Ashwagandha – recenzie, účinky a ktorá je najlepšia?

Zhrnutie: Ashwagandha má mnoho zdravotných výhod. Zlepšuje napríklad náladu,[4]  pamäť,[13]  potláča úzkosť,[3][4] reguluje hladinu cholesterolu,[8] pomáha pri nespavosti[3]  a mnoho ďalšieho. Ktorú si ale kúpiť? Porovnala som pre vás 10 produktov a tie najlepšie sú:

 • Porovnanie vyhrala Ashwagandha v BIO kvalite od Blendea za 20 €, ktorá má aj certifikát kvality.
 • Na 2. mieste sa umiestnila Ashwagandha od obľúbenej značky Advance Nutraceutics, ktorá stojí približne 18 €.
 • A na treťom mieste je Ashwagandha BIO prášok od BrainMax vo výhodnej cene len 8 €.

A čo ďalšie sa v článku dozviete?

Môžete si prečítať o ďalších produktoch, ktoré som porovnávala, a samozrejme sa dozviete, čo je Ashwagandha, aké má účinky, benefity a kde ju kúpiť. Máte záujem dozvedieť sa viac? Čítajte ďalej.

TOP  1. miesto

Blendea Ashwagandha BIO Organic​

Orientačná cena: 20 €
Prečo 1. miesto?

Pretože kapsule Blendea obsahujú 100 % certifikovanú BIO Ashwagandhu, ktorá má priaznivé účinky v oblasti hormonálnej rovnováhy, uvoľnenia mysle a kardiovaskulárneho systému.

2. miesto

Advance Nutraceutics Ashwagandha ​

Orientačná cena: 18 €
Prečo 2. miesto?

Pretože ide o skvelý produkt, ktorý obsahuje silný extrakt z koreňa ashwagandhy s vysokým obsahom withanolidov. Pôsobí ako adaptogén, podporuje odolnosť organizmu voči stresu.

3. miesto

BrainMax Pure Ashwagandha BIO prášok

Orientačná cena: 8 €
Prečo 3. miesto?

Pretože ide o kvalitný 100 % prášok Ashwagandhy v BIO kvalite, ktorý neobsahuje žiadne škodlivé látky a je dobre stráviteľný. Podporuje vitalitu organizmu a harmonizuje telo aj myseľ.

Desať najlepších doplnkov ašvagandy

Čo je to Ashwagandha?

Ashwagandha môže byť známa aj ako indický ženšen alebo withania opojná alebo zimná čerešňa. Ide o ker, ktorý dorastá až do výšky dvoch metrov.[1] Z celej rastliny sa používa len koreň, ktorý sa vyznačuje arómou pripomínajúcou koňa. Hovorí sa tiež, že má „konskú silu“.

Táto rastlina sa vyskytuje na teplých, dobre osvetlených miestach, na okrajoch kríkov a pozdĺž ciest. Vyskytuje sa v subtropických a tropických oblastiach Európy, Ázie a Afriky. Bohužiaľ, jej oficiálny pôvod je v súčasnosti ťažké určiť.

A ako vyzerá indický ženšen? Je to vždyzelená drevnatá bylina alebo ker a dorastá do výšky 50 – 200 cm. Názov tejto byliny pochádza zo sanskritu a je kombináciou slov „kôň“ a „vôňa“. Preto tiež tá zmienená „konská sila“.

Výživové hodnoty ašvagandy na 100 g koreňa sú:

Bielkoviny = 3,9 g
Tuk = 0,3 g
Sacharidy = 49,9 g
Vláknina = 32,3 g
Energia = 245 kcal
Železo = 3,3 mg
Vápnik = 23 mg
Karotény = 75,7 ug
Vitamín C = 3,7 mg

Účinky Ashwagandhy

Účinkov a benefitov, ktoré sa pripisujú tejto bylinke, je viacero. Ashwagandha má neuroprotektívne účinky,[2] potláča úzkosť,[3][4] má kardioprotektívne a protinádorové účinky,[5] zlepšuje fyzickú kondíciu[6] a posilňuje imunitu.[7]

Ako už bolo spomenuté, konzumuje sa väčšinou ako koreň, ktorý sa rozdrví a 3 – 5 g sa pridá do vody alebo obľúbeného nápoja.

Nápoj by mal prečistiť, posilniť a osviežiť. Koreň je spočiatku sladký, ale po čase sa stáva horkým. Nie je problém ochutiť tento nápoj cukrom alebo medom. Prvé účinky by sa mali objaviť približne po mesiaci pravidelného používania.

 • Neuroprotektívne účinky[2]
 • Zlepšuje náladu[4] 
 • Reguluje hladinu cholesterolu[8] 
 • Redukuje hmotnosť[9] 
 • Zlepšuje fyzickú výkonnosť[6]
 • Podporuje funkciu štítnej žľazy[10][11]  
 • Posilňuje funkciu nadobličiek[12] 
 • Zlepšuje pamäť[13] 
 • Pomáha pri nespavosti[3]

Táto bylina dokáže bojovať proti úzkosti, stresu a depresii.[3][4]  Je vedecky dokázané, že koreň rastliny môže mať antidepresívne účinky porovnateľné s liekom imipramín, a preto sa môže používať ako stabilizátor nálady pri depresii.[2]

Tým, že Ashwagandha pôsobí proti stresu a úzkosti, znižuje produkciu stresového hormónu kortizolu. To vedie k navodeniu pokojného stavu mysle a vyššej produkcii endorfínov, hormónov šťastia.[4] 

Na základe vedeckej štúdie sa zistilo, že ašvaganda zlepšuje lipoproteínový profil. To znamená, že dokáže upraviť hladinu HDL a LDL cholesterolu tak, aby bola pre telo fyziologická a bezpečná.[8] 

Vďaka tomu, že je táto bylina adaptogén, zabraňuje priberaniu na váhe zo stresu.[9][2]  Zlepšuje schopnosť organizmu odolávať stresu, čo optimalizuje metabolické funkcie a zvyšuje účinnosť metabolizmu.

Štúdie ukazujú, že indický ženšen môže zvýšiť vytrvalosť počas fyzickej námahy tým, že zostruje mozgové funkcie a znižuje bolesť tela.[6]  Vďaka svojim upokojujúcim účinkom na mozog[2][4] zlepšuje koncentráciu, motiváciu a vytrvalosť.

Ukázalo sa, že táto rastlina môže byť veľmi prospešná pri normalizácii hladiny štítnej žľazy pri hypotyreóze.[10][11]

Ašvaganda môže byť veľmi užitočná pri podpore funkcie nadobličiek.[12] A čo sú vlastne nadobličky? Sú to endokrinné žľazy, ktoré sú zodpovedné za uvoľňovanie hormónov, konkrétne kortizolu a adrenalínu.

Keď sú nadobličky preťažené, môže to viesť k stavu nazývanému „únava nadobličiek“. A táto únava narúša aj ďalšie hormóny v ľudskom tele vrátane progesterónu alebo hormónu DHEA.

Nedávny výskum ukázal, že Ashwagandha chráni mozog pred degeneráciou buniek, ktorá môže viesť k neurodegeneratívnym ochoreniam, ako sú Alzheimerova[14] a Parkinsonova choroba.[15] 

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je koreň ashwagandhy taký účinný pri liečbe mozgu, je, že obsahuje silné antioxidanty, ktoré ničia voľné radikály spôsobujúce starnutie a únavu mozgovej činnosti.

Benefity Ashwagandhy

Ashwagandha je známa už tisíce rokov a vďaka ajurvédskej medicíne sa stala populárnou po celom svete. A čo je vlastne ajurvéda? Ide o holistický liečebný systém, ktorý sa vyvinul medzi mudrcmi v starovekej Indii približne pred 6 000 rokmi. Má niekoľko aspektov, ktorými sa odlišuje od iných prístupov k zdravotnej starostlivosti. Názov sa skladá zo slov āyus – „život“ a veda – „poznanie“ a prekladá sa ako „veda o živote“.

V starých indických spisoch sa táto bylina označuje za omladzujúci prostriedok a regeneračné tonikum. Jej použitie je skutočne všestranné a môže pôsobiť v mnohých oblastiach.

Okrem ajurvédy ju veľmi dobre poznali aj starovekí obyvatelia Afriky, Ameriky a Číny. Odporúča sa striedma konzumácia – dve šálky denne sú dostatočné.

Čo patrí medzi jej benefity?

 1. Je známa už viac ako 2 500 rokov
 2. Ajurvédska medicína sa rozšírila po celom svete
 3. Upokojuje myseľ
 4. Prehlbuje spánok
 5. Bojuje proti neplodnosti u mužov
 6. Posilňuje imunitu
 7. Podporuje nárast svalovej hmoty
 8. Zmierňuje nástup menopauzy
 9. Posilňuje a vyživuje pokožku a vlasy

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Prečo a ako sa ashwagandha užíva?

Ako už bolo spomenuté, z tejto rastliny sa používa najmä koreň, ale môžete získať aj výťažky z listov. Výťažky nájdete vo forme kapsúl alebo prášku. Koreň sa používa najmä ako čaj.

Pred konzumáciou sa radšej uistite, že je výrobok štandardizovaný na ľudskú spotrebu. Obsah withanolidov by sa mal pohybovať od 1 do 10 percent. Čím vyšší je obsah withanolidu, tým silnejšie sú účinky doplnku.

Ako dlho trvá, kým začne ashwagandha účinkovať? V priemere sú to približne dva týždne. Dajte bylinke čas prejaviť sa.

Vedľajšie účinky

Neexistujú žiadne preukázané vedľajšie účinky, ktoré by používateľov tejto byliny mohli ohroziť. Všetko je veľmi individuálne a, samozrejme, sa môže stať, že vám indický ženšen jednoducho nebude vyhovovať. Ak sa necítite dobre, určite sa o vhodnosti jeho užívania poraďte so svojím lekárom.

Používatelia hlásili len mierne vedľajšie účinky, ako je ospalosť, ktorá sa často vyskytuje pri prvom užití tejto rastliny.

Kontraindikácie

Hoci sa nepreukázali žiadne vedľajšie účinky, deti, tehotné a dojčiace ženy by mali bylinu užívať len po konzultácii s lekárom.

1. miesto

Blendea Ashwagandha BIO Organic

90 kapsúl vysoko kvalitnej a certifikovanej Ashwagandhy od značky Blendea.

Orientačná cena: 20 €

Prečo je BIO Ashwagandha od Blendey na 1. mieste?

Vitániu opojnú alebo ashwagandhu od Blendey som vyybrala hlavne preto, že je naozaj kvalitná. A je tiež za rozumnú cenu. Produkt je v bio kvalite a má dokonca 3 certifikáty.

Všeobecne mám Blendeu dosť rada, pretože majú všetky produkty prírodné, kvalitné, bez zbytočných prísad a zamerané na zdravie.

Užívateľské recenzie

Ako som hovorila, obchod Blendea je naozaj super. A dokazujú to aj recenzie, ktoré sú veľmi pozitívne. Napríklad na českej Heureke odporúča tento e-shop až 96 % zákazníkov. Najviac oceňujú rýchlosť doručenia, kvalitu prírodných produktov, prehľadný web a široký výber. Viacero recenzií bolo aj na výbornú chuť produktov a dobré a čisté zloženie. Taktiež oceňujú možnosť zliav a výhodných ponúk.

Ďalej o produkte

100 % BIO kvalita ashwagandhy od značky Blendea je tiež certifikovaná. A pretože táto rastlina pochádzajúca z Indie, je cenená pre svoje mnohé priaznivé účinky, jej užívanie vám môže pomôcť v nasledujúcich oblastiach:

 • Ashwagandha upokojuje myseľ, takže vám môže pomôcť v boji proti stresu, pri regenerácii a tiež vám pomôže pokojnejšie a hlbšie spať.
 • Vitánia opojná má tiež vplyv na hormonálny systém žien aj mužov – ženám pomáha s hormonálnou rovnováhou a mužom zabezpečuje kvalitnejšie spermie.
 • Ashwagandha je tiež známy oxidant, takže môže pomôcť k lepšiemu a mladistvejšiemu vzhľadu pokožky.
 • A ani váš kardiovaskulárny systém nezostane pri užívaní tohto produktu bez starostlivosti. Ashwagandha totiž podporuje jeho normálne fungovanie.


Čo sa týka kvality výrobku, ako som už uviedla vyššie, je 100 % organický. Kapsule sú navyše kompletne rastlinné, teda vhodné aj pre vegánov. A neobsahujú sóju ani lepok, takže budú vyhovovať väčšine alergikov.

1 kapsula obsahuje 500 mg ashwagandhy a odporúčaná dávka na deň je tri až šesť kapsúl, ktoré sa užívajú vždy po jedle a zapíjajú sa dostatočným množstvom vody.

Balenie 90 kapsúl stojí približne 20 eur, ale pri kúpe dvoch balení za približne 40 eur dostanete tretie úplne zadarmo.

2. miesto

Ashwagandha Advance

90 kapsúl účinného, prírodného a čistého produktu s Ashwagandhou.

Orientačná cena: 18 €

Prečo je Ashwagandha od Advance Nutraceutics na 2. mieste?

Na druhé miesto som vybrala Ashwagandhu od od značky ADVANCE, pretože ide o skvelý produkt, ktorý obsahuje silný extrakt z koreňa ashwagandhy s vysokým obsahom withanolidov. Pôsobí ako adaptogén, podporuje odolnosť organizmu voči stresu.

Navyše v balení za približne 18 eur dostanete 90 kapsúl a dávkovanie je 1 – 2 kapsule denne, takže vám produkt vydrží až 3 mesiace.

Užívateľské recenzie

Na tento produkt som našla predovšetkým pozitívne recenzie. Nachádzajú sa aj priamo na stránke výrobcu, ale taktiež na stránke zboží.cz. Viacerí zákazníci vyjadrili svoju spokojnosť s produktom, pričom kladne hodnotia hlavne dodanie energie alebo duševnej rovnováhy. Taktiež pociťujú menšiu únavu, lepšie sa im spí a sú v menšom strese. Jednému užívateľovi výrobok nesadol a sťažoval sa na opakované zvracanie po užití. 

Ďalej o produkte

Výživový doplnok od značky Advance nutraceutics obsahuje koncentrovaný výťažok z koreňa ashwagandhy (= 10:1), ktorý vyniká vysokým množstvom withanolidov. Withanolidy sú skupinou alkaloidov, u ktorých sa preukázali adaptogénne aj protizápalové účinky.

Užívanie látok obsiahnutých v tomto produkte pomáha zvyšovať odolnosť organizmu voči stresu, podporuje vitalitu a energiu. Ašvaganda je cenená aj pre svoj priaznivý vplyv na duševné zdravie – reguluje vplyv stresu na človeka a zlepšuje aj spánok. Pôsobí ako antioxidant, a ak sa aj vy ťažko sústredíte alebo sa cítite vyčerpaní, ashwagandha alebo Withania somnifera vám pomôže aj v tomto prípade.

Odporúčané dávkovanie je jedna kapsula raz alebo dvakrát denne a je dôležité zapiť ju s dostatočným množstvom vody.

Balenie 90 kapsúl, ktoré neobsahujú lepok, laktózu a mliečne bielkoviny, stojí približne 18 eur.

3. miesto

BrainMax Pure Ashwagandha BIO prášok

200 g účinného a kvalitného prášku Ashwagandha v BIO kvalite, ktorý podporuje vitalitu organizmu a zároveň je dobre stráviteľný.

Orientačná cena: 8 €

Prečo je Ashwagandha prášok od BrainMax na 3. mieste?

Na tretie miesto som vybrala Ashwagandhu v práškovej forme od značky BrainMax. Oslovila ma hlavne výhodná cena a tiež to, že prášok je v BIO kvalite a neobsahuje žiadne škodlivé látky. Nie každému vyhovujú kapsule, preto práve tento produkt môže byť skvelou voľbou pre mnohých ľudí. Prášok je navyše dobre stráviteľný a rozpustný,  má zaujímavú chuť a môžete si ho zamiešať do vody alebo džúsu. 

Užívateľské recenzie

Recenzií na tento produkt, žiaľ, nie je veľmi veľa, ale tie, ktoré som objavila, sú pozitívne. Na Heureke zákazníci tvrdia, že popis účinkov naozaj zodpovedá skutočnosti a zaberá veľmi dobre. Takisto veľmi pozitívne hodnotia aj samotný e-shop Brainmarket, v ktorom oceňujú rýchlosť doručenia, kvalitu a výber tovaru, ceny či komunikáciu s obchodom. Oceňujú tiež kvalitné a prírodné zloženie bez konzervantov. 

Ďalej o produkte

Ashwagandha v prášku od značky Brainmax je v BIO kvalite a vďaka svojmu pôvodu a šetrnému pestovaniu si zachováva maximum účinných látok. Ide o jeden z najznámejších adaptogénov ajurvédskej medicíny, ktorý nás chráni pred stresom a podporuje vitalitu organizmu.

Okrem toho harmonizuje naše telo a myseľ, podporuje kognitívne vlastnosti, koncentráciu a priaznivo pôsobí na dýchací systém. Je to antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Odporúčané dávkovanie je jedna lyžička denne. Prášok môžete rozpustiť vo vode, v džúse alebo inom obľúbenom nápoji, prípadne ho môžete pridať do jogurtu, kaše či smoothie. 

200-gramové balenie vás vyjde len na približne 8 eur. Pri kúpe viac kusov je cena ešte výhodnejšia. 

4. miesto

Viridian Ashwagandha Extract Organic

Orientačná cena: 23 €

Prečo som sem vybrala Ashwagandhu od značky Viridian?

Táto Ashwagandha od britskej značky Viridian Nutrition patrí do Kosher kategórie produktov, pretože je 100 % prírodná, nenájdete v nej žiadne konzervačné látky, GMO, umelé farbivá ani iné pridané látky. Okrem toho neobsahuje žiadne živočíšne zložky, takže je vhodná aj pre vegánov.

Rastlinné kapsule sú plnené čistým práškom, takže si môžete byť istí, že neobsahujú žiadne plnidlá a spojivá ako bežné „tvrdé“ pilulky.

Indický ženšen je silný antioxidant, ktorý podporuje fyzickú aj duševnú pohodu, vytrvalosť, vitalitu, energiu, ako aj kvalitný spánok. Okrem toho je výrobok obohatený o extrakt sibírskeho ženšenu, ktorý zosilňuje účinky.

Odporúča sa užívať 1 kapsulu raz alebo dvakrát denne počas jedla.

60 kapsúl vás vyjde okolo 23 eur. 

5. miesto

Superionherbs Ashwagandha

Orientačná cena: 33 €

Prečo tu nesmie chýbať Superionherbs Ashwagandha​?

Táto Ashwagandha od Superionherbs obsahuje najviac účinných látok na svete, konkrétne viac ako 5 % withanolidov. To sa dosahuje patentovaným výrobným procesom, ktorý zosilňuje účinnosť vysokokvalitného extraktu indického ženšenu. Jedna bylinná kapsula obsahuje 500 mg extraktu z koreňa Withania somnifera a odporúča sa užívať jednu ráno a jednu večer, vždy po jedle a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výrobok je vyrobený veľmi šetrne, bez akýchkoľvek chemikálií, alkoholu a je doložený viacerými certifikátmi, ako napríklad Kosher, 100 % USDA Organic, HACCP a množstvom ďalších.

Ašvaganda je tradičné indické tonikum a látka podporujúca zdravie, ktorá navodzuje harmóniu v celom tele a v ajurvéde sa používa už stáročia.

Tento produkt obsahujúci 90 kapsúl stojí okolo 33 eur.

6. miesto

Salvia Paradise Ašvaganda BIO

Orientačná cena: 14 €

Z akého dôvodu je v tomto zozname Ašvaganda od Salvia Paradise?

Česká rodinná spoločnosť Salvia Paradise dováža a starostlivo spracováva bylinky a prospešné rastliny najvyššej kvality. Veľkou výhodou je, že sa získavajú priamo od pestovateľov, často z ekologickej produkcie alebo z voľného zberu v ich domovských krajinách. Všetky rastliny prechádzajú niekoľkými stupňami kontroly a sú starostlivo spracované do prospešných tinktúr, čistých zmesí a ďalších úžasných doplnkov stravy vo vlastnom výrobnom zariadení.

Ashwadanga sa dodáva vo forme tabliet a dá sa kúpiť za cca 14 eur za 120-kusové balenie. Odporúčané dávkovanie sú 3 kapsuly dvakrát denne, najlepšie 20 minút pred jedlom.

7. miesto

NATU Ashwagandha BIO

Orientačná cena: 4 €

Prečo som sa rozhodla pre Ashwagandhu od značky NATU?

Natu je český výrobca, ktorého cieľom je spájať ľudí s prírodou poskytovaním prírodných produktov najvyššej kvality. Dbajú nielen na vysokú kvalitu svojich výrobkov, ale aj na ich vplyv na životné prostredie. Ich sortiment zahŕňa širokú škálu zdravých potravín.

Ashwagandha od Natu je dostupná vo forme 200 g prášku a jej cena sa pohybuje okolo 4 eur. Bylina je v BIO a RAW kvalite. Je spracovaná šetrným spôsobom a neobsahuje geneticky modifikované zložky.

Užíva sa 1 čajová lyžička (2 g) denne. Ideálne je prášok zamiešať do obľúbeného nápoja, do kaše alebo jogurtu.

8. miesto

Swanson Ashwagandha

Orientačná cena: 8 €

Prečo je v tomto zozname Ashwagandha od Swanson?

Spoločnosť Swanson je jednou z najväčších spoločností na svete, ktorá vyrába výživové doplnky. Jej hlavným predpokladom je ponúkať výrobky najvyššej kvality za najnižšiu možnú cenu. Spoločnosť je na trhu už takmer 50 rokov a jej zakladateľom je Leland Swanson.

Ponúkané produkty sú zárukou najvyššej kvality výrobku, ekologického výrobného procesu, najlepších zložiek a kontrolovaného pôvodu použitých komponentov. Všetky výrobky spoločnosti Swanson majú prestížnu certifikáciu GMP (Good Manufacturing Practice).

V tomto balení, ktorého cena je približne 8 eur, nájdete 100 kapsúl, ktoré by sa mali užívať ako jedna kapsula raz až trikrát denne s dostatočným množstvom tekutín.

9. miesto

Life Extension Ashwagandha Extract

Orientačná cena: 15 €

Prečo som sem zaradila Life Extension Ashwagandhu​?

Americká značka Life Extension Foundation je spoločnosť, ktorá predáva výživové doplnky a vitamíny. Jej cieľom je predĺžiť život zdravého človeka objavením metód na kontrolu starnutia a odstránenie chorôb. Sídli vo Fort Lauderdale na Floride.

Túto Ashwagandhu si môžete kúpiť vo forme kapsúl za približne 15 eur a v jednom balení je 60 kapsúl.

10. miesto

Living nutrition Ashwagandha

Orientačná cena: 37 €

Z akého dôvodu je v porovnaní Ashwagandha od Living nutrition?

Tento produkt od spoločnosti Living nutrition sa skladá zo špeciálne fermentovanej ashwagandhy, ktorá ešte viac posilňuje jej adaptogénne vlastnosti, čo z nej robí prémiový doplnok stravy. Každá kapsula obsahuje organickú ashwagandhu spracovanú za pomoci dlhšiu dobu trvajúcej kefírovo-kombuchovej fermentácie a následne sušenú mrazom, aby sa zachovali všetky jej jedinečné živiny. Takto spracovaná ashwagandha je „zabalená“ v organickej fermentovanej tapiokovej kapsule, takže je skutočne 100 % čistá a organická.

Odporúča sa užívať 1 kapsulu 2-krát denne počas jedla, ale nie s príliš horúcimi jedlami alebo nápojmi, ktoré môžu znížiť účinok prípravku. Kapsuly sa dajú tiež „otvoriť“ a samotný prášok pridať do nápojov, smoothies alebo jedál.

Balenie 60 kapsúl sa dá kúpiť za približne 37 eur.

Záver

Ak trpíte stresom a úzkosťou, zamerajte sa na zlepšenie kvality svojho života. Dbajte na dostatok spánku a pohybu, chodievajte na čerstvý vzduch, aby ste sa upokojili, užívajte si kvalitný čas s blízkymi a nezabudnite si stanoviť hranice, aby ste chránili svoje duševné a fyzické zdravie.

Ako podporný liek vyskúšajte ashwagandhu, starobylú rastlinu, ktorá je prospešná v mnohých ohľadoch. Vyskúšať môžete napríklad víťaza tohto porovnania, Ashwagandhu v BIO kvalite od Blendea, ktorá má aj certifikát kvality. Veľmi dobrou voľbou je aj Ashwagandha od obľúbenej značky Advance Nutraceutics. Ak vám vyhovuje skôr Ashwagandha v práškovej verzii, môžete siahnuť po tej od značky BrainMax

A ak si chcete byť istí, či je ashwagandha pre vás vhodná, neváhajte sa poradiť s lekárom.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[16] Bakalářská práce (CZ): Přírodní stimulanty ve sportovní výživě 

[17] Healthline (ENG): 9 Proven Health Benefits of Ashwagandha

[18] PubMed Central (ENG): Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) on Stress and the Stress- Related Neuropsychiatric Disorders Anxiety, Depression, and Insomnia

[19] PubMed Central (ENG): Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».