10 tipov, kde kúpiť 1 kg pistácií (1 000 g)

Čo sú to pistácie a kde kúpiť tie najlepšie? Kde sa dá kúpiť kilové balenie pistácií? Recenzie, skúsenosti, benefity a popis.

TOP  1. miesto

1 kg GRIZLY Pistácie lúpané

Orientačná cena za 1 kg: 29 €

Naturálne pistácie, lúpané, bez šupky, bez príchute.

2. miesto

Pistácie natural
lúpané (1 000 G)

Orientačná cena za 1 kg: 30 €

Kvalitné pistácie lúpané natural, bez šupky.

3. miesto

GRIZLY Pistácie pražené solené Jumbo 1 kg

Orientačná cena za 1 kg: 17 €

Grizly pistácie pražené, solené, nelúpané.

Desať najlepších pistácií po 1 kg

Čo sú to pistácie?

Pistácie sú veľmi obľúbené orechy, ktorých história siaha ďaleko do minulosti. Dokonca sa hovorí, že ich pôvod siaha až do obdobia 6 000 rokov pred naším letopočtom. To už je teda nejaký ten piatok. Pistácie boli vždy považované za veľmi luxusnú pochúťku, ktorú si určite nemohol dovoliť každý. Túto výsadu mali len vyššie vrstvy.

Poďme si o nich povedať niečo viac. Tieto chutné orechy rastú na strome s názvom Pistácia pravá alebo pistacia vera. Pistácie nie sú jednodruhové, práve naopak – na celom svete existuje niekoľko druhov, ktoré sa líšia kvalitou, odrodou, krajinou pôvodu, tvarom, chuťou a mnohými ďalšími faktormi. Najväčšími producentmi týchto plodov sú Amerika a Irán.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Sú pistácie zdravé?

Áno, nepochybne sú. Pistáciové oriešky obsahujú veľké množstvo kvalitných bielkovín, zdravých tukov vrátane toľko oceňovaných omega-9 nenasýtených mastných kyselín. Sú tiež zdrojom energie, obsahujú veľa vlákniny, minerálov, vitamínov a antioxidantov.

Aké obsahujú látky?

Ako už bolo spomenuté vyššie, pistácie sú doslova „nabité“ živinami. Obsahujú najmä tieto prospešné látky:

Má priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém, chráni obličky a podporuje ich správnu funkciu, slúži ako prevencia cukrovky a mnoho ďalšieho.

Je absolútne nevyhnutný pre správny vývoj kostí, zubov a všetkých tkanív všeobecne.

Podporuje rast a väčšinou sa nachádza v kostiach alebo pečeni. Má tiež pozitívny vplyv na zdravé vlasy, nechty alebo pokožku.

Má pozitívny vplyv na funkciu štítnej žľazy, podporuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu.

Je absolútne nevyhnutný pre zdravý zrak a produkciu rodopsínu, čo je očný pigment. Podporuje tiež rast a vývoj buniek.

Existuje mnoho vitamínov skupiny B, ale všetky majú jedno spoločné – mimoriadne pozitívny vplyv na organizmus. Podporujú fyziologické fungovanie nervového systému a mnoho ďalšieho.

Ide o veľmi silný a prospešný antioxidant.

Je súčasťou krvného farbiva hemoglobínu a jeho funkcia v ňom je nenahraditeľná, pretože prenáša kyslík do buniek.

Má veľký vplyv na zdravé kosti, pokožku a spojivové tkanivá.

Makroživina dôležitá pre regeneráciu, silu a svaly. Orechy obsahujú aj esenciálne aminokyseliny (aminokyseliny s rozvetveným reťazcom).

Makroživina dôležitá pre rozpustnosť vitamínov, syntézu hormónov, podporuje pocit sýtosti a zlepšuje chuť jedál.

Makroživina a najväčší zdroj energie pre telo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ako podporujú zdravie tela?

Pistácie majú mnoho zdravotných beefitov, ktoré je dôležité spomenúť:

Uvádza sa, že pistáciové orechy majú veľmi pozitívny vplyv na srdce a cievny systém. Môžu znížiť hladinu zlého LDL cholesterolu a zároveň zvýšiť hladinu dobrého HDL cholesterolu.

Keďže pistácie obsahujú veľa vlákniny, sú úplným balzamom pre naše črevá, pretože ich dokážu očistiť od nežiaducich usadenín. Hovorí sa, že približne 30 gramov pistácií dodá nášmu telu 3 gramy vlákniny. Preto sú užitočné pri tráviacich problémoch, ako je zápcha alebo nadúvanie.

Keďže tieto orechy obsahujú B komplex, ktorý obsahuje aj vitamín B6, majú vynikajúci účinok na nervový systém. B6 je nevyhnutný pri syntéze aminokyselín, ktoré telo potrebuje pre správne fungovanie nervového systému.

Keďže pistácie majú nízky glykemický index, energia sa do tela dostáva veľmi pomaly a vydrží nám aj dlhšie. Sú preto vhodné napríklad pre diabetikov alebo pri redukčných diétach.

Keďže obsahujú vitamín E, zinok, selén, meď a ďalšie skvelé živiny, môžu podporiť zdravý vzhľad našej pokožky.

Zdravá a dobre fungujúca imunita je nevyhnutná. A viete, čo je skvelé? Pistácie vám v tom môžu pomôcť. Ich pravidelná konzumácia doslova nakopne vašu imunitu. Je to najmä vďaka obsahu vitamínu B6 a ďalších dôležitých antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele.

Žiaľ, v súčasnosti sa rakovina stáva strašiakom a civilizačnou chorobou v jednom. Stres a hektický životný štýl tomu nepridávajú. Voľné radikály sú všade, a keď je telo fyzicky alebo psychicky oslabené, pôsobí na ne ako magnet. A pretože pistácie sú plné antioxidantov, dokážu brániť naše bunky doslova vlastným telom.

Aké druhy pistácií existujú?

Ako sme už naznačili na samom začiatku, pistácií je naozaj kvantum. Líšia sa miestom pôvodu, kvalitou, veľkosťou, farbou a chuťou.

Uvádza sa, že najväčšia veľkosť pistácií dostupných na trhu je 20 – 22. Táto veľkosť je daná rozmermi škrupinky.

Najznámejšie druhy pistácií sú:

 1. Kalleh Ghouchi – majú veľké oblé jadro a hovorí sa im aj „jumbo“.
 2. Akbari – sú užšie a dlhšie.

Ako spoznať kvalitné pistácie?

Keď si idete do obchodu vybrať svoje obľúbené pistáciové oriešky, môžete si všimnúť niekoľko vecí, podľa ktorých sa rozhodnete, či si ich kúpite, alebo sa poobzeráte inde.

Všímajte si hlavne tieto faktory:

 • Mali by mať okrovo-hnedú škrupinu bez výrazných škvŕn.
 • Na škrupine by mala byť pozdĺžna prasklina, ktorá naznačuje zrelosť.
 • Orechový plod je jasne zelený s ľahkou fialovohnedou šupkou.
 • V balení je minimálne množstvo úlomkov.
 • Na obale sú podrobné informácie o krajine pôvodu.

Nutričné hodnoty pistácií

Pistácie sú skutočne bohatou studnicou živín. Poďme si popísať, koľko konkrétnych prospešných látok obsahuje 100 g týchto orechov:

 • 27,65 g sacharidov,
 • 21,35 g bielkovín,
 • 10 g vlákniny,
 • 1 042 mg draslíka,
 • 485 mg fosforu,
 • 120 mg horčíka,
 • 1 275 mg mangánu,
 • 110 mg vápnika,
 • 2,3 mg zinku,
 • 4,2 mg železa,
 • 0, 84 mg B1,
 • 0,158 mg B2,
 • 1,425 mg B3,
 • 0,513 mg B5,
 • 1,274 mg B6,
 • 50 mg B9,
 • 2,3 mg C.

Ako často ich jesť?

Ak nemáte žiadne zdravotné obmedzenia, alergie a podobne, môžete si pokojne dopriať hrsť pistácií denne. Vďaka nízkemu glykemickému indexu sú vhodné aj pre diabetikov alebo ako desiata počas redukčných diét.

Ako ich konzumovať?

Pistácie sú veľmi variabilné. Predstavme si spôsoby, ako sa dajú upravovať a jesť:

Chrumkajte ich len tak. Ako občerstvenie, pochúťka k vínu alebo ich dajte svojim deťom namiesto sladkostí. Určite budú nadšené!

Pistácie majú výraznú farbu, preto sa výborne hodia ako chutná dekorácia na koláče a dezerty.

Uvidíte, že sa budete oblizovať. Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Vylúpané pistácie poukladajte na plech (ideálne aj na papier na pečenie) a pečte v rúre pri 180 stupňoch približne 10 minút. Orechy pekne zmäknú. Po vychladnutí ich vložte do mixéra s trochou ghí alebo olivového oleja a rozmixujte. Môžete pridať aj čokoládu alebo karamel.

Áno, aj orechy môžete variť. Milujú to najmä Taliani. Pistácie môžu byť súčasťou omáčok, polievok a sladkých jedál.

Pistácie sa výborne hodia do koláčov. Môžete ich nasekať alebo pomlieť do cesta, ktorému dodajú nezameniteľnú chuť, ktorú si zamilujete.

1. miesto

GRIZLY Pistácie lúpané

Orientačná cena za 1 kg: 29 €

Kilo lúpaných pistácií značky Grizly v znovu uzatvárateľnom PP obale alebo vákuovo balených. Tieto orechy pochádzajú z USA alebo Iránu a vďaka absencii škrupín je ich konzumácia veľmi pohodlná a rýchla. Neobsahujú žiadnu pridanú soľ, takže sú vhodné ako prísada do sladkých i slaných jedál, ako súčasť smoothie alebo ich môžete len opiecť na panvici s bylinkami.

Toto kilové balenie vás vyjde približne 29 eur. 

2. miesto

Pistácie natural lúpané

Orientačná cena za 1 kg: 30 €

Lúpané pistácie môžete kúpiť v rôznych hmotnostiach. Ide o menšie pistácie s jasne zelenou farbou. Sú nepražené a nesolené, tak ako ich príroda stvorila. A zaujímavosť, vedeli ste, že na výrobu 1 kg lúpaných pistácií sú potrebné 2 kg nelúpaných? Tieto orechy pochádzajú z Iránu.

A koľko stojí 1 000 gramov? Približne 30 eur, pretože 200 g balenie stojí zhruba 6 eur.

3. miesto

GRIZLY Pistácie pražené solené Jumbo

Orientačná cena za 1 kg: 17 €

Jumbo (Kale Guchi), teda veľké pistácie s veľkosťou 20 – 22, sú najväčšie, aké trh ponúka. Ide o veľmi obľúbenú odrodu pistácií. Sú výrazné a chrumkavé. Tieto orechy sú pražené a jemne solené – ideálne ako pohostenie pre návštevy, na rauty a podobne.

Tieto pistácie pochádzajú z Ameriky.

A koľko vás bude stáť 1 kg tejto pochúťky? Bude to približne 17 eur.

4. miesto

Pistácie lúpané pražené

Orientačná cena za 1 kg: 60 €

Tieto pražené, chrumkavé pistácie s výraznou chuťou vás očaria. Majú sýtozelenú farbu a sú ideálne ako prísada do šalátov alebo len tak na jedenie. Tieto orechy pochádzajú z Kalifornie.

250 g si môžete kúpiť za približne 15 eur, jedno kilo vás tak vyjde na cca 60 eur.

5. miesto

Pistácie surové vylúpané

Orientačná cena za 1 kg: 42 €

Ide o prírodné, lúpané nesolené pistácie prvotriednej kvality. Majú veľmi jemnú chuť a sú vhodné nielen na konzumáciu, ale aj na výrobu pistáciového masla, mlieka alebo na zdobenie koláčov a raw guľôčok.

Môžete si kúpiť 500 g za 21 eur alebo jeden kilogram za približne 42 eur.

6. miesto

Grizly Pistácie Natural nelúpané

Orientačná cena za 1 kg: 18 €

Toto balenie prírodných nelúpaných pistácií pochádza z USA. Nie sú solené, takže sú vhodné aj na sladké jedlá alebo napríklad na výrobu mlieka či masla. Orechy sú v uzatvárateľných PP obaloch alebo vákuovo balené.

500 g stojí približne 9 eur a 1 000 g približne 18 eur.

7. miesto

Pistácie natural Exclusive z Iránu

Orientačná cena za 1 kg: 15 €

Irán je popredným výrobcom pistáciových orechov a tieto sú jedným z nich.

Ide o pistácie Ahmad Aghaei, ktoré majú ľahkú podlhovastú škrupinu, v ktorej sa ukrýva mimoriadne dlhé a lahodné pistáciové jadro.

A aká je cena? Cena za 100 g je približne 1,50, takže jeden kilogram viete kúpiť za cca 15 eur.

8. miesto

Pistácie pražené solené Exclusive z Iránu

Orientačná cena za 1 kg: 24 €

Iránske solené a pražené pistácie odrody Ahmad Aghaei sú jednou z najchutnejších odrôd týchto orechov. Skvele doplnia kvalitné víno a urobia vaše chvíle pohody ešte krajšími.

500 g vás bude stáť približne 12 eur a 1 000 g približne 24 eur.

9. miesto

Pistácie v škrupine pražené solené

Orientačná cena za 1 kg: 24 €

Ide o pražené a solené pistácie v škrupine prvotriednej kvality. Sú skvelé ako zdravý chrumkanie k vínu alebo pivu alebo len ako občerstvenie počas dňa. Majú lahodnú šťavnatú a plnú chuť.

A cena? 100 g balenie stojí zhruba 2,40, takže za jeden kilogram zaplatíte približne 24 eur.

10. miesto

Pistácie v škrupine natural

Orientačná cena za 1 kg: 26 €

Tieto pistáciové oriešky sú v surovej, prirodzenej forme. Nie sú pražené ani solené. Sú naozaj čisto spracované tak, aby vynikla ich pôvodná chuť. Nie sú mechanicky otvárané, takže plody vnútri sú prirodzene zrelé, čo sa odráža na ich vynikajúcej chuti.

A cena? 500 g balenie stojí cca 13 eur, takže jeden kilogram bude stáť približne 26 eur.

Záver

Orechy sa zaraďujú medzi superpotraviny. Sú pre telo veľmi prospešné a prinášajú mu mnoho benefitov. Najmä pistácie majú nielen veľmi dobrú chuť, sú výrazné a špecifické, ale aj z hľadiska zloženia absolútne vyvážené. Obsahujú mnoho dôležitých minerálov, vitamínov, aminokyselín a ďalších zložiek. Sú vhodné na každodennú konzumáciu aj pri diétnych režimoch, ale môžu si ich dopriať aj diabetici alebo tehotné ženy a deti.

Pistáciové oriešky sú výborné samotné, ale rovnako dobré sú aj ako súčasť sladkých alebo slaných jedál. Pistácie si môžete kúpiť balené alebo dokonca vážené. Najčastejšími a najväčšími producentmi sú USA a Irán.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Řečík pistáciový

[2] Healthline (ENG): 9 Health Benefits of Pistachios

[3] Healthline (ENG): Are Pistachios Nuts?

[4] PubMed Central (ENG): Pistachios for Health – What Do We Know About This Multifaceted Nut?

[5] Food and Drug Administration – FDA (ENG): Nuts, pistachio nuts, raw – nutrients

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».