10 tipov, kde kúpiť 1 kg para orechov (1 000 g)

Čo sú to para orechy a kde kúpiť tie najlepšie? Kde sa dá zohnať kilové balenie para orechov? Recenzie, skúsenosti, benefity.

TOP  1. miesto

GRIZLY Para orechy

Orientačná cena za 1 kg: 18 €

Naturálne neochutené para orechy od spoločnosti Grizly.

2. miesto

Para orechy natural veľké

Orientačná cena za 1 kg: 14 €

Veľké neochutené para orechy od spoločnosti Allnature. 

3. miesto

Grizly Para orechy BIO

Orientačná cena za 1 kg: 24 €

Neochutené naturálne BIO para orechy od spoločnosti Grizly. 

Desať najlepších para orechov po 1 kg

Čo sú to para orechy?

Para alebo tiež brazílske orechy sú jedny z najväčších orechov vôbec. Sú maslové, veľmi hutné a mierne nasladlé. Tento typ orechov vás veľmi rýchlo zasýti, a tak zaženie hlad alebo nepríjemné chute. Je to veľký škrupinový plod a v skutočnosti je to vlastne semeno. Para orechy rastú na mohutnom strome nazývanom juvia stepilá. Pochádza z Južnej Ameriky a rastie najmä v Peru, Kolumbii, Ekvádore alebo práve v Brazílii, ako naznačuje názov.

Tento krásny strom môže dorásť do výšky viac ako 50 m, jeho koruna je široká viac ako 30 m a môže sa dožiť až 100 rokov. Plody stromu juvia veľmi nápadne pripomínajú kokosový orech. V tomto „kokose“ je obvykle 12 až 24 semien, teda para orechov.

Paradoxne, najväčšie množstvo para orechov vyvážaných na celom svete pochádza z Bolívie.

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Zber para orechov

Ako už bolo spomenuté, brazílske orechy rastú na naozaj vysokom a mohutnom strome, takže ich zber nie je taký jednoduchý. Stará sa o to najmä miestne obyvateľstvo, pre ktoré ide o pomerne istý zdroj obživy. Orechy sa zbierajú každý deň počas obdobia dažďov. Ide o fyzicky náročnú činnosť.

Škrupina, v ktorej sa brazílske orechy nachádzajú, je veľmi tvrdá a pripomína trojuholník. Otvoriť túto škrupinu nie je vôbec jednoduché. Plody sa najčastejšie ošetria horúcou parou a potom sa rýchlo ochladia, čo spôsobí prasknutie škrupiny.

Po zbere sa orechy musia vysušiť, aby sa zabránilo vzniku plesní. Potom sa triedia podľa kvality a veľkosti. Po triedení nasleduje balenie. Musí sa vykonávať v sterilnom prostredí, aby sa zabránilo rastu a množeniu rôznych baktérií.

Sú para orechy zdravé?

Nielen zdravé, ale doslova veľmi zdravé! Para orechy sú bohaté na kvalitné minerály, nenasýtené mastné kyseliny, antioxidanty a vitamíny.

Uvádza sa, že jeden orech obsahuje až 90 mikrogramov selénu, čo je viac ako denná dávka pre dospelého človeka. Preto by sa to s týmito orechmi nemalo preháňať. Menej je niekedy viac.

Aké obsahujú látky?

Para orechy obsahujú tieto veľmi prospešné látky:

Ide o silný antioxidant, ktorý podporuje správne fungovanie očí, dohliada na rast všetkých buniek a pôsobí aj proti starnutiu.

Tieto vitamíny sú silne protizápalové a podporujú správnu funkciu celého nervového systému.

Je nevyhnutný na vstrebávanie vápnika a fosforu, vďaka čomu sa dobre vyvíjajú kosti, svaly a imunitný systém.

Tento vitamín je silný antioxidant, ktorý chráni telo pred voľnými radikálmi.

Podporuje správnu funkciu svalov, znižuje mieru únavy a okrem toho podporuje správne fungovanie nervového systému.

Je dôležitý pre dobrý stav pokožky, zubov a kostí.

Priaznivo ovplyvňuje štítnu žľazu, podporuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu.

Vyživuje srdce, mozog a všetky nervové tkanivá.

Podporuje zdravé vlasy, pokožku alebo nechty.

Znižuje krvný tlak a pozitívne ovplyvňuje zdravie obličiek.

Okrem iného podporuje správnu funkciu obličiek, zvyšuje rozpustnosť vápnika a znižuje riziko vzniku obličkových kameňov.

Transportuje kyslík do buniek.

Tuky sa starajú o rozpustnosť vitamínov a syntézu hormónov. Okrem toho sú zásobárňou energie. Para orechy obsahujú aj nenasýtené mastné kyseliny.

Bielkoviny sa starajú o regeneráciu tela a svalov.

Sacharidy sú zásobárňou energie pre telo.

Selén a para orechy

Ako sme už spomenuli, brazílske orechy sú naozaj veľkou zásobárňou tohto stopového esenciálneho prvku.

Selén bol v minulosti považovaný za toxickú látku. Až v roku 1957 sa svet dozvedel o jeho pozitívnych vlastnostiach a odvtedy je známe, že v určitých množstvách je pre telo nepostrádateľný. Denná spotreba selénu by nemala presiahnuť 70 μg.

Okrem orechov sa nachádza v hubách, paradajkách, mäse, banánoch a ďalších potravinách.

Nedostatok selénu v tele môže znamenať rôzne zdravotné problémy, ako napríklad:

  • Ochorenia srdca a celého kardiovaskulárneho systému.
  • Zvýšené riziko rakoviny.
  • Problémy so zrakom.

Čo je to selenóza?

Selenóza je otrava selénom. Ide o pomerne závažný stav, a preto by sa mu malo predchádzať a malo by sa dodržiavať dávkovanie. Selenóza má aj nepríjemné príznaky, ako sú: nevoľnosť, vracanie, črevné ťažkosti, bolesti kĺbov, nadmerná lámavosť nechtov alebo mravčenie rúk a paží. Oficiálne zdroje uvádzajú, že nadmerný príjem selénu môže poškodiť DNA.

Ako para orechy podporujú zdravie tela?

Štítna žľaza reguluje hormonálne procesy v ľudskom tele, a preto je pre nás veľmi dôležitá.

Selén, ktorý je v para orechoch hojne zastúpený, je absolútne nevyhnutný pre produkciu trijódtyronínu a bielkovín, ktoré chránia štítnu žľazu. Nedostatok selénu môže viesť k rakovine štítnej žľazy.

Opäť selén! Unikátny selén. Spolu s vitamínom E dokáže regulovať množstvo voľných radikálov, a tým chrániť bunky pred oxidačným stresom, a teda aj pred možným zápalom, ktorý by inak mohol vzniknúť.

Brazílske orechy obsahujú zdravé tuky, ktoré dokážu regulovať množstvo nežiaduceho cholesterolu v krvi, čím chránia srdce a celý kardiovaskulárny systém.

Aj vďaka selénu, ktorý je veľmi dôležitý pre správne fungovanie mozgu. Nízke hladiny selénu môžu viesť k Alzheimerovej alebo Parkinsonovej chorobe.

Na čo si dať pozor?

Určite na množstvo. Príliš veľa všetkého škodí. To, že brazílske orechy obsahujú veľa selénu, môže viesť k spomínanej selenóze. Uvádza sa, že denný príjem by nemal prekročiť 400 μg. Pozor si dajte aj na možnú alergiu.

Koľko orechov konzumovať?

Neexistuje žiadne pevne stanovené množstvo, ktoré by sa malo dodržiavať, možno však tvrdiť, že jeden para orech obsahuje v priemere 100 μg selénu. Aby ste sa vyhli možným problémom, snažte sa zjesť približne 4 orechy denne, nie viac. Nebojte sa, nie je to príliš málo. Orechy sú veľmi hutné a zasýtia vás.

Ako para orechy spracovávať?

Možností, ako spracovať para orechy je pomerne mnoho. 

Sú skvelé ako rýchle, zdravé a energeticky bohaté občerstvenie. Nie je potrebná žiadna špeciálna príprava.

Ak máte chuť na sladké, vyskúšajte brazílske orechy máčané v mliečnej, horkej alebo bielej čokoláde alebo v karobovej či jogurtovej poleve.

Orechy sú skvelým chrumkavým prvkom v šalátoch. Môžete ich dať buď surové, alebo ich nasucho opražiť napríklad s bylinkami.

Ak orechy zomeliete, môžete ich použiť rovnako ako mandľovú múku. Napríklad na makrónky. Kto by ich nemal rád, však?

Opražte vločky, sušené ovocie, kúsky čokolády a iné druhy orechov, čím vám vznikne granola ako jedna báseň.

Orechové tyčinky si môžete pomerne ľahko pripraviť aj doma, napríklad s medom a vločkami. Orechy a vločky nasekajte, zmiešajte s medom a kokosovým tukom. Potom ich dajte na noc do chladničky a môžete ich jesť.

Z para orechov bezpochyby pripravíte lahodné orechové maslo. Môžete pridať himalájsku soľ alebo napríklad bielu čokoládu.

Napríklad oleje, šampóny, mydlá, telové mlieka a ďalšie.

Ako para orechy skladovať?

Hlavnou podmienkou je, aby orechy boli v chlade a tme. Špajza a nejaká keramická nádoba s vekom sú úplne ideálne. Nádoba by mala byť vzduchotesná a teplota by nemala presiahnuť 22 stupňov. Ak viete, že chcete orechy uchovať dlhšie, môžete ich pokojne dať do mrazničky – len si dajte pozor na rozmrazovanie. Treba to robiť veľmi pomaly, aby sa orechy nelepili ako blato – ideálne je nechať ich „stáť“ pri izbovej teplote napríklad v miske. Keď pustia vodu, jemne ich osušte papierovou alebo bavlnenou utierkou a konzumujte. Neodporúča sa uchovávať orechy v mrazničke dlhšie ako jeden rok.

1. miesto

GRIZLY Para orechy

Orientačná cena za 1 kg: 18 €

Para orechy v kilovom balení od spoločnosti Grizly. Tieto hutné orechy bohaté na selén pochádzajú z Brazílie a Bolívie a k vám domov sa dostanú v znovu uzatvárateľnom PP obale alebo zabalené vo vákuovom PP obale.

A koľko vás bude stáť týchto 1 000 g? Približne 18 eur.

2. miesto

Para orechy natural veľké

Orientačná cena za 1 kg: 14 €

Tieto prírodné veľké para orechy nie sú pražené ani solené. Ide o stredne veľké jadrá, ktoré sú celé, veľké a svetlé. Sú ideálne ako občerstvenie počas dňa alebo do rôznych šalátov, omáčok či ako skvelé raňajky v jogurte alebo kaši.

A cena? Kilové balenie vás vyjde na zhruba 14 eur.

3. miesto

Grizly Para orechy BIO

Orientačná cena za 1 kg: 24 €

Tieto para orechy od spoločnosti Grizly sú organické a majú vysoký obsah tuku, bielkovín, vitamínov a stopových prvkov. Pochádzajú z poľnohospodárskej výroby mimo Bolívie. K nám sa dovážajú za najprísnejších hygienických podmienok.

A koľko stoja? 1 000 g si môžete kúpiť za cca 24 eur. 

4. miesto

Para orechy natural BIO

Orientačná cena za 1 kg: 26 €

Para orechy natural v bio kvalite. Majú lahodnú krémovú konzistenciu a chuť, ktorá vás skvele zasýti. Tieto para orechy zo spoločnosti BrainMax pochádzajú z Bolívie.

A cena? 250 g za približne 6,50 eur, 500 g 13 eur a 1 000 g za 26 eur.

5. miesto

Para orechy natural (Bolívia)

Orientačná cena za 1 kg: 24 €

Tieto nepražené a nesolené naturálne para orechy pochádzajú z Bolívie. Sú dobré na zobkanie, ale výborne sa dajú spracovať aj v kuchyni pri pečení alebo varení. Obsahujú veľa bielkovín, minerálov a vitamínu E. Prispievajú k zníženiu hladiny cholesterolu a hodia sa aj do nízkosacharidovej diéty.

Cena 500 g balíčka je približne 12 eur a jeden kilogram týchto para orechov vás vyjde na necelých 24 eur. 

6. miesto

GRIZLY Para orechy plátky

Orientačná cena za 1 kg: 16 €

Para orechy od značky Grizly sú nakrájané na plátky a sú skvelou ozdobou dezertov, kaší a podobne. Samozrejme, môžete ich jesť aj samostatne. Niektorí ľudia dávajú prednosť týmto plátkom pred celými kusmi masívnych orechov.

500 g vás bude stáť približne 8 eur a 1 000 g približne 16 eur.

7. miesto

Cocoa Para orechy v čokoláde

Orientačná cena za 1 kg: 42 €

Tieto para orechy sú celé namočené v kvalitnej RAW horkej čokoláde, ktorá má minimálne 70 % podiel kakaa. Skvele zaženú chuť na sladké a zasýtia vás. Je to pochúťka, ktorá sa hodí ako rýchly zdroj kvalitných sacharidov medzi jedlami počas dňa. 

Cena 70 g balenia je približne 3 eurá, takže jeden kilogram takýchto orechov bude stáť zhruba 42 eur.

8. miesto

Para orechy Premium BIO

Orientačná cena za 1 kg: 40 €

Para orechy značky Naturiq sú v prémiovej BIO kvalite. Pochádzajú z Bolívie, majú hladkú krémovú textúru a mierne sladkú chuť. 

Môžete si ich vychutnať samostatne ako snack, prípadne pridať do šalátov. Skúste ich aj podrviť a v takejto forme použiť do jogurtov alebo na ozdobu koláčov. Výrobca odporúča orechy po otvorení skladovať v chladničke, aby sa predišlo ich žltnutiu.

150 g balenie týchto orechov si môžete kúpiť za približne 6 eur, takže jeden kilogram vás vyjde cca 40 eur.

9. miesto

Maslo z para orechov

Orientačná cena za 1 kg: 37 €

Para orechy si môžete zakúpiť aj vo forme orechového masla. Tento produkt od značky Nutspread je zložené zo 100 % para orechov, ktoré sú len rozmixované bez akýchkoľvek prídavných ingrediencií.

Para orechy v takejto podobe majú všestranné využitie v kuchyni. Orechové maslo môžete použiť do krémov, omáčok, na pečenie alebo ho vyjedať len tak lyžicou. Dávajte si ale pozor na skonzumované množstvo.

250 g balenie masla z para orechov kúpite za približne 9 eur a jeden kilogram vás vyjde na približne 37 eur.

10. miesto

Super Paleo Snack BIO

Orientačná cena za 1 kg: 40 €

Ak sa obávate množstva skonzumovaných para orechov, môžete siahnuť aj po zmesi, ktorá je vhodná napríklad na desiatu alebo ako zdravé chrumkanie. Prípadne zalejte jogurtom alebo mliekom.

Slovinská značka Nutrisslim ponúka výživovo vyváženú zmes, ktorá pozostáva z para orechov, moruše, fíg, kakaovej drviny a kokosových čipsov. Všetko je, samozrejme, v maximálnej čistote a bio kvalite. Výrobok neobsahuje žiadne konzervanty, farbivá alebo umelé sladidlá.

Cena 125 g balenia je približne 5 eur, jeden kilogram takejto zmesi stojí približne 40 eur.

Záver

Para alebo brazílske orechy sú plody z tropického stromu, ktoré obsahujú obrovské množstvo selénu. Selén je pre človeka veľmi prospešný, ale v nadmernom množstve je nebezpečný, preto by ste to s ním nemali preháňať ani pri konzumácii para orechov. Na druhej strane sú para orechy naozaj veľké, mäsité a sýte, takže budete mať veľmi rýchlo plný žalúdok.

Para orechy sa môžu pridávať do koláčov, zákuskov a dezertov, dokonca aj do nepečených. Sú dobré aj ako chrumkavý prvok do šalátov alebo na zahustenie omáčok.

Ich využitie je skrátka široké – od surového produktu cez sladké dezerty až po múku alebo maslo.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Juvie ztepilá

[2] Wikipedie (CZ): Ořech

[3] Healthline (ENG): 7 Proven Health Benefits of Brazil Nuts

[4] Healthline (ENG): Can Brazil Nuts Boost Your Testosterone Levels?

[5] PubMed Central (ENG): A Single Consumption of High Amounts of the Brazil Nuts Improves Lipid Profile of Healthy Volunteers

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».