Tribulus (kotvičník zemný) – recenzie, účinky a ktorý je najlepší?

Čo je to kotvičník alebo Tribulus Terrestris? Aký kotvičník si kúpiť – ktorý je najlepší? Na čo slúži kotvičník a aké má účinky?

TOP  1. miesto

Vemoherb Tribulus Terrestris

Orientačná cena: 25 €

Skvelý produkt Vermoherb s vysokým obsahom kvalitného bulharského kotvičníku v 90 vegánskych kapsulách.

2. miesto

Bulgarian Tribulus Original

Orientačná cena: 20 €

Vynikajúci bulharský Tribulus, ktorý prispieva k vylučovaniu testosterónu, čo podporuje rozvoj svalovej hmoty a fyzickej sily.

3. miesto

Energy Tribulus
Terrestris

Orientačná cena: 18 €

Vysokokvalitné kvapky s vysoko koncentrovaným extraktom z vňate kotvičníka zemného, ktorý má množstvo pozitívnych účinkov.

Desať najlepších produktov s kotvičníkom

Čo je to kotvičník zemný?

Tribulus je jednoročná rastlina, ktorá je typická svojimi žltými kvetmi. To, že má mimoriadne priaznivé účinky, vedela ajurvéda už pred niekoľkými stovkami rokov. Pomaly sa dostáva do Európy a je čoraz populárnejší. A práve na európskej pôde ho nájdete v Bulharsku, kde sa pestujú najkvalitnejší kotvičník. Je to spôsobené tým, že miestne klimatické podmienky sú pre kotvičník najpriaznivejšie. Je veľmi zaujímavé, že táto bulharský kotvičník vykázal v nezávislých testoch vyššie množstvo účinných látok, a tým aj silnejší účinok na ľudský organizmus ako kotvičník z iných krajín.

Dostupné zdroje uvádzajú, že sušenú formu kotvičníka používali už primitívne indiánske kmene pre jeho diuretické, antiseptické a protizápalové účinky.

Tradičná čínska medicína uvádza kotvičník pri liečbe ochorení pečene, obličiek a kardiovaskulárnych ochorení. Ostatné národy, ktoré poznajú toto bylinné zlato, ho používajú pri liečbe neplodnosti a straty potencie.

Športovci na celom svete vedia, že tribulus je najjednoduchšou voľbou, keď potrebujú zvýšiť hladinu testosterónu, čo im umožňuje ľahší rast svalovej hmoty a zvýšenie športového výkonu.

Pôvod kotvičníka

Nielen spomínané Bulharsko, ale typickým prostredím pre výskyt kotvičníka sú suché slnečné miesta, stepi a piesočné oblasti. Predpokladá sa, že táto bylina sa pravdepodobne rozšírila do iných častí sveta z piesočnatých pobreží Číny a Japonska. Dnes sa vyskytuje v mnohých oblastiach Ázie, Európy, Afriky a Austrálie. Na mnohých miestach sa vyskytuje voľne, ale čoraz častejšie sa pestuje špeciálne na farmaceutické účely.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Ako sa kotvičník pestuje?

Výhodou tejto bylinky je, že ju môžete pestovať bez väčších prekážok aj doma. Najjednoduchšie je kúpiť si semená alebo sadenice kotvičníka a zasadiť ich do kvetináča alebo na záhon.

Budete potrebovať buď bežný záhradný substrát, alebo ľahšiu, priepustnejšiu piesočnatú pôdu. Kotvičník má radšej suchšie stanovištia a dajte si pozor na premokrenie. To ho zničí.

Ideálny čas na výsev je marec, keď semená uložíte do kvetináčov a koncom apríla ich môžete opatrne premiestniť priamo na záhon. Keď na povrchu uvidíte pohyb, kotvičník začína klíčiť. Zalievajte veľmi opatrne. Jednoducho povedané, je pravdepodobnejšie, že prežije napoly vysušený ako premokrený.

Keď z neho vyrastie veľká, bujná rastlina so žltými kvetmi, je čas na zber.

Rastlina sa dá veľmi ľahko vytrhnúť aj s koreňom ktorý je v pomere k rastline drobný a dá sa umyť alebo odrezať. Koreň však nevyhadzujte, má tiež veľmi prospešné látky, rovnako ako zvyšok rastliny.

Ako kotvičník spracovať?

Ideálne je sušiť stonky vo forme zväzku na klinci alebo šnúrke, prípadne rozložené na sušiacej sieti pri teplote do 45 °C.

Aké má účinky?

Vo všeobecnosti je kotvičník známy najmä pre svoje priaznivé účinky na reprodukčný systém mužov aj žien.

U mužov výrazne zvyšuje hladinu testosterónu, čo má nielen veľký vplyv na zlepšenie nálady, ale aj výrazne podporuje rast svalov, formovanie postavy, a tým aj celkovú vytrvalosť, aktivitu a regeneráciu svalov.

U žien zvyšuje hladinu estrogénov, najmä estradiolu. Podobne ako u mužov to vedie k lepšej nálade a radosti zo života, ale aj k zmierneniu príznakov menopauzy.

Kotvičník obsahuje množstvo rôznych účinných látok s rozmanitými vlastnosťami, ktoré môžu aktívne a cielene pôsobiť na rôzne časti tela a posilňovať ich činnosť.

Okrem reprodukčného systému má aj ďalšie veľmi priaznivé účinky.

  • Stimuluje hormonálnu aktivitu
  • Pozitívne ovplyvňuje normálnu funkciu močového systému
  • Dodáva energiu
  • Podporuje normálne fungovanie kardiovaskulárneho systému, zrážanie krvi, čistenie krvi
  • Posilňuje imunitu
  • Ovplyvňuje normálne fungovanie nervového systému
  • Podporuje normálnu funkciu dýchacieho systému
  • Podporuje normálnu funkciu močového a reprodukčného systému

Nie je žiadnym tajomstvom, že hladina testosterónu začína klesať po 35. roku života.

Jeho nedostatok sa prejavuje typicky tučnejšou postavou, ochabnutím sexuálneho záujmu a stratou vitality. S poklesom hladiny testosterónu sa mení aj správanie – objavuje sa mrzutosť, podráždenosť a depresia. Z týchto dôvodov je dobré udržiavať hladinu tohto hormónu, a to skôr, ako začne prirodzene klesať.

Podobne ako u mužov. U mužov klesá hladina testosterónu a keď sa u žien blíži menopauza, dochádza k poklesu funkcie vaječníkov, v dôsledku čoho sa znižuje produkcia hormónov estrogénu a progesterónu.

S nástupom menopauzy sa môže objaviť množstvo problémov, ako je búšenie srdca, nočné potenie, návaly horúčavy, nespavosť a iné poruchy spánku, nervozita a podráždenosť, slabé libido, únava a ospalosť. Pomocnú ruku tu môže podať aj kotvičník. Terapia pomocou jeho sušenej vetvičky pomáha zvyšovať hladinu estradiolu a pomáha ženám potlačiť tieto problémy.

Aké účinné látky kotvičník obsahuje?

Je to naozaj taký malý zázrak. Kotvičník doslova prekypuje výhodami. Na takú malú rastlinu je to poriadna nálož.

Medzi účinné látky patria sapogeníny -gitigenín, diosgenín, ruskogenín, chlorogenín, trogogenín a iné, alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykozidy, triesloviny, flavonoidy, živice, steroly, stigmasterín, kampestrín, beta-sitosterín, steroidy diosgenín, tigogenín, yamogenín, neotigogenín, flavonoidy kampherol, rutín a kvercetín, alkaloidy, živice, 3,5-5 % oleja zloženého z 57 % kyseliny linolovej a linolenovej, 27 % kyseliny olejovej, kyseliny behenovej, stearovej, palmitovej a iných. Obsahuje tiež triesloviny, sacharidy, steroly, derivát diosgenínu desoxidiosgenín, gracilín, dioscín a terrestrozíny A – E, ako aj vitamín C.

Kto by mal kotvičník užívať?

Určite neurobíte chybu, ak začnete užívať výživové doplnky s kotvičníkom skôr, ako ich budete naozaj potrebovať. Po tridsiatke u mužov a po štyridsiatke u žien.

Ako však vyplýva z vyššie uvedeného, kotvičník má naozaj všestranné využitie. Ak športujete, môže byť kotvičník vaším skvelým pomocníkom pri budovaní svalov.

Stručne povedané, kotvičník možno odporučiť na všeobecné posilnenie tela každému, kto sa z nejakého dôvodu necíti celkom fit.

Aké sú nežiaduce účinky?

Vedecky nie sú podložené žiadne vedľajšie účinky a laboratórne testy nepreukázali toxicitu ani žiadne negatívne účinky kotvičníka na ľudský organizmus. Jediná vec je, že obsah alkaloidov nie je vhodný pre deti a tehotné alebo dojčiace ženy.

V akej forme je kotvičník dostupný?

Môžete získať mnoho foriem kotvičníka. Sú dostupné v obchodoch so zdravou výživou aj v lekárňach. Najzákladnejšou formou, ktorú môžete získať, je kotvičníkový čaj, buď sypaný, alebo vo vrecúšku. Ďalšou možnosťou je kotvičníkový extrakt vo forme kapsúl alebo kvapiek. Maximálna denná dávka kotvičníka je 2 000 mg.

1. miesto

Vemoherb Tribulus Terrestris

Orientačná cena: 25 €

Ide o originálny kotvičník z Bulharska v kapsuliach. Hlavnou výhodou je vysoký obsah steroidného saponínu Protodioscin (štandardizácia na 60 %), ktorý je v súčasnosti jedným z najsilnejších extraktov dostupných v celosvetovom meradle.

V súčasnosti sú v Bulharsku len dvaja veľkí výrobcovia extraktov s vysokým obsahom protodioscínu. Jedným z nich je VemoHerb Tribulus.

Výrobca odporúča 3 – 6 kapsúl denne v 3 dávkach po 1 – 2 kapsulách a zapiť dostatočným množstvom vody.

90 kapsúl si môžete kúpiť za menej ako 25 eur.

2. miesto

Bulgarian Tribulus Original

Orientačná cena: 20 €

Bulharský Tribulus Original obsahuje extrakt z byliny kotvičník zemný s obsahom steroidných saponínov, ktoré prispievajú k vylučovaniu testosterónu, prírodného pohlavného hormónu, ktorý podporuje rozvoj svalovej hmoty a fyzickej sily.

Odporúča sa užívať 1-2 kapsuly 3-krát denne po jedle s dostatočným množstvom vody.

Cena za 120 kapsúl je približne 20 eur.

3. miesto

Energy Tribulus Terrestris

Orientačná cena: 18 €

Tento produkt od českej značky Energy je vo forme praktických kvapiek, ktoré obsahujú 90 % extraktu z výťažku z kotvičníka, resp. tribulus terrestris. Používanie tohto prípravku pozitívne ovplyvňuje hormonálnu aktivitu a zdravie pohlavných orgánov. Prispieva tiež k normálnej funkcii reprodukčného, dýchacieho a kardiovaskulárneho systému. Podporuje imunitu a jej obranyschopnosť, dodáva energiu a obnovuje svalový tonus, ale pomáha aj normálnej činnosti nervového systému.

Výrobca odporúča užívať 2 – 7 kvapiek, maximálne 3-krát denne, pričom 1 kvapka zodpovedá 0,35 ml prípravku. Pred nakvapkaním výrobok pretrepte, rozhodne neprekračujte odporúčané dávkovanie a počas používania sa odporúča zvýšiť pitný režim. Po 3 týždňoch používania je potrebné urobiť týždennú prestávku.

30 ml balenie stojí 18 eur.

4. miesto

HillVital Kotvičník zemný

Orientačná cena: 20 €

Kotvičník zemný od HillVital obsahuje 60 kapsúl a v jednej nájdete 450 mg extraktu Tribulus Terrestris.

Tento kotvičník je vhodný najmä pre ľudí, ktorých trápi zväčšená prostata a problémy s ňou spojené. Užívanie tejto byliny môže zlepšiť sexuálny život, pretože pomáha zvýšiť sexuálnu túžbu. Pomáha tiež zdravému fungovaniu krvného obehu a tráviaceho systému. Je vhodný aj pre ženy v menopauze, pretože zvyšuje produkciu estrogénu, ktorý zmierňuje nepríjemné stavy v tomto období.
Je však vhodný aj pre športovcov, ktorí chcú zlepšiť vytrvalosť a silu, pretože prispieva k rýchlejšej regenerácii a rastu svalov.

Prípravok sa odporúča skladovať na chladnom, tmavom a suchom mieste a odporúčané dávkovanie je 1 kapsula denne počas jedla.

A cena? Približne 20 eur.

5. miesto

Adiel Kotvičník zemný Forte s vitamínom E

Orientačná cena: 14 €

Kotvičník s vitamínom E je vysoko účinný koncentrát bylín v pomere 4:1.

Bolo preukázané, že pridaný vitamín E prispieva k plodnosti, kvalite pohlavných buniek a tiež napomáha správnemu fungovaniu nervového systému. Patrí medzi dôležité antioxidanty, čo znamená, že zabraňuje tvorbe nebezpečných voľných radikálov, ktoré vznikajú pri metabolických procesoch v tele.

90 tabletiek stojí približne 14 eur.

6. miesto

Kotvičník - Tribulus plod prášok BIO

Orientačná cena: 6 €

100 g prášku kotvičníka od českej značky Salvia Paradise kúpite približne za 6 eur. Táto česká rodinná spoločnosť sa zaoberá dovozom bylín a ich spracovaním na bylinné prípravky na podporu zdravia a zdravého životného štýlu.

Výrobca odporúča rozmiešať jednu čajovú lyžičku v malom množstve vody a užívať 2-krát denne pred jedlom.

Najprv vložte uvedené množstvo do pohára, pridajte 2-krát viac vody, ako je obsah prášku, a rozmiešajte na hustú kašu. Túto pastu potom môžete ľubovoľne riediť tekutinou.

7. miesto

Bulgarian Tribulus Maxx

Orientačná cena: 29 €

Produkt je originálny bulharský Tribulus Terrestris v najsilnejšej dostupnej verzii.

Jednotlivé extrakčné zložky sú pravidelne testované na obsah bioaktívnych látok v najrenomovanejších nezávislých laboratóriách v EÚ.

Základom je synergická trojzložková zmes štandardizovaných extraktov:

ZLOŽKA č. 1: 200 mg = originálny bulharský Tribulus Terrestris s garantovaným obsahom 60 % protodioscínu (furostanolového saponínu)

ZLOŽKA č. 2: 200 mg = originálna bulharský FenuGreek s garantovaným obsahom 60 % protodioscínu (furostanol saponínu)

ZLOŽKA č. 3: 225 mg = originálny bulharský Tribulus Terrestris s garantovaným obsahom 90 % furostanolových saponínov

Cena je približne 29 eur za 60 kapsúl.

8. miesto

Naturalis Tribulus

Orientačná cena: 10 €

100 g prášku Naturalis stojí necelých 10 eur.

Sušená drť plodov z rastliny tribulus terrestris je dovážaná touto značkou a balená bez akýchkoľvek úprav v českej baliarni certifikovanej na balenie biopotravín, superpotravín a výživových doplnkov. Praktické uzatvárateľné vrecká a kovové nádoby zaručujú dokonalú ochranu výrobku pred akýmkoľvek znehodnotením.

Výrobca odporúča konzumovať polovicu až jednu zarovnanú čajovú lyžičku 1-2 krát denne. Prášok rozmiešajte vo vode, ovocnom kokteile, jogurte alebo smoothie. Môžete ho pridať aj do cereálií, ovsených vločiek, krupice alebo ryžovej kaše.

9. miesto

Swanson Tribulus Terrestris Extract

Orientačná cena: 12 €

Jedna kapsula tohto produktu od americkej značky Swanson obsahuje 500 mg bulharského Tribulus terrestris. Znakom kvality je prestížny certifikát GMP, ktorým sa tento extrakt z kotvičníku pýši.

Kotvičník je pre vás ideálny, ak uprednostňujete ajurvédske techniky alebo metódy tradičnej čínskej medicíny a chcete podporiť svoju psychiku, dýchací, močový a reprodukčný systém. Táto rastlina, ktorá rastie v Afrike, Ázii, Európe a na Blízkom východe, podporuje aj celkovú prirodzenú obranyschopnosť imunitného systému, čo je vždy dobré.

Čo sa týka dávkovania, odporúča sa užívať 1 kapsulu dvakrát denne s vodou.

A aká je cena? 60 kapsúl stojí necelých 12 eur.

10. miesto

Tribulus Maximus

Orientačná cena: 29 €

Kotvičník zemný od spoločnosti BioTech USA je odporúčaný predovšetkým pre silových športovcov, ktorí by chceli získať dodatočnú podporu pri dosahovaní svojich športových cieľov. Ide o bezdopingový suplement so starostlivo vybranými zložkami, preto sa nemusíte ničoho obávať. 

Tribulus Maximus je dostupný vo forme tabliet, pričom každá tableta obsahuje 1 500 mg extraktu z kotvičníka. Odporúčané dávkovanie je jedna tableta denne a tento produkt je vhodný len pre mužov nad 18 rokov. 

Cena za balenie 90 tabliet je približne 29 eur.

Záver

Dá sa povedať, že kotvičník zemný je neškodná, veľmi účinná a ľahko dostupná bylina so širokou škálou pozitívnych účinkov. Môžete si vybrať variant, ktorý chcete vyskúšať. Tablety, kapsule, čaj, extrakt alebo rôzne drvené prášky.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kotvičník zemný

[2] Bakalářská práce (CZ): Biologicky aktivní látky
v rostlinách kotvičníku zemního

[3] Healthline (ENG): Does Tribulus Terrestris Really Work? An Evidence-Based Look

[4] PubMed Central (ENG): Antibacterial and antifungal activities of different parts of Tribulus terrestris L. growing in Iraq

[5] PubMed Central (ENG): Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction

5/5 - (3 votes)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».