Guarana – recenzie, účinky, skúsenosti a ktorá je najlepšia?

Čo je to guarana, aké sú jej účinky, benefity a ako ju užívať? Ktorú guaranu si kúpiť, ktorá je najlepšia? Ako si vybrať guaranu?

TOP  1. miesto

Salvia Paradise Guarana

Orientačná cena: 18 €

Kvalitná guarana v kapsulách na jednoduché použitie. Dodáva energiu a podporuje imunitný systém. Okrem toho pomáha kontrolovať telesnú hmotnosť.

2. miesto

Nutrisslim Guarana

Orientačná cena: 19 €

Účinná guarana v prášku s vysokým obsahom kofeínu pre silný a dlhotrvajúci prílev energie. Výrobok je v certifikovanej BIO kvalite a je vhodný pre vegánov.

3. miesto

NATU Guarana

Orientačná cena: 11 €

Kvalitná guarana vo forme prášku dodáva telu dôležité vitamíny a minerály. Môžete ju primiešať napríklad aj do jedla, čím zmiernite jej netypickú chuť.

Desať najlepších produktov guarany

Guarana, slovo, ktoré možno znie ako zaklínadlo a možno ho tak aj niekto chápe. Má mnoho pozitívnych účinkov na ľudské telo a myseľ. Čo to ale vlastne tá guarana je, aké sú jej výhody a ako tento doplnok stravy používať, aby naozaj pomáhal a neuškodil?

Guaranu poznali už Indiáni

Prvé zmienky o tejto bylinke pochádzajú z Amazónie, kde ju Indiáni používali pre jej povzbudzujúce a energizujúce účinky. Zároveň sa používala aj na zmiernenie bolesti, horúčky, migrény a kŕče. Európania ju objavili až v 17. storočí. Účinky guarany boli preskúmané a potvrdené v mnohých vedeckých štúdiách.

Čo je to guarana?

Guarana sú semená, ktoré získavame z kríka zvaného Paulínia nápojová, ktorý pochádza z Venezuely a severnej Brazílie. Guarana, známa aj ako „elixír života“ alebo „životabudič“, je tiež dôležitým zdrojom prírodnej energie, ktorá vzhľadom pripomína otvorené oko.

Práve tieto semená obsahujú stimulanty centrálneho nervového systému. Áno, guarana má svoje nepopierateľné povzbudzujúce účinky, pôsobí proti únave, stimuluje bdelosť a pomáha udržať pozornosť. Preto sa stala aj priateľom a pomocníkom mnohých študentov pri skúškach a pri časovo a psychicky náročných povolaniach. Dokáže však oveľa viac.

Jej veľkou výhodou je, že má postupný nástup a ústup účinkov. Nie je to skoková zmena, ktorá vás rýchlo postaví na nohy, ale aj rýchlo vyčerpá a niekedy dostane telo do deficitu. Nemusíte sa teda obávať náhlych zmien vo vašej energii a vitalite. Okrem toho kofeín uvoľňovaný z guarany nedráždi žalúdok a neprekysľuje organizmus. Je preto vhodná aj pre osoby s citlivým tráviacim systémom.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Aké sú ďalšie všeobecné účinky guarany?

 • Pomáha sa sústrediť
 • Zvyšuje duševnú výkonnosť
 • Zlepšuje dlhodobú a krátkodobú pamäť
 • Podporuje činnosť mozgu
 • Je vhodná pri nervovom vypätí
 • Zmierňuje napríklad menštruačné bolesti
 • Znižuje chuť do jedla
 • Stimuluje odbúravanie tukov
 • Ničí voľné radikály v tele
 • Zlepšuje zdravie srdca
 • Prispieva k lepšej nálade
 • Používa sa aj ako afrodiziakum

Aké sú hlavné benefity guarany?

Je dokonca 2x lepším stimulantom ako káva, pretože obsahuje 2x viac kofeínu. Rovnako ako káva vás dokáže nakopnúť, ale okrem toho podporuje koncentráciu a zlepšuje pamäť. Telo si však na všetko dokáže vybudovať „závislosť“. V úvodzovkách, pretože práve na tento účinok si môže ľudské telo pri pravidelnom a dlhodobom používaní zvyknúť, čo následne znižuje účinnosť a celkový efekt.

Nebudeme tvrdiť, že užívaním guarany schudnete. Faktom však zostáva, že dokáže urýchliť prácu metabolizmu a urýchľuje spaľovanie tukov. Preto sa odporúča užívať ju pred cvičením alebo pred behom, vďaka čomu dosiahnete lepší fyzický výkon, počas ktorého nebudete takí unavení a urobíte viac, ako ste si mysleli. To celkom logicky vedie aj k spaľovaniu väčšieho množstva kalórií.

Guarana pôsobí na náš nervový systém. Okrem toho, že nám pomáha lepšie sa sústrediť a venovať pozornosť tomu, čo je práve dôležité, podporuje aj celkovú duševnú vitalitu. Preto je obľúbená u administratívnych pracovníkov, manažérov, vedúcich pracovníkov a iných vysokopostavených osôb. Ocenia ju však aj študenti počas prípravy na náročné skúšky alebo ľudia, ktorí musia pracovať do neskorých večerných alebo nočných hodín.

Áno! Okrem iného obsahuje účinné látky teofylín a teobromín, ktoré regulujú krvný tlak, podporujú nervovú činnosť a majú protizápalový účinok na organizmus. Okrem toho detoxikuje telo a čistí ho od voľných radikálov. To navodzuje pocit vitality a omladenia.

Ako konkrétne látky v guarane pôsobia?

Theogylín je známy aj ako súčasť zeleného čaju. Povzbudzuje, ale v porovnaní s kofeínom pôsobí dlhšie a jeho účinok je postupný. Teobromín sa nachádza napríklad v kakau, čo je látka, ktorá má priaznivý účinok na srdce a zvyšuje krvný tlak. Okrem toho guarana obsahuje aj vitamín C a B, takže podporuje zdravie a imunitu.

Akým spôsobom a ako často guaranu užívať?

Keďže každý z nás je iný, každému vyhovuje niečo iné. Trh sa tomuto trendu veľmi dobre prispôsobil a vďaka tomu nájdete guaranu v mnohých prevedeniach, stačí si len vybrať.

Guaranu možno užívať vo forme tabliet, prášku, extraktu, sirupu, kvapiek alebo čajov, ale aj žuvačiek a povzbudzujúcich nápojov.

Nezabudnite, že jej nástup a účinok je trochu iný, ako ste zvyknutí pri iných stimulantoch a povzbudzujúcich látkach. Nástup účinku kofeínu z guarany očakávajte po 30 minútach, ale aj do 1 hodiny po užití. Trvanie účinku je potom 6 – 8 hodín.

A ako chutí? Bohužiaľ, nie veľmi dobre. Hoci príjemne vonia po kakau, má zemitú a horkú chuť, preto väčšina ľudí uprednostňuje formu lisovaných tabliet alebo vegánskych kapsúl. Tradičné použitie rastliny spočíva v rozomletí semien na jemný prášok, ktorý môžete pridať do jogurtu, smoothies a iných nápojov.

Aké je dávkovanie?

Za ideálnu dennú dávku sa považuje 5 gramov bežného prášku zo semien, čo je približne jedna čajová lyžička. Treba však vziať do úvahy, že guarana pôsobí na každého človeka inak. Preto je lepšie začať s nižšou dávkou a vždy si pozorne prečítajte príbalový leták.

Vďaka vysokému obsahu kofeínu je účinným doplnkom stravy, ale treba ju užívať opatrne a rozhodne neprekračovať odporúčanú dennú dávku. Tiež sa neodporúča kombinovať a dopĺňať ju s inými stimulantmi. Počas užívania sa tiež dôrazne odporúča dodržiavať pravidelný a dostatočný pitný režim, ideálne čistú vodu.

V zriedkavých prípadoch sa pri predávkovaní môže objaviť nevoľnosť, nepokoj a zrýchlený pulz.

Pre koho je guarana vhodná?

Guarana je všeobecne vhodná pre každého, kto potrebuje povzbudiť. Je obľúbená u skupín, ako sú:

 • Študenti
 • Manažéri
 • Športovci
 • Šoféri
 • Ľudia, ktorí pracujú v noci

Pre koho guarana nie je vhodná a na čo si dať pozor?

Guarana nie je vhodná pre deti mladšie ako 15 rokov, tehotné alebo dojčiace ženy a osoby citlivé na kofeín alebo osoby s vysokým krvným tlakom, srdcovými problémami, epilepsiou, cukrovkou alebo nespavosťou.

Dávajte si tiež pozor na kombináciu guarany s inými výživovými doplnkami alebo dokonca s liekmi na srdce alebo na riedenie krvi, s ktorými sa vyslovene nemá rada.

Vypestujte si Paulíniu doma

A prečo nie? Jedinou potenciálnou prekážkou je skutočnosť, že Paulínia vyžaduje tropické podnebie. Ale aj to sa dá v našich podmienkach vytvoriť. V skutočnosti stačí dostatok vlhkosti a tepla.

Ak máte doma zimnú záhradu alebo skleník, ste ideálnym adeptom na to, aby sa tejto rastline u vás doma darilo. Buďte však trpezliví, na prvé plody si budete musieť počkať aj niekoľko rokov, najmä ak začnete rastlinu pestovať priamo zo semien. Ak chcete proces urýchliť, zaobstarajte si sadenice.

1. miesto

Salvia Paradise Guarana

Orientačná cena: 18 €

Všetky rastliny, ktoré tvoria tieto produkty Salvia Paradise, sú kontrolované na viacerých úrovniach. Čisté zmesi výživových doplnkov vznikajú vo vlastnej výrobni. Zodpovedný prístup je cítiť v každej fľaši a navyše majú jasné poslanie – pomáhať ľuďom k lepšej kvalite života.

Balenie guarany obsahuje 120 kapsúl a stojí približne 18 eur.

2. miesto

Nutrisslim Guarana Powder

Orientačná cena: 19 €

Tento výživový doplnok s guaranou od slovinskej značky Nutrisslim je v certifikovanej BIO kvalite, je vegánsky a neobsahuje žiadne chemikálie, GMO ani konzervačné látky.

Okrem povzbudzujúceho účinku na telo a psychiku je vhodný na užívanie počas redukčnej diéty, pretože znižuje chuť do jedla. Môže tiež zmierniť depresívne stavy a zlepšiť náladu. Okrem toho pôsobí oveľa stabilnejšie ako káva, takže nedochádza k počiatočnému návalu energie, po ktorom nasleduje obrovský prepad a únava.

Odporúčaná denná dávka je ⅓ čajovej lyžičky prášku alebo 0,5 – 1 gram, ktorý rozmiešate v najmenej 100 ml vášho obľúbeného nápoja. Vhodná je voda alebo rôzne zeleninové či ovocné šťavy.

Balenie so 125 g guarany v prášku stojí niečo okolo 19 eur.

3. miesto

NATU Guarana

Orientačná cena: 11 €

K dispozícii je aj prášok, ktorý sa tiež vyrába zo semien rastliny Paulínia. Aj ten podporuje imunitu, znižuje únavu a má všetky ostatné výhody guarany. Prášok sa dá ľahko vmiešať do hotových jedál, ako sú raňajkové kaše, ovocné alebo zeleninové koktaily, alebo nasypať do jogurtu. To vyváži jeho nie príliš očarujúcu pôvodnú chuť a spolu s guaranou dodáte svojmu telu aj ďalšie vitamíny a minerály.

Balenie obsahuje 80 gramov organického prášku, cena je okolo 11 eur.

4. miesto

Swanson Guarana

Orientačná cena: 7 €

Guaranu môžete dostať aj vo forme kapsúl a v tomto prípade ide, samozrejme, o bylinného pomocníka proti únave a nervovému vypätiu. Každá kapsula obsahuje 500 mg prášku zo semien guarany. Odporúčané dávkovanie je predpísané na jednu kapsulu 2 až 6-krát denne. Zapíjajte vodou a dodržiavajte dostatočný pitný režim počas dňa.

Balenie obsahuje 100 kapsúl a stojí zhruba 7 eur. 

5. miesto

Vitalvibe Guarana BIO prášok

Orientačná cena: 13 €

Táto prášková guarana vás povzbudí silnejšie ako káva a jej účinok trvá oveľa dlhšie. Používajte ju pred duševným aj fyzickým cvičením. Odporúča sa užívať raz alebo dvakrát denne, pričom jedna dávka predstavuje približne 1 g prášku guarany. Môžete ho rozmiešať vo vode alebo ovocnej šťave. Ak chcete dosiahnuť silnejší účinok, nasypte prášok do horúcej vody.

Česká značka Vitalvibe bola založená v roku 2011 a ponúka produkty prémiovej kvality v tej najčistejšej podobe. Neobsahujú žiadne pesticídy, ropu, síru, farbivá ani iné prísady. Sú balené v recyklovaných obaloch a používajú suroviny od malých miestnych pestovateľov.

125 g prášku z organickej guarany stojí menej ako 13 eur.

6. miesto

Golden Nature Guarana 10 % kofeínu

Orientačná cena: 12 €

Tieto kapsule guarany vyrobené v Českej republike spoločnosťou Golden Nature obsahujú 500 mg guarany v jednej kapsule a 50 mg kofeínu, čo je vysoké množstvo. Spolu s kofeínom im ďalšie látky teobromín a teofylín dodávajú ešte silnejší stimulačný účinok.

Ide o skvelú náhradu, ak nemáte radi kofeínové nápoje, ako je káva alebo čierny čaj. Okrem toho vás stimulujú pomaly a na dlhší čas a neobsahujú žiadne „zbytočnosti“, ako je lepok, pridaný cukor, éčka alebo palmový olej.

Odporúča sa užívať 2 kapsuly raz denne a zapíjať dostatočným množstvom vody.

Balenie 100 kapsúl stojí necelých 12 eur.

7. miesto

BrainMax Pure Guarana BIO prášok

Orientačná cena: 8 €

V tomto 100 % BIO guaranovom prášku z Brazílie nájdete 2,5-krát viac kofeínu ako v káve, ale rozhodne sa nemusíte obávať prepadu energie, ktorý môže nastať po vypití kávy. Každý sme však iný, preto sa odporúča začať s guaranou opatrne, s 1 gramom prášku denne, ktorý môžete rozmiešať vo vode, smoothie, džúse alebo v akomkoľvek vašom obľúbenom nápoji. Množstvo guarany môžete podľa potreby znížiť alebo pridať, ale vo všeobecnosti by sa jej nemalo konzumovať viac ako 2 gramy denne a nemala by sa konzumovať po 16. hodine.

Pri užívaní podľa odporúčania môže guarana pomôcť zlepšiť duševnú výkonnosť, pozornosť, pamäť a fyzickú aktivitu. Používa sa aj pri chudnutí na kontrolu hmotnosti, pretože urýchľuje metabolizmus tukov a zlepšuje trávenie.

A koľko stojí 100 g balenie? Menej ako 8 eur.

8. miesto

Guarana BIO Organic

Orientačná cena: 16 €

Guarana je získaná z tých najlepších podmienok a ide o výrobok v BIO kvalite. Rastlinné kapsuly sú vhodné pre vegánov a neobsahujú ani sóju alebo lepok. Nielen že dodávajú energiu a vytrvalosť, ale zrýchľujú bazálny metabolizmus a prispievajú tak k redukcii telesnej hmotnosti. Priaznivo pôsobia aj na psychickú pohodu.

Odporúčané dávkovanie sú 2 kapsuly denne, ktoré je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody. Neodporúča sa užívať pred spaním. V jednej kapsule sa nachádza 500 mg prášku z celých semien guarany.

Jedno balenie obsahuje 45 kapsúl a jeho cena sa pohybuje okolo 16 eur.

9. miesto

MedPharma Guarana

Orientačná cena: 7 €

Spoločnosť MedPharma je rýdzo česká rodinná spoločnosť, ktorá je na trhu od roku 2000 a venuje sa predovšetkým podpore ľudského zdravia. Dávajú si tiež záležať na kvalite svojich výživových doplnkov.

Guarana tejto značky obsahuje kofeín, guaranín a veľké množstvo trieslovín. Nie je návyková, preto je jej užívanie bezpečné. Prispieva hlavne k zníženiu únavy a vyčerpania.

Odporúčané dávkovanie je 1 až 3 tablety denne a toto dávkovanie by ste nemali prekročiť. Jedna tableta obsahuje 800 mg účinnej látky.

Balenie so 107 tabletami si môžete kúpiť za menej ako 7 eur.

10. miesto

Purasana Guarana prášok

Orientačná cena: 12 €

Tento prášok Guarany vyrába renomovaná belgická značka Purasana, ktorá na trhu pôsobí od roku 1977. Väčšina ich produktov je v certifikovanej BIO kvalite. Ide o 100 % mleté semená guarany z Brazílie. Neobsahuje lepok, sóju ani laktózu. Je vhodný pre vegetariánov aj vegánov.

Jedna dávka zodpovedá približne 9 g prášku, čo je približne 2 – 3 čajové lyžičky., Môžete si ho zamiešať do vody (cca 250 ml) alebo iného nápoja a vypiť. Rovnako ho môžete pridať do smoothie, kaše alebo iného pokrmu.

100-gramové balenie prášku Guarana kúpite za necelých 12 eur.

Guarana do každej domácnosti?

Účinky a výsledky tejto byliny sú fantastické, a ak nemáte vyššie uvedené zdravotné komplikácie, ktoré by vás mali od užívania guarany odrádzať, máte k dispozícii príjemný prírodný spôsob, ako naštartovať svoju myseľ a telo. Ako zvýšiť svoju duševnú a fyzickú výkonnosť, možno upraviť svoju hmotnosť, ale určite zlepšiť svoju krátkodobú a dlhodobú pamäť a mať lepšiu náladu a zdravšie telo.

Aj tento komplexný balík, samozrejme, sám o sebe pomáha zlepšiť vašu celkovú duševnú pohodu, čím sa vlastne uzatvára kruh priaznivého pôsobenia na celú vašu osobu.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Paulínia nápojová

[2] Wikiskripta (CZ): Kofein

[3] Healthline (ENG): 12 Benefits of Guarana (Plus Side Effects)

[4] PubMed Central (ENG): Anti-Aging and Antioxidant Potential of Paullinia cupana var. sorbilis: Findings in Caenorhabditis elegans Indicate a New Utilization for Roasted Seeds of Guarana

[5] PubMed Central (ENG): Guarana (Paullinia cupana) improves fatigue in breast cancer patients undergoing systemic chemotherapy

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».