci, ťažká fyzická práca atď.), ľudí s pohybovými problémami a starších ľudí, tehotné a dojčiace ženy. Je vo forme kolagénových kociek, ktoré jednoducho prehltnete.

Odporúča sa užívať 1 kocku denne ráno nalačno, aspoň 10 minút pred jedlom, u detí 1/2 kocky denne. Colafit sa dá ľahko prehltnúť aj bez prehĺtania, ale jeho kvalita a účinnosť nie sú v prípade zapitia narušené. Ak chcete dosiahnuť požadovaný účinok, užívajte Colafit 2-3 mesiace dvakrát ročne. V prípade potreby môžete užívať trvalo.

Záver

Starostlivosť o pleť nie je jednoduchá. Na druhej strane je veľmi dôležitá a naozaj stojí za to venovať jej pozornosť. Máme to šťastie, že žijeme v dobe internetu, kde si môžeme vyhľadať množstvo informácií, pozrieť inštruktážne videá alebo recenzie a vzdelávať sa.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kolagén

[2] Wikiskripta (CZ): Kolagen

[3] Healthline (ENG): The 11 Best Collagen Supplements for Better Skin in 2022

[4] Healthline (ENG): 5 Evidence-Based Ways Collagen May Improve Your Hair

[5] PubMed Central (ENG): Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications

[6] PubMed Central (ENG): Collagen Hydrolysates for Skin Protection: Oral Administration and Topical Formulation

Ohodnoťte post

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Volám sa Hana Terberová a zdravý životný štýl ku mne prirástol natoľko, že si to už ani nedokážem predstaviť inak. Zbožňujem prírodnú kozmetiku, zdravé jedlo, pohyb a prírodu. Baví ma boriť hranice, prekonávať prekážky a stúpať na vrchol. Som digitálny nomád, vďaka čomu cestujem po zemeguli a tak ma zakaždým nájdete na inom konci sveta. Verím tomu, že svoje zdravie - fyzické aj psychické - môžeme nesmierne ovplyvniť naším životným štýlom, preto by sme sa o seba mali starať pekne, mať sa radi a udržiavať sa čo najviac na pozitívnej vlne.

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Volám sa Hana Terberová a zdravý životný štýl ku mne prirástol natoľko, že si to už ani nedokážem predstaviť inak. Zbožňujem prírodnú kozmetiku, zdravé jedlo, pohyb a prírodu. Baví ma boriť hranice, prekonávať prekážky a stúpať na vrchol. Som digitálny nomád, vďaka čomu cestujem po zemeguli a tak ma zakaždým nájdete na inom konci sveta. Verím tomu, že svoje zdravie - fyzické aj psychické - môžeme nesmierne ovplyvniť naším životným štýlom, preto by sme sa o seba mali starať pekne, mať sa radi a udržiavať sa čo najviac na pozitívnej vlne.

Kam ďalej?