10 tipov na nákup 1 kg vlašských orechov (1 000 g)

Čo sú to vlašské orechy a kde kúpiť tie najlepšie? Kde sa dá kúpiť kilové balenie vlašských orechov? Recenzie, skúsenosti, benefity.

TOP  1. miesto

GRIZLY Vlašské orechy

Orientačná cena za 1 kg: 10 €

Neochutené naturálne vlašské orechy od Grizly.

2. miesto

Vlašské orechy Farmland

Orientačná cena za 1 kg: 12 €

Vlašské orechy natural, lokálny výkup od Farmland.

3. miesto

Vlašské orechy výber

Orientačná cena za 1 kg: 24 €

Výber naturálnych vlašských orechov od Grizly.

Desať najlepších vlašských orechov po 1 kg

Čo sú to vlašské orechy?

Ach, tie vlašské orechy. Tieto orechy majú dlhú a bohatú históriu – najmä v Čechách a na Slovensku. Naše prababičky a pradedovia ich zbierali, skladovali a čerpali z nich energiu celú zimu a jar. Vlašské orechy sú symbolom tradície, domova a dobrého zdravia.

Vlašské orechy sú azda najrozšírenejšími orechmi zo všetkých. Tieto jadrá, ktoré na prvý pohľad pripomínajú mozog, rastú na strome zvanom orech kráľovský. Orechy dozrievajú v zelenej šupke a môžu sa zbierať na jeseň. Ich zelená šupka je typická tým, že vďaka prítomným éterickým olejom zanecháva nepríjemné hnedé sfarbenie, ktoré sa z rúk zmýva niekoľko dní.

Je veľmi zaujímavé, že orechy sú ako prvé lastovičky materského stromu, pretože sa začínajú tvoriť skôr, ako sa na jeho konároch objavia listy.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Sú vlašské orechy zdravé?

Vlašské orechy sú dokonca veľmi zdravé. Obsahujú širokú škálu zdraviu prospešných látok a často sa označujú ako superpotraviny. Majú antioxidačné vlastnosti, čo znamená, že chránia ľudské bunky pred oxidačným stresom.

Tvrdí sa, že tieto orechy môžu znížiť riziko aterosklerózy a zabrániť kardiovaskulárnym ochoreniam. Bez problémov ich môžu konzumovať deti už od jedného roka, ak sa u nich neprejavia žiadne príznaky alergie, a tak de facto chrániť svoje zdravie už od plienok.

Čo vlašské orechy obsahujú?

Vo vlašských orechoch sa nachádzajú tieto prospešné živiny:

Ide o zdravé tuky, ktoré si telo doslova žiada. Tieto tuky obsahujú veľmi prospešné omega-3 mastné kyseliny.

Bielkoviny podporujú zdravie a silu svalov.

Sacharidy sú zásobárňou energie.

Antioxidant, ktorý chráni bunky pred voľnými radikálmi, oxidačným stresom alebo pomáha spomaľovať starnutie buniek.

B1 má významný vplyv na energetickú premenu v bunkách a podporuje zdravie nervového systému, srdca, obličiek a tráviaceho systému. B6 zase pomáha znižovať únavu, podporuje funkciu imunitného systému a metabolizmus a reguluje hormonálnu aktivitu.

Je potrebná pri krvotvorbe, podporuje zdravú tvorbu červených krviniek, je dôležitá v procese delenia buniek a podporuje správny rast a vývoj plodu.

Pre zdravú funkciu svalov, kvalitný pohybový aparát a bystrý mozog.

Pre kvalitné a zdravé kosti a pokožku.

Podporuje krásne a zdravé vlasy, nechty alebo pleť.

Pre silné kosti a zuby.

Pre zdravé obličky.

Transportuje kyslík z krvi do buniek.

Vyživuje srdce, mozog a všetky nervové tkanivá.

Ako podporujú zdravie tela?

Konzumácia orechov vo všeobecnosti môže byť pre telo veľmi prospešná. Vlašské orechy sú typickou potravinou našej oblasti, ktorú si môžete sami nazbierať, čo je veľkou výhodou.

A aké benefity teda majú? 

Nie je náhoda, že už majú vzhľad podobný mozgu. Všimli ste si to niekedy? Sú prospešné pre náš nervový systém najmä preto, že obsahujú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a kyselinu alfa-linolénovú. Ide o látky, ktoré mozog skutočne potrebuje pre svoj správny vývoj a funkciu. Existujú dokonca štúdie, ktoré tvrdia, že vlašské orechy môžu mať priaznivý vplyv na prevenciu demencie a Alzheimerovej choroby.

Nádorové ochorenia sú, žiaľ, čoraz častejšie. Stres a hektický životný štýl tomu, samozrejme, nepomáhajú. Predpokladá sa, že vlašské orechy by mohli mať vplyv na spomalenie vzniku rakoviny hrubého čreva, prostaty a obličiek. Pokusy sa zatiaľ uskutočnili len na myšiach, ale na druhej strane, prečo to neskúsiť, že?

Srdce potrebuje výživu a zdravé tuky obsiahnuté vo vlašských orechoch sú na to úplne ideálne. Tieto tuky môžu znížiť prítomnosť zlého LDL cholesterolu, a tým regulovať hladinu krvného tlaku.

Zdravé črevá sú základ – ako sa hovorí, mikrobióm je náš druhý mozog. Vlašské orechy obsahujú pomerne veľa vlákniny, ktorá napomáha tráveniu. Ak vás trápi zápcha, neustály pocit plnosti alebo ťažký žalúdok, určite ich vyskúšajte.

Vďaka obsahu horčíka a vápnika sú vlašské orechy skvelé na podporu správneho vývoja a funkcie kostí a svalov.

Stres. Vo väčšej či menšej miere ho pravdepodobne všetci poznáme. Stres je dobrý sluha, ale zlý pán. Napríklad, keď nastane život ohrozujúca situácia, je to stres, ktorý v nás vyvoláva akciu a výkon. V tomto prípade je to potrebné. Avšak tie malé každodenné stresy sú pre naše telo úplne fatálne. Vlašské orechy obsahujú vitamín B, ktorý priaznivo pôsobí na celú nervovú sústavu.

Ako často ich jesť?

Hoci sú orechy zdravé, netreba to s nimi preháňať. Stačí malá hrsť, ktorá obsahuje cca desať kusov orechov, čo je približne 30 až 35 gramov. Výskum naznačuje, že najpriaznivejšie je konzumovať orechy surové a nelúpané.

Ako sušené orechy uskladniť?

Ideálne je orechy sušiť hneď po zbere, aby sa zabránilo vzniku plesní. Rozlomte škrupinu, najlepšie luskáčikom na orechy, aby ste neporušili štruktúru orecha. Vrchnú šupku orecha pod škrupinou nelúpte, pretože obsahuje až 90 % všetkých živín. Oriešky rozložte na plech vystlaný papierom na pečenie a nechajte ich voľne sušiť na vzduchu.

Po vysušení skladujte orechy v otvorených škatuliach, sieťkach alebo vzduchotesných nádobách v tmavej a suchej miestnosti. Ďalšou možnosťou je mraznička, kde orechy vydržia až dva roky.

Ako vybrať vlašské orechy?

V ideálnom prípade si ich nazbierajte. Ak nemôžete, zohľadnite nasledujúce faktory.

V súčasnosti je známych približne 50 druhov vlašských orechov. Môžeme ich rozdeliť podľa veľkosti, kvality, miesta pôvodu, chuti a podobne.

Hoci sú vlašské orechy klasikou slovenských sadov a lúk, nie sme ich hlavnými producentmi. Toto prvenstvo majú USA, Čína, Čile, Ukrajina a Rumunsko.

Ak pôjdete do obchodu po vlašské orechy, najčastejšie uvidíte tie z Európy, takže sú pravdepodobne české, slovenské alebo rumunské. O východoeurópskych vlašských orechoch sa hovorí, že sú trpké až nahorklé. Ak ochutnáte jadrá z USA alebo Čile, mali by ste si ich vychutnať oveľa viac. Sú sladšie a jemnejšie.

Existujú štyri druhy jadier v závislosti od ich farby:

 1. Extra light
 2. Light.
 3. Light amber
 4. Amber

 

Podľa veľkosti ich delíme na:

 1. Baby
 2. Medium
 3. Large.
 4. Jumbo

Len pre zaujímavosť – baby orechy majú priemer škrupiny asi 2,5 cm, jumbo aspoň 3,2 cm, skôr viac.

Zaujímavosti o vlašských orechoch

 • Pálené škrupiny týchto orechov sa často používajú ako hlavná zložka pri výrobe aktívneho uhlia, ktoré sa potom používa napríklad ako súčasť vodných filtrov na odstránenie nečistôt.
 • Šupky a listy materského stromu farbia ruky do hneda.
 • Odvar z listov sa môže použiť ako prírodná farba na vlasy v medenom odtieni.
 • Orech môže merať až neuveriteľných 30 metrov.
 • Jeden dospelý strom môže počas svojho života vyprodukovať až 300 kg orechov.
 • Archeologické nálezy dokazujú, že vlašské orechy sú skutočne historickými monumentmi, keďže ich poznali už naši predkovia v neolite, približne 8 000 – 5 000 rokov pred naším letopočtom.

1. miesto

GRIZLY Vlašské orechy

Orientačná cena za 1 kg: 10 €

Vlašské orechy od firmy Grizly sú mixom odrôd a pochádzajú ako zo Slovenska, tak aj od našich susedov z Česka a Ukrajiny. Sú to nelúpané vlašské orechy v sušenej forme, takže sú plné všetkých prospešných látok a živín.

Orechy sú v znovu uzatvárateľných PP obaloch alebo vákuovo balené.

A koľko vás bude stáť 1 000 g týchto orechov? Približne 10 eur, alebo si môžete kúpiť aj 500 g balenie, ktoré vás vyjde asi 6 eur.

2. miesto

Vlašské orechy Farmland

Orientačná cena za 1 kg: 12 €

Ide o čerstvé vlašské orechy z novej úrody v roku 2021. Sú to naturálne vlašské orechy a sú špeciálne sušené, aby boli chutné po celý rok a nepodliehali rýchlemu žltnutiu a horknutiu.

Môžete si kúpiť balenie 500 g za cca 6 eur alebo jeden kilogram orechov za približne 12 eur.

3. miesto

GRIZLY Vlašské orechy výber

Orientačná cena za 1 kg: 24 €

Tieto orechy obsahujú až 90 % polovičiek z lokálneho výkupu, ktoré sú vhodné na konzumáciu alebo na zdobenie dezertov či koláčov. Orechy majú intenzívnu orieškovú chuť a jadrá sú ľahké a mäkké.

250 g vás bude stáť približne 6 eur a 1 000 g približne 24 eur.

4. miesto

ALLNATURE Vlašské orechy štandard

Orientačná cena za 1 kg: 10 €

Tieto vlašské orechy štandard síce nie sú všetky rovnomerne vylúpané, ale to nevadí, na chuti to nič nemení. Majú intenzívnu orechovú chuť a sú skvelé do kaše, jogurtu, müsli alebo na mletie.

A aká je cena? Kilové balenie vás vyjde na zhruba 10 eur.

5. miesto

GRIZLY Vlašské orechy lúpané

Orientačná cena za 1 kg: 20 €

Tieto orechy sú vylúpané a blanšírované. Budú chutiť najmä gurmánom, ktorí nemajú radi orechy v šupke. Ich jemná a výrazná orechová chuť krásne vynikne. Sú bohaté na bielkoviny, zdravé tuky, vitamíny a minerály.

A aká je cena? 250 g vás vyjde približne 5 eur a 1 000 g cca 20 eur.

6. miesto

Lifefood Vlašské orechy BIO

Orientačná cena za 1 kg: 36 €

Tieto nelúpané vlašské orechy od spoločnosti Lifefood pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva a majú výraznú orechovú chuť.

500 g stojí približne 18 eur a 1 000 g niečo okolo 36 eur.

7. miesto

Vlašské orechy Exclusive

Orientačná cena za 1 kg: 12 €

Nelúpané orechy od Vitanelly pochádzajú zo Sloveska a Ukrajiny a sú balené v ekologických papierových vreckách. Sú vhodné na priamu spotrebu, napríklad na „zobkanie“ počas dňa. ale aj ako prísada do cukroviniek alebo müsli.

Cena kilového balenia je približne 12 eur.

8. miesto

Vlašské orechy lúpané Talianske korenie

Orientačná cena za 1 kg: 24 €

Lúpané vlašské orechy od firmy Grizly sú plné lahodného talianskeho korenia. Táto chuť je iná, než na akú ste pri vlašských orechoch zvyknutí, ale o to viac vás príjemne prekvapí. Skvele sa hodia k dobrému vínu alebo ako slané občerstvenie počas dňa. Obsahujú bazalku, oregano, tymián, rozmarín, cesnak, soľ či cibuľu. Pôvod týchto orechov je na Ukrajine.

Cena za 250 g je približne 6 eur, za 500 g asi 12 eur a 1 000 g stojí cca 24 eur.

9. miesto

Múka z vlašských orechov

Orientačná cena za 1 kg: 6 €

Vlašské orechy môžete používať aj v mletej verzii ako múku. Tento slovenský produkt je vyrobený zo 100 % vlašských orechov, ktoré boli navyše odtučnené.

Múka z vlašských orechov je prirodzene bezlepková a môžete ju použiť ako alternatívu bežných múk, napríklad pri pečení. Jedlám dodáva jedinečnú chuť a vôňu a pečivo pripravené z takejto múky je ľahšie stráviteľné a chrumkavejšie.

Cena 500 g balenia je približne 3 eurá, jeden kilogram vás vyjde cca 6 eur.

10. miesto

Nutspread Maslo z vlašských orechov

Orientačná cena za 1 kg: 36 €

Pre skutočných gurmánov sú vlašské orechy dostupné aj vo forme 100 % masla vyrobeného z vlašských orechov pražených nasucho. Nutspread je rýdzo česká rodinná firma, ktorá vyrába orechové maslá od roku 2014.

Toto orechové maslo môžete použiť na varenie aj pečenie, no vychutnať si ho môžete aj samotné lyžičkou. Skvele sa hodí na cestoviny, do syrových a vaječných jedál, ale aj do polievok a omáčok. Usadenina oleja na povrchu je prirodzená, stačí maslo zamiešať.

Cena 250 g balenia je približne 9 eur, jeden kilogram vás vyjde približne 36 eur.

Záver

Vlašské orechy sú na  Slovensku veľmi dobre dostupné najmä preto, že si ich môžete sami nazbierať a spracovať podľa vlastnej chuti. Sú veľmi zdravé, telo ich dobre trávi a obsahujú veľa kvalitných a potrebných živín.

Zaujímavé je, že tieto orechy neobsahujú žiadny cholesterol, takže sú výborné pri diétach. Môžete si ich vychutnať v ich naturálnej podobe, vylúpané aj nevylúpané. Ak máte chuť na niečo sladké, určite vyskúšajte vlašské orechy máčané v čokoláde alebo inej poleve. Sú vhodné aj ako prísada na pečenie a možno z nich pripraviť nezvyčajné, ale jemné orechové maslo alebo mlieko. Vašej fantázii sa medze nekladú.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Orech kráľovský

[2] Wikipedie (CZ): Vlašský ořech

[3] Healthline (ENG): 13 Proven Health Benefits of Walnuts

[4] Healthline (ENG): Walnuts 101: Nutrition Facts and Health Benefits

[5] PubMed Central (ENG): Beneficial Effects of Walnuts on Cognition and Brain Health

[6] PubMed Central (ENG): Beneficial effects of walnut consumption on human health: role of micronutrients

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».