TOP 10: Najlepšia Gaba (kyselina gama-aminomaslová) – účinky a recenzie

Čo je to gaba a ktorá je najlepšia? Aké má účinky a zdravotné benefity? Ako si vybrať ten najlepší produkt? Recenzie, skúsenosti a diskusia.

TOP  1. miesto

Liposomálna GABA a
L-theanin

Orientačná cena: 33 €

GABA s L-theanínom je ideálnym doplnkom v čase napätia a zvýšenej psychickej záťaže. Môže pomôcť obnoviť rovnováhu nervového systému, podporiť upokojenie mysle alebo zlepšiť kvalitu spánku.

2. miesto

NOW GABA (kyselina gama-aminomaslová)

Orientačná cena: 26 €

Skvelý pomocník na uvoľnenie svalového a nervového napätia. Upokojuje, chráni neuróny pred poškodením a pomáha pri relaxácii. Jedna kapsula obsahuje 750 mg kyseliny gama-aminomaslovej.

3. miesto

Quicksilver Scientific Lipocalm™

Orientačná cena: 35 €

Prémiová zmes obsahujúca PharmaGABA® a rastlinné výťažky vo vyváženom pomere na optimalizáciu spánku. Prispieva k zmierneniu napätia, upokojuje myseľ a podporuje relaxáciu. 

Desať najlepších produktov s Gaba

Čo je to gaba?

Počuli ste už niekedy pojem „gaba“? Ak nie a je to pre vás novinka, možno je najvyšší čas sa s ňou zoznámiť. Gaba je skratka pre neproteínovú gama-aminomaslovú kyselinu, a je jedným z dôležitých neurotransmiterov v ľudskom mozgu, rovnako ako napríklad známy adrenalín, dopamín alebo serotonín. Je to jedna partia. Gaba sa v tele tvorí prirodzene, ale môže sa stať, že je jej v tele nedostatok. Napríklad u žien je pomerne častý nedostatok tejto kyseliny počas menštruácie, ide však o prechodný jav.

Ako to vyzerá pri nedostatku gaby, si opíšeme nižšie.

Aj keď sa to nezdá, gaba je v oblasti vedy už pomerne stará garda. Prvýkrát bola syntetizovaná už v roku 1883, ale len ako rastlinný metabolický produkt. Význam tejto aminokyseliny bol de facto uznaný len nedávno, okolo roku 1950.

Gaba však spôsobovala v mysliach vedcov zmätok, pretože podľa nich nespĺňala kritériá na zaradenie do kategórie neurotransmiterov (prenášačov). Definitívny dôkaz sa objavil až v roku 1968. A potom sa veci začali pomerne rýchlo hýbať a jej výhody pomaly vyplávali na povrch. Gaba má však pred sebou ešte dlhú cestu, aby sa presne ukázalo, aké výhody skutočne ukrýva.

Aké má funkcie?

Ako je opísané vyššie, ide o typ aminokyseliny, ktorá funguje ako tzv. neurotransmiter. Gaba reguluje funkciu a komplexnú aktivitu neurónov. Existujú aj zmienky o tom, že táto aminokyselina sa metabolizuje mimo nervového systému a je možné, že má vplyv na rôzne alergie.

Ak sa však vrátime k mozgu, gaba tu tlmí, upokojuje a chráni neuróny pred možným poškodením. Receptory, ktoré má gaba, interagujú napríklad so škodlivými barbiturátmi alebo alkoholom. Takto funguje gaba u dospelých.

Ako to však funguje u detí? Nie je to také jednoduché. Uvádza sa, že u detí gaba pôsobí opačne, t. j. stimulačne, a poruchy vo fungovaní jej metabolizmu môžu spôsobiť napríklad detskú epilepsiu.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Ako spoznáte, že jej máte nedostatok?

Nedostatok gaby sa môže prejaviť viacerými spôsobmi:

 • Vaše telo si žiada vyšší príjem sacharidov ako zvyčajne, čo sa prejavuje neskrotnou chuťou na priemyselné, rýchle cukry.
 • Pociťujete návaly horúčavy.
 • Pociťujete chvenie a môžete mať zvýšenú srdcovú frekvenciu.
 • Nadmerne sa potíte.
 • Trápia vás úzkosti.
 • Môžete mať depresiu.
 • Môžete zažívať nevysvetliteľné záchvaty strachu.
 • Môžete trpieť migrénami alebo nespavosťou.
 • Bolesť svalov.

Čo sa deje pri nadmernej stimulácii neurónov (nízka hladina gaba)?

Ak sa vyskytne stav, keď sú hladiny gaba veľmi nízke, môže ísť o problém. Môže sa spustiť úzkosť, depresia, nespavosť, záchvaty paniky, roztržitosť a podobne. Preto je potrebné telu doplniť gabu, aby sa vrátilo do rovnováhy.

Niekedy sa gaba označuje ako „prírodné Valium“, pretože má podobné účinky ako tento liek proti úzkosti.

Aké má gaba benefity?

Hoci prínosy v oblasti medicíny ešte nie sú úplne preskúmané, podľa rôznych experimentov sa uvádza, že:

 • má pozitívny vplyv na myslenie,
 • podporuje efektívnosť rozhodovania,
 • zabezpečuje psychickú pohodu,
 • pôsobí proti úzkosti,
 • pomáha produkovať endorfíny alebo hormóny šťastia,
 • je to silný spaľovač tukov, mal by vám pomôcť schudnúť prebytočné kilogramy,
 • zmierňuje depresiu, úzkosť a záchvaty paniky,
 • znižuje zápal,
 • zlepšuje ADHD,
 • zvyšuje hladinu rastového hormónu.

 

Ak sa na to pozrieme ešte všeobecnejšie, môžeme povedať niekoľko vecí. Napríklad, že gaba údajne pomáha produkovať endorfíny, čo sú takzvané „hormóny šťastia“. Ten pocit, keď sa uvoľnia, je nenahraditeľný – napokon, poznáme ho asi všetci. Uvádza sa, že ak konzumujete potraviny, ktoré prirodzene obsahujú gabu, alebo ak zaradíte doplnky stravy s touto aminokyselinou, začnú sa u vás objavovať pocity pozitívnej nálady.

Kde sa gaba prirodzene vyskytuje?

Táto aminokyselina sa prirodzene vyskytuje aj v niektorých surovinách, ktoré sú bežne dostupné v domácnosti. Ak máte pocit, že máte nedostatok gaby, skúste do svojho jedálnička zaradiť tieto potraviny:

 • zelený čaj,
 • zemiaky,
 • hnedá ryža,
 • mandle,
 • banány,
 • makrely,
 • pečeň,
 • špenát.

Na čo si dať pozor?

V oblasti vedeckého výskumu ešte neboli dostatočne odhalené benefity ani negatíva. Takže môžeme len predpokladať, čo gaba dokáže a na čo si treba dávať pozor. Je však lepšie nič nepreháňať a byť obozretný, a to najmä v nasledujúcich prípadoch:

 • Tehotné a dojčiace matky by sa mali gabe vyhýbať.
 • Ak máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je tiež dobré vyhnúť sa tejto aminokyseline alebo sa poradiť s lekárom.
 • Hoci nie je známe, že by gaba nevhodne reagovala s liekmi, inými výživovými doplnkami alebo potravinami, je najlepšie byť opatrný.
 • Pri užívaní liekov na krvný tlak je najlepšie opýtať sa svojho lekára na možnosť užívania gaby.
 • Majte na pamäti, že kofeín znižuje hladinu gaby.
 • Ak užívate lieky na úzkosť, depresiu alebo nespavosť, vždy sa poraďte so svojím lekárom.
 • Aby telo prirodzene produkovalo gabu, musíte mať dostatočné množstvo glutamínu, zinku, taurínu a vitamínu B6.

Možné vedľajšie účinky

Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, účinky, dávkovanie a ďalšie špecifikácie ešte neboli podrobne preskúmané a definované. Dá sa však predpokladať, že tieto produkty by mali byť pravdepodobne bezpečné, ak sa užívajú perorálne po dobu až 12 týždňov.

Aké je dávkovanie?

V Českej republike alebo na Slovensku nie je stanovené žiadne dávkovanie, preto je potrebné vždy dodržiavať pokyny uvedené v príbalovom letáku daného výrobku.

Dávkovanie sa môže dokonca výrazne líšiť v závislosti od vášho veku, pohlavia, hmotnosti a problému, pre ktorý ho užívate.

Vo všeobecnosti je typická dávka 750– 800 miligramov denne, ktorú by ste mali rozdeliť do 3 – 4 dávok za deň.

1. miesto

Liposomálna GABA a L-theanin

Orientačná cena: 33 €

Gaba vo forme tinktúry je kombináciou dvoch aminokyselín a ich lipozomálna forma zabezpečuje maximálnu účinnosť a vstrebávanie.

Gaba môže zabezpečiť rovnováhu nervového systému, má upokojujúci účinok a zlepšuje kvalitu spánku. Táto forma prípravku zabezpečuje, že sa do buniek dostane maximálne množstvo účinnej látky. Je to vďaka špeciálnej technológii Quicksilver Scientific, ktorá zabezpečuje rýchlejší a silnejší účinok.

Ďalšou dôležitou zložkou tohto doplnku je L-theanín, ktorý sa nachádza napríklad v čaji. V mozgu vyvoláva upokojujúci účinok a navodzuje pocit pohody.

A ako užívať? Odporúča sa užívať 2 až 4 dávky denne v závislosti od vašich aktuálnych potrieb. Tinktúru môžete rozmiešať aj vo vode. Ideálne je užívať nalačno aspoň 10 minút pred jedlom.

A cena? Približne 33 eur.

2. miesto

NOW GABA (kyselina gama-aminomaslová)

Orientačná cena: 26 €

Rastlinné kapsule plné kyseliny gama-aminomaslovej. Ide o nebielkovinovú aminokyselinu, ktorá v ľudskom mozgu funguje ako neurotransmiter. Hlavnou funkciou gaby je regulácia aktivity neurónov. Zmierňuje nervové a svalové napätie a má tlmivý účinok. Okrem toho tento produkt obsahuje aj vitamín B6, ktorý je dôležitý pre metabolizmus bielkovín, tvorbu energie a funkciu nervového systému.

Ako dávkovať? 1 kapsulu maximálne 2-krát denne, najlepšie s džúsom alebo vodou na prázdny žalúdok.

A cena? Cca 26 eur.

3. miesto

Quicksilver Scientific Lipocalm™

Orientačná cena: 35 €

LipoCalm™ je prémiová zmes, ktorá obsahuje PharmaGABA® a rastlinné výťažky vo vyváženom pomere pre kvalitný spánok. V prípravku je lipozomálna forma, ktorá chráni molekuly pred rozpadom a umožňuje ich rýchlejšie vstrebávanie.

A ako dávkovať? Výrobca odporúča 2 ml. Pred prehltnutím podržte v ústach 30 sekúnd. Prípravok môžete zmiešať s malým množstvom vody. Najlepšie sa užíva nalačno.

A aká je cena? Približne 35 eur.

4. miesto

Jarrow Formulas Sleep Optimizer

Orientačná cena: 22 €

Bylinky a aminokyseliny, to je kombinácia, ktorá krásne podporí pravidelnosť cirkadiánneho rytmu. Ide o vegetariánske kapsule, ktoré obsahujú najmä valeriánu, chmeľ otáčavý, medovku, l-tryptofán, melatonín a, samozrejme, gabu.

Prípravok podporuje zaspávanie, upokojuje organizmus, reguluje krvný tlak, zlepšuje imunitu, podporuje centrálny nervový systém a celkovú činnosť mozgu.

Ako dávkovať? Užívajte 2 kapsuly 20 až 30 minút pred spaním alebo podľa pokynov lekára.

A cena? Menej ako 22 eur.

5. miesto

TeaTao Gaba zelený čaj Organic

Orientačná cena: 12 €

TeaTao zelený čaj Gaba pochádza z Číny, konkrétne z oblasti Hang Zhou Xi Hu. Tento čaj má mierne zvlnené lístky tmavozelenej farby s jemnými striebornými tónmi. Konečný nálev je veľmi podobný, má svetlozelenú farbu so žlto-bielym podtónom. Čaj je svieži a mierne sladký.

Tento gaba čaj má veľmi šetrný výrobný proces, vďaka ktorému si zachováva svoje účinné látky. Obsahuje triesloviny a flavonoidy, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred účinkami oxidačného stresu.

Ako pripraviť čaj? Z jednej dávky môžete pripraviť 2 – 3 nálevy. Pri prvom náleve zalejte 4 – 6 g čaju 300 ml prevarenej vody s teplotou 80°C. Nechajte lúhovať približne 20 sekúnd. Pri ďalších nálevoch lúhujte podľa chuti.

A cena? Približne 12 eur.

6. miesto

NOW GABA + Vitamín B6

Orientačná cena: 20 €

Okrem tejto aminokyseliny obsahujú tablety Gaba od americkej značky NOW aj vitamín B6, ktorý je veľmi dôležitý pre správny metabolizmus bielkovín a podporuje funkcie nervového systému.

Tablety sú bezlepkové a vhodné pre vegetariánov.

A ako dávkovať? Výrobca odporúča užívať 1 tabletu 2 až 3-krát denne, prípadne sa poraďte s lekárom.

Koľko tieto tablety stoja? Približne 20 eur.

7. miesto

Warrior GABA

Orientačná cena: 7 €

Gaba od značky Warrior v tabletách obsahuje až 500 mg tejto nebielkovinovej kyseliny v jednej dávke. Gaba podporuje duševnú rovnováhu, koncentráciu, duševnú rovnováhu, ako aj rast svalov, syntézu HCG hormónu a spaľovanie tukov. Je to jeden z najobľúbenejších doplnkov stravy pre športovcov.

Výrobok neobsahuje žiadne pridané arómy, farbivá, GMO ani konzervačné látky.

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať jednu tabletu denne s dostatočným množstvom vody.

A cena? Približne 7 eur.

8. miesto

Swanson GABA

Orientačná cena: 7 €

100 kapsúl kyseliny gama-aminomaslovej sa hodí pre všetkých, ktorí športujú, chcú sa dostať do psychickej pohody a byť v pokoji. Gaba sa tvorí v mozgu z glukózy a aminokyseliny glutamínu. Jej úlohou je podporovať reakciu centrálneho nervového systému na stresové situácie.

Ako dávkovať? Odporúča sa jedna kapsula denne spolu s vodou.

A cena? Menej ako 7 eur.

9. miesto

GREENDAY ProVegan Gold Gaba

Orientačná cena: 8 €

Vegánske rastlinné kapsule s kyselinou gama-aminomaslovou podporujú zdravý psychický stav, duševnú rovnováhu a aktívne sa podieľajú na raste svalov u športovcov.

Prípravok obsahuje 750 mg gaby v jednej dávke.

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne s jedlom. Zapíjajte dostatočným množstvom vody.

A cena? Približne 8 eur.

10. miesto

Gaba + melatonín

Orientačná cena: 14 €

Gaba vám môže pomôcť aj v prípade, ak nemôžete dobre a rýchlo zaspať. Ideálny bude tento produkt v kombinácii s melatonínom. Stačí jedna tableta pred spaním a mali by ste pocítiť výrazné zlepšenie pri zaspávaní. Okrem toho by sa mala zlepšiť aj celková kvalita spánku.

Lepší spánok môže pomôcť aj športovcom, pretože si medzi tréningami doprajete plnohodnotnú regeneráciu.

Ako tento produkt dávkovať? Užívajte jednu tabletu denne a zapite dostatočným množstvom vody. Tablety nehryzte, len prehltnite.

Jedno balenie vám vydrží až na tri mesiace a jeho cena je približne 14 eur.

Záver

Gaba, hoci nie je podrobne preskúmaná v lekárskej vedeckej oblasti, už teraz ponúka mnoho výhod, ktoré môžu pomôcť ľudskému telu. Pri jej používaní sa vždy poraďte so svojím lekárom alebo nutričným terapeutom.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kyselina gama-aminomaslová

[2] Wikiskripta (CZ): GABA

[3] Healthline (ENG): What Does Gamma Aminobutyric Acid (GABA) Do?

[4] PubMed Central (ENG): Relaxation and immunity enhancement effects of gamma-aminobutyric acid (GABA) administration in humans

[5] PubMed Central (ENG): Anti-hypertensive effect of gamma-aminobutyric acid (GABA)-rich Chlorella on high-normal blood pressure and borderline hypertension in placebo-controlled double blind study

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».