Zelený jačmeň – recenzie, účinky a ktorý je najlepší?

Čo je to zelený alebo mladý jačmeň, aké má účinky a kde ho kúpiť? Ako si vybrať najlepší zelený jačmeň? Prečo tento zelený zázrak prijímať?

TOP  1. miesto

Salvia Paradise
Mladý jačmeň

Orientačná cena: 26 €

Mladý jačmeň v kvalitných tabletách za dobrú cenu, ktoré ukrývajú 100 % sušenú šťavu z mladého jačmeňa v BIO kvalite. Poskytujú bohatú dávku vitamínov a minerálov.

2. miesto

Blendea
Supergreens

Orientačná cena: 18 €

Kvalitná zmes 5 zelených potravín, zeleného jačmeňa, chlorelly, spiruliny, mladej pšenice a mäty, ktorú nenájdete v žiadnom inom výživovom doplnku.

3. miesto

Nástroje zdravia
Mladý jačmeň BIO

Orientačná cena: 14 €

Šetrne sušený mladý jačmeň, vďaka čomu si zachováva vysoký podiel enzýmov, vitamínov skupiny B, kyseliny listovej, betakaroténu, ako aj vlákniny a rastlinných bielkovín.

Jedenásť najlepších doplnkov zeleného jačmeňa

Čo je to zelený jačmeň?

Mladý jačmeň sa radí medzi „supergreen“ potraviny. Je to jednoročná samoopelivá obilnina, ktorá je príbuzná pšenici. Mladý jačmeň tradične pochádza zo západnej Ázie, ale časom sa rozšíril do celého sveta vrátane Slovenska a Českej republiky.

Tento zelený zázrak je bohatý na chlorofyl, antioxidanty, minerály a vitamíny. Jačmeň sa konzumoval už v starovekom Egypte, kde bol bežnou súčasťou každodennej stravy. Veľmi zjednodušene ide o druh trávy, z ktorej sa na konzumáciu používajú len mladé výhonky.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Účinky zeleného jačmeňa

Benefity mladého jačmeňa sú rôzne. Dokáže doslova naštartovať naše telo a dodať mu novú energiu do žíl. Jačmeň má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, posilňuje imunitu a podporuje správnu funkciu metabolizmu.

Mladý jačmeň nie je liek, ale keďže je to „superpotravina“, môže telu priniesť veľa benefitov. Obsahuje de facto kompletnú škálu dôležitých živín, a tým podporuje fungovanie všetkých procesov v tele vrátane imunitných procesov.

Benefity

 • Je plný chlorofylu v ľahko vstrebateľnej podobe
 • Obsahuje 4-krát viac vápnika ako mlieko
 • Má 22-krát viac železa ako špenát
 • Prášok obsahuje rovnaké množstvo bielkovín ako kvalitný steak
 • Obsahuje 12 minerálov a ďalších stopových prvkov (železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, meď, mangán, zinok, kremík, sodík, bór, mangán, meď, striebro, chróm)
 • Nájdete v ňom 13 vitamínov (najmä C, E, A, B1, B2, B5, B6, B9, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú)
 • Má 20 enzýmov

S čím dokáže pomôcť

 • Alergie
 • Reumatické
  ochorenia
 • Lymská borelióza
 • Únava a vyčerpanie
 • Psychické problémy
 • Bolesti hlavy
 • Poruchy a ochorenia
  tráviaceho traktu
 • Problémy pohybového
  aparátu
 • Kožné ochorenia
 • Znížená imunita
 • Gynekologické a
  klimakterické problémy
 • Infekcie dýchacích ciest
 • Dna
 • Zápaly močových
  ciest
 • Problémy s prostatou
 • Bolesti hlavy
 • Cukrovka
 • Nadváha
 • Kardiovaskulárne ochorenia
 • Rakovina
 • Problémy so zrakom
 • Skleróza multiplex
 • Zlá funkcia pečene

Čo mladý jačmeň obshauje?

Vitamíny skupiny B sú veľmi dôležité pre dobrú pleť, zdravie očí, správnu činnosť srdca a krvotvorbu.

„Céčko“ je pre telo nevyhnutné. Podporuje vstrebávanie ťažkých kovov, pôsobí ako antioxidant a vytvára kolagén, ktorý sa stará o zdravé ďasná, zuby, kosti a cievy.

Tento vitamín slúži ako dôležitý antioxidant. Chráni bunkové membrány pred poškodením voľnými radikálmi.

Tento vitamín zvyšuje pevnosť kostí a zlepšuje ich štruktúru. Je tiež zodpovedný za zabudovanie vápnika do kostí.

Je to silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov.

Vápnik je základným stavebným prvkom kostí, zubov a všetkých ľudských tkanív.

Tento minerál znižuje krvný tlak a riziko kardiovaskulárnych ochorení, chráni obličky a znižuje riziko vzniku obličkových kameňov, slúži ako prevencia cievnych a mozgových príhod a pomáha predchádzať cukrovke.

Horčík pomáha pri bolestivom svalovom napätí, má účinok proti kŕčom a je dôležitý pre normálnu funkciu nervov a svalov.

Je základným prvkom krvotvorby a jeho nedostatok vedie k anémii.

Zinok je základný prvok, ktorý podporuje rast. Najviac ho je vo svaloch, kostiach a pečeni. Optimálna hladina zinku v tele pomáha udržiavať rovnováhu imunitného systému a má pozitívny vplyv na metabolizmus bielkovín a sacharidov.

Kremík sa podieľa aj na tvorbe chrupaviek, kĺbov, zubov, vlasov a nechtov, ako aj na pevnosti a pružnosti šliach, kože a ciev.

Sodík je pre naše telo nevyhnutný pri tvorbe červených krviniek a kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, bez ktorej by sme nemohli tráviť. Zohráva tiež dôležitú úlohu pri raste, stimuluje obličky, zabraňuje tvorbe obličkových kameňov, pôsobí proti svalovým kŕčom a podobne.

Tento minerál sa podieľa na premene cukrov, tukov a bielkovín na prenos energie. Spolu s vápnikom tvorí hlavnú zložku kostí a zubov. Zabezpečuje tiež udržiavanie pravidelného srdcového rytmu a je potrebný aj pre mozog a nervové tkanivo vo všeobecnosti.

Tento minerál zvyšuje nízku hladinu testosterónu u mužov a estrogénu u žien po menopauze. Aktivuje tiež vitamín D, ktorý okrem iného zvyšuje príjem vápnika a jeho ukladanie v kostiach.

Mangán má pozitívny vplyv na správnu funkciu pohlavných žliaz, podporuje funkciu mozgu a stavbu kostí, tlmí únavu a zlepšuje pamäť.

Okrem iného sa podieľa na stavbe kostí a funkcii centrálneho nervového systému. Je súčasťou kolagénu, bielkoviny, ktorá je dôležitou súčasťou kože, kostí a spojivového tkaniva.

Striebro má antibakteriálne, antimykotické (proti kvasinkám a plesniam) a antivírusové účinky.

Biologicky aktívna forma chrómu v tele sa významne podieľa na metabolizme glukózy.

Vláknina sa delí na rozpustnú a nerozpustnú vo vode. Nerozpustná vláknina pomáha proti zápche, zmierňuje príznaky hemoroidov, podporuje správne trávenie a je prospešná pri prevencii rakoviny čriev. Rozpustná vláknina podporuje peristaltiku čriev a ľahšie vyprázdňovanie.

Podporuje imunitný systém, pozitívne pôsobí proti choroboplodným baktériám, podporuje tvorbu hemoglobínu, pomáha pri hojení rán, hemoroidov a popálenín, má antioxidačné účinky, reguluje stolicu a dodáva telu veľmi dôležité vitamíny K, C, kyselinu listovú, vápnik, železo, horčík, bielkoviny a mnoho ďalších benefitov.

Formy zeleného jačmeňa

Na trhu je k dispozícii veľké množstvo značiek a foriem tejto rastliny. Môžete si ho kúpiť vo forme džúsov a sušeného prášku, z ktorého sa pripravuje nápoj, ktorý sa musí piť vždy čerstvý. Nápoj sa odporúča piť nalačno po prebudení, pomaly prehĺtať a s hodinovým odstupom od bežne užívaných liekov.

Dôležité vitamíny a enzýmy sa pri teplotách nad 45°C ničia. Preto prášok nezalievajte horúcou vodou.

Môže sa užívať aj vo forme tabliet alebo kapsúl, ktoré sa zapíjajú iba vodou.

Dávkovanie

Vždy závisí od konkrétneho výrobku, ktorý obsahuje aj odporúčané dávkovanie. Všeobecne však platí, že 2 – 3-krát denne 1 čajová lyžička (rozpustená v 200 ml vody alebo džúsu) je úplne v poriadku. Tvrdí sa, že starí a chorí ľudia môžu zvýšiť denný príjem o 1 dávku.

Tehotné a dojčiace ženy a celiatici by sa však mali najprv poradiť s lekárom alebo nutričným terapeutom.

Je možné sa zelenými potravinami predávkovať?

Podľa odborníkov to nie je možné. Keď ho začnete užívať, môže sa vyskytnúť „nežiaduci účinok“. Telo sa čistí, takže tento proces môžu sprevádzať rôzne nepríjemnosti, ako je hnačka, nevoľnosť a dočasné zhoršenie stavu pokožky. Telo začne vylučovať škodlivé látky a prejavy môžu byť rôzne.

1. miesto

Salvia Paradise Mladý jačmeň

Orientačná cena: 26 €

Salvia Paradise je česká rodinná spoločnosť, ktorá je na trhu od roku 2008. Jej hlavnou víziou je hlboká dôvera v silu prírody. Zaoberajú sa dovozom bylín a ich spracovaním na bylinné prípravky na podporu zdravia a zdravého životného štýlu. Zameriavajú sa na suroviny z ekologickej výroby a ekologického poľnohospodárstva. Suroviny nakupujú výlučne od certifikovaných dodávateľov. Ich vlastná výroba je pod pravidelnou kontrolou certifikačnej organizácie.

Heslom celého tímu Salvia Paradise je okrem najvyššej kvality aj neustály rozvoj. Svoje produkty vytvárajú pod vedením skúsených fytoterapeutov a v súlade s najnovšími poznatkami z vedeckých kruhov.

Od tejto značky si môžete kúpiť bylinné kapsule, ktoré obsahujú 100 % sušenú šťavu z mladého jačmeňa v BIO kvalite. 190 kapsúl stojí približne 26 eur.

2. miesto

Blendea Supergreens

Orientačná cena: 18 €

Od tejto značky si môžete zakúpiť kompletné supergreens potraviny, ktoré zahŕňajú zelený jačmeň, spirulinu, chlorellu, mladú pšenicu a mätu piepornú.

Sypká zmes Blendea SUPERGREENS sa užíva denne rozpustená vo vode, ovocnej šťave alebo smoothie. Balenie Blendea (90 g) obsahuje až 30 jednotlivých dávok a jeho cena je približne 18 eur. Zmes neobsahuje laktózu, lepok, pridaný cukor, konzervačné látky a sóju. Okrem toho je 100 % vegánska a organická.

Zloženie Supergreens je pomerovo nasledovné: 30 % zelený jačmeň, 30 % mladá pšenica, 20 % spirulina, 15 % chlorella, 5 % mäta.

3. miesto

Nástroje zdravia Mladý jačmeň BIO

Orientačná cena: 14 €

Značka Nástroje zdravia ponúka veľké množstvo prírodných doplnkov stravy, ale nájdete tu aj prírodnú nimbovú kozmetiku, výrobky dámskej hygieny, zdravé osvetlenie a najmä širokú škálu zelených potravín vrátane mladého jačmeňa, spiruliny, chlorelly a lucerny alebo alfa alfa.

Tento mladý jačmeň je 100 % ekologický a pochádza z vulkanických pôd Nového Zélandu. Následne sa veľmi šetrne vysuší, aby sa zachovalo maximum účinných látok. Stimuluje organizmus, pôsobí ako antioxidant a dodáva telu množstvo vitamínov a minerálov.

Odporúča sa užívať nalačno v množstve jednej až dvoch čajových lyžičiek rozpustených vo vode alebo džúse.

Balenie s hmotnosťou 200 g sa dá kúpiť za menej ako 14 eur. 

4. miesto

Puravia Zelený jačmeň BIO

Orientačná cena: 18 €

Česká značka Neobotanics® si zakladá na vývoji a produkcii prémiových výživových doplnkov a kozmetiky s využitím vysokokvalitných prírodných ingrediencií a inovatívnych technologických postupov. Svoje produkty vyrába vo vlastných laboratóriách, ktoré sa nachádzajú v Brdských lesoch vo vedecko-technologickom parku Dobříš. Značka vyvíja produkty v súlade s modernými vedeckými postupmi, ale kombinuje ich s osvedčenými poznatkami z tradičného liečiteľstva. Používa vysokokvalitné bioaktívne extrakty získané z bylín vlastnej produkcie alebo z overených miestnych fariem.

Tento zelený jačmeň pochádza z ekologickej farmy na Novom Zélande a vyrába sa len z vrchnej časti výhonkov, kde je koncentrácia účinných látok najvyššia.

Odporúča sa užívať približne 3 g prášku denne zmiešaním so studeným nápojom (voda, ovocná alebo zeleninová šťava) alebo studeným jedlom (jogurt, smoothie, šalát). V horúcej kvapaline by mohla byť účinnosť oslabená.

Balenie s hmotnosťou 150 g stojí približne 18 eur.

5. miesto

NUPREME Mladý jačmeň BIO

Orientačná cena: 26 €

Značka Nupreme vznikla v Českej republike v roku 2012, vtedy sa však volala Empower Supplements a svoj súčasný názov prijala o 6 rokov neskôr. V jej portfóliu nájdete množstvo funkčných potravín, ktorých zloženie je vždy absolútne transparentné. Spoločnosť Nupreme je transparentná aj pokiaľ ide o pravidelné analýzy a testovanie jednotlivých produktov a zložiek, ktoré vždy uvádza na svojich webových stránkach. V ich portfóliu nájdete okrem mladého jačmeňa, chlorelly a spiruliny aj množstvo pochúťok v podobe rôznych proteínových tyčiniek, zdravých čipsov, orechových masiel či čokoládových bonbónov.

Tento produkt predstavuje 100 % lisovanú šťavu z mladého jačmeňa usušenú v prášku raw a BIO kvality, takže si zachováva maximum zdraviu prospešných látok. Je preto ideálnym pomocníkom pri odkysľovaní a detoxikácii organizmu.

Balenie s hmotnosťou 200 g stojí okolo 26 eur.

6. miesto

Viridian 100 % Organic Soul Food Greens

Orientačná cena: 24 €

V tomto produkte s názvom Soul Food Greens dostanete okrem mladého jačmeňa aj 5 ďalších zelených superpotravín, a to mladú zelenú pšenicu, spirulinu, chlorellu, alfa alfa a morskú chaluhu Wild Wrack.

Ide o jedinečnú zmes, ktorá poskytuje kompletnú dávku maximálneho množstva chlorofylu, vitamínov, minerálov, antioxidantov, nenasýtených mastných kyselín a ďalších účinných látok. Skrátka, získate produkt „všetko v jednom“, ktorý sa naozaj oplatí.

Výrobok spoločnosti Viridian je BIO, raw a Kosher kvalite, ktorú potvrdzuje certifikácia úradu Soil Association. To zaručuje, že všetky použité zložky sú ekologické organické.

A ako ho používať?
Keďže ide o vysokú koncentráciu účinných látok, môžete spočiatku pociťovať intenzívnu detoxikáciu sprevádzanú redšou zapáchajúcou stolicou, ktorá pri pravidelnom dávkovaní prejde.

Odporúča sa užívať 4 gramy (1 čajová lyžička) 2-krát denne a prázdny žalúdok. Prášok sa rozpustí v 200 ml studenej vody a nápoj je potrebné vypiť 20 minút pred začiatkom jedla.

Balenie obsahujúce 100 g prášku sa dá kúpiť za približne 24 eur.

7. miesto

Zelený jačmeň Natural Medicaments

Orientačná cena: 14 €

Česká značka Natural Medicaments je na trhu od roku 2002. Filozofiou značky je komplexný pohľad na zdravie a starostlivosť z pohľadu prírodnej, holistickej a alternatívnej medicíny. Preto sú výrobky tejto značky prírodné, len s nevyhnutným minimom prísad. Hlavný dôraz kladie na kvalitu spracovania, spoluprácu so skúsenými a erudovanými odborníkmi a starostlivý výber prírodných zložiek.

250 g prášku zo zeleného jačmeňa obsahuje šetrne sušené listy, ktoré majú prirodzene organicky viazané vitamíny, minerály a stopové prvky. Výrobok pochádza z Nemecka a jeho cena sa pohybuje okolo 14 eur. 

8. miesto

Zelený jačmeň - 99,8 % šťava

Orientačná cena: 13 €

Spoločnosť EkoMedica bola založená s cieľom prinášať zákazníkom produkty, ktoré sú pre ľudský organizmus čo najšetrnejšie a najlepšie sa vstrebávajú, bez vedľajších účinkov. Všetky produkty EkoMedica sa vyrábajú podľa vlastných receptúr a podľa najprísnejších noriem, bez konzervačných látok, pridaných cukrov a farbív.

Táto 99,8 % šťava sa získava z mladého zeleného jačmeňa najmodernejšou výrobnou metódou. Výrobok je stabilizovaný iba pasterizáciou a neobsahuje chemické konzervačné látky. Šťava z mladého jačmeňa je preto určená pre čo najširší okruh konzumentov.

Tento produkt si môžete kúpiť za približne 13 eur.

9. miesto

ALLNATURE Mladý jačmeň prášok BIO

Orientačná cena: 9 €

Allnature je česká značka zdravej výživy. Vyberajú len potraviny, ktoré sa vyrábajú šetrnými metódami z kvalitných prírodných surovín, aby sa zachovalo všetko dobré, čo príroda do rastlín vložila.

Užívajte tento 250 g prášok v odporúčanom množstve, čo je 1 – 3 čajové lyžičky (2 – 4 g) denne. Odmeraný prášok rozmiešajte v 150 ml čistej vody alebo ovocnej šťavy a vypite. Cena výrobku sa pohybuje okolo 9 eur.

10. miesto

TOPNATUR Zelený jačmeň prášok

Orientačná cena: 12 €

Spoločnosť Topnatur sídli v Slušoviciach v Zlínskom kraji. Ich portfólio je naozaj pestré a okrem zelených potravín ponúkajú aj mnoho ďalších produktov. Napríklad kaše, tyčinky, proteíny, rastlinné nápoje, čokolády, orechy a semienka, lyofilizované ovocie, múky, sladidlá a ďalšie. Každý si tu nájde niečo pre seba vrátane vegánov alebo ľudí s rôznymi intoleranciami a diétami.

Zelený jačmeň Topnatur pochádza z jemne sušených mladých listov jačmeňa pochádzajúceho z Taiwanu. Jeho zásadité pH pomáha odkysľovať organizmus a podporovať jeho prirodzenú obranyschopnosť.

Odporúča sa denne zamiešať 2 g prášku (vrchovatú čajovú lyžičku) do obľúbeného studeného jedla alebo nápoja.

150 g tohto výrobku stojí menej ako 12 eur.

11. miesto

Práškový zelený jačmeň

Orientačná cena: 10 €

Tento prášok z mladého zeleného jačmeňa od spoločnosti HillVital sa stane vaším každodenným zdrojom vitamínov a minerálov. Obsahuje vitamíny skupiny B, A, C, E, H, betakarotén, železo, zinok, mangán, horčík, vápnik, draslík a, samozrejme, veľa prospešného chlorofylu, vlákniny, enzýmov a bielkovín.

Pomáha zlepšovať tráviaci systém, krvný obeh, črevá, čistí organizmus a prispieva k jeho prirodzenej obranyschopnosti.

A ako sa tento produkt dávkuje? Jednoducho rozmiešajte 1 – 3 čajové lyžičky v 200 – 300 ml studeného nápoja (voda, ovocná alebo zeleninová šťava) a spotrebujte do pol hodiny od prípravy, aby ste získali maximálne množstvo účinných látok. Nikdy nekombinujte prášok s horúcim nápojom, pretože by sa tým znehodnotili mnohé zdravotné účinky.

Balenie 200 g prášku stojí približne 10 eur.

Záver

Zelený jačmeň môže byť skvelým pomocníkom, ktorý prečistí vaše telo a dodá mu všetko, čo potrebuje, aby sa cítilo lepšie.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Mladý ječmen

[2] Bakalářská práce (CZ): Technologie pěstování a hnojení ječmene (Hordeum) s cílem maximální kvality
produktu a jeho využití pro výrobu doplňku stravy „zeleného ječmene“ 

[3] Healthline (ENG): What Is Barley Grass? Everything You Need to Know

[4] PubMed Central (ENG): Effects of a Dietary Supplement with Barley Sprout Extract on Blood Cholesterol Metabolism

[5] PubMed Central (ENG): Preventive and Therapeutic Role of Functional Ingredients of Barley Grass for Chronic Diseases in Human Beings

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».