Ostropestrec mariánsky – recenzie, účinky, skúsenosti a ktorý je najlepší?

Čo je to ostropestrec mariánsky? Aké účinky má a prečo ho začať užívať? Aký pestrec si vybrať a ktorý je najlepší? Kde ho získať?

TOP  1. miesto

Viridian Milk
Thistle

Orientačná cena: 20 €

Milk Thistle alebo Pestrec mariánsky s obsahom účinnej látky silymarín s vysokou biologickou dostupnosťou. Je vhodný na posilnenie pečene a celkovú detoxikáciu.

2. miesto

NOW Double Strength Silymarin

Orientačná cena: 11 €

Tento produkt má zdvojnásobenú účinnosť 300 mg pestreca mariánskeho v jednej tablete. Okrem toho je tu pridaný artičok a púpava na posilnenie synergického účinku.

3. miesto

MycoMedica Ostropestrec

Orientačná cena: 16 €

Tento produkt je účinnou kombináciou pestreca s 80 % koncentráciou silymarínu, 30 % extraxtu z huby Reishi a extraktu z púpavy. Svojimi účinkami sa krásne dopĺňajú. 

Desať najlepších produktov s pestrecom

Čo je to ostropestrec?

Je to bylina, ktorá na prvý pohľad môže pripomínať klasický bodliak. Pri druhom, bližšom pohľade zistíte, že je to „bodliak“ plný benefitov. Už mnoho rokov má nezastupiteľné miesto v ľudovom liečiteľstve. Veľkú popularitu si však získal až v posledných rokoch. V staroveku sa mu pre jeho tŕne hovorilo „Kristova koruna“ a používal sa napríklad ako liek proti uštipnutiu hadom.

Pestrec sa pestuje ako jednoročná rastlina a plodí až v druhom roku po zasiatí. Nanešťastie sa nepestuje tak ľahko ako spomínaný bodliak. V skutočnosti je to práve naopak a je to veľmi náročný proces. V dôsledku toho je šanca na úspech naozaj malá. Dokonca sa ani nikde pri ceste „neváľa“, pretože sa v našej krajine bežne nevyskytuje.

Táto bylina pochádza zo Stredomoria, Malej Ázie, juhozápadnej Ázie a Kanárskych ostrovov. Už staroveké pramene potvrdzujú, že pestrec mariánsky je starobylá liečivá rastlina. Na čo pomáha pestrec mariánsky?

Pestovanie ostropestreca

Ak vás neodrádzajú fámy, že pestovanie tejto byliny je náročné a veľmi komplikované, smelo sa do toho pustite.

Na jeho výsadbu budete potrebovať semená, ktoré by ste mali zasiať do hlinitej a dobre odvodnenej pôdy. Pestrec mariánsky potrebuje slnečné a dobre chránené miesto. Pôda na jeho pestovanie by mala byť neutrálna alebo vápenatá, ale rozhodne nie kyslá. Mal by sa vysievať skoro na jar, najlepšie v apríli. Semená sa umiestnia približne 3 cm hlboko a vyklíčia do 3 týždňov.

Keďže ostropestrec je označovaný ako jednoročná až dvojročná bylina, v prvom roku neočakávajte žiadnu úrodu. Druhý rok, ak všetko pôjde podľa plánu, sa môže začať zber. Objavia sa ostnaté listy zvýraznené bielymi žilkami. Približne koncom júna pestrec rozkvitne krásnym fialovým kvetom a do konca leta sa kvety zmenia na požadované plody. Odrežte tyčinky tesne pred dozrievaním, aby ich vtáky nevyzobali.

Pri zbere plodov si nezabudnite rukavice, pretože Kristova koruna by vás mohla poriadne pobodať. Zozbierané paličky zaveste pod strop a nechajte ich dozrieť nad papierom. Nakoniec ich stačí jednoducho vymlátiť, prebrať a uschovať v dobre uzavretej nádobe.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Účinky ostropestreca – s čím môže pomáhať?

Primárne sa spája so zdravou pečeňou. Je to asi prvá bylina, po ktorej siahnete, ak vaša pečeň nepracuje presne tak, ako by mala. Dokáže však oveľa viac a je v mnohých ohľadoch nedocenený. V každom prípade sa ho oplatí mať doma v akejkoľvek podobe. Môže to byť čaj, samotné semená, tinktúra, olej alebo kapsule.

Či už ide o zápal pečene, cirhózu alebo tvorbu žlčových kameňov, pestrec mariánsky môže pomôcť. Je známe, že pečeň má v našom organizme pomerne veľkú úlohu a dostáva poriadne zabrať. Veľmi ju zaťažujeme a niekedy sa jednoducho stane, že zoslabne a potrebuje pomocnú ruku. Pečeň nás chráni pred škodlivými a toxickými látkami z potravy. Jej hlavnou úlohou je odfiltrovať nasýtené tuky, alkohol, syntetické látky z liekov a rôzne prídavné látky, ako sú farbivá alebo konzervačné látky. Ostropestrec mariánsky môže podporiť regeneráciu pečene pri krátkodobom a dlhodobom pôsobení týchto látok.

Je vedecky dokázané, že pestrec mariánsky chráni pečeňové bunky pred škodlivými toxínmi a pomáha ich regenerovať. Vplyvom životného prostredia a nesprávnej životosprávy sa pečeňové bunky zanášajú neštiepenými organickými látkami, ktoré obmedzujú vnútrobunkový obeh. Tým sa znižuje obsah vody v bunkách, čo je veľmi dôležité pre metabolizmus. Po znížení obsahu vody v bunkách nasleduje problematická látková výmena v celom tele, čím sa celé naše telo dostáva do stresu a o problém je postarané.

Pestrec mariánsky obsahuje látky, ktoré podporujú činnosť pečeňových enzýmov a pomáhajú chrániť pečeňové bunky.

Semená ostropestreca mariánskeho obsahujú účinnú látku silymarín, ktorá má priaznivý účinok na detoxikáciu a regeneráciu nielen pečeňového tkaniva, ale priaznivo pôsobí aj na srdce a cievy.

Olej alebo čaj z tejto byliny vraj dokáže výrazne zmierniť alebo dokonca zastaviť žlčníkový záchvat a pri pravidelnom užívaní mu aj predchádzať.

Uvedené účinky silymarínu sú také výrazné, že sa dokonca úspešne používa na regeneráciu ťažko poškodenej pečene pri žltačke.

Ak je potrebné liečiť hemoroidy, určite je vhodné najprv vyskúšať pestrec mariánsky vo forme konzumácie 20 až 60 semien. Dôkladne ich prežúvajte súčasne s každým jedlom. Šupky sa podieľajú na čistení sliznice čreva od starých usadenín.

Kolika je silná bolesť v oblasti brucha charakterizovaná rytmickým slabnutím a silnením v priebehu niekoľkých minút. Uvádza sa, že sa to môže odstrániť popíjaním odvaru z pestreca mariánskeho po lyžičkách.

Keďže táto bylina pomáha detoxikovať organizmus a odvádzať z neho škodlivé látky, je veľmi vhodné ju nasadiť po chemoterapii alebo aj počas nej.

Uvádza sa, že pestrec mariánsky môže znižovať krvný tlak, takže ak trpíte hypertenziou, vyskúšajte napríklad čaj z tejto byliny.

  • Regeneruje pečeňové bunky
  • Podporuje bezpečné používanie
  • Obnovuje pečeňovú membránu
  • Znižuje riziko vzniku nádorov
  • Znižuje hladinu LDL cholesterolu
  • Odstraňuje voľné radikály
  • Pomáha pri mononukleóze
  • Chráni pred poškodením DNA
  • Pomáha pri otrave alkoholom a hubami

Aké účinné látky ostropestrec obsahuje?

Uvádza sa, že obsahuje takmer 30 % bielkovín a ďalších 30 % rastlinných olejov. Je to zmes kyseliny linolovej, kyseliny olejovej a ďalších nenasýtených mastných kyselín. Obsahuje tiež biogénne amíny tyramín a histamín, aminokyseliny, jednoduché cukry, kvercetín, dehydroflavonol taxibolín a vitamín E. Ďalšou účinnou látkou je nerozpustný silymarín (zastúpený až v 3 až 6 %), ktorý spolu s olejmi prospieva najmä pečeni.

Produkty z ostropestreca

Z tejto rastliny sa v súčasnosti vyrába veľké množstvo produktov, ktoré sa dajú kúpiť buď v lekárňach, alebo v obchodoch so zdravou výživou.

Semená sa dajú kúpiť samostatne a sú ideálne na prípravu čaju. Skôr ako sa vrhnete na prípravu, skúste ich rozdrviť napríklad v mažiari. Zvýšite tým ich účinky. Na 1 šálku liečivého čaju sa odporúča použiť 1 čajovú lyžičku rozdrvených semien a zaliať ich 250 ml vriacej vody. Nechajte lúhovať približne 20 minút.

Ten pravý sa lisuje za studena a údajne má veľmi priaznivé účinky na ľudský organizmus. Zvyčajne stačí jedna až dve čajové lyžičky oleja denne. Môžete si ho pridať napríklad do šalátu a vaša denná dávka je splnená.

Ak nie ste fanúšikom čaju alebo oleja, môžete vyskúšať formu tabliet alebo tinktúry. Na trhu je veľký výber, stačí si produkty preštudovať a vyskúšať.

Ako užívať ostropestrec?

Vždy záleží na konkrétnom výrobku, ako aj na dôvode, prečo a ako výrobok používať. Vždy si prečítajte informácie v príbalovom letáku alebo odporúčané dávkovanie na obale. Zvyčajne sa však pestrec mariánsky užíva v niekoľkotýždňových kúrach. Olej aj čaj sa odporúča užívať 14 až 20 týždňov. Potom na niekoľko týždňov kúru vynecháte a v prípade potreby opäť zopakujete. Môžete ju absolvovať dva až trikrát ročne. Počas liečby by ste nemali konzumovať žiadne alkoholické nápoje, syntetické lieky ani potraviny bohaté na nasýtené tuky.

1. miesto

Viridian Milk Thistle

Orientačná cena: 20 €

Tento produkt obsahuje 90 kapsúl za približne 20 eur. Pestrec mariánsky má vysoký obsah účinnej látky silymarín, ktorá má veľký vplyv na fyziologickú činnosť pečene.

Tento výrobok neobsahuje syntetické, geneticky modifikované alebo ožiarené zložky, prísady živočíšneho pôvodu, konzervačné látky, umelé farbivá, pšeničný lepok, pšenicu, laktózu, pridané cukry, kvasnice, stearan horečnatý ani kyselinu stearovú.

Odporúča sa užívať 1 tabletu s jedlom.

2. miesto

NOW Double Strength Silymarin

Orientačná cena: 11 €

Produkt od americkej značky NOW so 100 bylinnými kapsulami stojí približne 11 eur. 300 mg pestreca mariánskeho v jednej kapsule dopĺňa 100 mg púpavy, ktorá tu zastupuje funkciu prebiotík, a 50 mg extraktu z artičoky, ktorý prispieva k normálnej hladine cholesterolu a reguluje telesnú hmotnosť. Tieto dve zložky podporujú účinky pestreca mariánskeho a spoločne prispievajú k zdravému tráveniu, zdravej pečeni, normálnej činnosti srdca a vedú k zvýšeniu prirodzenej obranyschopnosti organizmu.

Ide o dvojnásobnú dávku pestreca mariánskeho v jednej kapsule, vďaka čomu je produkt oveľa účinnejší a má vynikajúce výsledky.

Odporúča sa užívať jednu kapsulu denne s jedlom alebo podľa odporúčania lekára.

3. miesto

MycoMedica Ostropestrec

Orientačná cena: 16 €

MycoMedica ponúka 90 kapsúl za menej ako 16 eur.

Táto zmes obsahuje extrakt z ostropestreca s koncentráciou 80 % silymarínu, 30 % extrakt z huby Reishi a extrakt z koreňa púpavy, ktorý svojimi účinkami vhodne dopĺňa zmes.

Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula pred jedlom.

4. miesto

Salvia Paradise Pestrec plod kapsule

Orientačná cena: 10 €

60 kapsúl za približne 10 eur od Salvia Paradise obsahuje iba 100 % čistý ostropestrec mariánsky, ktorý je bohatý na antioxidanty. Odporúčané dávkovanie pre dospelého je 3 kapsuly 3-krát denne, pre deti od troch rokov 1 kapsula 3-krát denne približne 20 minút pred jedlom.

5. miesto

EcoMedica Czech Výťažok z pestreca

Orientačná cena: 14 €

Výťažok z ostropestreca 500 ml od spoločnosti EkoMedica Czech kúpite za približne 14 eur. Výrobca odporúča užívať tento prípravok v množstve 10 ml dvakrát denne, najmenej 30 minút pred jedlom.

Toto pollitrové balenie vystačí približne na jeden mesiac.

6. miesto

Salvia Paradise Pestrec mletý plod

Orientačná cena: 6 €

Ide o práškovú formu tejto byliny. 120 g sa dá kúpiť za približne 6 eur.

Najideálnejšou formou konzumácie je rozpustenie tohto prášku vo vode alebo vo vašom obľúbenom nápoji či smoothie. Odporúčané dávkovanie je 1 čajová lyžička rozmiešaná v akejkoľvek tekutine, 3-krát denne.

7. miesto

Jamieson Ostropestrec mariánsky

Orientačná cena: 12 €

Výživový doplnok s 90 vegetariánskymi kapsulami s výťažkom z pestreca mariánskeho stojí okolo 12 eur. Tento výrobok od renomovanej kanadskej značky Jamieson Laboratories, ktorá pôsobí od roku 1992, neobsahuje žiadne pridané chemikálie, palmový olej, cukor ani lepok.

Každá kapsula obsahuje 150 mg štandardizovaného extraktu zo semien pestreca, ktorý obsahuje 53 % antioxidantu silybínu. Pomáha chrániť a podporovať zdravú funkciu pečene, zmierňuje kožné problémy spojené so zlou funkciou pečene, zlepšuje prirodzenú produkciu žlče na podporu trávenia, regeneruje pečeňové bunky a chráni obličky, slezinu a žlčník.

Dospelým sa odporúča užívať 3 kapsule denne a najmenej 3 týždne, aby boli výsledky viditeľné.

8. miesto

Golden Nature Pestrec mariánsky

Orientačná cena: 14 €

Ostropestrec mariánsky od Golden Nature stojí približne 14 eur a nájdete v ňom 100 tabliet. Česká značka Golden Nature vyrába len tie najkvalitnejšie prírodné výživové doplnky, ktoré vždy podrobne uvádzajú obsah účinných látok.

V tomto produkte nájdete 80 % silymarínu (300 mg v jednej tablete), čo je štandardizovaný extrakt zo semien pestreca mariánskeho, a 200 mg mletého pestreca mariánskeho v jednej dávke. Tieto účinné látky majú priaznivý vplyv na trávenie a správne fungovanie pečene.

Odporúča sa užívať 2, maximálne 3 tablety denne a zapiť dostatočným množstvom tekutiny. Rozhodne neprekračujte odporúčanú dávku 3 tablety denne a počas užívania sa neodporúča piť alkoholické nápoje.

9. miesto

Liverax

Orientačná cena: 15 €

Výživový doplnok Liverax obsahuje prírodné látky na podporu zdravia pečene, regeneráciu a ochranu pred voľnými radikálmi. Najviac je v ňom zastúpený ostropestrec mariánsky s obsahom 80 % silymarínu. Obsahuje tiež astragalus, bylinu, ktorá podporuje činnosť obličiek a močového mechúra, kurkumu, ktorá pomáha chrániť bunky pred oxidatívnym stresom a kyselinu alfa-lipoovú.

Odporúčané dávkovanie je jedna kapsula denne, najlepšie po jedle. Je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody. 

V jednom balení nájdete 60 kapsúl a cena balenia je menej ako 15 eur.

10. miesto

Vitamin Bottle Pestrec mariánsky so žihľavou

Orientačná cena: 10 €

Značka Vitamin Bottle ponúka 50 ml balenie kvapiek, ktoré je dostupné za necelých 10 eur. Tento produkt podporuje detoxikáciu a čistenie organizmu, má priaznivý vplyv na trávenie a funkciu pečene, udržiava normálnu hladinu cukru v krvi a podporuje normálnu činnosť srdca. Okrem toho prispieva k činnosti obličiek a podporuje činnosť prostaty. 

Tieto kvapky obsahujú za studena lisovaný olej z pestreca mariánskeho a žihľavy dvojdomej. Vďaka špeciálnej technológii v nich boli zachované všetky účinné látky. Neobsahujú žiadne farbivá, arómy ani konzervačné látky. 

Odporúčané dávkovanie je 5 kvapiek dvakrát denne pred jedlom. Výrobok nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy a tiež deti do 3 rokov.

Záver

Ak máte napríklad problémy s pečeňou alebo chcete detoxikovať telo od voľných radikálov, táto bylina bude voľbou, ktorú si nebudete chcieť nechať ujsť. Ak si nie ste istí, určite sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Pestrec mariánsky

[2] Diplomová práce (CZ): Vliv ošetření elicitory na obsah některých biologicky aktivních látek ve vybrané rostlině

[3] Healthline (ENG): 7 Science-Based Benefits of Milk Thistle

[4] PubMed Central (ENG): A Mini Review on the Chemistry and Neuroprotective Effects of Silymarin

[5] PubMed Central (ENG): Milk thistle: a future potential anti-osteoporotic and fracture healing agent

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».