Ženšen pravý (ginseng) – recenzie, účinky, skúsenosti a ktorý je najlepší?

Čo je to ženšen? Aké sú účinky tejto byliny a prečo ju zaradiť do jedálnička? Aký ženšen je najlepší a ako si ho vybrať?

TOP  1. miesto

MycoMedica Kórejský ženšen pravý

Orientačná cena: 114 €

Úžasná kombinácia kvalitného kórejského červeného ženšenu a húb reishi a cordycepsu na podporu vitality a imunity. Tento produkt harmonizuje duševný stav a podporuje výkonnosť.

2. miesto

Salvia Paradise Ženšen pravý

Orientačná cena: 25 €

Vysokohorský ženšen v BIO kvalite podporuje duševnú výkonnosť, kognitívne funkcie a pomáha udržiavať pozornosť a bdelosť. Prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu.

3. miesto

Swanson Korean
Ginseng

Orientačná cena: 19 €

Tento vynikajúci produkt s 500 mg koreňa ženšenu v jednej kapsule je dokonalým a úplne prírodným spôsobom na zníženie stresu a udržanie zdravia kardiovaskulárneho a imunitného systému.

Desať najlepších produktov ženšenu

Táto bylina pochádzajúca z Číny sa nazýva aj „blahodarný životabudič“. Dôvodom je najmä skutočnosť, že má mnohostranný účinok na ľudský organizmus. Okrem toho pôsobí ako stimulant a zvyšuje odolnosť aj výkonnosť ľudského tela.

Ženšen nie je v oblasti starostlivosti o zdravé telo žiadnym nováčikom. V skutočnosti je to práve naopak, jeho účinky sú známe už viac ako 5 000 rokov. Keďže Číňania si potrpia na prehľadné informácie, z tohto obdobia sa dajú vystopovať záznamy, ktoré dokumentujú, že tradičná čínska medicína využívala tento výnimočný koreň ako zdroj vitality, sily, kondície a dlhého života.

Slovo ženšen znamená „koreň života“, v preklade známy aj ako Všehoj. Tieto názvy hovoria za všetko.

Hovorí sa, že najkvalitnejší ženšen rastie v Kórei, čo má aj historický zmysel, keďže Kórea bola kedysi jednou z čínskych provincií.

Cisársky lekár Li Shi Chen napísal, že táto bylina posilňuje 5 životne dôležitých orgánov, ktorými sú pečeň, srdce, slezina, pľúca a obličky. Prečo? Pretože podľa neho harmonizuje energiu jin a jang. Posilňuje energiu a krv. Ak sa pozrieme na iné ako priamo fyzické umenie ženšenu, dospejeme k záveru, že upokojuje ducha a zaháňa strach. Čínski majstri tvrdia, že je silným sedatívom vedomia. Dlhodobé užívanie vraj posilňuje organizmus a predlžuje život.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Aké sú účinky ženšenu?

Ako je uvedené vyššie, ide o skutočne silnú bylinu, ktorá preukázateľne robí zázraky. Jeho hlavnou výhodou je, že pôsobí komplexne. Je vedecky dokázané, že ženšen má priaznivý účinok na:

 • Obehový systém
 • Centrálnu nervovú sústavu
 • Endokrinný systém
 • Imunitný systém
 • Cukrovku
 • Stres
 • Neurózu
 • Únavu
 • Bolesti hlavy
 • Poruchy spánku
 • Poruchy koncentrácie
 • Aterosklerózu
 • Zápaly
 • Hypertenziu
 • Nespavosť
 • Neplodnosť

Aká časť ženšenu sa používa?

Celý koreň, ktorý na zber dozrieva 4 – 6 rokov. Korene sa sušia a používajú na výrobu tabliet alebo kapsúl, extraktov a čajov, ako aj krémov alebo iných prípravkov na vonkajšie použitie.

Ženšen si môžete kúpiť v lekárňach, obchodoch so zdravou výživou alebo u nutričných terapeutov pod anglickým alebo latinským modifikovaným názvom. Môžete si vybrať z veľkého množstva prípravkov – jednozložkových alebo v kombinácii s určitými vitamínmi. Jeho užívanie by malo byť sprevádzané dostatočným zapitím, aby sa mohol správne vstrebať do tela. Výťažky z tejto rastliny sa pridávajú aj do čajov, zubných pást, žuvačiek a sladkostí.

Ako ženšen užívať?

V domovine ženšenu, v Číne, sa táto bylina pridáva napríklad do polievok alebo vo forme čajového nálevu. Korene ženšenu sa tiež kandizujú a pripravujú sa z nich chutné roztoky.

Ideálne je používať štandardizovaný suchý extrakt v celkovej dennej dávke 200 mg ázijského ženšenu, 300 mg sibírskeho ženšenu a až 3 g amerického ženšenu, rozdelených do niekoľkých denných dávok.

Aké prospešné látky obsahuje ženšen?

Medzi hlavné prospešné látky ženšenu patria ginsenozidy, ktoré sa aktívne podieľajú na boji proti ateroskleróze, zápalom, hypertenzii, stresu, nespavosti alebo erektilnej dysfunkcii a neplodnosti.

Je tiež cenným zdrojom panax-saponínov, éterických olejov, kyseliny panaxovej, panax-alkaloidov, fytosterolov, pektínov, trieslovín, živice, slizu, vitamínu C, vitamínov skupiny B a minerálnych látok.

Receptúry zo ženšenu

Tradičná čínska medicína uvádza mnoho spôsobov použitia ženšenu. Mnohé z nich si môžete pripraviť sami doma.

Na tento elixír budete potrebovať: 1 čajovú lyžičku rozdrveného koreňa ženšenu, 2 dcl 60 % alkoholu alebo ovocnej pálenky.

Ako na to?

Koreň zalejte alkoholom a nechajte všetko lúhovať 10 – 14 dní. Nezabudnite výluh každý deň pretrepať, aby sa uvoľnili liečivé látky. Po uplynutí tejto doby preceďte a užívajte 25 kvapiek nakvapkaných do 3 dcl vlažnej vody 3-krát denne počas 4 týždňov.

Budete potrebovať 1 čajovú lyžičku rozdrveného koreňa ženšenu, 1 čajovú lyžičku rozdrveného koreňa eleuterokoku a opäť 2 dcl 60 % alkoholu alebo ovocnej pálenky.

Ako postupovať?

Pripravené a rozdrvené bylinky zmiešajte, zalejte alkoholom a nechajte všetko 14 dní lúhovať. Opäť nezabudnite pretrepať, aby sa uvoľnili dôležité látky. Po dvoch týždňoch preceďte a užívajte 6 týždňov 3-krát denne 25 kvapiek v 3 dcl vlažnej vody.

Pripravte si 1 čajovú lyžičku rozdrveného koreňa ženšenu, 1 čajovú lyžičku rozdrveného koreňa eleuterokoku, 1 čajovú lyžičku lapacha a 3 dcl 60 % alkoholu alebo ovocnej pálenky.

Najprv bylinky zmiešajte, zalejte alkoholom a nechajte lúhovať dva týždne, pričom denne pretrepávajte. Po ukončení lúhovania užívajte kvapky počas 12 týždňov, 3-krát denne v 3 dcl vody.

Aké sú druhy ženšenu?

Existuje niekoľko druhov ženšenu. 

Inými slovami tiež pravý ženšen. Rastie divoko v lesoch Mandžuska a Severnej Kórey. Bežne sa pestuje na vývoz, najmä v Kórei, Číne a Japonsku.

Tento ženšen je tienistá opadavá rastlina s päťlaločnými listami, malými belavými kvetmi, červenými bobuľami a typickým hnedým koreňom. Na liečebné účely sa používa koreň. Výhody má však celá rastlina ženšenu.

Existujú dve rôzne formy tohto druhu ženšenu:

 • Červený sa vyrába najmä v Kórei
 • Biely ženšen

 

Červený ženšen
Po zbere koreňov starších ako 6 rokov sa upravuje naparovaním bieleho ženšenu po dobu 8 – 10 hodín a následne sa suší. Červená a biela forma sa mierne líšia obsahom ginsenosidov.

Biely ženšen
Biely ženšen sa získava zberom koreňa a sušením na slnku.

Ide o druh ženšenu, ktorý rastie divoko v Severnej Amerike od 18. storočia. Odvtedy vzniklo mnoho fariem na pestovanie ženšenu na export. To však nič nemení na skutočnosti, že sa v týchto oblastiach stále vyskytuje vo voľnej prírode.

Používa sa na zvýšenie energie, zlepšenie krvného obehu a posilnenie imunitného systému. Je veľmi prospešný pre slezinu a pľúca. Vo všeobecnosti sa však americký ženšen používa najmä na odstránenie vnútorného tepla v tele a na tonizáciu čchi.

Je vhodný najmä pre osoby staršie ako 40 rokov. Nahrádza to, čo strácame vekom. Podľa teórie čínskej medicíny s pribúdajúcim vekom strácame svoj „jin“. Americký ženšen má údajne chladivý účinok na telo, zatiaľ čo ázijský ženšen má zahrievací účinok. Tento chladivý a energizujúci faktor je najväčším prínosom.

Nie je to pravý ženšen, ale je príbuzný skupine ženšenov. Ako už názov napovedá, rastie v lesoch východného Ruska. Sibírsky ženšen objavil v 50. rokoch 20. storočia ruský lekár Bekhman. Športovci ho používajú na zvýšenie fyzickej vytrvalosti. Pomáha im rýchlo a úplne sa zotaviť z celkového vyčerpania z intenzívneho tréningu. Neobsahuje ginsenosidy, ale údajne obsahuje látky podobné. Je známy svojou schopnosťou bojovať proti únave a zaháňať prechladnutie a chrípku.

Alebo tiež Ashwagandha, nie je ženšen ako taký, ale jeho priaznivé účinky mu vyslúžili túto prezývku. Je to adaptogénna bylina, ktorá má neuroprotektívne účinky, potláča úzkosť, má kardioprotektívne a protirakovinové účinky, zlepšuje fyzickú kondíciu a posilňuje imunitu.

Ashwagandha v preklade znamená „konský pach“, čo odkazuje na jej výrazný konský zápach.

Nežiaduce účinky ženšenu

Odporúča sa užívať ženšen maximálne mesiac alebo dva v kuse a potom si dať na rovnaké obdobie prestávku. Prečo? Dôvodom je hromadenie účinných látok v tele, ktoré potom môžu spôsobiť negatívne účinky, medzi ktoré patrí zvýšený krvný tlak, tráviace ťažkosti, nespavosť a nervozita.

Diabetici by sa mali pred užívaním ženšenu poradiť s lekárom, pretože ženšen môže mierne znížiť hladinu cukru v krvi.

1. miesto

MycoMedica Kórejský ženšen pravý

Orientačná cena: 114 €

Tento produkt od českej značky Mycomedica kombinuje účinky pravého kórejského ženšenu s dvoma liečivými hubami – reishi a cordycepsom. Podľa zásad tradičnej čínskej medicíny je vhodný na podporu imunity, celkovej vitality organizmu, výkonnosti a harmonizácie duševného stavu.

Výrobok je rozdelený do dvoch fliaš. Prvá obsahuje zmes ženšenu a kordycepsu, ktorá sa má užívať ráno nalačno v množstve 1 tablety. Druhá fľaša so ženšenom a reishi je určená na večer a mala by sa užívať po 1 tablete približne hodinu po poslednom jedle. Tablety by sa mali vždy dostatočne zapiť vodou alebo slabým zeleným čajom. Odporúča sa užívať výrobok 5 dní v týždni a potom urobiť 2 dni prestávku.

Všetky liečivé huby v produktoch Mycomedica prechádzajú prísnym testovaním v nezávislom laboratóriu Agrolab v Nemecku, takže si môžete byť istí, že neobsahujú žiadne škodlivé alebo zbytočné látky.

Každá nádobka obsahuje 90 bylinných kapsúl a celý výrobok stojí približne 114 eur.

2. miesto

Salvia Paradise Ženšen pravý

Orientačná cena: 25 €

Tento ženšen vo forme kapsúl od českej značky Salvia Paradise pochádza z pohoria Chang-Pai. Ženšen v týchto kapsulách dosahuje najvyššiu zrelosť. Táto rodinná spoločnosť dováža a starostlivo spracováva bylinky najvyššej kvality, ktoré pochádzajú priamo od pestovateľov, často z ekologickej produkcie alebo z voľného zberu v ich domovských krajinách.

120 kapsúl dostanete za približne 25 eur.

3. miesto

Swanson Korean Ginseng

Orientačná cena: 19 €

100 kapsúl od spoločnosti Swanson si môžete kúpiť za približne 19 eur. Každá kapsula obsahuje 500 mg koreňa ženšenu, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu, podporuje sexuálne zdravie, duševnú činnosť a priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny systém.

Odporúčané dávkovanie je jedna kapsula raz alebo dvakrát denne počas jedla.

4. miesto

Starlife Korean Ginseng Star

Orientačná cena: 35 €

Slovenská značka Starlife ponúka výrobky prémiovej kvality od roku 1992. Jej portfólio je naozaj široké a nájdete v ňom doplnky stravy, športovú výživu, vitamíny, minerály, produkty na chudnutie či detoxikáciu organizmu.

Tento produkt obsahuje 30 % výťažok zo ženšenu Všehoj (Panax ginseng), ktorý obsahuje 68 mg ginsenosidov v jednej tablete.

Ginsenosidy sú účinné látky, ktoré pôsobia ako antioxidanty, pomáhajú zvyšovať imunitu, duševnú a fyzickú odolnosť, činnosť srdca, pôsobia proti stresu, únave, vyčerpaniu a podporujú koncentráciu, bdelosť, pamäť a celkovú životnú energiu a normálny krvný obeh.

Odporúča sa užívať 1 tabletu 2-krát denne.

Balenie obsahujúce 60 tabliet stojí približne 35 eur.

5. miesto

Salvia Paradise Ženšen 6-ročný mletý koreň

Orientačná cena: 30 €

Ide o 100 % čistý šesťročný ženšen pravý, ktorý je jemne zomletý na prášok v BIO kvalite. Môžete ho konzumovať okamžite a dokonca bez predchádzajúceho varenia.

Odporúča sa užívať jednu čajovú lyžičku prášku v 100 ml studenej vody. Cena 75 g balenia je približne 30 eur.

6. miesto

Ženšen + vitamín E

Orientačná cena: 8 €

Kombinácia dvoch veľmi účinných zložiek v jednom prípravku. Kórejský ženšen prispieva k normálnej hladine glukózy v krvi, podporuje fyzickú výkonnosť, pomáha udržiavať fyzické a duševné schopnosti a dobré sexuálne vzťahy. Vitamín E prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

60 kapsúl si môžete kúpiť za cca 8 eur.

7. miesto

NOW Panax Ginseng

Orientačná cena: 13 €

Spoločnosť Now® Foods založil pred 50 rokmi Elwood Richard, podnikateľ, ktorý sa mohol pochváliť diplomom z fyzikálnej chémie a záľubou zvyšovať svoju fyzickú výkonnosť pomocou zdravej stravy a výživových doplnkov. Dnes by sme povedali, že bol zanieteným biohackerom. Išlo mu však aj o to, aby ľuďom ponúkal funkčné a kvalitné výrobky za dostupné ceny, čo sa mu skutočne podarilo a darí sa mu to dodnes.

Tento Panax Ginseng alebo pravý ženšen obsahuje 500 mg extraktu z koreňa tohto adaptogénu v jednej kapsule, ktorá obsahuje 0,5 % aktívnych ginsenosidov. Prípravok zvyšuje celkovú energiu a náladu, podporuje kardiovaskulárny systém, koncentráciu, pamäť, sexuálne zdravie a reguluje hladinu cukru v krvi. Ak trpíte častými výpadkami energie, určite vyskúšajte tento produkt.

Odporúčané dávkovanie sú 2 kapsuly 1 – 2-krát denne.

Balenie so 100 kapsulami vás bude stáť menej ako 13 eur.

8. miesto

VitaHarmony Ženšen 1000 mg

Orientačná cena: 12 €

Česká spoločnosť VitaHarmony funguje od roku 1991 a zaoberá sa výrobou a predajom kvalitných prírodných výživových doplnkov. Pravý ženšen tejto značky obsahuje až 1 000 mg účinnej látky v jednej kapsule.

Pravidelné úživanie tohto ženšenu pomáha eliminovať únavu, podporuje krvný obeh, sexuálne zdravie a obranyschopnosť organizmu. Je vhodný aj pre diabetikov, pretože napomáha udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi.

Odporúčané dávkovanie je jedna tableta denne zapitá dostatočným množstvom vody. Počas tehotenstva alebo dojčenia určí dávkovanie lekár.

Balenie obsahujúce 90 tabliet zoženiete za približne 12 eur.

9. miesto

GreenFood Nutrition Ženšen

Orientačná cena: 10 €

Ženšen od českej spoločnosti Greenfood Nutrition obsahuje 500 mg účinnej látky. Ide o ženšen pravý a tento prípravok spĺňa certifikáciu ISO. Je bez konzervantov, farbív, stabilizátorov a bez GMO. Neobsahuje lepok, laktózu ani pridaný cukor, preto je vhodný pre vegánov, vegetariánov aj diabetikov.

Tento prípravok so ženšenom dodáva energiu, pomáha proti únave, slabosti a vyčerpaniu. Udržiava normálnu sexuálnu funkciu a tiež funkciu imunitného systému.

Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula denne, takže toto balenie vám vydrží na 6 dní.

60-kusové balenie pravého ženšenu vás bude stáť okolo 10 eur.

10. miesto

Sibírsky ženšenový prášok

Orientačná cena: 27 €

Sibírsky ženšen je 100 % ekologický výrobok, ktorý zvyšuje odolnosť tela voči stresu, udržuje normálny krvný tlak, posilňuje imunitu a prispieva k optimálnym kognitívnym a mentálnym funkciám.

Odporúčaná denná dávka je 2 až 3 gramy, čo predstavuje ½ – 1 lyžičku denne. Prášok zmiešajte s vodou, čajom alebo džúsom a túto dávku neprekračujte. Tento prášok má mierne korenistú chuť.

250 g balenie sibírskeho ženšenového prášku vás vyjde na necelých 25 eur.

Záver

Ako už bolo napísané vyššie, ženšen je silný antioxidant a adaptogén, takže pomáha zvyšovať imunitu a odolnosť organizmu nielen voči patogénom a toxínom, ale aj voči stresu a úzkosti či iným psychickým ťažkostiam. Ak vás niečo z toho trápi, nie je nič jednoduchšie ako vyskúšať silu ženšenu na vlastnom tele.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Všehoj ázijský

[2] Diplomová práce (CZ): Metabolické profily bioaktivních látek ženšene Panax ginseng C. A. Meyer v rostlinném materiálu různého původu

[3] Healthline (ENG): 7 Proven Health Benefits of Ginseng

[4] PubMed Central (ENG): Panax ginseng (G115) improves aspects of working memory performance and subjective ratings of calmness in healthy young adults

[5] PubMed Central (ENG): Anti-fatigue activity of the water-soluble polysaccharides isolated from Panax ginseng C. A. Meyer

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».