Jablčný ocot – recenzie, účinky, skúsenosti

Čo je jablčný ocot, prečo a ako ho užívať a na čo si dať pozor? Aké má účinky? Prečo ho zaradiť do svojho jedálnička, kozmetiky a domácnosti?

Jablčný ocot je jednou z najnovších superpotravín, ktorá dokáže s telom urobiť zázraky, pretože má mnoho priaznivých účinkov na ľudské zdravie. Ak to však s dávkovaním preháňate, môže aj uškodiť. Ako presne sa jablčný ocot používa, ako vám pomáha a ako sa vyhnúť jeho nepriaznivým účinkom?

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Čo je to jablčný ocot?

Jablčný ocot sa získava rozdrvením jabĺk, vylisovaním šťavy a následným skvasením jablčnej šťavy. Používa sa najmä do zeleninových šalátov, marinád a všeobecne pri varení a nakladaní potravín. Keďže jablčný ocot nie je tepelne upravený, je vhodný pre milovníkov RAW (surovej) stravy. Má však mnoho ďalších využití.

Hlavnou zložkou jablčného octu je kyselina octová. Tej obsahuje až 5 %. Samotná kyselina octová má najmä antioxidačné a protizápalové účinky a obsahuje viac ako 90 látok vrátane 20 minerálov, vitamínov a ďalších stopových prvkov podporujúcich zdravie.

Aké látky jablčný ocot obsahuje a ako nám môžu pomôcť?

Vitamín B1 alebo tiamín a B2 alebo riboflavín. Tiamín je nevyhnutný pre správny rast, vývoj a funkciu buniek nášho tela. Riboflavín zase zohráva kľúčovú úlohu pri využívaní potravín, ktoré jeme, k premene na energiu. Je tiež vhodný pre rast a funkciu buniek.

Niacín zvyšuje hladinu zdraviu prospešného HDL cholesterolu a znižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu. Tým zlepšuje fungovanie kardiovaskulárneho systému, posilňuje srdce a zabraňuje upchávaniu ciev.

Vitamín B7 alebo biotín, známy ako vitamín krásy. Podporuje najmä rozklad cukrov, tukov a bielkovín v tele. Všeobecne tiež zrýchľuje metabolizmus, čo môže prispieť k úbytku hmotnosti. Má tiež pozitívny vplyv na kvalitu pokožky, vlasov a nechtov.

Vitamín C je známy svojimi úžasnými schopnosťami pri posilňovaní imunity, je tiež dôležitým faktorom pri tvorbe kolagénu, zabraňuje starnutiu a má pozitívny vplyv na udržiavanie správnej hladiny cukru v krvi a kardiovaskulárny systém.

Keď hovoríme o antioxidantoch, máme na mysli práve vitamíny B a C. Prečo sú pre naše telo také dôležité? Nezabúdajte, že aj keď sa snažíte viesť „zdravý životný štýl“, môžete byť vystavení znečistenému životnému prostrediu, slnečnému žiareniu, stresu, sem-tam si dáte alkohol alebo cigaretu, možno sa niekedy málo hýbete… a to všetko ovplyvní celé vaše telo.

Uvedené vitamíny pomáhajú telu zbaviť sa všetkých škodlivých látok, preto pôsobia ako antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom.

Tento minerál je skvelý v tom, že dokáže znížiť únavu a vyčerpanie, navyše pomáha správnemu fungovaniu svalov (zbavuje aj svalových kŕčov), nervového systému a energetického metabolizmu.

Okrem znižovania krvného tlaku pomáha draslík chrániť obličky, slúži ako prevencia proti mŕtvici alebo cukrovke a udržiava zdravé kosti a svaly. Môže sa viazať na iné prvky nachádzajúce sa v ľudskom tele, ako je vápnik, sodík, železo a kremík, a pomáha tak znižovať hladinu cholesterolu.

10 dôvodov, prečo piť jablčný ocot každý deň:

 1. Čistí telo, zbavuje ho škodlivých látok a podporuje kardiovaskulárny systém
 2. Podporuje správnu funkciu srdca a ciev vďaka vysokému obsahu draslíka
 3. Znižuje hladinu cholesterolu
 4. Posilňuje imunitu vďaka antibakteriálnym účinkom
 5. Pomáha zbaviť telo kvasiniek vďaka obsahu enzýmov
 6. Zlepšuje tráviaci proces, zabraňuje páleniu záhy
 7. Všeobecne vyrovnáva kyslosť v tele a pomáha telu udržiavať zdravú hladinu pH
 8. Posilňuje zdravé zuby a kosti vďaka obsahu vápnika
 9. Redukuje množstvo hlienu a čistí dutiny, takže je vhodný na úľavu pri alergiách
 10. Môže pomôcť pri odbúravaní tukov, takže pomáha pri chudnutí

Pomáha jablčný ocot pri chudnutí?

Večná otázka! Samozrejme, nemôžete očakávať, že schudnete, ak budete denne užívať „dávku“ jablčného octu a nezmeníte nič iné vo svojom živote a životnom štýle. Takto to nefunguje. Je však pravda, že jablčný ocot má vplyv na chudnutie. Ako?

Jablčný ocot potláča chuť do jedla, stimuluje trávenie a spaľuje tuky. Kyselina octová, ktorú obsahuje, zvyšuje enzým AMPK. To môže urýchliť spaľovanie tukov, čím sa zníži produkcia cukrov a tukov v pečeni. Ďalším účinkom kyseliny octovej je zníženie hladiny cukru v krvi, pretože zlepšuje schopnosť pečene a svalov prijímať cukor z krvi. Výrobcovia prípravkov na chudnutie navyše využívajú schopnosť jablčného octu urýchliť trávenie a ovplyvniť stav prirodzenej mikroflóry v tráviacom trakte.

5 dôvodov, prečo jablčný ocot pomáha znižovať hmotnosť

 1. Keďže upravuje pomer inzulínu a glukagónu, zefektívňuje spaľovanie tukov.
 2. Znižuje ukladanie tuku, takže zabraňuje priberaniu na váhe.
 3. Znižuje chuť do jedla tým, že ovplyvňuje časť mozgu, ktorá vysiela signál, že ste hladní.
 4. Zároveň navodzuje pocit plného žalúdka, takže nezjete viac, ako potrebujete.
 5. To vedie aj k tomu, že sa dlhšie cítite sýti.

Ako jablčný ocot užívať?

Jablčný ocot môžete užívať buď vnútorne, teda ho piť, alebo zvonka, teda nanášať ho priamo na pokožku, vlasy alebo podľa potreby.

Vnútorné použitie jablčného octu

Hoci sa odporúčania „dávkovania“ líšia, 1 – 2 polievkové lyžice denne zriedené s vodou pred jedlom alebo počas jedla by mali stačiť na zlepšenie vášho zdravia.

Dennú dávku sa odporúča rozdeliť na dve až tri dávky denne. Ak skonzumujete veľké množstvo naraz, môžete pocítiť nevoľnosť.

Vonkajšie použitie jablčného octu

Jablčný ocot sa odporúča používať aj na pokožku alebo vlasy. Môže sa používať aj v rôznych kozmetických výrobkoch.

Kyselina jablčná sa používa najmä v kozmetike na vyrovnanie pH výrobkov. Má tiež skvelé exfoliačné účinky vďaka obsahu kyseliny AHA, čo znamená, že pomáha účinne odstraňovať odumreté kožné bunky. Podporuje tiež hydratáciu pokožky a stimuluje tvorbu kolagénu v pokožke.

Jablčný ocot je prospešný aj pre naše vlasy. Posilňuje vlasovú pokožku, a tým pomáha predchádzať štiepeniu končekov a lámaniu vlasov. Zároveň vlasy nezaťažuje, a tak pomáha zväčšiť objem a udržať účes. Kučeravým vlasom napríklad pomáha k samotnému kučeraveniu. V neposlednom rade podporuje aj rast vlasov a je vhodný pre farbené aj nefarbené vlasy. Len pozor, ak ste si vlasy farbili na tmavšie odtiene, môže z nich pomaly vytiahnuť farbu. Preto je vhodnejší pre blondínky alebo prírodné farby vlasov.

Ak chcete dosiahnuť dokonalý lesk vlasov, pripravte si oplach z jablčného octu. Stačí pridať 2 čajové lyžičky do litra vlažnej vody a touto zmesou opláchnuť vlasy po umytí bežným šampónom a kondicionérom.

Na čo si dať pozor pri užívaní jablčného octu?

V každom prípade sa odporúča používať (vnútorne alebo zvonka) jablčný ocot zriedený vodou. Pri používaní čistého octu existuje riziko poškodenia zubnej skloviny alebo tkaniva hrdla. Pri použití na pokožke môže spôsobiť poleptanie.

Neodporúča sa ani osobám, ktoré majú citlivý alebo nejakým spôsobom poškodený žalúdok. Rovnako môže nepriaznivo reagovať s niektorými liekmi. Preto ak užívate pravidelne a dlhodobo nejaké lieky, poraďte sa o užívaní jablčného octu najprv so svojím lekárom a počúvajte jeho odporúčania.

Vyrobte si vlastný jablčno-octový prípravok na vlasy

Ako na to? Zmiešajte 3 polievkové lyžice BIO jablčného octu s 200 ml vody. Ak nemáte radi vôňu octu, pridajte niekoľko kvapiek ľubovoľného vonného esenciálneho oleja. Možno levanduľa, mäta alebo vanilka. Pretrepte, nalejte do fľaše s rozprašovačom a potom naneste na umyté, ešte vlhké vlasy. Ak vás stále obťažuje zápach octu, nezúfajte, keď vlasy uschnú, prestanete ho cítiť.

Ako ešte jablčný ocot používať?

Ide vlastne o všestranného pomocníka, ktorý je vhodný na inhalácie, kloktanie, výplachy, ako zábal, obklad alebo prísada do kúpeľa. Má vynikajúce protizápalové a antibakteriálne účinky.

Za zmienku stojí ešte jedna vlastnosť – dokonale na seba viaže pachy. Preto je obľúbený aj na čistenie a pranie. Je užitočný napríklad aj ako lapač pachov v chladničkách.

Vyrobte si vlastný domáci čistiaci prípravok s jablčným octom

Ako na to? Zmiešajte 100 ml jablčného octu, 300 ml vody a pridajte asi 20 kvapiek čajovníkového (tea tree) oleja. Ak chcete pridať vôňu, odporúčame pridať niekoľko kvapiek citrónového alebo pomarančového esenciálneho oleja. Všetko spolu zmiešajte a dajte do fľaše s rozprašovačom. Získate prírodný a lacný čistiaci prostriedok, ktorý je vhodný na každodenné čistenie domácnosti, ale bude účinný aj na dezinfekciu, odstraňovanie plesní alebo zápachu. Poradí si so zakorenenou špinou, mastnotou, vodným kameňom a usadeninami.

Potrebujete napríklad vyleštiť drevo? Potom si môžete pripraviť vlastný ekologický lak. Stačí zmiešať 100 ml jablčného octu, 2 lyžice olivového oleja a 250 ml vody. Všetko vložte do uzatvárateľnej nádoby a pred použitím vždy dobre premiešajte alebo pretrepte, aby sa všetky zložky dobre spojili. Naneste na požadovaný povrch, najlepšie čistou handričkou.

Jablčný ocot ako všestranný pomocník pre všetkých

Dalo by sa povedať, že jablčný ocot je vhodný do každej domácnosti. Či už ho používate vo forme riedeného nápoja s vodou na podporu očisty organizmu, zbavenia tela škodlivých látok, podporu trávenia a metabolizmu alebo si ho dáte ako ochucovadlo do zálievok, marinád či šalátov. Rovnako vám môže poslúžiť aj „navonok“, napríklad ako prípravok na lesklé a husté vlasy, a napokon ho môžete použiť ako čistiaci prostriedok bez chemikálií pre vašu domácnosť.

Ako ste videli, má mnoho spôsobov použitia a účinkov a nie je vôbec drahý. Jablčný ocot dostanete v každom obchode alebo drogérii, samozrejme, môžete si ho kúpiť aj online v e-shopoch alebo lekárňach. Jeho cena začína okolo 2 – 3 eur za 750 ml. Potom stačí správne dodržiavať dávkovanie a môžete si užívať jeho výhody.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Ocot

[2] Diplomová práce (CZ): Hodnocení antioxidační kapacity u vybraných ovocných nápojů

[3] Healthline (ENG): 6 Health Benefits of Apple Cider Vinegar, Backed by Science

[4] PubMed Central (ENG): The effect of apple cider vinegar on lipid profiles and glycemic parameters: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials

[5] PubMed Central (ENG): Safety and side effects of apple vinegar intake and its effect on metabolic parameters and body weight: a systematic review

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».