Mumio – recenzie, účinky a ktoré je najlepšie?

Čo je to mumio alebo shilajit, aké má účinky a kde ho kúpiť? Ako si vybrať najlepšie mumio? Prečo tento výživný zázrak prijímať?

TOP  1. miesto

Jarrow Shilajit Fulvic
acid complex

Orientačná cena: 23 €

Kvalitné rastlinné kapsuly obsahujú čistený štandardizovaný extrakt obsahujúci najmenej 60 % komplexu kyseliny fulvovej.

2. miesto

Salvia Paradise
Shilajit Mumio

Orientačná cena: 22 €

Praktické veľké balenie so 120 bylinnými kapsulami v ekologickej sklenenej fľaši od českej rodinnej firmy Salvia Paradise.

3. miesto

Natural Medicaments Mumio

Orientačná cena: 10 €

Balenie 90 kapsúl od českej značky Natural Medicaments s dôrazom na kvalitu spracovania a starostlivý výber prírodných zložiek.

Desať najlepších doplnkov mumia

Čo je to mumio?

Mumio alebo tiež horská živica, slzy hôr alebo shilajit je hustá a lepkavá látka, ktorá pripomína decht. Mumio má zvyčajne širšiu škálu farieb, od bielej po hnedú, a pochádza z horských jaskýň v oblasti strednej Ázie.

Za najkvalitnejšie sa považuje mumio pochádzajúce z Kirgizska. Mumio sa používa v ajurvéde, ale pomaly sa dostáva aj do Európy. Jeho zloženie je veľmi rôznorodé. Obsahuje vitamíny skupiny B (B2-riboflavín, B6-pyridoxín, B12-kyanokobalamín), minerálne látky (fosfor, vápnik, sodík, draslík, železo, meď, horčík), stopové prvky (napr. kobalt, mangán, selén, molybdén), organické a mastné kyseliny alebo veľké množstvo aminokyselín (arginín, fenylalanín, metionín atď.) a mnoho ďalších látok.

Je zaujímavé, že nie je presne známe, či je mumio látka živočíšneho alebo geologického pôvodu. Vedci však už určili chemický vzorec mumia, ktorý zahŕňa jeho organickú aj anorganickú zložku. Ďalšou jedinečnou vlastnosťou tejto látky je stopový obsah včelieho jedu, takže ľudia alergickí na včelie produkty by sa mali mať na pozore.

Mumio je klasifikované ako adaptogén, pretože jeho účinok je skutočne komplexný. Podporuje nešpecifickú imunitu a obranyschopnosť, pomáha pri hojení zlomenín, rezných rán (všeobecne podporuje regeneráciu tkanív) a podobne, pri ochoreniach horných dýchacích ciest, paradentóze, únave, posilňuje kosti a pomáha pri zápalových procesoch v tele.

Mumio sa vyznačuje najmä výnimočnou biologickou dostupnosťou, čo znamená, že telo je schopné absorbovať vo veľkej miere všetky účinné látky, ktoré obsahuje.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Aké má mumio účinky?

Mumio je veľmi účinným pomocníkom v boji za naše dobré zdravie. Už tisíce rokov sa v ajurvéde používa na celkové fyzické posilnenie, proti procesu starnutia, na stabilizáciu hladiny cukru v krvi, na zvýšenie libida, hojenie rán, hojenie močových ciest, omladenie, zvýšenie mozgovej činnosti, zlepšenie potencie, na hojenie kostí, regeneráciu obličiek, posilnenie imunitného systému, pri artritíde, artróze, vysokom krvnom tlaku, chudnutí a na liečbu mnohých ďalších ochorení.

Táto rastlina môže zlepšiť pamäť a dokáže stimulovať stres. Má priaznivý vplyv na imunitný systém a znižuje chronickú únavu.

Mumio môže skrátiť čas potrebný na regeneráciu pri poraneniach svalov, kostí a nervov. Má tiež veľmi priaznivý vplyv na vlasy, cievy, posilňuje kosti alebo zuby. Podporuje prenikanie minerálov, najmä vápnika, fosforu a horčíka, do svalového tkaniva a kostí. Používanie Mumia vedie k obnove vitality.

Ako je známe, afrodiziaká sú prípravky na zvýšenie túžby po sexuálnom zážitku. Zlepšujú prekrvenie orgánov v malej panve.

A presne to mumio robí. Zvyšuje energiu, silu a sexuálnu energiu. Lieči neplodnosť.

Mumio reguluje hladinu cukru v krvi. Znižuje zrážanlivosť krvi, reguluje krvný tlak, čistí krv a chráni pred krvácaním z nosa. Veľkou výhodou je, že zvyšuje počet červených krviniek pri anémii.

Mumio má vynikajúci účinok na fyziologickú funkciu prostaty a močového mechúra. Má mierny močopudný účinok.

Mumio odbúrava tuky, cholesterol a udržuje štíhle telo v kondícii. Posilňuje funkciu žlčníka a pečene a podporuje normálnu funkciu tráviaceho traktu.

Pôsobí pri menštruačných problémoch a silnom menštruačnom krvácaní.

Zistilo sa, že Mumio má protinádorové účinky a zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie.

Pretože je to dar prírody, ktorý nášmu telu poskytuje mnoho prospešných látok. Je to veľmi zaujímavý koncentrát minerálov a stopových prvkov. Nájdeme tu pomerne veľa vápnika, horčíka, draslíka, fosforu, ale aj železa, zinku, síry, selénu, mangánu a molybdénu.

Je vedecky dokázané, že forma viazania minerálov v mumiu je veľmi jedinečná a pre telo prospešná, pretože sa veľmi dobre vstrebávajú.

Čo obsahuje mumio?

Vitamíny skupiny B sú veľmi dôležité pre dobrú pleť, zdravie očí, správnu funkciu srdca a krvotvorbu.

Najdôležitejšou úlohou vitamínu D je vstrebávanie vápnika a fosforu z čreva do krvi, kde udržiava optimálne hladiny týchto minerálov a pomáha ich prenášať do kostí a iných orgánov.

Mastné kyseliny sú dôležité pre správnu funkciu, rast a vývoj mozgu. Môžu znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Vápnik je základným stavebným prvkom kostí, zubov a všetkých ľudských tkanív.

Tento minerál sa podieľa na premene cukrov, tukov a bielkovín na prenos energie. Spolu s vápnikom tvorí hlavnú zložku kostí a zubov. Zabezpečuje tiež udržiavanie pravidelného srdcového rytmu a je potrebný aj pre mozog a nervové tkanivo vo všeobecnosti.

Sodík umožňuje prestup kyslíka a živín cez bunkové steny a je nevyhnutný pre správnu funkciu svalov a nervov.

Horčík pomáha pri bolestivom svalovom napätí, má účinok proti kŕčom a je dôležitý pre normálnu funkciu nervov a svalov.

Tento minerál znižuje krvný tlak a riziko kardiovaskulárnych ochorení, chráni obličky a znižuje riziko vzniku obličkových kameňov, slúži ako prevencia cievnych a mozgových príhod a pomáha predchádzať cukrovke.

Okrem iného sa podieľa na stavbe kostí a funkcii centrálneho nervového systému. Je súčasťou kolagénu, bielkoviny, ktorá je dôležitou súčasťou kože, kostí a spojivového tkaniva.

Mangán má pozitívny vplyv na správnu funkciu pohlavných žliaz, podporuje funkciu mozgu a stavbu kostí, znižuje únavu a zlepšuje pamäť.

Zinok je základný prvok, ktorý podporuje rast. Najviac sa vyskytuje vo svaloch, kostiach a pečeni. Optimálna hladina zinku v tele pomáha udržiavať rovnováhu imunitného systému a má pozitívny vplyv na metabolizmus bielkovín a sacharidov.

Tento prvok zohráva dôležitú úlohu pri prevencii zubného kazu a jeho prítomnosť zvyšuje tvrdosť zubnej skloviny.

Pre koho je mumio vhodné?

Mumio je vhodné pre každého, kto chce mať silnú imunitu a vyvážené množstvo všetkých živín v tele.

V skutočnosti možno túto rastlinu považovať za univerzálneho pomocníka pri mnohých ochoreniach. Ak si nie ste istí, skúste sa poradiť s lekárom, ajurvédskym lekárom alebo nutričným terapeutom.

Nežiaduce účinky

Zatiaľ neboli zistené žiadne negatívne vedľajšie účinky. Mumio má obranno-adaptogénne vlastnosti a nie je jedovaté ani pri dlhodobom užívaní. Nemá negatívny vplyv na srdce a cievne orgány, nepodporuje rast nádorov a nespôsobuje poškodenie plodu ani potrat v tehotenstve.

Samozrejme, je dôležité vždy dodržiavať dávkovanie, pretože pri požití veľmi vysokej dávky môže mumio zvýšiť hladinu kyseliny močovej, čo môže viesť k zvýšeniu hladiny žlče, čo môže viesť k ďalším problémom.

1. miesto

Jarrow Shilajit Fulvic acid complex

Orientačná cena: 23 €

Kalifornská značka Jarrow Formulas je na trhu už 40 rokov a pri vývoji svojich produktov vychádza z podrobného klinického a vedeckého výskumu, aby zabezpečila ich maximálnu kvalitu a účinnosť. Ak vám biohacking nie je cudzí, táto značka je pre vás.

Tento produkt obsahuje čistený štandardizovaný extrakt z mumia, ktorý obsahuje viac ako 60 % kyseliny fulvovej. Ten účinne spolupracuje s koenzýmom Q10 v mitochondriách a podporuje produkciu energie v mozgu a svalovom tkanive počas cvičenia.

A aké je odporúčané dávkovanie? Užívajte jednu kapsulu 1 – 2x denne počas jedla alebo podľa odporúčania lekára.

Balenie obsahujúce 30 bylinných kapsúl vás vyjde na menej ako 23 eur.

2. miesto

Salvia Paradise Shilajit Mumio

Orientačná cena: 22 €

Salvia Paradise bola založená v roku 2008 a je to rýdzo česká rodinná firma, ktorá dováža a šetrne spracováva len tie najkvalitnejšie rastliny. Dokonalým dôkazom je tento ich produkt, Shilajit mumio, ktorý obsahuje 480 mg mumia v jednej vegánskej kapsule bez laktózy a lepku.

Mumio je známe už viac ako 3 000 rokov a jeho účinky sú rozmanité. Dnes sa používa na podporu zdravých kĺbov, kostí, imunitného a reprodukčného systému, funkcie močových ciest alebo trávenia. Odporúča sa používať ženám na pohodlnú menštruáciu. Pôsobí tiež ako antioxidant, takže má účinky proti starnutiu a udržiava dôležité mentálne a kognitívne funkcie.

Odporúča sa užívať 1 – 2 kapsule raz denne a vždy 20 minút pred jedlom.

Ekologické sklenené balenie obsahuje 120 bylinných kapsúl a stojí približne 22 eur. 

3. miesto

Natural Medicaments Mumio

Orientačná cena: 10 €

Česká značka Natural Medicaments je na trhu od roku 2002. Filozofiou značky je komplexný pohľad na zdravie a starostlivosť z pohľadu prírodnej, holistickej a alternatívnej medicíny. Preto sú výrobky tejto značky prírodné, len s nevyhnutným minimom prísad. Hlavný dôraz kladie na kvalitu spracovania, spoluprácu so skúsenými a erudovanými odborníkmi a starostlivý výber prírodných zložiek.

Balenie Mumia obsahuje 90 tabliet a užíva sa jedna denne. Tento produkt je možné zakúpiť od 10 eur.

4. miesto

Shilajit Mumio Hepatica

Orientačná cena: 11 €

Hepatica je dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť na trhu s doplnkami stravy so sídlom v Poľsku. Založil ju cestovateľ, vedecký pracovník, fytoterapeut, naturoterapeut, ktorý získal svoje skúsenosti a vedomosti počas dlhoročnej práce v niekoľkých úspešných spoločnostiach zaoberajúcich sa prírodnými produktmi. Viac ako 10 rokov tu zastával pozíciu vedúceho výskumu a vývoja.

Mumio od tejto značky je možné zakúpiť vo forme kapsúl, ktorých je 90 v balení. Cena výrobku sa pohybuje okolo 11 eur.

5. miesto

Swanson Shilajit Extrakt

Orientačná cena: 12 €

Popredná americká značka Swanson pôsobí na trhu od roku 1969 a jej portfólio zahŕňa viac ako 26 000 výrobkov vysokej kvality a prírodného zloženia, ktoré sú certifikované podľa Good Manufacturing Practice alebo GMP. Výrobky tejto značky sú zároveň pomerne cenovo dostupné, čo je ďalšia významná výhoda.

Tento výživový doplnok obsahuje 400 mg extraktu zo shilajitu v jednej kapsule, ktorý obsahuje 5 % kyseliny fulvovej. Pôsobí ako účinný antioxidant a adaptogén, pomáha posilňovať imunitu, pôsobí proti starnutiu a podporuje zdravé fungovanie tráviaceho, reprodukčného a močového systému. Pomáha tiež zlepšiť menštruáciu.

Odporúča sa užívať jednu kapsulu denne s vodou.

Balenie 60 bylinných kapsúl sa dá kúpiť za menej ako 12 eur.

6. miesto

Pharma Activ Mumio Shilajit

Orientačná cena: 13 €

Tento doplnok stravy od spoločnosti Pharma Activ obsahuje 200 mg extraktu z Mumia v jednej kapsule. Okrem toho, že stimuluje celý ľudský organizmus, je vynikajúci pre dobré fungovanie kostrového systému, pretože vedie k tvorbe vápnika v kostiach.

A keďže koncentrácia vápnika v kostiach sa u starších ľudí znižuje, tento produkt je vhodný najmä pre nich alebo pre všetkých, ktorí utrpeli akúkoľvek zlomeninu a iné zranenia. Ocenia ho však aj oslabení a vyčerpaní jedinci, ktorých organizmus potrebuje povzbudenie.

Dospelým sa odporúča užívať 1 kapsulu raz alebo dvakrát denne, vždy s dostatočným množstvom vody.

Balenie obsahujúce 60 kapsúl bez lepku a laktózy stojí približne 13 eur.

7. miesto

TML Mumio čisté

Orientačná cena: 8 €

Spoločnosť TML pôsobí na českom trhu od roku 1997 a zameriava sa na vyhľadávanie a dovoz čisto prírodných produktov z celého sveta, ktoré sú založené na tradičnom liečiteľstve. Ide najmä o bylinné doplnky stravy, ale aj kozmetiku, čaje, sladkosti a iné výrobky.

Tieto zlaté tablety MUMIO obsahujú iba čisté mumio stlačené v dávkovači a balené v jednotlivých vrecúškach. Neobsahujú žiadne pridané látky a pochádzajú z Kirgizska. Sú užitočné najmä pri oslabení organizmu, ktorý posilňujú a dodávajú mu vitalitu. Prispievajú tiež k silným a zdravým kostiam.

Tablety MUMIO gold sa odporúčajú užívať počas 3 – 4-týždňovej liečby, jednu tabletu denne. Toto sa môže opakovať po 4 mesiacoch.

Balenie 30 tabliet stojí približne 8 eur.

8. miesto

Pharma Activ Shilajit Mumio Altai

Orientačná cena: 16 €

Shilajit Mumio Altai od spoločnosti Pharma Activ je prémiový doplnok stravy, ktorý má vysoký obsah mumia v jednej kapsule, konkrétne 583 mg, a je spracovaný z mimoriadne kvalitného mumia z jaskýň v Himalájach.

Jeho hlavnou schopnosťou je podporovať vyčerpaný organizmus viacerými spôsobmi. Pozitívne ovplyvňuje kosti, kĺby, trávenie, menštruáciu, psychiku, kognitívne funkcie, močový a reprodukčný systém. Prispieva tiež k omladeniu a stabilizuje hmotnosť.

Pokiaľ ide o užívanie, stačí jedna kapsula raz denne, ktorá by sa mala dostatočne zapiť vodou. Neprekračujte túto dávku.

A koľko stojí Shilajit Mumio Altai? Balenie 60 kapsúl sa dá kúpiť za približne 16 eur.

9. miesto

Pharma Activ Mumio

Orientačná cena: 11 €

60 kapsúl sa dá kúpiť za zhruba 11 eur a odporúčaná denná dávka je 1 – 2 tablety s vodou.

Mumio vyrába značka Pharma Activ, ktorá je dcérskou spoločnosťou izraelského koncernu Maabarot Ltd., ktorý združuje spoločnosti zaoberajúce sa výrobou produktov v oblasti zdravej výživy a zdravého životného štýlu a ktorý je vo svojej krajine a oblasti produkcie na vedúcej pozícii.

10. miesto

Dr. Popov Mumio

Orientačná cena: 13 €

Toto 100 % prečistené mumio od českej značky Dr. Popov pochádza z Ruska a odporúča sa užívať najmä v obdobiach, keď je vaša imunita zaťažená, napríklad na jeseň a na jar. Je to prírodný adaptogén a multiminerál, ktorý v sebe ukrýva množstvo minerálov, stopových prvkov a aminokyselín. Okrem podpory organizmu má priaznivý vplyv na duševnú pohodu, a preto pomáha telu bojovať proti stresu. Prispieva tiež k zdravým kostiam a reguluje hladinu cukru a tuku v tele.

Pre ešte lepšie výsledky sa odporúča užívať ho spolu s ďalším známym produktom tejto značky, ktorým je Psyllium Dr. Popova. Pokiaľ ide o dávkovanie mumia, ideálne je užívať 1 tabletu denne vždy po jedle a tento postup dodržiavať 1 mesiac. Potom si musíte dať mesiac pauzu a potom môžete celý proces zopakovať.

A koľko tento produkt stojí? 60 tabliet asi 13 eur, 30 tabliet približne 10 eur.

Záver

Aj keď sa mumio radí skôr medzi menej známe doplnky stravy, určite stojí za to sa s ním zoznámiť. Jeho úplne prírodné zloženie dokáže telu poskytnúť všetko, čo potrebuje, a to tou najlepšou formou – prirodzenou. Ak si nie ste istí, či je tento produkt pre vás vhodný, skúste sa poradiť s odborníkom. Keďže mumio je ajurvédsky liečebný nástroj, určite vám poradí ajurvédsky lekár alebo terapeut.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Mumio

[2] Bakalářská práce (CZ): Mumio, doplněk stravy

[3] Healthline (ENG): Benefits of Shilajit

[4] PubMed Central (ENG): Shilajit: A panacea for high-altitude problems

[5] PubMed Central (ENG): Shilajit: A Natural Phytocomplex with Potential Procognitive Activity

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».