Spirulina – recenzie, účinky, skúsenosti a ktorá je najlepšia?

Čo je to spirulina, aké má účinky a kde spirulinu kúpiť? Ako si vybrať najlepšiu spirulinu? Prečo tento výživný zázrak prijímať?

TOP  1. miesto

Nástroje Zdravia Spirulina extra BIO

Orientačná cena: 17 €

Skvelá spirulina od českej značky bohatá na množstvo aminokyselín a vitamínu B12, ktoré sa rýchlo vstrebávajú do tela. Vhodný doplnok pre vegetariánov a vegánov.

2. miesto

Salvia Paradise
Spirulina Hainan BIO

Orientačná cena: 21 €

800 tabliet vysoko kvalitnej spiruliny od Salvia Paradise v obale z organického skla. Posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a zvyšuje vitalitu.

3. miesto

Ekolife Natura – Algae Spirulina Organic

Orientačná cena: 10 €

Vysoko kvalitná spirulina od slovinskej značky Ekolife Natura využíva unikátnu technológiu, vďaka ktorej sa účinné látky dostanú priamo k bunkám.

Desať najlepších doplnkov spiruliny

Čo je to spirulina?

Spirulina je jednou z takzvaných „supergreen“ potravín, ktoré fungujú ako antioxidanty pre naše telo. A čo presne spirulina je? Z čisto biologického hľadiska ide o splývavé vláknité sinice. Vyskytujú sa najmä v tropických a subtropických vodách s vysokým pH. Úplne zámerne sa tieto sinice pestujú v Japonsku na výrobu vitamínových tabliet.

Spirulina je jednobunkový organizmus a na našej planéte existuje už niečo vyše 3,5 miliardy rokov. Neexistuje len jedna, naopak, je ich viacero druhov. Je veľmi prospešná pre naše telo, pretože obsahuje najmä vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, vitamín C, vitamín A, vitamín E a karotény. Obsahuje tiež veľké množstvo bielkovín, minerálov, stopových prvkov, bunkových solí, rastlinných živín a enzýmov, chlorofylu a ďalších prospešných farbív, ako je fykocyanín. Fykocyanín je modré až modrozelené farbivo, ktoré dodáva tejto sinici špecifickú modrastú farbu.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Aké má účinky?

Tento malý zelenomodrý zázrak dokáže regulovať hladinu cukru v krvi, krvný tlak a cholesterol. Dokáže zmierniť zápal a bolesť, má antioxidačné vlastnosti a chráni pred chorobami srdca, pečene a obličiek. Ďalšou výhodou je, že podporuje správnu funkciu imunitného systému, zlepšuje tráviace procesy a činnosť mozgu.

Spirulina dokáže tak veľa a je neuveriteľné, koľko sily sa skrýva v takom malom organizme.

Vďaka veľkému množstvu aminokyselín, ktoré spirulina obsahuje, funguje ako skvelá podpora mentálnej kondície u ľudí.

Vďaka vitamínom a vysokému obsahu vlákniny bojuje proti chronickej únave a dodáva energiu.

Spirulina obsahuje 10-krát viac betakaroténu ako mrkva.

Obsahuje polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Zvyšuje koncentráciu živín v tele, a tým znižuje pocit hladu.

Vyťahuje a absorbuje ťažké kovy, ktoré sú uložené v ľudskom tele.

Vďaka veľkému množstvu antioxidantov, ktoré spirulina obsahuje, sa zvyšuje produkcia protilátok a proteínov, ktoré bojujú proti infekciám.

Táto sinica obsahuje kyselinu ghama linolenovú, ktorá zmierňuje príznaky PMS.

Vďaka vysokému podielu železa a kyseliny listovej dochádza k zvýšeniu podielu červených krviniek.

Benefity spiruliny

Vedecká štúdia z roku 2008 potvrdila, že spirulina dokáže vďaka antioxidantom, ktoré obsahuje, zmierňovať zápaly v tele a eliminovať voľné radikály. Výskum tiež ukázal, že užívanie spiruliny chráni mozog pred degeneráciou a pomáha zvyšovať jeho produktivitu.

Spirulina má schopnosť harmonizovať žalúdok a stenu tenkého a hrubého čreva. Jej detoxikačný účinok pomáha vyplavovať ťažké kovy z tela. Ťažké kovy sú, bohužiaľ, takmer všade a je veľmi ťažké vyhnúť sa ich prítomnosti. Nachádzajú sa napríklad v hliníkových plechovkách, hliníkovej fólii, kovovom náradí a podobne. Medzi zdroje ťažkých kovov v potravinách patria herbicídy a pesticídy. Spirulina ich pomáha vyťahovať z centrálneho nervového systému, pečene a mozgu.

Keďže spirulina priaznivo pôsobí na zdravú funkciu orgánov a pokožky, vaše zdravie sa prejaví aj na pohľad. Budete vyzerať mlado a zdravo.

Naše telo si môže vyrábať vitamín A vďaka betakaroténu. Ako nám v tom môže pomôcť spirulina? Obsahuje veľké množstvo chlorofylu, ktorý pomáha v tele aktivovať enzýmy produkujúce vitamín E a K, ktoré podporujú premenu karoténov na spomínané „áčko“.

Ako sme už spomenuli, spirulina má veľmi priaznivý vplyv na trávenie a tráviaci trakt. Významnú úlohu zohráva napríklad pri liečbe antibiotikami, pretože podporuje rast Lactobacillus acidophilus.

Čo obsahuje spirulina?

Spirulina je podobne ako chlorella veľmi výhodná „potravina“, ktorú môžeme telu pravidelne dopriavať. 

A čo teda obsahuje?

Podporuje imunitný systém, pozitívne pôsobí proti patogénnym baktériám, podporuje tvorbu hemoglobínu, pomáha pri hojení rán, hemoroidov a popálenín, má antioxidačné účinky, upravuje stolicu a dodáva telu veľmi dôležité vitamíny K, C, kyselinu listovú, vápnik, železo, horčík, bielkoviny a mnoho ďalších benefitov.

Je to silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov.

Vitamíny skupiny B sú veľmi dôležité pre zdravie pokožky a očí, správnu činnosť srdca a krvotvorbu.

Tento minerál znižuje krvný tlak a riziko kardiovaskulárnych ochorení, chráni obličky a znižuje riziko vzniku obličkových kameňov, slúži ako prevencia cievnych a mozgových príhod a pomáha predchádzať cukrovke.

Vápnik je základným stavebným prvkom kostí, zubov a všetkých ľudských tkanív.

Je základným prvkom krvotvorby a jeho nedostatok vedie k anémii.

Mangán má pozitívny vplyv na správnu funkciu pohlavných žliaz, podporuje funkciu mozgu a stavbu kostí, znižuje únavu a zlepšuje pamäť.

Sodík umožňuje prestup kyslíka a živín cez bunkové steny a je nevyhnutný pre správnu funkciu svalov a nervov.

Zinok je základný prvok, ktorý podporuje rast. Najviac sa vyskytuje vo svaloch, kostiach a pečeni. Optimálna hladina zinku v tele pomáha udržiavať rovnováhu imunitného systému a má pozitívny vplyv na metabolizmus bielkovín a sacharidov.

Okrem iného sa podieľa na štruktúre kostí a funkcii centrálneho nervového systému. Je súčasťou kolagénu, bielkoviny, ktorá je dôležitou súčasťou kože, kostí a spojivového tkaniva.

Ide o organické zlúčeniny, ktoré sú nevyhnutné pre správne chemické procesy v tele.

Hlavnými makroživinami v našej strave sú bielkoviny, tuky a sacharidy. Bez nich sa nezaobídeme. Bielkoviny sú naozaj nevyhnutné. Tvoria plazmatické proteíny, ktoré sa používajú na obnovu a výstavbu buniek.

Ďalšou funkciou buniek je produkcia protilátok, ktoré nás chránia pred chorobami a zabezpečujú správne fungovanie našej imunity.

Tento vitamín slúži ako dôležitý antioxidant. Chráni bunkové membrány pred poškodením voľnými radikálmi.

„Céčko“ je pre telo nevyhnutné. Podporuje vstrebávanie ťažkých kovov, pôsobí ako antioxidant a vytvára kolagén, ktorý sa stará o zdravé ďasná, zuby, kosti a cievy.

A čo je ešte zaujímavé?

 • Obsahuje o 180 % viac vápnika ako plnotučné mlieko
 • Má o 100 % viac železa ako špenát
 • Má o 100 % viac betakaroténu ako mrkva
 • Má o 670 % viac bielkovín ako tofu
 • Spirulina má 31-krát viac fytonutrientov ako čučoriedky
 • 60-krát viac fytonutrientov ako špenát
 • 700-krát viac fytonutrientov ako jablká

Chlorella a spirulina

Obe tieto riasy patria do skupiny zelených potravín, ktoré sú pre naše telo veľmi prospešné. Často sa tiež užívajú spoločne. Aby sa však predišlo nedorozumeniam, rozdiely sú opísané nižšie.

Chlorella je, ako už bolo spomenuté, sladkovodná riasa. Spirulina je sinica, ktorá rastie v sladkej aj slanej vode.

Chlorella má tmavozelenú farbu. Spirulina je mierne modrá.

Bunkovú stenu chlorelly tvorí celulóza, ktorá je pre človeka nestráviteľná. Bunková stena spiruliny sa nemusí upravovať, pretože je pre človeka ľahko stráviteľná.

Obe uvedené potraviny obsahujú veľké množstvo živín.

Chlorella obsahuje dvakrát viac chlorofylu ako spirulina. Je tiež významnou zásobárňou železa, vitamínu K, fosforu a ďalších látok. Obsahuje tiež rastový faktor CGF, ktorý sa stará o regeneráciu organizmu.

Spirulina posilňuje vitalitu organizmu a pozitívne ovplyvňuje aj rast svalovej hmoty. Obsahuje viac vitamínu B12 a bielkovín (až 70 %).

Chlorella potrebuje čistý vzduch a čerstvú vodu. Spirulina potrebuje dostatok svetla a teplé podnebie.

Ako často užívať spirulinu?

Samozrejme, vždy to závisí od konkrétneho výrobku a dávkovania odporúčaného výrobcom. Všeobecne sa však odporúča štandardná dávka spiruliny pre dospelých 4 až 6 tabliet po 500 miligramov (alebo 2 až 3 gramy denne). Množstvo sa však líši v závislosti od veku a zdravotných potrieb. Ak si nie ste istí, obráťte sa na odborníka na výživu alebo lekára.

Ak užívate spirulinu vo forme tabliet, nezabudnite ju zapiť veľkým množstvom vody. Keď máte prášok z tejto sinice, nie je nič jednoduchšie, ako ho vmiešať do svojho obľúbeného smoothie, jogurtu alebo freshu.

Jemné živiny a enzýmy v spiruline môžu byť zničené alkoholom, kávou a sladkými sýtenými nápojmi. Preto je najlepšie dať si spirulinu hodinu pred tým, ako vypijete niečo podobné.

Pre koho nie je spirulina vhodná?

Ako už bolo spomenuté, spirulina je skvelá potravina, ktorá dokáže doslova „nakopnúť“ naše telo a dodať mu chýbajúcu energiu, vitamíny a živiny, ak si však nie ste istí, poraďte sa s lekárom alebo odborníkom na výživu.

V zriedkavých prípadoch môže spirulina spôsobiť mierne žalúdočné ťažkosti, nevoľnosť, vracanie, zvýšený smäd, slabosť, zrýchlený tep, poškodenie pečene, šok, úzkosť alebo nespavosť.

Kto by nemal užívať spirulinu?

 • Tehotné, dojčiace ženy
 • Ľudia s ochorením fenylketonúria
 • Ľudia s autoimunitnými ochoreniami
 • Ľudia, ktorí majú alergie na morské plody

1. miesto

Nástroje Zdravia Spirulina extra BIO

Orientačná cena: 17 €

Tento výrobok od českej  značky Nástroje Zdravia pozostáva zo 100 % spiruliny platensis v BIO kvalite pôvodom z Číny. Jedna tableta obsahuje 250 mg spiruliny.

Odporúčané dávkovanie je 4 tablety 3-krát denne počas jedla. Je dôležité tablety poriadne zapiť vodou.

Nástroje Zdravia pôsobia na českom trhu už viac ako 19 rokov a vyrábajú vlastné produkty na detoxikáciu a posilnenie ľudského organizmu. Okrem spiruliny ponúkajú aj ďalšie zelené superpotraviny, ako je chlorella, mladý jačmeň a lucerna.

A za koľko sa dá táto spirulina kúpiť? Balenie so 400 tabletami stojí okolo 7 eur a väčšie balenie s 1 200 tabletami stojí približne 17 eur.

2. miesto

Salvia Paradise Spirulina Hainan BIO

Orientačná cena: 21 €

Česká rodinná spoločnosť Salvia Paradise dováža a starostlivo spracováva najkvalitnejšie bylinky a blahodarné rastliny, ktoré získava priamo od pestovateľov, často z ekologickej produkcie alebo z voľného zberu v ich domovských krajinách.

Spirulina od tejto spoločnosti je opäť vo forme tabliet. Odporúčané dávkovanie je 5 tabliet 3-krát denne 15 minút pred jedlom, zapiť vodou.

Balenie 800 tabliet vás vyjde na zhruba 21 eur. 

3. miesto

Ekolife Natura – Algae Spirulina Organic

Orientačná cena: 10 €

Slovinská spoločnosť Ekolife Natura sa špecializuje na prémiové lipozomálne vitamíny, lipozomálne chelátové minerály a ďalšie špičkové výživové doplnky. Jedinečná technológia lipozómov umožňuje transport účinných látok priamo do buniek, takže vitamíny dosahujú v tele maximálny možný účinok. Spoločnosť založili v roku 2007 výživové poradkyne, sestry Tjaša a Tajča Pavček.

Toto balenie spiruliny obsahuje 240 tabliet a mala by sa užívať 3-krát denne po 2 tabletách s dostatočným množstvom vody. Jeho cena je približne 10 eur.

4. miesto

Iswari Bio Spirulina

Orientačná cena: 9 €

Iswari je portugalská spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2010 a postupne expanduje do celého sveta vrátane našej krajiny.

Spirulina tejto značky je k dispozícii vo forme tabliet. Prvý deň sa odporúča konzumovať jednu tabletu 3-krát denne po jedle. Každý deň môžete pridať jednu tabletu ku každej dávke, takže po týždni spotrebujete 7 tabliet 3-krát denne.

Cena tejto spiruliny je približne 9 eur.

5. miesto

Vitalvibe Spirulina

Orientačná cena: 20 €

Vitalvibe je česká spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou 100 % prírodných produktov – superpotravín a doplnkov stravy v najvyššej BIO & RAW kvalite, ako sú vitamíny, minerály, proteíny, zelené potraviny, bylinné extrakty, funkčné huby, adaptogény alebo sušené ovocie. Za ich prémiovými výrobkami stojí snaha o maximálne ekologický a etický spôsob produkcie. 

Vitalvibe Spirulina je k dispozícii vo forme prášku, ktorý sa opäť môže primiešať do akéhokoľvek jedla alebo nápoja. Balenie má 125 g a odporúčaná denná dávka je 1 – 5 g denne (1 – 2 lyžičky). Jeho cena je menej ako 20 eur.

6. miesto

NOW Spirulina Organic

Orientačná cena: 7 €

Americká značka NOW ponúka spirulinu vo forme tabliet. Balenie obsahuje 100 tabliet a odporúča sa užívať 6 tabliet denne. Tablety NOW® Certified Organic Spirulina sú čisté a neobsahujú žiadne pomocné látky, spojivá ani prísady.

Cena jedného balenia je približne 7 eur. 

7. miesto

BrainMax Pure Spirulina BIO

Orientačná cena: 10 €

Spirulina od českej značky BrainMax pochádza z Číny a má certifikát organickej kvality, je raw a vegánska. Vďaka šetrnému spracovaniu, ktoré zahŕňa sušenie pri nízkej teplote a jemné mletie, sú všetky účinné látky zachované. Je to silný antioxidant, ktorý vďaka vysokému obsahu chlorofylu pomáha telu bojovať proti oxidačnému stresu a regulovať hladinu cukru v krvi. Obsahuje tiež veľa bielkovín a vlákniny, čo je užitočné, ak chcete schudnúť. Nájdete v nej veľa železa, ktoré pomáha pri chudokrvnosti, a množstvo ďalších vitamínov, minerálov a iných prospešných látok, ktoré všeobecne podporujú organizmus a celkovú vitalitu.

A ako dávkovať spirulinu? Užívajte 2 tablety 3-krát denne. Balenie v praktickom uzatvárateľnom vrecku obsahuje 1 000 tabliet a stojí približne 10 eur.

8. miesto

Iswari Bio Spirulina prášok

Orientačná cena: 8 €

Spoločnosť Iswari patrí medzi lídrov trhu v superpotravinách nielen v Portugalsku, ale aj na Slovensku, v Česku alebo Írsku. Neponúka spirulinu len vo forme tabliet, ale aj vo forme ľahko stráviteľného prášku. Chutí podobne ako ostatné riasy, preto ho môžete zamiešať do polievky, šalátu, rizota, ryže, smoothie alebo do iného pokrmu.

Produkt bol testovaný v európskom laboratóriu na prítomnosť ťažkých kovov, pesticídov a kvasinkových kultúr. Ide o skvelý antioxidant, ktorý zvyšuje imunitu a obsahuje množstvo bielkovín, vitamínov a betakaroténu.

125 g balenie stojí približne 8 eur.

9. miesto

Blendea Spirulina BIO Organic

Orientačná cena: 12 €

Spoločnosť Blendea dbá na transparentné zloženie produktov z tých najkvalitnejších ingrediencií, ktoré sú získavané eticky a udržateľne. Tento výrobok obsahuje len 100 % spirulinu a žiadne farbivá či konzervačné látky. Neobsahuje sóju ani lepok a je vhodná pre vegánov.

Odporúčané denné dávkovanie je 3 až 6 kapsúl, ktoré je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody. Neprekračujte dennú dávku. Jedna kapsula obsahuje 420 mg prášku zo spiruliny.

Jedno balenie obsahuje 90 kapsúl a vystačí vám na 15 až 30 dávok. Jeho cena je približne 12 eur.

10. miesto

Spirulina ADVANCE

Orientačná cena: 18 €

Spoločnosť Advance Nutraceutics pôsobí na trhu už 11 rokov a vyrába prírodné prípravky na podporu zdravia. Svoje výrobky ponúkajú na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rumunsku, Slovinsku a Taliansku. Na výrobu používajú certifikované kvalitné suroviny a všetky produkty prechádzajú vstupnou a výstupnou kontrolou.

Spirulina Advance je 100 % čistá bez prídavných látok a v BIO kvalite. Disponuje certifikátmi Organic Naturland a BIO CERES.

Jedna tableta obsahuje 200 mg spiruliny a neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu.

Noví užívatelia by mali začať užívať spirulinu dvakrát denne po 3 tablety a dávku postupne zvyšovať. Postupne sa môžete dostať na dávku 2x denne 6 až 12 tabliet. Užívajte ideálne 15 – 30 minút pred jedlom a zapite dostatočným množstvom vody.

Balenie 1 000 tabliet vás vyjde na približne 18 eur.

Záver

Ak máte pocit, že by vám spirulina mohla pomôcť, skúste sa poradiť so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu o jej zaradení do svojho života.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Spirulina

[2] Healthline (ENG): 10 Health Benefits of Spirulina

[3] Healthline (ENG): Spirulina Benefits for Skin: Superfood or Super Skin Care?

[4] PubMed Central (ENG): Antioxidant, Immunomodulating, and Microbial-Modulating Activities of the Sustainable and Ecofriendly Spirulina

[5] PubMed Central (ENG): The effects of Spirulina on anemia and immune function in senior citizens

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».