Aké sú najlepšie bieliace zubné pasty? Ako najlepšie bieliť zuby, ako často ich čistiť? Sú bieliace pasty účinné? Diskusie a recenzie.
DayNight Kit 2 zubných pást
Súprava DayNight obsahuje sonickú LED zubnú kefku a zubné pasty s kokosovým olejom a aktívnym uhlím, ktoré účinne bielia zuby.
Brilliantcoco Zero Waste set
Brilliantcoco ponúka bambusovú zubnú kefku a 100 % vegánsku prirodzene bieliacu zubnú pastu s kokosovým olejom a aktívnym uhlím.
Ben & Anna White zubná pasta s fluoridom
Bieliaca zubná pasta s krémovou konzistenciou je vhodná aj pre citlivé zuby. Chráni a posilňuje sklovinu. Zubná pasta je vhodná pre vegánov.
Desať najlepších bieliacich zubných pást
- DayNight Kit 2 naturálnych zubných pást
- Brilliantcoco Zero Waste set
- Ben & Anna White zubná pasta s fluoridom
- Jason Zubná pasta Powersmile
- Lavera Bieliaca zubná pasta
- Natura siberica čierna bieliaca zubná pasta Polárna noc
- Caltha Zubná pasta Propolis
- You & Oil Bieliaca zubná pasta
- Urtekram BIO Zubná bieliaca pasta
- Argital Bieliaca zubná pasta s propolisom a Dentie
Čo presne znamená bielenie zubov?
Bielenie zubov je v súčasnosti veľmi rozšírenou frázou. Ešte aby nie. Každý by chcel mať nielen zdravé, ale aj krásne zuby. A to ide ruka v ruke. Mnohých z nás trápia zažltnuté alebo zle zafarbené zuby. Tak ako má každý človek inú farbu pleti a vlasov, aj zubné tkanivo má rôzne odtiene. Niektorí ľudia majú žlté zuby fyziologicky, u iných sa sfarbenie mení vekom. Samozrejme, dôležitú úlohu zohrávajú aj ďalšie vonkajšie faktory, ako je fajčenie, pitie kávy a čaju alebo červeného vína.
Nepríjemného pigmentu na zuboch je možné sa zbaviť. Na trhu je celý rad bieliacich produktov a metód. Niektoré z nich sú osvedčené a bezpečné, na iné je lepšie si dať pozor. Od bieliacich pást, práškov alebo gélov až po rôzne metódy bielenia v zubnej ambulancii pod kontrolou lekára alebo dentálnej hygieničky. Všetky tieto produkty sú navrhnuté tak, aby rozkladali ukotvené pigmenty v zuboch na menšie molekuly, ktoré už vizuálne nezafarbujú zuby, a čistili ústa od nich. Výsledkom sú krásne biele zuby.
Je pomerne ťažké zorientovať sa v ponuke produktov na bielenie zubov. Výrobcovia sa predbiehali v sile bieliacich prípravkov, takže ich používanie bolo často doslova „o zuby“. Preto Európska únia od roku 2013 nariadila, že žiadny bieliaci výrobok nesmie mať vyššiu koncentráciu ako 6 % peroxidu vodíka (hlavná zložka všetkých bieliacich výrobkov). Táto bezpečná koncentrácia má však obmedzenejšie účinky, takže ak vám niekto v reklame sľubuje zázračné bielenie pomocou domáceho prostriedku, pravdepodobne vás len vodí za nos. Starostlivo si vyberajte bieliace produkty, čítajte recenzie a nekupujte prvý produkt, ktorý uvidíte.
Krása, to je v podstate taká kúzelníčka. Pre každého znamená niečo trochu iné a každý ju vnímame inak. Jedno je však jasné – všetci sa radi cítime krásni. Či už sme vychudnuti na kosť alebo krásne bacuľatí, či sme opálení alebo bieli ako stena, či máme blond, tmavé alebo dokonca ružové vlasy.
Aby ste získali inšpiráciu pre krásu, tu je zoznam podobných článkov:
- TOP 14: Najlepší kolagén – porovnanie a recenzie
- TOP 11: Najlepší kolagén na vlasy – recenzie
- TOP 10: Najlepšie vitamíny a výživa na nechty – recenzie
- TOP 10: Najlepšie domáce bielenie zubov – recenzie
- TOP 10: Najlepšia vlasová kozmetika – porovnanie a recenzie
- Najlepšie (prírodné) hydratačné krémy na pleť – recenzie a porovnanie
- 8 najlepších samoopaľovacích krémov – recenzie
- 13 najlepších sér s vitamínom C – recenzie, diskusia
- 13 najlepších prípravkov na podporu rastu vlasov – recenzie a skúsenosti
- 11 tipov na najlepšie sérum na riasy – porovnanie, recenzie a skúsenosti
- 11 najlepších kolagénov na pleť – recenzie a porovnanie
- 10 najlepších vitamínov na vlasy – recenzie a skúsenosti
- 10 najlepších vitamínov na pleť a kožu – recenzie
- 10 najlepších tabletiek na zväčšenie pŕs a podporu rastu – recenzie
- 10 najlepších sér na pleť – recenzie & ako vybrať
- 10 najlepších šampónov proti vypadávaniu vlasov – recenzie
- 10 najlepších šampónov proti lupinám vo vlasoch – recenzie
- 10 najlepších šampónov a prípravkov proti všiam – recenzie
- 10 najlepších prípravkov na podporu rastu brady – recenzie
- 10 najlepších opaľovacích krémov – recenzie a diskusie
- 10 najlepších odličovačov a čistiacich prípravkov na pleť – recenzia
- 10 najlepších masiek na tvár – recenzie
- 10 najlepších krémov s SPF – recenzie, diskusia
- 10 najlepších krémov s kyselinou hyalurónovou – recenzie
- 10 najlepších krémov na vrásky – recenzie a diskusie
- 10 najlepších krémov na atopický ekzém – recenzie
- 10 najlepších krémov na akné – recenzie
- 10 najlepších krémov a sér s retinolom – recenzie
- 10 najlepších kondicionérov – recenzie skúsenosti
- 10 najlepších farieb na vlasy (prírodných) – recenzie a diskusia
- 10 najlepších BB a CC krémov – recenzie
- 10 najlepších a najúčinnejších masiek na vlasy – recenzie
Čo sú to bieliace pasty na zuby a pomôžu skutočne vybieliť zuby?
Bieliace zubné pasty sú pravdepodobne najbežnejším domácim bieliacim prostriedkom vôbec. Tieto pasty sú ľahko dostupné a ich aplikácia vám nezaberie žiadny čas navyše. Aj v tomto prípade je však dôležité zvážiť, ktorú z nich si kúpite, pretože nie je pasta ako pasta. A pozor, aj keď niektoré z nich naozaj fungujú, čo je bezpochyby možné, myslite na to, že akonáhle ich prestanete používať, sfarbenie zubov sa môže vrátiť.
Existuje mnoho pást, ktoré sľubujú bieliace zázraky. Na akom základe tieto produkty fungujú? Bieliace zubné pasty obsahujú zložky, ktoré pomáhajú vyvolať bieliaci účinok. Tie môžu obsahovať rôzne mikročastice, ako je napríklad aktívne uhlie, jedlá sóda, nízke koncentrácie peroxidu alebo enzýmy. Bohužiaľ, pasty nie sú všemocné; vybielia len vonkajšie, povrchové škvrny. Nerobia zázraky. Ak máte rozsiahlejšie pigmentácie, určite je lepšie navštíviť zubára a nechať si poradiť o metódach bielenia v ordinácii.
Za ako dlho sú vidieť výsledky?
Ak používate bieliace zubné pasty každý deň, účinok sa môže prejaviť približne po dvoch týždňoch – je však veľmi dôležité prečítať si priamo odporúčania výrobcu alebo sa poradiť so svojím zubným lekárom, pretože nie každá bieliaca zubná pasta je vhodná na každodenné používanie. Zubní lekári odporúčajú pravidelne striedať bieliace zubné pasty s bežnými zubnými pastami.
Bieliace zubné pasty sa vo všeobecnosti používajú skôr na udržanie efektu po bielení v ordinácii.
Ako vybrať bieliacu zubnú pastu?
Keďže existuje naozaj veľké množstvo zubných pást s bieliacim účinkom, je veľmi dôležité vybrať si tú správnu. Ak si nie ste istí, pre ktorú z nich sa rozhodnúť, pretože napríklad nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti, rozhodne by ste sa nemali unáhliť. Ideálne je poradiť sa so svojím zubným lekárom alebo dentálnym hygienikom. Niektoré zubné pasty môžu byť veľmi agresívne, a preto poškodzujú zuby.
Bieliaca zubná pasta by mala byť k zubom a sklovine veľmi šetrná a nemala by zuby obrusovať. Vo všeobecnosti by ste mali hľadať zubné pasty s nižšou hodnotou RDA alebo Radio Dentin Abrasion (hodnota, ktorá určuje abrazívnosť zubnej pasty). Môžete siahnuť po prírodných pastách, ktoré obsahujú napríklad kokosový olej, ktorý je prírodnou bieliacou zložkou.
Aké sú možnosti bielenia zubov?
O zubných pastách a ich funkčnom princípe sme si povedali vyššie. Teraz sa pozrime na bieliace prášky.
Zatiaľ čo zubné pasty, ako už vieme, môžu obsahovať nejaké bieliace činidlo, prášky len poškriabu povrch zubov a ich používanie môže byť vyslovene nebezpečné a odborníci ho zväčša neodporúčajú.
Zvyčajne pozostávajú z akéhosi univerzálneho nosiča, ktorý sa nasadí na zuby a doň sa nanesie gél, ktorý si môžete kúpiť voľne v drogérii alebo v obchode so zubnou starostlivosťou. Varianty zahŕňajú rôzne lepiace pásiky, bieliace perá a iné metódy, ktoré si môžete aplikovať sami. Tieto výrobky už obsahujú bieliace látky, ale tiež len do maximálnej povolenej koncentrácie 6 %. Problémom je, že tieto výrobky musia vydržať dlhé skladovanie bez kontroly teploty, takže ich skutočná koncentrácia je výrazne nižšia. S týmito výrobkami si teda môžete vybieliť zuby, ale počítajte s dlhším časom (jedno alebo dve balenia určite nebudú stačiť) a veľmi obmedzeným účinkom. Cena je zvyčajne 40 až 120 eur.
Na prvý pohľad je to trochu rozporuplné, ale je to pravda. V zubnej ambulancii vám lekár alebo dentálna hygienička vyrobí individuálne zátky na mieru, ktoré dopadnú na čeľusť a utesnia zuby, čím sa zabezpečí maximálny účinok. Dostanete tiež sadu bieliacich gélov, ktoré sú čerstvé a uchovávané v chladničke pri nízkej teplote od výroby až k vám, aby sa účinná zložka nerozložila. Tento spôsob bielenia trvá dlhšie, ale ak ste trpezliví, určite si zuby vybielite. Cena sa zvyčajne pohybuje okolo 200 eur.
Toto bielenie sa už vykonáva kompletne v zubnej ambulancii a jeho hlavnou výhodou je rýchlosť – vykoná sa počas jednej návštevy. Na zuby sa nanesie koncentrovaný gél, ktorý sa potom aktivuje špeciálnou lampou, konkrétne jej svetlom určitej vlnovej dĺžky. Tým sa peroxid rozkladá a vzniknuté radikály intenzívne bielia zuby. Tak ako je rýchlosť pri tomto bielení výhodou, nevýhodou je vyššia cena (približne 400 eur) a tiež to, že bielenie je potrebné po čase opakovať.
Táto najmodernejšia metóda spája výhody domáceho a ordinačného bielenia a sľubuje zákazníkom trvale udržateľné vybielenie zubov. Ide vlastne o kombináciu oboch predchádzajúcich techník – zuby sa najprv pripravia na bielenie sériou domácich aplikácií bieliaceho gélu a po ich správnej príprave sa v ordinácii aplikuje aktivované bielenie. Zatiaľ čo „domáce ošetrenie“ odstraňuje pigmentáciu na povrchu zubov a otvára cestu k hlbšiemu bieleniu, ordinačné bielenie preniká hlboko do zubov a rozbíja pigmenty, ktoré by inak zostali nedostupné. Výsledkom preto bývajú žiarivo biele zuby, o niekoľko odtieňov svetlejšie, ako by ste dosiahli inými technikami bielenia. Tu je cena vyššia a pohybuje sa okolo 400 až 600 eur.
Čomu sa pri bielení zubov vyvarovať?
Pri bielení by sa malo vždy dodržiavať jedno pravidlo, a to – bieliť len zdravé zuby. Je lepšie, keď váš zubár odstráni všetky neduhy pri preventívnej prehliadke a až potom začne s bielením. Ak sa bielenie aplikuje na nezdravé zuby, môže ich ešte viac poškodiť a bude to veľmi bolestivé.
A aké sú ďalšie kontraindikácie?
- Tehotenstvo a dojčenie
- Paradentóza
- Vysoká citlivosť zubných krčkov
Aké riziká môže bielenie zubov prinášať?
Moderné techniky bielenia majú tendenciu eliminovať riziká, ale môže sa stať, že pocítite dočasne zvýšenú citlivosť zubov alebo „tŕpnutie“ či podráždenie ďasien v dôsledku peroxidu vo výrobkoch.
1. miesto
DayNight Kit 2 naturálnych zubných pást
Orientačná cena: 15 €
Táto súprava obsahuje 2 typy zubných pást a sonickú zubnú kefku. Pasty sú rozdelené na denné a nočné použitie.
Denná zubná pasta obsahuje 100 % prírodný kokosový olej, ktorý v kombinácii s LED zubnou kefkou minimalizuje baktérie v ústach a prirodzene leští a zosvetľuje zuby.
Nočná pasta obsahuje aktívne uhlie, ktoré výrazne podporuje bieliaci účinok a v spojení s LED kefkou ho urýchľuje.
Pôsobenie kefky je veľmi dôležité. Svetlo LED funguje ako tzv. „urýchľovač“. Výrobca uvádza, že samotná zubná pasta nemá bieliaci účinok, ale pri použití kefky áno.
Bielenie je veľmi jednoduché a bezpečné.
A aká je cena tejto sady? Približne 15 eur.
2. miesto
Brilliantcoco Zero Waste set
Orientačná cena: 32 €
Brilliantcoco je výrobok, ktorý sa skladá zo 100 % prírodného kokosového oleja a výťažku z mäty. Tento produkt je zaujímavý tým, že sa používa ako tzv. „oil pulling“. Čo to presne znamená? Že ide o kombináciu vyplachovania úst kokosovým olejom, čistenia jazyka a zubov.
ZERO WASTE SET je kombináciou 2 kusov prírodnej zubnej pasty Brilliantcoco, 1 kusu bambusovej zubnej kefky Brilliantcoco, 1 kusu bambusového čističa jazyka Brilliantcoco a 1 kusu zubnej nite Brilliantcoco.
Olej je antibakteriálny a mäta pôsobí ako svieža dezinfekcia. Tento výrobok vás zbaví baktérií a zápachu a prirodzene vyčistí a hlavne vyleští vaše zuby, takže stále vyzerajú, akoby ste práve prišli z dentálnej hygieny.
A aká je cena tejto sady? Približne 32 eur.
3. miesto
Ben & Anna White zubná pasta s fluoridom
Orientačná cena: 8 €
Bieliaca zubná pasta nemeckej značky Ben & Anna White obsahuje fluorid a tiež sa môže pochváliť 100 % prírodným a vegánskym zložením. Zubná pasta tiež chráni a posilňuje citlivú zubnú sklovinu. Veľkým plusom je, že je balená vo veľmi peknom a hlavne recyklovateľnom sklenenom obale.
Táto zubná pasta obsahuje výťažok z harmančeka, ktorý upokojuje ďasná, zmierňuje podráždenie a zastavuje krvácanie. Nájdete tu aj extrakt z aloe vera, extrakt z rakytníka, esenciálny olej z mäty a ďalšie.
Pasta nie je testovaná na zvieratách, neobsahuje ftaláty, peroxid, parabény, mikroplasty ani SLS a pýši sa certifikátmi VEGAN, NATRUE a ICADA.
Aká je cena tejto pasty? Necelých 8 eur.
4. miesto
Jason Zubná pasta Powersmile
Orientačná cena: 7 €
Zubná pasta od americkej značky JĀSÖN jemne čistí celú ústnu dutinu a osviežuje dych. Minimalizáciou zubného povlaku a baktérií dosahuje prirodzený čistiaci a bieliaci účinok. Táto zubná pasta neobsahuje fluorid, umelé sladidlá ani arómy. Powersmile obsahuje výťažok z grapefruitových jadierok, ktorý má antibakteriálne vlastnosti a chráni pred zubným kazom. Okrem toho obsahuje napríklad aj aloe vera.
Táto značka netestuje na zvieratách a dbá na používanie vysokokvalitných prírodných zložiek.
A koľko vás táto zubná pasta bude stáť? Asi 7 eur.
5. miesto
Lavera Bieliaca zubná pasta
Orientačná cena: 5 €
Bieliaca zubná pasta od známej nemeckej značky Lavera zuby nielen bieli, ale s nimi aj šetrne zaobchádza – posilňuje zubnú sklovinu, odstraňuje zubný povlak a aktívne chráni ďasná pred zápalmi. Vďaka pridanej mäte má aj veľmi dobrú chuť.
Lavera je tradičná značka, ktorá je na trhu už takmer 35 rokov. Všetky výrobky sú v ekologickej kvalite a majú prísnu európsku certifikáciu NaTrue.
Táto pasta nie je vhodná pre deti mladšie ako 7 rokov.
A koľko to stojí? Menej ako 5 eur.
6. miesto
Natura siberica čierna bieliaca zubná pasta Polárna noc
Orientačná cena: 4 €
Ruská značka prírodnej kozmetiky Natura Siberica prináša čiernu bieliacu zubnú pastu, ktorá zabezpečí, že vaše zuby budú krásne čisté a biele bez žltého nádychu. Obsahuje aktívne zložky, ako je aktívne uhlie, morská soľ, vybrané sibírske byliny a jedinečný prírodný bieliaci komplex. Okrem toho je pasta obohatená o rakytníkový olej, harmanček a mätový hydrolát, ktoré zabezpečujú svieži dych a zároveň sa starajú o vaše ďasná.
Táto pasta vás bude stáť približne 4 eurá.
7. miesto
Caltha Zubná pasta Propolis
Orientačná cena: 7 €
Česká propolisová zubná pasta CALTHA obsahuje liečivý extrakt z propolisu, pomaranča a citróna, ktoré osviežia váš dych a dodajú ústam veľmi príjemný pocit čistoty. Propolis je veľmi prospešný, pretože dokáže potlačiť rast baktérií, ktoré tvoria zubný povlak, a tým aj nevzhľadné zafarbenie zubov. Zubná pasta obsahuje aj aktívnu kremelinu a jedlú sódu, ktoré majú ľahký abrazívny účinok, a tak jemne a šetrne bielia zuby.
Dajte si pozor, propolis môže spôsobiť alergické reakcie.
A koľko stojí pasta? Asi 7 eur.
8. miesto
You & Oil Bieliaca zubná pasta
Orientačná cena: 7 €
Táto bioaktívna pasta v sebe ukrýva doslova poklady. Za zmienku stojí napríklad enzým papaín z ananásového extraktu, ktorý jemne čistí a pomáha predchádzať zubnému kazu a šetrne bieli sklovinu. Ďalšou účinnou zložkou je minerálna voda bohatá na horčík, vápnik, sodík alebo draslík, ktorá okrem zosvetlenia skloviny ju aj posilňuje. Mentol a esenciálne oleje zo škoricovej kôry a mandarínky zanechávajú v ústach príjemný svieži pocit.
Zubná pasta neobsahuje fluór a je vhodná pre deti od 7 rokov.
A aká je cena? Približne 7 eur.
9. miesto
Urtekram BIO Zubná bieliaca pasta
Orientačná cena: 5 €
Urtekram je prírodná škandinávska značka, ktorá si zakladá na čistote svojich výrobkov, a táto zubná pasta nie je výnimkou. Bieliaca pasta má príjemnú mätovú chuť a vďaka práškovej kriede z morského dna a apatitu bieli sklovinu veľmi prirodzeným spôsobom. Okrem toho pasta obsahuje aj extrakt z aloe vera, ktorý chráni a ošetruje ďasná. A ako bonus i myrhu, ktorá jemne dezinfikuje.
Táto zubná pasta neobsahuje fluorid sodný a má nízky koeficient abrazivity RDA.
A cena? Necelých 5 eur.
10. miesto
Argital Bieliaca zubná pasta s propolisom a Dentie
Orientačná cena: 11 €
Bieliaca zubná pasta od talianskej značky Argital s propolisom a dentie obsahuje množstvo prírodných látok, ktoré jemne a šetrne bielia zuby a zároveň zabraňujú vzniku zubného kazu.
Prášok dentie je prírodné abrazívum, ktoré jemne bieli zuby a odstraňuje škvrny.
Túto zubnú pastu môžete bez problémov používať aj dvakrát denne.
Výrobky tejto značky majú množstvo certifikátov, napríklad BDIH, ICEA, Demeter a LAV.
Cena je približne 11 eur.
Záver
Biele zuby sú akousi našou vizitkou. Skôr ako sa pustíte do bielenia, mali by ste sa poradiť s dentálnym hygienikom alebo zubným lekárom, ktorý vám odporučí najvhodnejšie produkty.
Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:
[1] Wikipédia (SK): Zubná pasta
[2] Wikiskripta (CZ): Bělení zubů
[3] Healthline (ENG): The 5 Best Whitening Toothpastes
[4] PubMed Central (ENG): Whitening toothpaste containing activated charcoal, blue covarine, hydrogen peroxide or microbeads: which one is the most effective?
[5] PubMed Central (ENG): Whitening toothpastes: a review of the literature