TOP 8: Brahmi (bacopa monnieri) – recenzie, účinky

Čo je to Brahmi alebo Bacopa Monnieri? Aké má účinky a prečo ho začať užívať? Aký produkt Brahmi je ten najlepší?

TOP  1. miesto

Swanson Bacopa Monnieri

Orientačná cena: 13 €

90 kapsúl kvalitného Brahmi, ktoré indickí ajurvédski lekári už po stáročia používajú ako mozgové tonikum na podporu pamäti a mentálneho sústredenia.

2. miesto

Salvia Paradise
Brahmi

Orientačná cena: 12 €

60 kapsúl Bacopa Monnieri. 100 % čisté kapsule Brahmi (Bacopa) pre naše duševné funkcie, výkonnosť, proti stresu, na koncentráciu, podporu pamäti.

3. miesto

NOW Bacopa
monnieri

Orientačná cena: 28 €

90 kapsúl úplne prírodného Brahmi, ktoré sa pestuje na juhu Indie. Neobsahuje GMO a zbytočné prísady, je vhodné aj pre vegetariánov a vegánov. 

Osem najlepších produktov Brahmi

Čo je to Brahmi?

Brahmi alebo Bakopa drobnolistá, vedecky Bacopa monnieri, má svoje korene v ajurvéde, starovekom učení, ktoré sa pretavilo do dnešnej hektickej doby.

Ajurvéde sa hovorí mnohými menami. Môžete ju nazývať napríklad „matkou medicíny“, „medicínou dlhovekosti“ alebo „poznaním života“. A všetky sú správne. Ajurvéda sa považuje za základný kameň klasickej medicíny, ako ju poznáme. Dala podnety mnohým lekárom, vedcom a farmaceutom. Ajurvéda je oveľa viac ako len miešanie byliniek, je to spôsob života, ktorý vedie k zdravému telu.

Ajurvéda je stará približne 5 000 rokov, takže ju možno bez preháňania považovať za „múdru ženu“. Mnoho ľudí navštevuje ajurvédskych terapeutov z rôznych dôvodov – zdravotných, stravovacích a psychických.

Ak sa na chvíľu zastavíme pri spomínanej ajurvéde, zamyslime sa nad hlavnými smermi, ktorými sa toto učenie uberá:

 1. Interná medicína – tu sa lieči celá bytosť vrátane ducha a mysle. Skrátka celé telo so všetkým. Zahŕňa aj zoznam infekčných chorôb a ich liečby.
 2. Choroby hlavy a krku – také starodávne ORL oddelenie. Ajurvéda tu používa prastaré chirurgické techniky a bylinné lieky alebo tinktúry na liečbu chorôb spojených s týmto „sektorom“.
 3. Chirurgia – áno, ajurvéda pozná aj tento odbor. Keď komplexné, tak komplexné. A čuduj sa svete, aj chirurgia má v tejto medicíne veľmi dôležité miesto.
 4. Toxikológia – ide o liečbu závislostí a kontaminácií organizmu všetkého druhu.
 5. Pediatria – starostlivosť o našich najmenších a najmilovanejších obyvateľov.
 6. Rejuvenácia – ide o prevenciu chorôb a zistenie zdravotného stavu tela. Taká preventívna prehliadka.
 7. Afrodiziaká – súčasná sexuológia.
 8. Psychológia – znalosť duševných problémov a ochorení je veľmi dôležitou súčasťou ajurvédy.

A čo je teda Brahmi? Slovo Brahmi má krásny pôvod a význam. V hinduizme je to meno boha Brahmiho, ktorý predstavuje všadeprítomnú silu. Túto bylinu však môžete poznať aj pod názvom pupočník ázijský a ide o bylinu, ktorá pochádza z Ázie. Nezriedka ju nájdete v obchodoch so zdravou výživou kdekoľvek v krajine.

Brahmi sa považuje za jednu z najdôležitejších liečivých rastlín na svete a má široké využitie. Každý si tu príde na svoje. Brahmi je taká nenápadná, malá rastlina, ktorá doslova klame telom. Človek by ani nevedel, aké poklady ukrýva. Rastie na miestach, kde je veľa vlahy, najčastejšie v mokradiach alebo bažinách. Upozorňujeme však, že Brahmi môžete pestovať aj doma ako izbovú rastlinu. Vyzerá trochu ako koberec. Koberec s veľkými výhodami. Je ideálna na závesné košíky alebo napríklad na makramé, aby sa mohla ťahať pekne voľne dole. 

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Aké má účinky?

Ajurvédsky terapeut by vám pravdepodobne povedal: „tých je“! A mal by pravdu, pretože Brahmi dokáže naozaj pôsobiť veľmi komplexne. V Brahmi sa nachádzajú látky, ktoré nazývame bakopy, bakozidy, ktoré podľa početných výskumov skutočne úzko súvisia s vekom. A preto sa tvrdí, že Brahmi môže pôsobiť ako liek na večnú mladosť.

Tu sme pre vás vybrali najväčšie výhody, ktoré bylina ponúka.

 • Podporuje rast vlasov
 • Má vplyv na zdravý vzhľad a stav pokožky
 • Dodáva energiu
 • Posilňuje pamäť
 • Stabilizuje pacientov s Alzheimerovou chorobou
 • Podporuje správnu funkciu nervového systému
 • Znižuje hladinu kortizolu, a tým znižuje stres a úzkosť
 • Podporuje správnu funkciu imunitného systému
 • Pôsobí ako antioxidant
 • Uľahčuje hojenie rán
 • Uvoľňuje myseľ
 • Pomáha pri nespavosti
 • Podporuje koncentráciu

 

A aké látky Brahmi obsahuje?

Okrem vyššie uvedených bakosidov tu nájdeme:

 • Triterpenoidné saponíny
 • Alkaloidy ako brahmin, nikotín a herpestín, ako aj D-manitol, apigenín, hersaponín, monnierasid I-III, cucurbitacín a plantainozid B.

Ako Brahmi užívať?

Brahmi má prirodzene horkú chuť, ktorú niektorí ľudia milujú a iných môže odradiť. Táto bylina sa však najčastejšie užíva vo forme čajového odvaru, ideálne možno v kombinácii s medom. Ďalšou možnosťou sú kapsuly alebo iné tablety.

Brahmi sa zbiera ručne, aby sa nepoškodila žiadna časť rastliny. Takže žiadne stroje. Rastliny sa ručne čistia, sušia, drvia a následne melú na malé kúsky, vďaka čomu sa pri konzumácii získa naozaj kvalitný a silný bylinný nálev.

Na príprave nie je nič zložité. Ide vlastne o taký „klasický čaj“. Bylinu zalejete horúcou vodou, necháte 7 minút vylúhovať a pokojne popíjajte. Počas dňa by sa nemali vypiť viac ako 2 – 3 šálky.

A koľko gramov Brahmi je v jednej šálke čaju? Dávka byliny sa pohybuje v rozmedzí 5 až 15 gramov. Neprekračujte toto odporúčané množstvo.

Ak máte tablety Brahmi, ak výrobca neuvádza inak, užívajte jednu tabletu denne.

Má Brahmi nežiaduce účinky?

Neexistuje žiadny vedecky dokázaný vedľajší účinok, je to však, samozrejme, veľmi individuálne. Niektorí používatelia po užití Brahmi hlásili nepríjemnú bolesť v oblasti žalúdka alebo hnačku. To však nemožno považovať za vedľajší účinok, pretože, ako už bolo uvedené, nie je to vedecky podložené.

Vždy dodržiavajte dávkovanie alebo sa poraďte s lekárom alebo ajurvédskym terapeutom, ktorý vám výrobok presne nadávkuje.

Môže sa Brahmi užívať v tehotenstve?

Pokiaľ všetko prebieha fyziologicky dokonale a bez problémov, nie je známy dôvod, prečo by to nemalo byť možné. V tehotenstve sa však odporúča skôr kratšia doba užívania, a to v rozmedzí 3 až 4 týždňov. Ak si nie ste istí, poraďte sa so svojím lekárom.

Na čo si dať pozor?

Uvádza sa, že Brahmi sa nesmie užívať, ak užívate Warfarín a lieky na riedenie krvi. Prečo? Brahmi totiž riedi krv. Nezabudnite na to. Táto kombinácia by mohla spôsobiť neplechu.

1. miesto

Swanson Bacopa Monnieri

Orientačná cena: 13 €

Tento produkt od spoločnosti Swanson vo forme kapsúl dostane vaše telo do rovnováhy a pokoja. Táto značka je jednou z najväčších spoločností na svete, ktorá sa zaoberá výrobou výživových doplnkov a je na trhu už takmer 50 rokov. Všetky ich výrobky, nielen Brahmi, zaručujú najvyššiu kvalitu výrobku, ekologický výrobný proces, najlepšie ingrediencie a kontrolovaný pôvod použitých zložiek. Všetky výrobky spoločnosti Swanson majú prestížnu certifikáciu GMP (Good Manufacturing Practice).

Tento produkt podporuje pamäť a koncentráciu, pôsobí ako silný antioxidant a eliminuje stres.

Ako ho dávkovať? Výrobca odporúča jednu kapsulu dvakrát až trikrát denne s vodou.

A aká je cena? 90 kapsúl stojí okolo 13 eur.

2. miesto

Salvia Paradise Brahmi

Orientačná cena: 12 €

Výrobok od renomovanej českej značky Salvia paradise. Je to Brahmi vo forme kapsúl, ktoré sa veľmi ľahko užívajú v kombinácii so zapitím vodou alebo inou tekutinou.

Ide o kapsule, ktoré obsahujú 100 % Bacopa monnieri alebo Brahmi. Jedna kapsula obsahuje 350 mg.

Dospelým sa odporúča užívať 1 – 2 kapsuly 3-krát denne. Môžu ich užívať aj deti od 3 rokov, 1 – 2 kapsuly denne, približne 20 minút pred jedlom.

Cena za 60 kusov je približne 12 eur, balenie 120 kusov stojí cca 16 eur.

3. miesto

NOW Bacopa monnieri

Orientačná cena: 28 €

Ide o doplnok stravy vo forme tabliet, ktoré obsahujú úplne prírodný extrakt z rastliny Brahmi, ktorá sa pestuje najmä na juhu Indie.

Výrobok neobsahuje iné zložky, GMO a je vhodný pre vegetariánov aj vegánov.

Užívajte 1 kapsulu denne alebo postupujte podľa pokynov kvalifikovaného lekára.

Jedno balenie stojí menej ako 28 eur.

4. miesto

Salvia Paradise Bacopa monnieri

Orientačná cena: 6 €

Česká značka Salvia Paradise prináša tinktúru Brahmi s 0 % alkoholu. Tento produkt má priaznivé účinky na duševné zdravie, koncentráciu, pamäť a odolnosť voči stresu.

Pri výrobe sa používa jedinečná technológia a viacnásobná extrakcia, vďaka čomu si výrobky zachovávajú maximum účinných látok, chuti a bylinnej arómy.

Ako dávkovať?

Pretrepte a užívajte pod jazyk 20 kvapiek 3-krát denne. Tinktúru môžete zapiť malým množstvom vody.

Cena za 50 ml je asi 6 eur a za 30 ml cca 5 eur.

5. miesto

Hepatica Brahmi

Orientačná cena: 14 €

Kapsule Brahmi ovplyvňujú najmä koncentráciu, správne fungovanie nervového systému a psychickú pohodu. Výrobok je vhodný pre vegetariánov a vegánov.

Ako dávkovať? Užívajte 1 kapsulu 1x denne s dostatočným množstvom vody.

90 kapsúl stojí približne 14 eur.

6. miesto

Organic India Brahmi Bio

Orientačná cena: 15 €

Organic India je značka založená dvoma vizionármi na základe učenia duchovného mentora. Spoločne, ruka v ruke, vytvorili ucelený systém, ktorý mal nakoniec zásadný vplyv na poľnohospodárstvo v Indii.

Všetky produkty pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva a podliehajú prísnym štandardom bio kvality.

Ako užívať tablety? Výrobca odporúča užívať jednu až dve kapsuly denne počas jedla.

60 kapsúl stojí zhruba 15 eur.

7. miesto

Aimil Power of Ayurveda Brahmi

Orientačná cena: 8 €

Tento výživový doplnok je možné zakúpiť vo forme kapsúl, ktoré sa odporúčajú užívať raz denne a zapiť dostatočným množstvom vody. Ich užívanie podporuje mozgovú činnosť, bojuje proti úzkosti a navodzuje dobrú duševnú pohodu.

A aká je cena? Balenie stojí približne 8 eur.

8. miesto

Brahmi BIO Organic

Orientačná cena: 14 €

Brahmi od spoločnosti Blendea je v certifikovanej BIO kvalite, pretože je získané za tých najlepších podmienok. Neobsahuje sóju ani lepok a je vhodné pre vegánov a väčšinu alergikov.

Brahmi má silné antioxidačné vlastnosti, podporuje pokojnú myseľ a duševnú rovnováhu, stimuluje pamäť a podporuje funkcie žlčníka. 

Ako tento výživový doplnok užívať? Výrobca odporúča dávkovať jednu až dve kapsuly denne a zapiť dostatočným množstvom vody. 

Jedno balenie obsahuje 90 kapsúl a vystačí vám na 45 až 90 dávok. V jednej kapsule je 400 mg 100 % Brahmi prášku. Jeho cena je približne 14 eur.

Záver

Brahmi dýcha orientom a akýmsi kúzlom, ktoré je známe už tisíce rokov. Už vtedy starovekí duchovní učitelia, liečitelia a šamani vedeli, aký klenot táto bylina predstavuje. Dnešný trh ponúka veľké množstvo produktov, ktoré krásne podporia vaše prirodzené zdravie.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Bakopa drobnolistá

[2] Diplomová práce (CZ): Doplňky stravy s adaptogenními účinky

[3] Healthline (ENG): 7 Emerging Benefits of Bacopa monnieri (Brahmi)

[4] PubMed Central (ENG): Effects of a standardized Bacopa monnieri extract on cognitive performance, anxiety, and depression in the elderly: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial

[5] PubMed Central (ENG): Bacopa monniera, a reputed nootropic plant: an overview

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».