Gotu kola – recenzie, účinky a ktorá je najlepšia?

Čo je to gotu kola, aké má účinky a kde ju kúpiť? Ako si vybrať najlepšiu gotu kolu? Čo táto rastlina obsahuje a prečo ju užívať?

TOP  1. miesto

Swanson Gotu Kola

Orientačná cena: 4 €

Silnejší výťažok Gotu kola značky Swanson podporuje celkovú vitalitu, pôsobí proti stresu, podporuje pamäť, dobrý spánok a trávenie. Odporúča sa hlavne ľuďom, ktorí trpia pocitom ťažkých nôh.

2. miesto

Gotu kola Salvia Paradise

Orientačná cena: 12 €

100 % čisté kapsule Gotu kola na podporu koncentrácie, pamäte, mentálnych funkcií a prekrvenia mozgu. Ďalšou výhodou tohto výrobku od českej spoločnosti je veľké balenie za skvelú cenu.

3. miesto

NOW Gotu Kola

Orientačná cena: 15 €

Filozofiou spoločnosti NOW je zachovať kvalitu produktu za dostupnú cenu. Gotu kola tejto značky obsahuje vyšší obsah účinnej látky, ktorá je vhodná na celkovú podporu organizmu. 

Desať najlepších doplnkov gotu kola

Čo je gotu kola?

Gotu kola, ktorú možno poznáte aj pod názvom pupočník ázijský, má v tradičnej indickej a čínskej medicíne veľmi dôležité postavenie. Je to veľmi štíhla, popínavá trvalka, ktorá rastie v horúcich močaristých oblastiach v Indii, Číne, Austrálii, Južnej Afrike alebo na Srí Lanke.

Tradične sa táto rastlina používa na liečbu senility, epilepsie a niektorých foriem žltačky. Najčastejšie sa používajú jej listy, ktoré sa líšia vzhľadom v závislosti od miesta, kde rastú. Ich rozmanitosť je veľká, od jemných, tenkých až po hrubé a vejárovité.

Táto rastlina sa zaraďuje medzi tzv. mozgové nutrienty, pretože pomáha posilňovať pamäť a zlepšovať koncentráciu. Gotu Kola obsahuje triterpény, ktoré zvyšujú tvorbu kolagénu v kostiach, väzivách a chrupavkách. Podporuje tiež zdravý vývoj spojivového tkaniva, môže zohrávať pozitívnu úlohu pri liečbe popálenín, koloidných jaziev, vredov a rôznych rán a odporúča sa pri psoriáze a ekzémoch.

Údajne sa podieľa aj na zlepšovaní pamäte, koncentrácie a schopnosti učiť sa. Hovorí sa, že prehlbuje a aktivuje centrum reči a Indovia veria, že listy gotu koly zmierňujú príznaky staroby a prispievajú k dlhovekosti.

Rastlina je dostupná vo forme tabliet, kapsúl, tinktúry, prášku alebo ako sušená bylina na prípravu čaju.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Aké má účinky?

Ajurvédski lekári a terapeuti tvrdia, že Gotu Kola je „fontána života“. Jej blahodarné účinky pôsobia v celom tele. A práve z pohľadu tejto medicíny dokáže táto rastlina upokojiť všetky dóše v tele – vátu, pittu a kaphu.

Je vedecky dokázané, že má pozitívny vplyv na centrálny nervový systém, zlepšuje kognitívne funkcie a pamäť, zmierňuje stres a má pozitívny vplyv na liečbu Alzheimerovej choroby.

 • Urýchľuje hojenie rán a oparov
 • Zabraňuje vypadávaniu vlasov
 • Prevencia vzniku žalúdočných vredov
 • Omladzuje a vyživuje pleť
 • Podporuje krvný obeh
 • Prevencia proti trombóze
 • Pôsobí protizápalovo a detoxikuje organizmus
 • Zlepšuje náladu a bojuje proti úzkosti
 • Posilňuje správnu funkciu mozgu
 • Sexuálny stimulant

Ako sa užíva?

Je možné zvoliť niekoľko spôsobov užívania rastliny. Tradičná metóda zahŕňa popíjanie odvaru, ktorý je veľmi jednoduchý na prípravu. Jednu čajovú lyžičku sušenej zmesi (odporúčaná denná dávka je 5 – 15 gramov) zalejte vriacou vodou, nechajte niekoľko minút lúhovať a potom sceďte. Odborníci odporúčajú konzumovať približne dve šálky denne. Tento čaj si môžete spríjemniť lyžičkou medu.

Ďalšou možnosťou je prášok z listov. Dávka je rovnaká ako pri drvených listoch, rozdiel je len v príprave. 1 čajovú lyžičku prášku pridajte do jedla, nápoja, smoothie alebo freshu a konzumujte podľa chuti.

Môžete si vybrať aj extrakt 10:1, ktorý sa vyrába v laboratóriu. Keďže ide o koncentrát, stačí vám oveľa menšie množstvo ako v drvenej alebo práškovej forme. Odporúčaná denná dávka je maximálne 0,5 gramu, ktorú si tiež môžete pridať do svojho obľúbeného jedla alebo nápoja.

Nakoniec sú tu kapsule, ktoré sú naplnené extraktom, takže je úplne optimálne užívať 1 tabletu denne. Vždy nezabudnite tabletu zapiť dostatočným množstvom vody. Časom sa dávka môže zvýšiť na 2 kapsuly denne.

Ako Gotu Kola vypestovať?

Ako už bolo spomenuté, táto rastlina je dôležitou súčasťou ajurvédy a tradičnej medicíny. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšie „lieky“ nám dáva sama príroda. Tak prečo neísť ešte o niečo ďalej?

Predtým, ako začnete s výsadbou, nezabudnite, že ide o tropickú rastlinu, ktorá neznáša mráz. Preto je dôležité umiestniť ju na teplé miesto. Potom už nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť a pestuje sa ako klasická izbová rastlina s výdatnou zálievkou.

Čo obsahuje?

Ide o skupinu aromatických zlúčenín, ktorých hlavným účelom je chrániť telo pred baktériami, hubami a inými parazitmi.

Alkaloidy sú prírodné dusíkaté látky s rôznymi vlastnosťami a štruktúrou. Vo väčšine prípadov sú to pevné, kryštalické látky bez farby a zápachu. Vyznačujú sa silnými farmakologickými účinkami.

Bioflavonoidy alebo vitamín P sú látky známe svojimi antioxidačnými vlastnosťami. Celkovo flavonoidy obsahujú asi 60 látok, ktoré majú zvyčajne pozitívny účinok na ľudský organizmus, najmä na cievy.

Ide o prchavé, vo vode nerozpustné, olejovité látky alebo zmesi látok. Často sú voňavé a majú pálčivú chuť.

Saponíny majú veľké množstvo biologických a farmakologických vlastností, ako sú antibakteriálne, antivírusové, antimykotické, imunostimulačné, protizápalové a protirakovinové účinky. Pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, majú antioxidačné účinky a znižujú oxidačný stres, čím podporujú pevnosť a dobré zdravie kostí.

Ide o prírodné látky s rôznym chemickým zložením a výrazne horkou chuťou. Podporujú vylučovanie žalúdočných štiav, a tým zlepšujú trávenie.

Glykozidy obsahujú kyslík, vodík a uhlík. Niektoré druhy obsahujú aj dusík a malý počet glykozidov obsahuje draslík, síru alebo oboje.

Vápnik tvorí približne 1,5 % hmotnosti ľudského tela a 99 % vápnika sa ukladá v kostiach a zuboch.

Je základným stavebným prvkom kostí a zubov. Slúži tiež ako veľká zásobáreň pre zvyšok tela. Zvyšné percento vápnika sa nachádza v mäkkých tkanivách a cirkuluje v krvnej plazme, kde sa podieľa na mnohých dôležitých procesoch v tele.

Ovplyvňuje akčný potenciál každej bunky, podieľa sa na prenose nervových impulzov, reguluje enzýmy a uvoľňovanie a pôsobenie hormónov, prispieva k normálnej zrážanlivosti krvi a významne ovplyvňuje aj funkciu svalov.

Tento minerál reguluje kardiovaskulárny systém, pomáha znižovať krvný tlak, reguluje činnosť srdca, zabezpečuje homeostázu prostredia vo vnútri a mimo buniek a má veľmi pozitívny vplyv na nervový systém. Reguluje krvný tlak tým, že reguluje množstvo tekutiny v bunkách. Draslík tiež umožňuje premenu krvného cukru na glykogén, ktorý sa ukladá predovšetkým v pečeni.

Horčík má priaznivý účinok na nervový a svalový systém. Jeho nedostatok vedie ku kŕčom, podráždenosti, precitlivenosti. A dokáže toho oveľa viac:

 • Znižuje únavu a vyčerpanie
 • Ovplyvňuje správne fungovanie nervového systému
 • Môže zabezpečiť správnu činnosť svalov
 • Udržuje správny stav zubov a kostí
 • Reguluje energetický metabolizmus
 • Reguluje rovnováhu elektrolytov
 • Podieľa sa na procese delenia buniek a syntézy bielkovín

Nežiaduce účinky

Zatiaľ nie sú vedecky dokázané žiadne kontraindikácie, ale u niektorých môže spôsobiť bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti alebo závraty. Aby ste sa vyhli týmto potenciálnym rizikám, začnite s nízkou dávkou a postupne ju zvyšujte. Zvyčajne sa užíva 2 až 6 týždňov, po ktorých nasledujú 2 týždne bez užívania.

Pred nákupom vždy starostlivo preskúmajte pôvod výrobku, pretože nekvalitná gotu kola môže obsahovať ťažké kovy z kontaminovanej pôdy.

Uvádza sa, že tehotné a dojčiace ženy by sa mali vyhýbať tejto rastline, rovnako ako ľudia s hepatitídou (žltačkou) alebo ochorením pečene, ľudia s históriou rakoviny kože a ľudia mladší ako 18 rokov (nebolo vykonaných dostatok štúdií, ktoré by jednoznačne potvrdili bezpečnosť používania u detí).

Ak si nie ste istí, nič nepokazíte, ak sa poradíte so svojím lekárom alebo ajurvédskym terapeutom.

1. miesto

Swanson Gotu Kola

Orientačná cena: 4 €

Značka Swanson sa už viac ako 50 rokov špecializuje na výživové doplnky so zameraním na čo najprirodzenejšie zloženie, najmä vitamíny, minerály a bylinné výťažky.

Spoločnosť Swanson je v USA najväčším predajcom vitamínových doplnkov. Značka ponúka viac ako 26 000 výrobkov vrátane biopotravín a ekologických výrobkov pre domácnosť.

Všetky výrobky spoločnosti Swanson majú prestížnu certifikáciu GMP (Good Manufacturing Practice).

Kapsuly tejto značky obsahujú 435 mg extraktu gotu kola v jednej dávke, čo sa rovná jednej kapsule. Odporúča sa dávkovať 1-krát denne počas jedla a dostatočne zapiť vodou.

Užívanie kapsúl Gotu Kola podporuje celkovú vitalitu organizmu, pôsobí proti stresu, podporuje pamäť, vyrovnaný duševný stav, dobrý spánok, zdravé trávenie a normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému. Je obzvlášť prospešná pre ľudí, ktorí trpia ťažkými nohami.

Balenie obsahuje 60 kapsúl a stojí približne 4 eurá. 

2. miesto

Gotu kola Salvia Paradise

Orientačná cena: 12 €

Salvia Paradise je česká rodinná spoločnosť, ktorá je na trhu od roku 2008. Jej hlavnou víziou je hlboká dôvera v silu prírody. Zaoberajú sa dovozom bylín a ich spracovaním na bylinné prípravky na podporu zdravia a zdravého životného štýlu. Zameriavajú sa na suroviny z ekologickej výroby a ekologického poľnohospodárstva. Suroviny nakupujú výlučne od certifikovaných dodávateľov. Ich vlastná výroba je pod pravidelnou kontrolou certifikačnej organizácie.

Heslom celého tímu Salvia Paradise je okrem najvyššej kvality aj neustály rozvoj. Svoje produkty vytvárajú pod vedením skúsených fytoterapeutov a v súlade s najnovšími poznatkami z vedeckých kruhov.

60 kapsúl tejto značky sa dá kúpiť za menej ako 12 eur. 

3. miesto

NOW Gotu Kola

Orientačná cena: 15 €

Filozofiou spoločnosti NOW food je zachovať kvalitu a cenovú dostupnosť výrobkov, tak ako to pred viac ako 50 rokmi urobil jej zakladateľ Richard Elwood. Potraviny NOW získali aj niekoľko ocenení v oblasti inovácie výrobkov a najmä spomínanej kvality.

NOW Gotu Kola, 450 mg, 100 rastlinných kapsúl nájdete za zhruba 15 eur.

4. miesto

BRAINWAY Gotu kola

Orientačná cena: 9 €

Gotu kola od spoločnosti Brainway obsahuje extrakt z rastliny Centella asiatica v množstve 200 mg na kapsulu. Jej užívanie zmierňuje pocit ťažkých nôh, opuchy, problémy so žilami, rôzne kožné ochorenia a pomáha pokožke rýchlejšie sa hojiť. Je tiež užitočná, ak vás trápi celulitída, pretože znižuje jej viditeľnosť. Okrem toho má dobrý vplyv na činnosť mozgu, duševné zdravie a normálnu funkciu kardiovaskulárneho systému.

Odporúčaná denná dávka tohto výživového doplnku je 1 kapsula po každom jedle, t. j. 2 – 3-krát denne. Vyššie dávky sa môžu začať podávať len po konzultácii s lekárom.

Balenie obsahujúce 60 kapsúl si môžete kúpiť za približne 9 eur.

5. miesto

Serafin Gotukola tinktúra z pukov

Orientačná cena: 7 €

Rodinná spoločnosť Serafin bola založená v Českej republike v roku 2004 a vyrába prírodné bylinné produkty s najväčšou starostlivosťou a láskou. Pri výrobe dbajú na prvotriednu kvalitu surovín a ich spracovania, udržateľnosť, sociálnu zodpovednosť a rešpektovanie tradícií.

Ich produkt gotu kola je špeciálna bylinná tinktúra, ktorá obsahuje čistý extrakt z pupočníka ázijského, destilovanú vodu a 40 % etanol. Jej užívaním podporíte zdravie lymfatického, cievneho a mozgového systému a zbavíte sa pocitu ťažkých nôh.

A ako kvapky užívať? Na každý kilogram vašej hmotnosti pripadá 1 kvapka tinktúry. Ak teda vážite 60 kg, vaša dávka je 60 kvapiek, ale rozdeľte si ju na 2 – 3 dávky denne. V tomto prípade 20 kvapiek 3-krát denne alebo 30 kvapiek 2-krát denne.

Cena tinktúry je menej ako 7 eur. 

6. miesto

Puravia MEMORY BIO

Orientačná cena: 12 €

Doplnok stravy Memory od spoločnosti Organic India kombinuje dve účinné nootropiká, Gotu kola alebo pupočník ázijjský a Brahmi alias Bacopa monnieri, ktoré posilňujú pamäť, učenie a koncentráciu.

Tieto byliny, ktoré sa v ajurvédskej tradícii hojne používajú, podporujú činnosť mozgu, omladzujú nervový systém, pôsobia ako antioxidanty a podporujú aj reprodukčné zdravie žien.

Výrobok je vegánsky a všetky jeho zložky pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva.

Značka Organic India bola založená v USA v roku 2001 a ponúka čisto prírodné produkty bez prísad, vyvinuté na základe ajurvédy a holistického prístupu k medicíne.

Odporúča sa užívať 1 – 2 kapsuly 2-krát denne počas jedla a dobre zapiť vodou.

Produkt Memory obsahuje 60 kapsúl a stojí približne 12 eur. 

7. miesto

GS Ginkgo + Gotu kola

Orientačná cena: 10 €

Známa britská značka GS (Green Swan), ktorá sídli v Prahe od roku 1997, ponúka širokú škálu cenovo dostupných a funkčných doplnkov stravy, ako je táto kombinácia Ginkgo biloba a Gotu kola.

Prípravok obsahuje štandardizovaný extrakt z mladých listov rastliny Ginkgo biloba, ktorý má priaznivé účinky na pamäť (dlhodobú aj krátkodobú), koncentráciu a je účinným bojovníkom proti chladu rúk a nôh. Extrakt z gotu koly, pupočníka ázijského, výborne dopĺňa ginkgo, pretože podporuje prekrvenie končatín aj mozgu a prispieva k duševnému zdraviu.

Odporúča sa užívať 1 tabletu denne, najlepšie s jedlom.

Balenie obsahujúce 120 tabliet sa dá kúpiť za približne 10 eur.

8. miesto

EVEREST AYURVEDA Gotu Kola

Orientačná cena: 5 €

Česko-slovensko-nepálska značka Everest Ayurveda sa zameriava na originálne certifikované zmesi ajurvédskych bylín, ktoré sú pestované a zbierané v horských oblastiach na úpätí Himalájí.V Českej republike a na Slovensku bola spoločnosť založená v roku 2004 v spolupráci s nepálskym lekárom.

Sypaný himalájsky ajurvédsky čaj Gotu kola priaznivo ovplyvňuje organizmus pri duševnej slabosti a pôsobí priaznivo na relaxáciu.

Návod na použitie: Jednu čajovú lyžičku zmesi (cca 2 g) povarte 3 až 5 minút alebo zalejte vriacou vodou a nechajte 10 minúť lúhovať. Odporúča sa piť 2 až 3 šálky denne.

Balenie obsahujúce 100 g čajovej zmesi kúpite za približne 5 eur.

9. miesto

Nature´s Finest Vein Up

Orientačná cena: 21 €

Produkt Vein up od spoločnosti Nature´s Finest je revolučný nápoj, ktorý dokáže eliminovať výskyt kŕčových žíl. Okrem toho zlepšuje krvný obeh v žilách a pomáha unaveným a ťažkým nohám.

Nápoj Vein Up obsahuje iba prírodné zložky a je bez cukru. Má lahodnú pomarančovú príchuť a je zložený z dvoch hlavných prísad. Prvou je extrakt z gotu kola, ktorý je nevyhnutný pre zdravé žily a pomáha udržiavať krvný obeh. Druhou zložkou je vitamín C, ktorý dodáva cievam pružnosť a pomáha pri syntéze kolagénu.

Výrobca sľubuje, že prvé výsledky sa dostavia po 14 dňoch pravidelného užívania. Tie najlepšie výsledky majú byť viditeľné po dvoch mesiacoch.

Odporúčaná denná dávka je 5 g, čo predstavuje jednu odmerku. Prášok pridajte do pohára s vodou alebo iným nápojom, zamiešajte a vypite.

Jedno balenie má 150 g, takže vám vydrží na jeden mesiac. Jeho cena je približne 21 eur.

10. miesto

Planet Ayurveda Gotu kola

Orientačná cena: 18 €

Značka Planet Ayurveda si zakladá na kvalite svojich produktov. Kapsuly Gotu kola sú 100 % prírodné a vegetariánske, preto sú vhodné aj pre vegetariánov a vegánov. Neobsahujú žiadne prídavné alebo chemické látky, iba 500 mg štandardizovaného extraktu z gotu kola.

Gotu kola prispieva k správnej funkcii kardiovaskulárneho systému, má priaznivý vplyv na trávenie a kognitívne funkcie. Je bohatá na vitamíny A, B, E, K a obsahuje aj vysoký podiel horčíka.

Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula raz denne, zapitá dostatočným množstvom vody. Pre dosiahnutie lepšieho účinku dodržiavajte medzi jedlom a ajurvédskymi produktami aspoň 30, ideálne 60 minút.

Balenie obsahuje 60 kapsúl a jeho cena je približne 18 eur.

Záver

Aj keď ste tento názov možno počuli prvýkrát, vyskúšajte ho a lepšie spoznajte túto rastlinu. Či už si ju kúpite na pestovanie, alebo ako doplnok stravy, nič nepokazíte. Môžete vyskúšať tablety, prášok alebo dokonca extrakt.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Bakalářská práce (CZ): BIOLOGICKY AKTIVNÍ LÁTKY ROSTLINY GOTU KOLA

[2] Diplomová práce (CZ): Screenigová studie různých rostlinných taxonů a jejich vliv
na lidské enzymatické systémy I.

[3] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Gotu Kola

[4] PubMed Central (ENG): Therapeutic Potential of Centella asiatica and Its Triterpenes: A Review

[5] PubMed Central (ENG): Cardiovascular Protective Effects of Centella asiatica and Its Triterpenes: A Review

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».