Ashwagandha – recenzie, účinky a ktorá je najlepšia?

Čo je to ashwagandha, aké má účinky a kde ju kúpiť? Ako si vybrať najlepšiu ashwagandhu? Čo táto rastlina obsahuje a prečo ju užívať?

TOP  1. miesto

Viridian Ashwagandha Extract Organic

Orientačná cena: 23 €

Kvalitná ashwagandha, ktorá je pre zvýšenie celkového účinku obohatená aj o prášok sibírskeho ženšenu. Na podporu duševnej a fyzickej kondície.

2. miesto

Superionherbs Ashwagandha

Orientačná cena: 33 €

Tento vynikajúci produkt obsahuje patentovaný extrakt z ašvagandy s najvyšším obsahom účinných látok na svete, získaných výlučne z koreňa.

3. miesto

Salvia Paradise Ašvaganda BIO

Orientačná cena: 10 €

Česká, kvalitná ashwaganda vo forme kapsúl od rodinnej BIO firmy Salvia Paradise. Siahnite po nej pri strese, únave a skvele poslúži aj pre starších.

Desať najlepších doplnkov ašvagandy

Čo je to Ashwagandha?

Ashwagandha môže byť známa aj ako indický ženšen alebo withania opojná alebo zimná čerešňa. Ide o ker, ktorý dorastá až do výšky dvoch metrov. Z celej rastliny sa používa len koreň, ktorý sa vyznačuje arómou pripomínajúcou koňa. Hovorí sa tiež, že má „konskú silu“.

Táto rastlina sa vyskytuje na teplých, dobre osvetlených miestach, na okrajoch kríkov a pozdĺž ciest. Vyskytuje sa v subtropických a tropických oblastiach Európy, Ázie a Afriky. Bohužiaľ, jej oficiálny pôvod je v súčasnosti ťažké určiť.

A ako vyzerá indický ženšen? Je to vždyzelená drevnatá bylina alebo ker a dorastá do výšky 50 – 200 cm. Názov tejto byliny pochádza zo sanskritu a je kombináciou slov „kôň“ a „vôňa“. Preto tiež tá zmienená „konská sila“.

Výživové hodnoty ašvagandy na 100 g koreňa sú:

Bielkoviny = 3,9 g
Tuk = 0,3 g
Sacharidy = 49,9 g
Vláknina = 32,3 g
Energia = 245 kcal
Železo = 3,3 mg
Vápnik = 23 mg
Karotény = 75,7 ug
Vitamín C = 3,7 mg

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Účinky Ashwagandhy

Účinkov a výhod, ktoré sa pripisujú tejto bylinke, je viacero. Ashwagandha má neuroprotektívne účinky, potláča úzkosť, má kardioprotektívne a protinádorové účinky, zlepšuje fyzickú kondíciu a posilňuje imunitu.

Ako už bolo spomenuté, konzumuje sa väčšinou ako koreň, ktorý sa rozdrví a 3 – 5 g sa pridá do vody alebo obľúbeného nápoja.

Nápoj by mal prečistiť, posilniť a osviežiť. Koreň je spočiatku sladký, ale po čase sa stáva horkým. Nie je problém ochutiť tento nápoj cukrom alebo medom. Prvé účinky by sa mali objaviť približne po mesiaci pravidelného používania.

 • Neuroprotektívne účinky
 • Zlepšuje náladu
 • Reguluje hladinu cholesterolu
 • Redukuje hmotnosť
 • Zlepšuje fyzickú výkonnosť
 • Podporuje funkciu štítnej žľazy
 • Posilňuje funkciu nadobličiek
 • Zlepšuje pamäť
 • Pomáha pri nespavosti

Táto bylina dokáže bojovať proti úzkosti, stresu a depresii. Je vedecky dokázané, že koreň rastliny môže mať antidepresívne účinky porovnateľné s liekom imipramín, a preto sa môže používať ako stabilizátor nálady pri depresii.

Ashwagandha pôsobí proti stresu a úzkosti, znižuje produkciu stresového hormónu kortizolu. To vedie k navodeniu pokojného stavu mysle a vyššej produkcii endorfínov, hormónov šťastia.

Na základe vedeckej štúdie sa zistilo, že ašvaganda zlepšuje lipoproteínový profil. To znamená, že dokáže upraviť hladinu HDL a LDL cholesterolu tak, aby bola pre telo fyziologická a bezpečná.

Vďaka tomu, že je táto bylina adaptogén, zabraňuje priberaniu na váhe zo stresu. Zlepšuje schopnosť organizmu odolávať stresu, čo optimalizuje metabolické funkcie a zvyšuje účinnosť metabolizmu.

Štúdie ukazujú, že indický ženšen môže zvýšiť vytrvalosť počas fyzickej námahy tým, že zostruje mozgové funkcie a znižuje bolesť tela. Vďaka svojim upokojujúcim účinkom na mozog zlepšuje koncentráciu, motiváciu a vytrvalosť.

Ukázalo sa, že táto rastlina môže byť veľmi prospešná pri normalizácii hladiny štítnej žľazy pri hypotyreóze.

Ašvaganda môže byť veľmi užitočná pri podpore funkcie nadobličiek. A čo sú vlastne nadobličky? Sú to endokrinné žľazy, ktoré sú zodpovedné za uvoľňovanie hormónov, konkrétne kortizolu a adrenalínu.

Keď sú nadobličky preťažené, môže to viesť k stavu nazývanému „únava nadobličiek“. A táto únava narúša aj ďalšie hormóny v ľudskom tele vrátane progesterónu alebo hormónu DHEA.

Nedávny výskum ukázal, že Ashwagandha chráni mozog pred degeneráciou buniek, ktorá môže viesť k neurodegeneratívnym ochoreniam, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je koreň ashwagandhy taký účinný pri liečbe mozgu, je, že obsahuje silné antioxidanty, ktoré ničia voľné radikály spôsobujúce starnutie a únavu mozgu.

Benefity Ashwagandhy

Ashwagandha je známa už tisíce rokov a vďaka ajurvédskej medicíne sa stala populárnou po celom svete. A čo je vlastne ajurvéda? Ide o holistický liečebný systém, ktorý sa vyvinul medzi mudrcmi v starovekej Indii približne pred 6 000 rokmi. Má niekoľko aspektov, ktorými sa odlišuje od iných prístupov k zdravotnej starostlivosti. Názov sa skladá zo slov āyus – „život“ a veda – „poznanie“ a prekladá sa ako „veda o živote“.

V starých indických spisoch sa táto bylina označuje za omladzujúci prostriedok a regeneračné tonikum. Jej použitie je skutočne všestranné a môže pôsobiť v mnohých oblastiach.

Okrem ajurvédy ju veľmi dobre poznali aj starovekí obyvatelia Afriky, Ameriky a Číny. Odporúča sa striedma konzumácia – dve šálky denne sú dostatočné.

Čo patrí medzi jej benefity?

 1. Je známa už viac ako 2 500 rokov
 2. Ajurvédska medicína sa rozšírila po celom svete
 3. Upokojuje myseľ
 4. Prehlbuje spánok
 5. Bojuje proti neplodnosti u mužov
 6. Posilňuje imunitu
 7. Podporuje nárast svalovej hmoty
 8. Zmierňuje nástup menopauzy
 9. Posilňuje a vyživuje pokožku a vlasy

Prečo a ako sa ashwagandha užíva?

Ako už bolo spomenuté, z tejto rastliny sa používa najmä koreň, ale môžete získať aj výťažky z listov. Výťažky nájdete vo forme kapsúl alebo prášku. Koreň sa používa najmä ako čaj.

Pred konzumáciou sa radšej uistite, že je výrobok štandardizovaný na ľudskú spotrebu. Obsah withanolidov by sa mal pohybovať od 1 do 10 percent. Čím vyšší je obsah withanolidu, tým silnejšie sú účinky doplnku.

Ako dlho trvá, kým začne ashwagandha účinkovať? V priemere sú to približne dva týždne. Dajte bylinke čas prejaviť sa.

Vedľajšie účinky

Neexistujú žiadne preukázané vedľajšie účinky, ktoré by používateľov tejto byliny mohli ohroziť. Všetko je veľmi individuálne a, samozrejme, sa môže stať, že vám indický ženšen jednoducho nebude vyhovovať. Ak sa necítite dobre, určite sa o vhodnosti jeho užívania poraďte so svojím lekárom.

Používatelia hlásili len mierne vedľajšie účinky, ako je ospalosť, ktorá sa často vyskytuje pri prvom užití tejto rastliny.

Kontraindikácie

Hoci sa nepreukázali žiadne vedľajšie účinky, deti, tehotné a dojčiace ženy by mali bylinu užívať len po konzultácii s lekárom.

1. miesto

Viridian Ashwagandha Extract Organic

Orientačná cena: 23 €

Táto Ashwagandha od britskej značky Viridian Nutrition patrí do Kosher kategórie produktov, pretože je 100 % prírodná, nenájdete v nej žiadne konzervačné látky, GMO, umelé farbivá ani iné pridané látky. Okrem toho neobsahuje žiadne živočíšne zložky, takže je vhodná aj pre vegánov.

Rastlinné kapsule sú plnené čistým práškom, takže si môžete byť istí, že neobsahujú žiadne plnidlá a spojivá ako bežné „tvrdé“ pilulky.

Indický ženšen je silný antioxidant, ktorý podporuje fyzickú aj duševnú pohodu, vytrvalosť, vitalitu, energiu, ako aj kvalitný spánok. Okrem toho je výrobok obohatený o extrakt sibírskeho ženšenu, ktorý zosilňuje účinky.

Odporúča sa užívať 1 kapsulu raz alebo dvakrát denne počas jedla.

60 kapsúl vás vyjde menej ako 23 eur. 

2. miesto

Superionherbs Ashwagandha

Orientačná cena: 33 €

Táto Ashwagandha od Superionherbs obsahuje najviac účinných látok na svete, konkrétne viac ako 5 % withanolidov. To sa dosahuje patentovaným výrobným procesom, ktorý zosilňuje účinnosť vysokokvalitného extraktu indického ženšenu. Jedna bylinná kapsula obsahuje 500 mg extraktu z koreňa Withania somnifera a odporúča sa užívať jednu ráno a jednu večer, vždy po jedle a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výrobok je vyrobený veľmi šetrne, bez akýchkoľvek chemikálií, alkoholu a je doložený viacerými certifikátmi, ako napríklad Kosher, 100 % USDA Organic, HACCP a množstvom ďalších.

Ašvaganda je tradičné indické tonikum a látka podporujúca zdravie, ktorá navodzuje harmóniu v celom tele a v ajurvéde sa používa už stáročia.

Tento produkt obsahujúci 90 kapsúl stojí okolo 33 eur.

3. miesto

Salvia Paradise Ašvaganda BIO

Orientačná cena: 10 €

Česká rodinná spoločnosť Salvia Paradise dováža a starostlivo spracováva bylinky a prospešné rastliny najvyššej kvality. Veľkou výhodou je, že sa získavajú priamo od pestovateľov, často z ekologickej produkcie alebo z voľného zberu v ich domovských krajinách. Všetky rastliny prechádzajú niekoľkými stupňami kontroly a sú starostlivo spracované do prospešných tinktúr, čistých zmesí a ďalších úžasných doplnkov stravy vo vlastnom výrobnom zariadení.

Ashwadanga sa dodáva vo forme tabliet a dá sa kúpiť od 10 eur za 60-kusové balenie. Odporúčané dávkovanie sú 3 kapsuly dvakrát denne, najlepšie 20 minút pred jedlom.

4. miesto

NATU Ashwagandha BIO

Orientačná cena: 5 €

Natu je český výrobca, ktorého cieľom je spájať ľudí s prírodou poskytovaním prírodných produktov najvyššej kvality. Dbajú nielen na vysokú kvalitu svojich výrobkov, ale aj na ich vplyv na životné prostredie. Ich sortiment zahŕňa širokú škálu zdravých potravín.

Ashwagandha od Natu je dostupná vo forme 200 g prášku a jej cena sa pohybuje okolo 5 eur. Bylina je v BIO a RAW kvalite. Je spracovaná šetrným spôsobom a neobsahuje geneticky modifikované zložky.

Užíva sa 1 čajová lyžička (2 g) denne. Ideálne je prášok zamiešať do obľúbeného nápoja, do kaše alebo jogurtu.

5. miesto

Swanson Ashwagandha

Orientačná cena: 8 €

Spoločnosť Swanson je jednou z najväčších spoločností na svete, ktorá vyrába výživové doplnky. Jej hlavným predpokladom je ponúkať výrobky najvyššej kvality za najnižšiu možnú cenu. Spoločnosť je na trhu už takmer 50 rokov a jej zakladateľom je Leland Swanson.

Ponúkané produkty sú zárukou najvyššej kvality výrobku, ekologického výrobného procesu, najlepších zložiek a kontrolovaného pôvodu použitých komponentov. Všetky výrobky spoločnosti Swanson majú prestížnu certifikáciu GMP (Good Manufacturing Practice).

V tomto balení, ktorého cena je približne 8 eur, nájdete 100 kapsúl, ktoré by sa mali užívať ako jedna kapsula raz až trikrát denne s dostatočným množstvom tekutín.

6. miesto

Life Extension Ashwagandha Extract

Orientačná cena: 15 €

Americká značka Life Extension Foundation je spoločnosť, ktorá predáva výživové doplnky a vitamíny. Jej cieľom je predĺžiť život zdravého človeka objavením metód na kontrolu starnutia a odstránenie chorôb. Sídli vo Fort Lauderdale na Floride.

Túto Ashwagandhu si môžete kúpiť vo forme kapsúl za približne 15 eur a v jednom balení je 60 kapsúl.

7. miesto

ELANATURA Ashwagandha

Orientačná cena: 16 €

Česká spoločnosť Elanatura s.r.o. spolupracuje s poprednými fytoterapeutickými a lekárskymi odborníkmi na vývoji prírodných výživových doplnkov založených na celostnej medicíne. Tento produkt bez lepku a laktózy obsahuje 450 mg extraktu indického ženšenu v jednej kapsule, ktorý je tradičným ajurvédskym adaptogénom a antioxidantom.

Využijete ho v mnohých oblastiach, najmä pri podpore duševného stavu v náročných obdobiach, počas ktorých vám pomôže lepšie spať a relaxovať. Prispieva tiež k normálnemu fungovaniu reprodukčného, dýchacieho a kardiovaskulárneho systému. Pozitívne ovplyvňuje aj vzhľad pokožky a svalový tonus.

Odporúča sa užívať jednu kapsulu denne.

Balenie 60 kapsúl stojí približne 16 eur.

8. miesto

Living nutrition Ashwagandha

Orientačná cena: 37 €

Tento produkt od spoločnosti Living nutrition sa skladá zo špeciálne fermentovanej ashwagandhy, ktorá ešte viac posilňuje jej adaptogénne vlastnosti, čo z nej robí prémiový doplnok stravy. Každá kapsula obsahuje organickú ashwagandhu spracovanú za pomoci dlhšiu dobu trvajúcej kefírovo-kombuchovej fermentácie a následne sušenú mrazom, aby sa zachovali všetky jej jedinečné živiny. Takto spracovaná ashwagandha je „zabalená“ v organickej fermentovanej tapiokovej kapsule, takže je skutočne 100 % čistá a organická.

Odporúča sa užívať 1 kapsulu 2-krát denne počas jedla, ale nie s príliš horúcimi jedlami alebo nápojmi, ktoré môžu znížiť účinok prípravku. Kapsuly sa dajú tiež „otvoriť“ a samotný prášok pridať do nápojov, smoothies alebo jedál.

Balenie 60 kapsúl sa dá kúpiť za približne 37 eur.

9. miesto

Blendea Ashwagandha BIO Organic

Orientačná cena: 14 €

Ashwagandha značky Blendea je získaná z najkvalitnejších ingrediencií získaných udržateľne a eticky. Kvalitu surovín zaručuje certifikát SI-EKO Bureau Veritas.

Neobsahuje žiadne farbivá ani konzervačné látky, ide o 100 % čistú Ashwagandhu. Rastlinné kapsuly neobsahujú sóju ani lepok. Je preto vhodná aj pre väčšinu alergikov. Výrobca jedine udáva, že výrobok môže obsahovať stopové množstvo orechov.

Jedna kapsula obsahuje 500 mg BIO organického prášku z Ashwagandhy. Odporúčané denné dávkovanie je 3 až 6 kapsúl a je potrebné zapiť ich dostatočným množstvom vody.

Jedno balenie obsahuje 90 kapsúl a jeho cena je približne 14 eur.

10. miesto

Ashwagandha Advance

Orientačná cena: 18 €

Ashwagandha Advance je vyrobená vďaka šetrnému procesu výroby, ktorý zachováva všetky hodnotné prírodné látky. Priaznivo ovplyvňuje duševné zdravie a podporuje odolnosť proti stresu. Pomáha znižovať aj mieru únavy a prispieva k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku.

Tento výživový doplnok obsahuje čistý extrakt z koreňa withanie opojnej vo forme kapsúl. Kapsuly obsahujú iba čistý extrakt, neobsahujú žiadne plnidlá ani tabletovacie látky. Jedna kapsula obsahuje 350 mg Ashwagandhy a zároveň 5 % withanolidov, čo patrí k vysokému podielu.

Tento produkt neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu. Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula raz až dvakrát denne, zapitá dostatočným množstvom vody.

Balenie 90 kapsúl môžete kúpiť za približne 18 eur.

Záver

Ak trpíte stresom a úzkosťou, zamerajte sa na zlepšenie kvality svojho života. Dbajte na dostatok spánku a pohybu, chodievajte na čerstvý vzduch, aby ste sa upokojili, užívajte si kvalitný čas s blízkymi a nezabudnite si stanoviť hranice, aby ste chránili svoje duševné a fyzické zdravie.

Ako podporný liek vyskúšajte ashwagandhu, starobylú rastlinu, ktorá je prospešná v mnohých ohľadoch. Niektoré štúdie ukazujú, že môže pomôcť znížiť úzkosť a stres, podporiť pokojný spánok a dokonca zlepšiť kognitívne funkcie. A ak si chcete byť istí, či je ashwagandha pre vás vhodná, neváhajte sa poradiť s lekárom.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Withanie snodárná

[2] Bakalářská práce (CZ): Přírodní stimulanty ve sportovní výživě 

[3] Healthline (ENG): 9 Proven Health Benefits of Ashwagandha

[4] PubMed Central (ENG): Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) on Stress and the Stress- Related Neuropsychiatric Disorders Anxiety, Depression, and Insomnia

[5] PubMed Central (ENG): Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions

Ohodnoťte post

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Volám sa Radka, práve prežívam Kristove roky a mám dvoch malých chlapcov. Študujem Ayurvedu, som vegetarián a milujem prírodnú kozmetiku. Už roky sa venujem joge, kde vediem aj svoje lekcie. Momentálne pôsobím ako copywriter na voľnej nohe (aj keď mi na nej neustále visí jedno či druhé dieťa, alebo poprípade pes). Milujem písané slovo! Napísala som aj dve knihy a tretia je na ceste. Vo svojej pracovni mám mraky rôznych blokov, pier a pasteliek. Písanie je pre mňa jednoducho všetko v jednom – kus života, relax, poslanie a aj zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Volám sa Radka, práve prežívam Kristove roky a mám dvoch malých chlapcov. Študujem Ayurvedu, som vegetarián a milujem prírodnú kozmetiku. Už roky sa venujem joge, kde vediem aj svoje lekcie. Momentálne pôsobím ako copywriter na voľnej nohe (aj keď mi na nej neustále visí jedno či druhé dieťa, alebo poprípade pes). Milujem písané slovo! Napísala som aj dve knihy a tretia je na ceste. Vo svojej pracovni mám mraky rôznych blokov, pier a pasteliek. Písanie je pre mňa jednoducho všetko v jednom – kus života, relax, poslanie a aj zdroj obživy.

Kam ďalej?