TOP 10: Najlepší Astragalus (Kozinec) – účinky, recenzie a diskusia

Čo je Astragalus (Kozinec blanitý) a aké má účinky na naše telo? Ako vybrať najlepší doplnok s Kozincom? Recenzie, skúsenosti, diskusia.

TOP  1. miesto

Solgar Astragalus

Orientačná cena: 29 €

Účinný extrakt z koreňa kozinca v 60 vegánskych kapsulách od renomovanej americkej značky Solgar. Produkt neobsahuje žiadne konzervačné látky ani umelé farbivá a je balený v recyklovateľnej sklenenej fľaši.

2. miesto

Salvia Paradise Kozinec

Orientačná cena: 15 €

Výborné kapsule českej značky Salvia Paradise s kozincom plné  antioxidantov a adaptogénov prispievajú k dobrému stavu imunity, ciev, srdca, močových ciest, kĺbov a ku kondícii spermií, prirodzenej menštruácii a menopauze.

3. miesto

Sibyl Kozinec blanitý

Orientačná cena: 20 €

Značka Sibyl ponúka vynikajúci prírodný produkt vo forme vegetariánskych kapsúl bez akýchkoľvek pridaných látok. Kozinec blanitý je silný antioxidant, ktorý podporuje imunitu a normálnu hladinu cukru v krvi.

Desať najlepších produktov s kozincom

Čo je to kozinec?

Možno budete prekvapení, aká krásna rastlina je kozinec. Také pole plné kozinca je balzamom pre oči. Má krásnu tmavú fialovú farbu a na prvý pohľad môže trochu pripomínať ďatelinu. Je dosť pravdepodobné, že naň narazíte na svojich prechádzkach prírodou a vlastne ani netušíte, aké má blahodarné účinky. Tak sa na to spoločne pozrieme. A keď pôjdete nabudúce okolo, hneď si trs odtrhnite.

Hoci kozinec blanitý pochádza z Číny, teraz už nie je výnimkou, že ho nájdete aj na našich lúkach. Je to trváca rastlina, ktorá patrí do čeľade bôbovitých, má mohutný 50 – 150 cm dlhý koreň a fialové kvety, ktoré rastú v tzv. strapcoch. Kozinec má plody pripomínajúce struky.

Okrem Číny rastie aj v Japonsku, Mongolsku a ruskej tajge.

Kozinec má široké využitie v medicíne a liečiteľstve, používa sa dokonca aj na pomoc pri chemoterapii alebo pri diagnostike HIV.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

História

Ako sme už uviedli, kozinec pochádza z Číny. V týchto častiach sa nazýva aj Huang Qi. Prvýkrát sa táto bylina spomína v súvislosti s legendárnym Šen-nungom, slávnym čínskym cisárom, ktorý žil v rokoch 2737 až 2697 pred Kristom.

Čo obsahuje?

Kozinec je silný adaptogén a obsahuje vysoké množstvo biologicky aktívnych látok:

 • polysacharidy nazývané astragalany I, II a III,
 • saponíny a astragalozidy I-VIII,
 • izo astragalozid 1-11 a sójový saponín I,
 • beta-sitosterol,
 • kalykozín,
 • formononetín,
 • glukány,
 • nenasýtené mastné kyseliny,
 • flavonoidy,
 • betaín,
 • aminokyseliny a ďalšie.

Aké má účinky a benefity? Prečo ho brať?

Nie je ich málo, a to je dobre, pretože môže pomôcť v mnohých oblastiach zdravia.

 • posilňuje imunitu,
 • zvyšuje fyzickú kondíciu,
 • má protizápalové účinky,
 • rozširuje cievy,
 • reguluje krvný tlak,
 • zlepšuje prekrvenie kože a zrýchľuje krvný obeh,
 • posilňuje srdcový sval,
 • odvodňuje,
 • odstraňuje bielkoviny z moču,
 • má antivírusové účinky,
 • je to silný antioxidant,
 • chráni pečeňové bunky pred toxickými účinkami,
 • zvyšuje aktivitu kôry nadobličiek,
 • aktivuje kostnú dreň,
 • predlžuje reprodukčné obdobie zdravých buniek,
 • pôsobí proti únave a nedostatku energie,
 • má diuretický účinok a lieči zápal obličiek,
 • znižuje hladinu cholesterolu.

V tradičnej čínskej medicíne sa táto bylina veľmi často používa na liečbu rakoviny pečene, o ktorej sa hovorí, že je v 99 % smrteľná. Údajne stačí užívať vo forme čaju, najlepšie dvakrát denne, alebo podľa pokynov lekára.

Uvádza sa, že koreň kozinca posilňuje imunitný systém a dokáže pozastaviť rast rakovinových buniek.

Kozinec spomaľuje starnutie. To je skvelá správa, však? Podporuje totiž opätovný rast tkaniva a eliminuje voľné radikály.

Pri pravidelnom užívaní kozinca by sa mal zvýšiť počet kmeňových buniek v kostnej dreni.

Kozinec veľmi priaznivo podporuje zdravú imunitu, ktorá je nevyhnutná pri HIV. Lekárske štúdie tiež preukázali na jeho vynikajúci účinok u pacientov s týmto vírusom.

Keďže kozinec ovplyvňuje krvný obeh, môže mať vplyv aj na prietok krvi v pečeni, čo z neho robí skvelú podpornú liečbu žltačky.

Ochorenia srdca sú čoraz častejšie, a preto je potrebné im predchádzať. Výťažok z kozinca sa tiež užíva ako podporná a preventívna liečba pri kardiovaskulárnych ochoreniach.

Ako a kedy ho užívať?

Samozrejme, vždy to závisí od daného výrobku a formy jeho spracovania. To znamená, či ide o tinktúru, suchý koreň, prášok, odvar a podobne. Vždy dodržiavajte odporúčania výrobcu.

Ako kozinec pestovať?

Ako sme už uviedli vyššie, kozinec je pomerne nenáročná rastlina, ktorá môže rásť takmer kdekoľvek a vaša záhrada by nemala byť výnimkou. Pestovanie tejto byliny si v skutočnosti nevyžaduje žiadne špecifické podmienky. Ak sa však rozhodnete kozinec vysadiť, zvoľte výsadbu zo semien, ktoré po vyklíčení vyrastú s pomerne dlhými koreňmi a ťažko sa presádzajú, takže ideálne rovno do zeme.

Ideálny čas na výsadbu je koniec apríla. Počas vegetačného obdobia je veľmi dôležité rastliny pravidelne hnojiť a udržiavať pôdu bez burín. Prvý zber koreňov sa zvyčajne uskutočňuje po prvých mrazoch. Korene by sa mali veľmi opatrne vyryť, očistiť, nakrájať a vysušiť pri teplote 40 – 50°C. Potom ich uschovávajte na suchom a tmavom mieste.

Ako kozinec spracovávať?

Koreň kozinca, ktorý si sami vypestujete, prípadne kúpite, môžete bez problémov pridať do rôznych jedál. Dobre sa hodí ako súčasť prílohy k hydine alebo do zeleninového vývaru, prípadne ako prísada do obilných kaší alebo ryžových nákypov.

Na čo si dať pozor?

U kozinca existujú rôzne kontraindikácie, ktoré je potrebné zobrať na vedomie:

 • zvyšuje krvný tlak, preto nie je vhodný pre ľudí s hypertenziou,
 • neodporúča sa pri syndróme plnosti a u ľudí s poškodením kože,
 • neužívajte vysoké dávky, pretože môžu potlačovať imunitu (to platí pre ochorenia ako skleróza multiplex, psoriáza alebo reumatoidná artritída),
 • nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

1. miesto

Solgar Astragalus

Orientačná cena: 29 €

Ide o extrakt z koreňa kozinca v tabletách.

Jedna kapsula obsahuje:

 • Prášok z koreňa kozinca 250 mg.
 • Extrakt z koreňa kozinca225 mg.
 • Hydroxypropylmetylcelulóza (vegetariánska kapsula).
 • Protihrudkujúca látka stearan horečnatý E470b.
 • Zmes antioxidantov betakaroténu a kyseliny askorbovej.

 

Značka Solgar vznikla v USA v roku 1947. Všetky jej výrobky sú organické a Kosher a sú vhodné pre vegetariánov. Všetky sú geneticky nemodifikované.

A ako tento produkt dávkovať? Odporúča sa užívať jednu až tri kapsuly denne spolu s jedlom.

A cena? Cca 29 eur.

2. miesto

Salvia Paradise Kozinec blanitý

Orientačná cena: 15 €

Kapsule s kozincom od českej značky Salvia Paradise podporujú imunitný systém a obranyschopnosť, pomáhajú prispôsobiť a zvyšovať odolnosť organizmu voči nepriaznivým vplyvom, ako je stres, fyzická únava a iné. Prispievajú tiež k neutralizácii voľných radikálov v tele.

A ako tento produkt dávkovať? Dospelým sa odporúča užívať 1 kapsulu 4-krát denne, deťom 1 kapsulu 2-krát denne, najlepšie asi 20 minút pred jedlom.

A koľko vás to bude stáť? Približne 15 eur.

3. miesto

Sibyl Kozinec blanitý

Orientačná cena: 20 €

Kapsuly od značky Sibyl obsahujú až 450 mg extraktu z kozinca. Ide o silný antioxidant, ktorý okrem mnohých iných benefitov podporuje aj imunitný systém a normálnu hladinu cukru v krvi.

Kapsuly sú vegetariánske a neobsahujú žiadne pridané látky.

Jedno balenie obsahuje 60 kapsúl, čo je 20 – 60 dávok.

A ako dávkovať? Užívajte 1 – 3 kapsuly vždy pred jedlom a zapite dostatočným množstvom vody.

A cena? Približne 20 eur.

4. miesto

GreenFood Nutrition Astragalus extract

Orientačná cena: 12 €

Tieto kapsuly s kozincom blanitým dokážu obnoviť vitálnu silu ľudského tela, podporovať imunitný systém a celkovo vyvážiť zdravotný stav človeka.

Kapsuly neobsahujú konzervačné látky, chemické farbivá a stabilizátory a sú vhodné pre vegánov a vegetariánov, ako aj pre diabetikov.

A ako dávkovať? Užívajte 2 kapsuly raz denne. Doba používania 1 balenia je 45 dní.

A cena? Zhruba 12 eur.

5. miesto

Naděje - Podhorná Kozinec blanitý tinktúra

Orientačná cena: 6 €

Tento kozinec je vo forme tinktúry a jej cieľom je posilniť prirodzenú imunitu a odolnosť voči nepriaznivým vplyvom prostredia. Má tiež tonizujúce a povzbudzujúce účinky na organizmus, zlepšuje psychickú a fyzickú odolnosť, harmonizuje menštruačný cyklus, tlmí prejavy menopauzy, chráni kĺby a kožu, spomaľuje prejavy starnutia a stimuluje pohyblivosť spermií.

Dávkujte podľa informácií na obale.

A aká je cena? Približne 6 eur.

6. miesto

Swanson Astragalus Root

Orientačná cena: 6 €

Kozinec blanitý od známej značky Swanson podporuje prirodzenú imunitu, normálnu činnosť ciev a celého kardiovaskulárneho systému, udržiava normálny krvný tlak, chráni ľudské bunky pred škodlivými vonkajšími vplyvmi a je silným adaptogénom.

Značka Swanson je jednou z najväčších spoločností na výrobu výživových doplnkov na svete. Spoločnosť je na trhu už takmer 50 rokov a jej zakladateľom je Leland Swanson.

A ako tento produkt dávkovať? Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne.

A cena? Približne 6 eur.

7. miesto

Salvia Paradise Kozinec blanitý koreň

Orientačná cena: 14 €

Tento sušený koreň od českej značky Salvia Paradise je vhodný pre vegetariánov a vegánov, ako aj pre diabetikov. Neobsahuje lepok, palmový olej ani laktózu.

Tento produkt pomáha prirodzenej obranyschopnosti organizmu, prispieva k normálnej činnosti cievneho systému, normálnej činnosti kardiovaskulárneho systému, normálnej činnosti obličiek a močového mechúra a má priaznivý vplyv na PMS.

Ako používať? Odporúča sa zaliať jednu polievkovú lyžicu koreňa 750 ml vody a priviesť k varu, nechať variť asi 15 minút a potom scediť. Uvarený odvar rozdeľte na tri dávky.

A aká je cena? 250 g balenie stojí cca 14 eur.

8. miesto

Dr. Popov Bylinné kvapky kozinec blanitý

Orientačná cena: 5 €

Kvapky od značky Dr. Popov s kozincom podporujú prirodzenú imunitu, správnu funkciu cievneho a močového systému a majú pozitívny vplyv na pohyblivosť spermií.

Tieto kvapky sa vyrábajú zo starostlivo vybraných a jemne pomletých bylín, ktoré sa potom dlho macerujú v 60 % potravinárskom liehu za studena. Tento proces zachováva vysokú koncentráciu účinných látok vo výrobku. Do liehu sa pridáva voda, aby sa z neho extrahovalo viac účinných látok. Použité výťažky sú notifikované Ministerstvom zdravotníctva Českej republiky.

Ako dávkovať? Tinktúru si dajte priamo do úst a dobre zapite.

A aká je cena? Menej ako 5 eur.

9. miesto

Biotonic™ adaptogénne tonikum

Orientačná cena: 50 €

Toto tonikum je tradičná patentovaná zmes bylín z ekologického poľnohospodárstva pestovaných v ekologických podmienkach.

Bylinky obsiahnuté v tinktúre podporujú imunitný systém, pôsobia na vitalitu, energiu a únavu, podporujú správne trávenie a v neposlednom rade prispievajú k správnej činnosti pečene.

Výrobok neobsahuje kofeín, lepok, konzervačné látky, farbivá ani cukor.

A ako tonikum dávkovať? Odporúča sa užívať 10 kvapiek 2-krát denne.

A aká je cena? Približne 50 eur.

10. miesto

MarathonTime Astragalus

Orientačná cena: 14 €

Kozinec blanitý od značky MarathonTime je vo forme kapsúl, ktoré sú odsúhlasené Úradom verejného zdravotníctva SR. Výrobok má certifikát GMP, Premium Quality a HACCP.

Astragalus je silný adaptogén, ktorý podporuje duševnú aj fyzickú odolnosť a tiež imunitný systém. Prispieva k udržaniu normálneho krvného tlaku, zdravých ciev a fyzickej pohode. Stimuluje pohyblivosť spermií a pomáha udržiavať normálnu činnosť cievnej sústavy a kardiovaskulárneho systému.

Jedna kapsula obsahuje 400 mg kozinca a odporúčané dávkovanie zodpovedá 1 kapsule denne, ktorú je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody.

Jedno balenie obsahuje 60 kapsúl a jeho cena je približne 14 eur.

Záver

Ak ste doteraz kozinec nepoznali, sme veľmi radi, že teraz je to naopak. Je to totiž bylinka, ktorá si určite zaslúži, aby bola viac známa. Má veľké pozitívne účinky na telo a myseľ a bola by škoda, keby len tak rástla. Skúste si vypestovať kozinec sami alebo si kúpte už  „hotový“ produkt, napríklad kapsule, tinktúry alebo dokonca sušený koreň na čaj.

Veľmi často sa stáva, že kozinec odporúčajú už aj lekári na liečbu závažných ochorení, ako je cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, cievne poruchy, HIV alebo rakovina.

Je skvelé, že kozinec sa môže používať ako prevencia aj ako cielená liečba. Ak si teda nie ste úplne istí, kedy a ako kozinec užívať, nebojte sa opýtať svojho lekára alebo vyhľadajte terapeuta čínskej medicíny, ktorý túto bylinu veľmi dobre pozná a vie, ako ju „naordinovať“. Našťastie je tradičná čínska medicína v našich končinách čoraz rozšírenejšia, takže by to nemal byť problém.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kozinec

[2] Diplomová práce (CZ): Mikropropagace u vybraných zástupců čeledi Fabaceae a Lamiaceae

[3] Healthline (ENG): Astragalus: An Ancient Root With Health Benefits

[4] PubMed Central (ENG): Anti-Aging Implications of Astragalus Membranaceus (Huangqi): A Well-Known Chinese Tonic

[5] PubMed Central (ENG): Immune system effects of echinacea, ginseng, and astragalus: a review

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».