10 tipov, kde kúpiť 1 kg kešu orechov (1 000 g)

Čo sú to kešu oriešky a kde kúpiť tie najlepšie? Kde sa dá zohnať kilové balenie kešu orechov? Recenzie, skúsenosti, benefity a popis.

TOP  1. miesto

GRIZLY Kešu Natural ww240 Super premium

Orientačná cena za 1 kg: 13 €

Naturálne kešu oriešky v nadštandardnej veľkosti 240.

2. miesto

Kešu obrie WW180 natural

Orientačná cena za 1 kg: 17 €

Obrie kešu orechy WW180 v naturálnej forme bez prídavkov.

3. miesto

Kešu orechy údené
(1 000 g)

Orientačná cena za 1 kg: 20 €

Lahodné kešu orechy v údenej forme, ktoré sú výrazné a lahodné.

Desať najlepších kešu orieškov po 1 kg

Čo sú to kešu?

Kešu oriešky sú v pomyselnom rebríčku obľúbenosti orechov na popredných priečkach. Môžu sa konzumovať v naturálnej forme, pražené, solené, sladké, tepelne upravené, ako kaša, súčasť  dezertov, omáčok, smoothies a podobne. Fantázii sa medze nekladú a dá sa povedať, že to vždy dobre dopadne. Kešu oriešky dodávajú jedlám výraznejšiu chuť a zasýtia.

Kešu oriešky sú v tvare obličiek a pozor, nie je to len tak, má to svoj príbeh a význam. Kešu orech rastie na strome, ktorý sa nazýva obličkovec západný. Je to tropický druh stromu, ktorý je stále zelený a pochádza z Brazílie. V súčasnosti sa pestuje takmer po celom svete, ale potrebuje aspoň podobné umelé podnebie, aké má vo svojej domovine. Tento materský strom kešu má krásne kvety a v každom okvetí dozrieva jeden plod. Tento plod pripomínajúci papriku ale ešte nie je kešu. Orech rastie pod ním. V každom prípade tento plod nie je odpadom, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je plný vitamínu C a často sa používa napríklad v marmeládach, džemoch a čatní.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Sú kešu zdravé?

Odpoveď je pomerne jednoduchá – áno, sú! Orechy vo všeobecnosti obsahujú mnoho prospešných zložiek, ktoré nášmu telu dodávajú množstvo potrebných látok, ako sú vitamíny a minerály. Konkrétne kešu oriešky obsahujú veľa zdravých tukov, takže sú ideálne pri redukčných diétach, nízkosacharidovej alebo paleo diéte. Okrem týchto tukov obsahujú orechy aj kvalitné sacharidy, ktorých je však pomerne dosť, preto sa neodporúča „zobkať“ kešu večer pred televízorom. Sú oveľa vhodnejšie ako súčasť dobrých raňajok.

Ako podporujú zdravie tela?

Už len malá symbolika v tvare obličiek naznačuje, že tieto orechy môžu telu dodať mnoho prospešných látok a podporiť tak jeho zdravie. Pozrime sa bližšie na ich konkrétne výhody:

Uvádza sa, že pravidelná konzumácia kešu môže zabrániť vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Hoci kešu oriešky obsahujú veľa tuku, ide o rastlinnú a čistú formu tuku. Preto je príjem tohto tuku úplne v poriadku a navyše je aj veľmi zdravý.

Uvádza sa, že tieto orechy môžu znížiť hladinu LDL cholesterolu. Kešu totiž obsahujú tzv. fytosteroly, ktoré dokážu stabilizovať bunky a zabraňujú vstrebávaniu nežiaduceho cholesterolu.

Hoci, ako sme už niekoľkokrát spomenuli, kešu oriešky obsahujú veľa tuku, sú skvelým pomocníkom pri chudnutí. Kešu oriešky sú veľmi sýte a v žalúdku sa dlho vstrebávajú, takže nebudete tak skoro hladní. Sú ideálne ako súčasť raňajok alebo aj ako zdravá maškrta počas dňa.

Každý, kto zažil žlčníkový záchvat, by pravdepodobne potvrdil, že je to veľmi nepríjemná záležitosť, ktorú netreba opakovať. Medzi potraviny povolené pri žlčníkovej diéte patria práve kešu oriešky.

Vďaka tomu, že kešu orechy dokážu eliminovať prítomnosť zlého cholesterolu, zabraňujú aj vzniku žlčových kameňov. Kamene vznikajú pri nadbytku cholesterolu v žlči. Cholesterol pôsobí na žlč ako lepidlo a vytvára akúsi hrudku, inými slovami kameň.

Čo kešu orechy obsahujú?

Kešu oriešky obsahujú mnoho zložiek, ktoré naše telo potrebuje, alebo v mnohých prípadoch doslova vyžaduje. Ide o hlavné makroživiny, ktorými sú tuky, sacharidy a bielkoviny. Potom sú tu minerály alebo vitamíny.

Najdôležitejšie zložky kešu orechov sú:

Udržuje silné svaly a kosti, podporuje kardiovaskulárny systém a nervovú činnosť, znižuje krvný tlak a má pozitívny vplyv na trávenie.

Dokáže regulovať hladinu krvného tlaku, má veľký vplyv na správnu funkciu svalov, podporuje funkciu obličiek a dokáže regulovať alergie.

Podporuje tvorbu energie v tele a s tým súvisí aj skutočnosť, že znižuje vyčerpanie a únavu. Má vplyv na normálnu funkciu nervového systému, podporuje funkciu svalov a primeraný rast svalov a okrem iného sa podieľa na procese delenia buniek. Uvádza sa, že dve hrste predstavujú približne 25 % denného príjmu horčíka.

Ovplyvňuje plodnosť, podieľa sa na imunitných funkciách organizmu a je zodpovedný za zdravé nechty, vlasy a pokožku.

Tento minerál je absolútne nevyhnutnou súčasťou krvného farbiva, hemoglobínu, pretože zabezpečuje prenos kyslíka do všetkých telesných buniek.

Zinok podporuje reprodukčné orgány, ovplyvňuje kvalitu pokožky a vlasov a má vplyv na správnu funkciu imunitného systému.

Dohliada na správnu zrážanlivosť krvi, reguluje a podporuje funkciu pečene a pomáha telu pri vstrebávaní vápnika. Uvádza sa, že približne jedna hrsť týchto orechov zodpovedá až 12 % odporúčanej dennej dávky vitamínu K.

Pôsobí ako antioxidant, takže chráni telo pred účinkami voľných radikálov. Pôsobí proti starnutiu, znižuje krvný tlak a pomáha pri hojení rán.

Ide o nepostrádateľný rad vitamínov, ktoré podporujú správne fungovanie nervového systému, udržiavajú dobré psychické zdravie, dodávajú energiu a mnoho ďalšieho.

Aké druhy kešu poznáme?

Možno vás to prekvapí, ale aj kešu orechy majú svoje vlastné druhy. Možno si to všimnete aj v obchode, keď si pôjdete pre svoju dávku zdravia.

Kvalita kešu sa označuje písmenom a veľkosť číslom. Ak to veľmi zovšeobecníme, čím nižšie číslo, tým väčšie kešu – taká nepriama úmera.

  • WW, W (White Wholes) – tieto kešu majú celé jadrá, minimálne povrchové chyby a sú hutné, maslové.
  • SW (Scorched Wholes) – ide o chrumkavejší typ orechov hnedšej farby.

Aké sú veľkosti kešu?

Ako sme uviedli vyššie, veľkosť kešu je určená číslom. Najbežnejšie na trhu sú:

  • W180 – alebo tiež „kráľovské“. Ide o najväčšie kešu oriešky, ktoré sa dajú kúpiť, a ich konzumácia je naozaj gurmánskym zážitkom.
  • WW320 – toto je pravdepodobne najbežnejší druh, ktorý si môžete dopriať.
  • W450 – tieto kešu sú najmenšie a cenovo najdostupnejšie.

Ako skladovať kešu?

Pri kešu orieškoch je dôležité, aby sa do nich nedostali mole. Tieto malé“motýle“ radi vliezajú do orechov a ak sa tam dostanú, môžete všetko vyhodiť.

Ako teda na to?

Ideálne je skladovať kešu oriešky na tmavom mieste s nižšou teplotou. Na teplom mieste môžu žltnúť. A jeden zaujímavý tip – kešu orechy môžete bez problémov skladovať v mrazničke, kde vydržia až rok.

Na čo si dať pozor?

Dávajte si pozor na konzumáciu kešu orechov večer. Aj keď sú zdravé, obsahujú veľa tuku a pomerne veľa sacharidov, ktoré vášmu telu v noci nemusia robiť dobre.

Ak sú orechy zle skladované, môžu žltnúť a následne sa stať úkrytom pre nežiaduce parazity.

Koľko kešu konzumovať?

Všetko s mierou – asi ako pri všetkom. Odporúča sa zjesť približne 1 hrsť orechov denne, najlepšie v surovej, nespracovanej forme.

1. miesto

GRIZLY Kešu Natural ww240 Super premium

Orientačná cena za 1 kg: 13 €

Toto kilové balenie prírodných kešu orechov má kvalitu a veľkosť WW240, čo znamená, že orechy sú nadpriemerne veľké a majú bielu farbu. Toto konkrétne balenie je pomerne šikovne vymyslené, pretože je znovu uzatvárateľné.

Tieto kešu oriešky od spoločnosti Grizly majú krémovú štruktúru a mierne sladkú chuť.

Toto kilové balenie stojí približne 13 eur.

2. miesto

Kešu obrie WW180 natural

Orientačná cena za 1 kg: 17 €

Ako už napovedá názov, ide o najväčšie jadrá kešu orechov dostupné na trhu. Sú vo svojej naturálnej forme, takže si ich môžete vychutnať len tak, v ich prirodzenom stave, alebo ich opiecť so soľou či karamelom. Sú krásne snehobiele, chrumkavé a majú hustú maslovú chuť.

Jeden kilogram týchto orechov vás vyjde približne 17 eur.

3. miesto

Kešu orechy údené

Orientačná cena za 1 kg: 20 €

Tieto kešu oriešky sú v údenej forme a sú ideálne na večer s priateľmi ako výborná chuťovka. Kešu orechy výrobca praží horúcim vzduchom, a preto neobsahujú extra tuk. Táto úprava v kombinácii s dymovou vôňou a jemným solením je veľmi výrazná a lahodná.

Môžete ich ochutnať v balení 500 g za cca 10 eur alebo 1 000 g za približne 20 eur.

4. miesto

GRIZLY Kešu Natural ww320 Premium

Orientačná cena za 1 kg: 12 €

Tieto natural orechy W320 nie sú pražené ani solené. Naopak, sú vo svojej prirodzenej podobe. Majú vysokú kvalitu a nadštandardnú veľkosť. Tieto orechy sú krémové a jemné.

Môžete ich kúpiť v 500 g balení za necelých 7 eur alebo ako kilové za približne 12 eur.

5. miesto

GRIZLY Kešu pražené solené

Orientačná cena za 1 kg: 16 €

Kilové balenie pražených solených kešu orieškov od spoločnosti Grizly, ktoré majú označenie WW320 a obsahujú približne 1,5 % soli. Tieto kešu oriešky pochádzajú z Indie a k vám domov sa dostanú buď v znovu uzatvárateľnom PP obale, alebo vo vákuovom PP obale.

Kilogramové balenie vás vyjde približne 16 eur.

6. miesto

Kešu natural W320 (Afrika)

Orientačná cena za 1 kg: 12 €

Prírodné kešu orechy s označením W320 z Afriky. Sú lahodné, chrumkavé a dajú sa jesť samostatne alebo ako súčasť iných jedál, sladkých aj slaných.

Kilové balenie vás vyjde na zhruba 12 eur.

7. miesto

Kešu WW320 pražené solené

Orientačná cena za 1 kg: 20 €

Tieto kešu orechy sú pražené a solené. Ideálne sa hodia ako občerstvenie k vínu alebo ľahký snack počas dňa. Orechymajú označenie W320, majú vysokú kvalitu a nadštandardnú veľkosť. Sú krémové a veľmi striedmo solené, aby sa nepokazila ich prirodzená chuť.

Kúpiť si ich môžete v 200 g balení za približne 4 eurá a kilo orechov vás vyjde približne 20 eur.

8. miesto

Lifefood Kešu BIO RAW

Orientačná cena za 1 kg: 41 €

Kilové balenie bio raw kešu orechov od spoločnosti Lifefood, ktoré majú jemnú, takmer zamatovú konzistenciu a pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva v Indonézii. Obaly, v ktorých sa predávajú, sú 100 % kompostovateľné, neobsahujú plastové uzávery a sú ekologické vrátane etikety a potlače.

A koľko vás tieto orechy budú stáť? Kilogramové balenie stojí približne 41 eur.

9. miesto

Kešu orechy pražené v šupke

Orientačná cena za 1 kg: 21 €

Kešu orechy značky Farmland sú pražené spolu so šupkou a sú jemne solené. Pochádzajú z Vietnamu, kde majú dokonalé podmienky na pestovanie.

Sú ideálne ako snack na chrumkanie, pretože práve šupka dodáva kešu orechom unikátnu a originálnu chuť.

K dispozícii je 500 g balenie za necelých 11 eur a kilo týchto špeciálnych kešu orechov vás vyjde na približne 21 eur.

10. miesto

Grizly Kešu WW320 chilli-limetka

Orientačná cena za 1 kg: 18 €

Ak radi skúšate nové chute, vychutnajte si ochutené kešu orechy. Príchuť chilli a limetka dodávajú orieškom vyváženú sviežu a zároveň ľahko pálivú chuť. Kešu orechy sú značky Grizly, pochádzajú z Vietnamu a majú označenie WW320. Majú lahodnú maslovú sladkastú chuť.

Tieto orechy si môžete vychutnať samotné ako snack napríklad k vínu, ale hodia sa aj na rýchlu desiatu alebo dochutenie šalátov, omáčok či príloh.

Tento výrobok je v znovu uzatvárateľnom PP obale alebo vo vákuovanom PP obale, takže sa zachovajú všetky kvality a vlastnosti orechov.

500 g balenie stojí zhruba 9 eur, takže jeden kilogram ochutených kešu orechov vás vyjde na cca 18 eur.

Záver

Kešu oriešky môžu slúžiť ako skvelá náhrada nezdravých čipsov alebo sladkostí. Ich chuť vás poteší a ich konzistencia vás príjemne zasýti. Ak si ich dáte ako súčasť obilnej kaše na raňajky alebo samostatne na desiatu počas dňa, nič nepokazíte. A ak sa vám ich nechce jesť v prirodzenej forme, nevadí, pretože kešu oriešky dokážu v kuchyni doslova čarovať. Sú skvelou prísadou do koláčov, zákuskov, omáčok namiesto syra a mnohých ďalších variácií.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Obličkovec západný

[2] Healthline (ENG): Are Cashews Good for You? Nutrition, Benefits, and Downsides

[3] Healthline (ENG): Are Cashews Nuts?

[4] PubMed Central (ENG): Cashew nuts (Anacardium occidentale L.) decrease visceral fat, yet augment glucose in dyslipidemic rats

[5] Food and Drug Administration – FDA (ENG): Nuts, cashew nuts, raw – nutrients

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».