Chlorella – recenzie, účinky, skúsenosti a ktorá je najlepšia?

Čo je to chlorella, aké sú jej účinky a kde chlorellu kúpiť? Ako si vybrať najlepšiu chlorellu? Prečo túto výživnú riasu prijímať?

TOP  1. miesto

Nástroje Zdravia Chlorella extra BIO

Orientačná cena: 20 €

Veľké balenie kvalitnej chlorelly (1 200 tabliet) z ekologického hospodárstva.

2. miesto

Blendea
Supergreens

Orientačná cena: 18 €

5 zelených superpotravín vrátane chlorelly v organickej kvalite.

3. miesto

MycoMedica
BIO Chlorella

Orientačná cena: 29 €

Množstvo tabliet chlorelly v BIO kvalite (1 200 tabliet v balení).

Desať najlepších produktov chlorelly

Čo je to chlorella?

Chlorella sa v posledných rokoch právom stala veľmi populárnou. Je to totiž taký malý zelený zázrak.

Ide o rod sladkovodných jednobunkových rias, ktoré sú známe od roku 1890. Názov chlorella je odvodený z gréckeho slova „chloros“, čo znamená zelený, a latinskej prípony „ella“, teda malý.

Táto zelená „potvorka“ sa zaraďuje medzi zelené potraviny. Jej jedinečnosť spočíva v tom, že ponúka veľmi významnú nutričnú hodnotu, ktorú nenájdete v žiadnej inej potravine. Je neuveriteľné, že jediná tableta obsahuje milióny buniek chlorelly, ktoré prispievajú k hojeniu a regenerácii vášho tela.

Táto riasa sa v súčasnosti cielene pestuje v teplých klimatických oblastiach a následne sa distribuuje do celého sveta.

A čo presne vďaka Chlorelle dostaneme do nášho tela? Bielkoviny, zdravé tuky a sacharidy, vlákninu, chlorofyl, vitamíny, antioxidanty a minerály. Môže tiež obsahovať látky účinné proti baktériám, hubám, nádorom a vírusom a môže urýchľovať hojenie poškodeného tkaniva.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Aké má chlorella účinky?

Má ich naozaj veľa. S trochou nadsázky možno povedať, že na Chlorellu nie je nikdy neskoro ani príliš skoro.

Táto riasa dokáže skutočne zbaviť telo škodlivých látok a odvádzať ich z neho von. Nájdeme v nej látky, ktoré počas cesty tráviacim traktom viažu ťažké kovy, toxíny a iné škodliviny a vylučujú ich z tela spolu so stolicou. Tým sa náhle zrýchli metabolizmus a zlepší sa celkový proces trávenia.

Detoxikácii organizmu by sa však mali vyhnúť tehotné alebo dojčiace ženy, malé deti alebo ľudia s akútnymi infekčnými ochoreniami.

Vedci v Južnej Kórei zistili, že 8 týždňov užívania chlorelly výrazne posilňuje imunitu. Krátkodobé užívanie doplnkov stravy s chlorellou môže zdravým ľuďom „nakopnúť“ imunitu a pomôcť pri liečbe zápalov.

Až 60 % chlorelly tvoria bielkoviny. Obsahuje 18 – 22 známych aminokyselín, čo z nej robí skutočne kompletnú bielkovinu. A to až na takej úrovni, že je porovnateľná s mäsom, rybami alebo vajcami. V skutočnosti sa bielkoviny z týchto potravín považujú za sekundárne, čo znamená, že aminokyseliny boli premenené na bielkoviny, aby sa vytvorila štruktúra mäsa alebo vajec. Po konzumácii tejto potravy musí naše telo rozložiť bielkoviny na aminokyseliny a potom ich použiť na zostavenie bielkovín, ktoré ľudské telo potrebuje.

A práve v tom spočíva výhoda tejto riasy, pretože Chlorella ponúka taký komplex bielkovín, aký v strave nenájdete. A práve kvalitné bielkoviny, vláknina a schopnosť viazať toxíny sú nevyhnutné pre správny proces trávenia.

Chlorella obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny a CGF (Chlorella Growth Factor), ktorý umožňuje veľmi rýchly rast chlorelly. Táto schopnosť pomáha pri rýchlejšej obnove nervových tkanív tela a napomáha tvorbe nových buniek. Vďaka tomu je ideálnym prostriedkom pre mozog a nervový systém.

Plesne môžu spôsobiť skutočne nebezpečné situácie a vážne zdravotné problémy. Tieto organizmy majú mikroskopickú veľkosť, dýchajú kyslík a vylučujú oxid uhličitý. K životu nepotrebujú svetlo a môžu žiť až niekoľko tisíc rokov. Bohužiaľ, niektoré druhy nemožno zničiť bodom varu alebo extrémnym chladom.

Ako zistíte, či máte v tele plesne? Medzi príznaky patrí práve viditeľná pleseň na chodidlách (medzi prstami, pod nechtami), popraskaná koža na pätách a popraskaná koža okolo nechtov, biely povlak na jazyku, zapáchajúci dych, boľavé kútiky, nadváha, únava, vaginálny zápal, svrbenie okolo konečníka, alergie, astma, ekzémy, časté infekcie, tráviace problémy alebo potravinová intolerancia.

Pomôcť nám dokáže práve chlorella. Pôsobí protizápalovo, zabraňuje množeniu plesní a vďaka vláknine mechanicky čistí črevá. Má zásadité pH a je prebiotická, takže znepríjemňuje život plesniam a kvasinkám. Chlorella odvádza z tela aj mykotoxíny.

Obsahuje širokú škálu vitamínov, minerálov, stopových prvkov a 60 % obsahu tvoria bielkoviny. Chlorella zároveň obsahuje aj 19 aminokyselín, chlorofyl, CGF, chlorelín, sporopolleín a 10-krát viac betakaroténu ako mrkva.

Je dokázané, že chlorella obsahuje vysoké percento mastných kyselín, ktoré čistia naše cievy, znižujú množstvo cholesterolu v krvi, a tým znižujú možný výskyt aterosklerózy.

Vedecký výskum Chlorelly dokazuje, že stimuluje produkciu interferónu (imunitného faktora) v tele, ktorý má schopnosť bojovať proti rakovine. Okrem toho laboratórne štúdie naznačujú, že obsiahnuté glykoproteíny majú priamy protinádorový účinok.

Vysoký obsah železa v tejto riase podporuje tvorbu hemoglobínu, ktorý rozvádza kyslík do tkanív.

Chlorella a spirulina

Obe tieto riasy patria do skupiny zelených potravín, ktoré sú pre naše telo veľmi prospešné. Často sa tiež užívajú spoločne. Aby sme však predišli nedorozumeniam, nižšie sú opísané rozdiely.

Biologická klasifikácia
Chlorella je, ako už bolo spomenuté, sladkovodná riasa. Spirulina je sinica, ktorá rastie v sladkej aj slanej vode.

Farba
Chlorella má tmavozelenú farbu. Spirulina je mierne modrá.

Bunková stena
Bunkovú stenu chlorelly tvorí celulóza, ktorá je pre človeka nestráviteľná. Bunková stena spiruliny sa nemusí upravovať, pretože je pre človeka ľahko stráviteľná.

Živiny
Obe uvedené potraviny obsahujú veľké množstvo živín.
Chlorella obsahuje dvakrát viac chlorofylu ako spirulina. Je tiež významnou zásobárňou železa, vitamínu K, fosforu a ďalších látok. Obsahuje tiež rastový faktor CGF, ktorý sa stará o regeneráciu organizmu.
Spirulina posilňuje vitalitu organizmu a pozitívne ovplyvňuje aj rast svalovej hmoty. Obsahuje viac vitamínu B12 a bielkovín (až 70 %).

Pestovanie
Chlorella potrebuje čistý vzduch a čerstvú vodu. Spirulina potrebuje dostatok svetla a teplé podnebie.

Čo chlorella obsahuje

Je to silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov.

Tieto kyseliny sú veľmi dôležité pre udržanie hladiny cholesterolu v krvi.

Horčík má priaznivý účinok na nervovú a svalovú sústavu. Jeho nedostatok vedie ku kŕčom, podráždenosti, precitlivenosti.

Je základným prvkom krvotvorby a jeho nedostatok vedie k anémii.

Vápnik je základnou stavebnou látkou kostí, zubov a všetkých ľudských tkanív.

Vitamíny skupiny B sú veľmi dôležité pre dobrú pleť, zdravie očí, správnu činnosť srdca a krvotvorbu.

Tento vitamín slúži ako dôležitý antioxidant. Chráni bunkové membrány pred poškodením voľnými radikálmi.

„Céčko“ je pre telo nevyhnutné. Podporuje vstrebávanie ťažkých kovov, pôsobí ako antioxidant a vytvára kolagén, ktorý sa stará o zdravé ďasná, zuby, kosti a cievy.

Tento minerál pozitívne ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu, štítnu žľazu a správnu tvorbu a funkciu spermií.

Zinok je základný prvok, ktorý podporuje rast. Najviac sa vyskytuje vo svaloch, kostiach a pečeni. Optimálna hladina zinku v tele pomáha udržiavať rovnováhu imunitného systému a má pozitívny vplyv na metabolizmus bielkovín a sacharidov.

Metionín je esenciálna aminokyselina viazaná v mnohých bielkovinách.

Ide o organické zlúčeniny, ktoré sú nevyhnutné pre správne chemické procesy v tele.

Podporuje imunitný systém, má pozitívne účinky proti patogénnym baktériám, podporuje tvorbu hemoglobínu, pomáha pri hojení rán, hemoroidov a popálenín, má antioxidačné účinky, reguluje pohyb čriev a dodáva telu veľmi dôležité vitamíny K, C, kyselinu listovú, vápnik, železo, horčík, bielkoviny a mnoho ďalších benefitov.

Je to rastový faktor, ktorý podporuje regeneráciu tkanív, delenie a rast buniek, zvyšuje schopnosť likvidovať cudzie baktérie a má pozitívny vplyv na celkovú imunitu ľudského organizmu.

Chlorelín je prírodné antibiotikum.

Ide o unikátnu látku, vďaka ktorej je chlorella jedinečným detoxikačným prostriedkom

1. miesto

Nástroje Zdravia Chlorella extra BIO

Orientačná cena: 20 €

Česká značka Nástroje Zdravia je na trhu už viac ako 19 rokov a pýši sa prvotriednou kvalitou a používaním surovín z ekologického poľnohospodárstva. Svoje výrobky si vyrábajú sami, preto starostlivo kontrolujú celý výrobný proces, dôkladne testujú všetky výrobky a konzultujú ich účinky s najlepšími odborníkmi v tejto oblasti.

Chlorella extra bio sú tablety, ktoré obsahujú 100 % Chlorella vulgaris pôvodom z Číny v bio kvalite – v jednej tablete nájdete 250 mg tejto sladkovodnej riasy.

Na dosiahnutie maximálneho účinku sa odporúča užívať 3 – 5 tabliet 3-krát denne, optimálne vždy s jedlom. Dôležité je tiež poriadne zapiť tablety, najlepšie vodou.

Koľko tento produkt stojí? Máte na výber z troch možností. Najmenšie balenie 200 tabliet stojí okolo 6 eur, 400 tabliet stojí približne 10 eur, ale cenovo najvýhodnejšie je najväčšie balenie. 1 200 kusov vás vyjde na približne 20 eur.

2. miesto

Blendea Supergreens

Orientačná cena: 18 €

Od tejto značky si môžete zakúpiť kompletné supergreens potraviny, ktoré zahŕňajú zelený jačmeň, spirulinu, chlorellu, mladú pšenicu a mätu piepornú.

Blendea SUPERGREENS prášková zmes sa užíva denne rozpustená vo vode, ovocnej šťave alebo smoothie. Balenie Blendea (90 g) obsahuje až 30 jednorazových dávok. Zmes neobsahuje laktózu, lepok, pridaný cukor, konzervačné látky a sóju. Okrem toho je 100 % vegánska a ekologická.

Zloženie Supergreens je proporcionálne nasledovné: 30 % zelený jačmeň, 30 % mladá pšenica, 20 % spirulina, 15 % chlorella, 5 % mäta.

Zelený jačmeň pôsobí ako antioxidant. Vďaka obsahu vitamínov a minerálov prírodného pôvodu celkovo stimuluje organizmus.

Mladá pšenica má pozitívny vplyv na normálnu hladinu cukru v krvi a normálnu funkciu črevného traktu.

Spirulina pôsobí ako antioxidant, podporuje prirodzenú obranyschopnosť a vitalitu organizmu.

Chlorella, ako už viete, má schopnosť čistiť organizmus, podporuje normálnu funkciu pečene, pôsobí ako antioxidant a pôsobí aj v tráviacom trakte, kde podporuje normálnu funkciu čriev a prispieva k mikrobiálnej rovnováhe v črevách.

Mäta pieporná má priaznivý účinok na trávenie. Podporuje normálne trávenie, pôsobí proti nadúvaniu a má vplyv na normálnu funkciu dýchacieho systému.

Pomer chlorelly, spiruliny, zeleného jačmeňa a mladej pšenice je vyvážený tak, aby ste nemuseli užívať žiadne ďalšie podobné produkty.

Táto zmes sa dá kúpiť za približne 18 eur.

3. miesto

MycoMedica BIO Chlorella

Orientačná cena: 29 €

MycoMedica je česká rodinná spoločnosť založená v roku 2010. Okrem zelených superpotravín sa zaoberajú aj výrobou vitálnych húb.
BIO CHLORELLA od spoločnosti MycoMedica pochádza z ostrova Hainan v Juhočínskom mori. Pre svoj tropický charakter sa často označuje ako čínsky Havaj. Má veľmi čistý vzduch, dlhotrvajúce slnečné žiarenie a vodu bohatú na minerály, čo poskytuje optimálne podmienky na pestovanie kvalitnej suroviny.

Táto Chlorella obsahuje 1 200 tabliet a jej cena sa pohybuje okolo 29 eur.

4. miesto

Algae Chlorella Organic

Orientačná cena: 14 €

Značka Ekolife Natura, ktorá stojí za týmto produktom, je veľmi dynamická a úspešná slovinská spoločnosť, ktorá sa špecializuje na prémiové lipozomálne vitamíny, lipozomálne chelátové minerály a lipozomálne výživové prípravky overené klinickými štúdiami.

Spoločnosť bola založená v roku 2007 a jej zakladateľkami sú sestry, odborníčky na výživu Tjaša a Tajča Pavček.

Lipozomálne vitamíny od spoločnosti Ekolife Natura sú absolútnou špičkou z hľadiska vstrebávania a využitia v tele. Jedinečná technológia lipozómov umožňuje transportovať účinné látky priamo do buniek, takže vitamíny dosahujú v tele maximálny možný účinok.

Tento produkt, ktorý obsahuje 240 tabliet, je možné zakúpiť od 14 eur.

5. miesto

BrainMax Pure Chlorella BIO

Orientačná cena: 17 €

Značka BrainMax vyrába svoje produkty v Českej republike a z najkvalitnejších surovín. Dôkazom sú tablety Pure Chlorella, ktoré obsahujú 100 % chlorelly vulgaris z čínskych minerálnych vodných zdrojov. Tento výrobok má certifikát BIO, je raw a je vhodný pre vegetariánov a vegánov. Veľkým bonusom výrobku je, že obsahuje chlorellu, ktorej bunkové steny boli jemne narušené, čo má za následok oveľa lepšiu stráviteľnosť pre ľudský organizmus. Vďaka takémuto spracovaniu potom telo oveľa účinnejšie vstrebáva všetky obsiahnuté prospešné látky.

A aké je dávkovanie? Odporúča sa užívať 4 tablety 3-krát denne pred začatím jedla.

Balenie 1 000 tabliet vám pri vyššie uvedenom spôsobe užívania vydrží 250 dní a zaplatíte zaň približne 17 eur.

6. miesto

NOW Chlorella

Orientačná cena: 17 €

Americká značka NOW bola založená začiatkom 60. rokov minulého storočia v Chicagu. Postupom času sa stala jednou z najvýraznejších značiek v odvetví prírodných produktov a ponúka jedny z najrozsiahlejších prírodných produktov na trhu. Cieľom značky je uspokojiť potrebu zákazníkov po zdravej výžive ponukou cenovo dostupných a vysokokvalitných prírodných produktov.

Táto Chlorella obsahuje 120 tabliet a predajná cena sa pohybuje okolo 17 eur.

7. miesto

Raw Nutrients Greens

Orientačná cena: 28 €

Amazonia je významná austrálska spoločnosť, ktorá vyrába inovatívne výživové doplnky a zaväzuje sa používať prírodné ingrediencie v bio kvalite, ale dbá aj o planétu a udržateľnú výrobu. Ich produkt Raw Nutrient Greens obsahuje spirulinu, chlorellu, mladú pšenicu, mladý jačmeň, lucernu, kapustu, žihľavu, extrakt z púpavy, ostropestrec mariánsky a ďalšie prospešné zložky, ktoré sú zdrojom chlorofylu, vitamínu B12, prebiotík a stopových minerálov podporujúcich detoxikáciu organizmu a optimálnu funkciu pečene.

Prírodná vanilková a mätová aróma,  opuncia a výťažok zo stévie zaručujú lahodnú chuť, ktorá pozdvihne každý nápoj. Výrobok je absolútne čistý a neobsahuje lepok, pridaný cukor, konzervačné látky, mlieko, GMO ani iné umelé prísady.

A ako ho používať a dávkovať? Rozmiešajte 2 čajové lyžičky (približne 5 g) zmesi v 200 ml vody, rastlinného mlieka alebo iného nápoja. Neváhajte si ním vylepšiť aj svoje obľúbené zelené smoothie alebo raňajkovú smoothie bowl.

Koľko stojí táto zelená zmes? 120 g, teda 24 dávok tohto produktu vás vyjde na menej ako 28 eur.

8. miesto

Chlorella prášok BIO

Orientačná cena: 14 €

Slovinská značka Nature's Finest už viac ako 10 rokov ponúka 100 % prírodné produkty bez zbytočných prísad, ako sú umelé farbivá, konzervačné látky, zahusťovadlá atď. Svoje suroviny získava od malých a rodinných dodávateľov, čím podporuje fair trade a je tiež partnerom medzinárodnej siete environmentálnych organizácií Friends of the Earth, ktorá sa venuje riešeniu celosvetových problémov životného prostredia.

Ich chlorella v prášku je úplne prírodná, v bio kvalite a vhodná pre vegánov. Je skvelá na posilnenie imunity a celkové prečistenie organizmu. Ak trpíte nedostatkom železa, tento produkt je pre vás ideálny.

A ako používať prášok chlorelly Nature's Finest? Do zeleninovej alebo ovocnej šťavy sa odporúča pridať 3 – 10 g, čo zodpovedá 1 – 3 čajovým lyžičkám.

Za 125 g balenie zaplatíte približne 14 eur.

9. miesto

Chlorella ADVANCE

Orientačná cena: 18 €

Spoločnosť Advance Nutraceutics je na trhu už 11 rokov a vyrába prírodné prípravky na podporu zdravia. Svoje výrobky ponúka na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rumunsku, Slovinsku a Taliansku. Na výrobu používajú certifikované kvalitné suroviny a všetky produkty prechádzajú dôslednou vstupnou a výstupnou kontrolou.

Chlorella Advance je 100 % čistá bez prídavných látok a v BIO kvalite. Okrem toho získala certifikáty Organic Naturland a BIO CERES.

Jedna tableta obsahuje 200 mg chlorelly a neobsahuje žiadny lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu.

Odporúčané denné dávkovanie je dvakrát denne 5 až 10 tabliet. Noví užívatelia by mali začať užívať chlorellu dvakrát denne po 3 tablety a dávku postupne po týždňoch zvyšovať. Užívajte najlepšie 15 – 30 minút pred jedlom a zapite dostatočným množstvom vody, aspoň 200 ml.

Cena za balenie 1 000 tabliet je približne 18 eur.

10. miesto

Blendea Chlorella BIO Organic

Orientačná cena: 16 €

Spoločnosť Blendea zabezpečuje transparentné zloženie svojich produktov z tých najkvalitnejších ingrediencií, ktoré získava eticky a udržateľne. Tento výrobok obsahuje len 100 % chlorellu a žiadne farbivá či konzervačné látky. Neobsahuje sóju ani lepok a je vhodná pre vegánov.

Odporúčané denné dávkovanie je 3 až 6 kapsúl, ktoré je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody. Neprekračujte dennú dávku. Jedna kapsula obsahuje 500 mg prášku z chlorelly.

Táto chlorella podporuje trávenie, zmierňuje únavu, pôsobí ako silný antioxidant a prispieva k prirodzenej funkcii imunitného systému. Podporuje aj činnosť srdca a ciev.

Jedno balenie obsahuje 90 kapsúl a vystačí vám na 15 až 30 dávok. Jeho cena je približne 16 eur.

Záver

Ak máte pocit, že vaše telo potrebuje extra porciu výživy, siahnite po chlorelle. Nie nadarmo sa jej hovorí superpotravina. Tento druh sladkovodnej riasy obsahuje množstvo živín a je vynikajúcim zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov. Môžete ju konzumovať vo forme prášku rozmiešaného vo vode alebo vo forme tabliet. Často sa pridáva aj do zmesí iných zelených potravín, ako je spirulina alebo mladý jačmeň.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Chlorela

[2] Bakalářská práce (CZ): Potraviny nového typu tzv. superpotraviny

[3] Healthline (ENG): 9 Impressive Health Benefits of Chlorella

[4] Healthline (ENG): What’s the Difference Between Chlorella and Spirulina?

[5] PubMed Central (ENG): Chlorella vulgaris: A Multifunctional Dietary Supplement with Diverse Medicinal Properties

[6] PubMed Central (ENG): Chlorella (Chlorella pyrenoidosa) supplementation decreases dioxin and increases immunoglobulin a concentrations in breast milk

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».