TOP 10: Najlepšie Ginkgo Biloba – účinky, recenzie a diskusia

Čo je to Ginkgo Biloba a aké má účinky na náš organizmus? Ako si vybrať najlepší doplnok s Ginko Biloba? Recenzie, skúsenosti, diskusia.

TOP  1. miesto

Salvia Paradise Ginkgo

Orientačná cena: 15 €

120 rastlinných kapsúl obsahuje 100 % mleté listy Ginkgo biloba, ktoré prispievajú k normálnej činnosti mozgu, podporujú kognitívne funkcie a duševnú rovnováhu. Vynikajúci pri prechladnutí, pre ľudí s psychicky náročnou prácou alebo starších ľudí.

2. miesto

Viridian Ginkgo biloba

Orientačná cena: 16 €

Vynikajúce kapsuly špičkovej kvality a čistoty obsahujú výlučne čisté zmesi bioaktívnych zložiek, ktoré sa rýchlo vstrebávajú do tela. Množstvo extraktu z ginka obsiahnuté v jednej kapsule (66 mg) zodpovedá 3 300 mg celých listov.

3. miesto

Jamieson Ginkgo biloba

Orientačná cena: 17 €

Ginkgo biloba od značky Jamieson podporuje periférny krvný obeh, pomáha udržiavať dobrú pamäť a pomáha zachovať kognitívne funkcie aj s pribúdajúcim vekom. Tento výrobok neobsahuje éčka, lepok ani pridaný cukor.

Desať najlepších produktov s ginkgo bilobou

Čo je to Ginkgo Biloba?

Ginkgo biloba je strom, ktorý je známy aj pod názvom Ginko dvojlaločné. Je to taká špecifická rastlina, ktorá prežila milióny rokov. Má doslova tuhý korienok a to je dobre, pretože môže ľuďom veľmi pomôcť.

Hovorí sa, že ginkgo biloba je súčasťou našej planéty už približne 250 miliónov rokov.

Ginkgo biloba má veľké listy, ktoré obsahujú voľné semená. Tento strom dosahuje približne 30 až 40 metrov, takže je to naozaj poriadny kus „dreva“. Má tmavozelené listy s voskovou vrstvou so šírkou asi 13 cm a dlhé cca 14 cm. Na jeseň sa farba listov mení zo zelenej na okrovo žltú.

V Ázii sa drevo z tohto stromu používa na stavbu domov a rezbárstvo. Viete prečo? Pretože naň škodcovia neútočia. Úžasné, však?

Ginko je jednopohlavné, čo znamená, že má buď mužské, alebo ženské kvety. Nikdy nie oboje.

Prvé kvety sa na tomto krásnom strome objavia, keď dosiahne vek približne 30 rokov. Je to veľmi silný a odolný strom, ktorý naozaj statočne odoláva všetkým škodlivinám v ovzduší.

O ginkgo bilobe sa hovorí, že je to strom dlhovekosti, a to oprávnene. Obsahuje pomerne veľké množstvo biologicky aktívnych látok, ktoré chránia ľudské bunky pred procesom starnutia a komplexne pôsobia ako silný antioxidant.

V súčasnosti sa extrakt používa pre svoje liečivé účinky, ktorých účinok bol preukázaný farmakologickými štúdiami.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Ako sa ginkgo zbiera?

Sezóna ginka trvá de facto od jari do jesene. Na jar a v lete sa zbierajú listy a na jeseň zrelé plody. Obe zozbierané časti sa musia ďalej spracovať a nakoniec sa k nám dostanú napríklad vo forme tabliet alebo kvapiek.

Aké má účinky?

Účinky tohto životodarného stromu sú veľké. Poďme si ich predstaviť:

 • Podporuje funkcie mozgu a celého nervového systému.
 • Môže pôsobiť ako prevencia neurologických ochorení, napríklad demencie.
 • Má silné protizápalové účinky.
 • Podporuje psychickú pohodu a môže sa používať ako podporná liečba úzkosti alebo depresie.
 • Zlepšuje sluch a zrak.
 • Aktívne bojuje proti nezdravému stresu.
 • Môže sa používať ako prevencia vzniku rakoviny.
 • Tlmí PMS.
 • Pôsobí aj ako analgetikum.
 • Zvyšuje koncentráciu a zlepšuje pamäť.

Aké látky obsahuje?

Je dôležité si uvedomiť, že semená obsahujú iné látky a listy zase iné. Pozrime sa na to trochu konkrétnejšie:

Surové semená tohto stromu majú údajne toľko kalórií ako zemiaky. Po vysušení sa ich hodnota paradoxne zvyšuje. Je to preto, že v dôsledku sušenia strácajú vodu a zvyšujú obsah vitamínov a minerálov.

A preto majú semená vysoký obsah:

 • Bielkovín
 • Aminokyselín
 • Vitamínu C3
 • Vitamínu B3
 • Vitamínu B1
 • Draslíka
 • Medi
 • Železa
 • Ginnolu
 • Kyseliny ginkgolovej

O listoch rastliny Ginkgo sa hovorí, že sú zázračné. A kto vie, možno to tak naozaj je. Obsahujú totiž tieto jedinečné a dôležité látky:

 • Flavonoidy
 • Terpenoidy

Ako a kedy ho užívať?

Vždy je dôležité dodržiavať pokyny uvedené na obale. Každý výrobok sa môže trochu líšiť od iného, preto je nevyhnutné dodržiavať vopred stanovené dávkovanie.

Všeobecne je denná dávka približne 120 – 240 mg a najčastejšie sa užíva po jedle.

Na čo si dať pozor?

 • Listy aj plody ginka obsahujú silný kontaktný alergén, preto by sa mali používať len výťažky. Ak uvažujete o podávaní doplnku ginkgo deťom, nerobte to, pretože je určený len pre osoby staršie ako 18 rokov.
 • Nestrácajte trpezlivosť, pretože priaznivé účinky sa prejavia až po 4 – 6 týždňoch.
 • Buďte veľmi opatrní pri kombinácii s inými liekmi – napríklad liekmi na riedenie krvi, analgetikami, ako je ibuprofén, aspirín a iné.
 • Pred chirurgickým zákrokom sa musia prerušiť všetky doplnky s ginkom.

Zaujímavosti o ginkgo bilobe

 • Listy tohto stromu sa veľmi často používajú vo farmácii. Komplex látok v nich obsiahnutý dokáže rozširovať cievy a môže sa používať ako prevencia proti náhlej mozgovej príhode alebo infarktu myokardu.
 • Jaroslav Foglar použil ginko vo svojej knihe Stínadla se bouří.
 • V Čechách sa nachádza 47 chránených exemplárov ginka dvojlaločného. Najstarší sa nachádza v oblasti Děčína, kde má tento krásavec už 250 rokov.
 • Je dokázané, že jeden strom ginkga prežil atómový výbuch v Hirošime.

1. miesto

Salvia Paradise Ginkgo biloba

Orientačná cena: 15 €

Ginkgo biloba v kapsuliach od českej značky Salvia Paradise pôsobí ako účinný antioxidant a má pozitívny vplyv na mikrocirkuláciu krvi a funkciu periférneho obehového systému. Podporuje tiež zdravý zrak a sluch. Prispieva k normálnej činnosti mozgu, podporuje kognitívne funkcie a duševnú rovnováhu.

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať 2 kapsuly 3-krát denne, najlepšie 20 minút pred jedlom.

A radšej sa poraďte so svojím lekárom, pretože môže znížiť zrážanlivosť krvi.

A cena? Asi 15 eur.

2. miesto

Viridian Ginkgo biloba

Orientačná cena: 16 €

60 kapsúl s ginkgo biloba od značky Viridian obsahuje až 24 % ginkgo flavónových glykozidov a 6 % terpénových laktónov. Množstvo extraktu ginkgo biloba v jednej kapsule je 66 mg. Výrobok obsahuje iba čisté zmesi bioaktívnych zložiek, ktoré sa rýchlo vstrebávajú.

Ide o 100 % ekologický produkt, ktorý nie je testovaný na zvieratách, a kapsuly sú vyrobené z prírodného rastlinného materiálu, preto sú vhodné pre vegetariánov aj vegánov.

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne s jedlom.

A cena? Približne 16 eur.

3. miesto

Jamieson Ginkgo biloba

Orientačná cena: 17 €

Tablety Ginkgo biloba od spoločnosti Jamieson obsahujú až 40 mg v jednej dávke. Ginkgo biloba podporuje periférny krvný obeh, pomáha udržiavať dobrú pamäť a zachovávať kognitívne funkcie.

A ako tento produkt užívať? Odporúča sa užívať 1 tabletu raz za dva dni, najlepšie počas jedla. O užívaní výživového doplnku dlhšie ako 8 mesiacov sa poraďte so svojím lekárom.

A cena? Zhruba 17 eur.

4. miesto

Ecce Vita Ginkgo biloba

Orientačná cena: 18 €

Balenie Ginkgo biloba od Ecce Vita obsahuje 20 ampuliek zo špeciálneho skla. Každá ampulka obsahuje vodný výluh z približne 1 gramu listov ginka. A s čím vám tento produkt pomôže?

 • Podporuje normálnu funkciu mozgu.
 • Podporuje duševnú rovnováhu.
 • Má priaznivý vplyv na kognitívne funkcie.
 • Je to silný antioxidant.

 

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať jednu ampulku denne. Kľudne si ju pridajte do pohára vody alebo obľúbeného nápoja. Najprv rozlomte jeden koniec špeciálnej sklenenej ampulky a nechajte tekutinu vytiecť. Miesto ulomenia je vyznačené bielou farbou.

A cena? Menej ako 18 eur.

5. miesto

Nature´s finest Ginkgo biloba prášok

Orientačná cena: 8 €

Tento prášok z ginkgo biloby neobsahuje pridaný cukor ani plnidlá. Je vhodný pre každého, kto chce zlepšiť svoju pamäť a kognitívne funkcie.

Prášok môžete rozmiešať napríklad vo vode, smoothie alebo džúse.

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať 0,5 – 1,5 g denne.

A cena? Cca 8 eur.

6. miesto

Nástroje Zdravia Kognifit BIO

Orientačná cena: 12 €

Ide o doplnok stravy, ktorý obsahuje jedinečnú kombináciu BIO ginkgo biloba a BIO rozmarínového extraktu s vysokým obsahom kyseliny rozmarínovej, ktorá podporuje duševnú výkonnosť a psychické zdravie.

Produkt podporuje:

 • Normálne trávenie.
 • Prirodzenú obranyschopnosť.
 • Vylučovanie a funkciu obličiek.

A ako dávkovať? Užívajte 1 – 2 kapsuly denne.

A cena? Približne 12 eur.

7. miesto

NOW Ginkgo Biloba Double Strenght

Orientačná cena: 31 €

Produkt Ginkgo biloba od americkej značky NOW obsahuje štandardizovaný extrakt z ginkgo biloby v prvotriednej kvalite. Obsahuje najmenej 24 % flavonoidných glykozidov a 6 % terpenoidných laktónov, čo je overené analýzou nezávislého laboratória.

Prípravok podporuje duševnú rovnováhu, mikrocirkuláciu krvného systému, posilňuje kognitívne funkcie a periférny krvný obeh.

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať polovicu obsahu kapsuly denne. Výrobca ale navrhuje užívať jednu kapsulu denne alebo podľa pokynov lekára.

A cena? Približne 31 eur za 200 kapsúl.

8. miesto

Doctor’s Best Extra Strength Ginkgo

Orientačná cena: 18 €

Extra Strenght Ginkgo obsahuje štandardizovaný extrakt Ginkgo biloba v prvotriednej kvalite. Obsahuje minimálne 24 % flavonoidných glykozidov a 6 % terpenoidných laktónov, čo je overené aj nezávislou laboratórnou analýzou. Ginko podporuje duševnú rovnováhu, mikrocirkuláciu krvného systému, posilňuje kognitívne funkcie alebo periférny krvný obeh.

A ako dávkovať? Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu denne s jedlom.

A cena? Približne 18 eur.

9. miesto

Golden Nature Ginkgo biloba

Orientačná cena: 11 €

Tento produkt vo forme tabliet obsahuje silný extrakt z listov v pomere 50:1 s deklarovaným obsahom flavónových glykozidov 24 % a terpenických laktónov 6 % v jednej kapsule.

A ako ho užívať? Odporúča sa užívať 1 tabletu denne s jedlom alebo hneď po jedle.

A cena? Približne 11 eur.

10. miesto

BrainActive

Orientačná cena: 18 €

BrainActive je komplexným výživovým doplnkom, ktorý podporuje pamäť, sústredenie kognitívne schopnosti, energiu a mentálnu výkonnosť. Má unikátne zloženie pozostávajúce z 13 prírodných látok.

V prvom rade obsahuje ginkgo biloba, ktorého je 20 mg v jednej kapsule. Nechýbajú tiež guarana, kofeín, taurín, ženšen, bacopa, schizandra, cordyceps a ďalšie látky.

Výrobok neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu. Odporúča sa užívať jednu kapsulu raz až dvakrát denne pred jedlom alebo počas neho. Neodporúča sa užívať pred spaním.

Balenie 60 kapsúl vás vyjde na približne 18 eur.

Záver

Ginkgo biloba, alebo ak chcete ginkgo dvojlaločné, je strom, ktorý predchádza jeho povesť. Využíva sa v širokej škále medicínskych oblastí pre svoje rozsiahle prínosy – od liečby duševného zdravia až po kardiovaskulárne ochorenia. V lekárňach alebo obchodoch so zdravou výživou nájdete veľké množstvo výživových doplnkov práve s ginkom. Vyberte si z rôznych foriem – od kapsúl po kvapky. Vyberte si, čo je pre vás najlepšie. Nezriedka sa stáva, že ľudia nie sú schopní prehĺtať kapsule, a preto je tu alternatíva v zmienených kvapkách alebo tinktúrach. Ak si neviete rady, nebojte sa poradiť so svojím lekárom alebo s predajcom v špecializovanej predajni – určite spolu nájdete najvhodnejšie riešenie.

Ginkgo je vhodné len pre dospelých vo veku minimálne 18 rokov, preto na to nezabúdajte a určite tieto doplnky nepodávajte deťom. Vo všeobecnosti sú tieto doplnky stravy vhodné pre ľudí s poruchami koncentrácie alebo pamäti, pre osoby s psychickými problémami alebo pre tých, ktorí chcú žiť zdravo a udržiavať si akúsi prevenciu možných ochorení.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Ginko dvojlaločné

[2] Diplomová práce (CZ): Stanovení kyseliny ginkgolové metodou HPLC

[3] Healthline (ENG): 12 Benefits of Ginkgo Biloba (Plus Side Effects & Dosage)

[4] PubMed Central (ENG): Ginkgo biloba extract improves coronary blood flow in healthy elderly adults: role of endothelium-dependent vasodilation

[5] PubMed Central (ENG): Advances in the Studies of Ginkgo Biloba Leaves Extract on Aging-Related Diseases

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».